Forum Culinar: Cosmetice de toate felurile-Ce folosim?Ce ne place? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 13 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cosmetice de toate felurile-Ce folosim?Ce ne place?

#41 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 21 July 2010 - 09:30 PM

Eu nu stiu ce sa mai fac, ca sa il pot regenera. Ma enervez teribil ca am fire albe la varsta asta. Cand eram mai de 17-18 ani am trecut prin niste perioade foarte grele si atunci mi-.a cazut in prostie. Nici ca s-a mai regenerat, cu toate ca facusem masti cu gaz etc. Apoi, cand a murit bunica a fost un soc urat de tot pentru mine. Atunci au aparut firele albe si asta in decurs de cateva zile...

Acum, sper sa il pot pastra asa cum e. Am fost si vopsita, multe culori. Dar tot culoarea mea imi place cel mai mult. Apa de aici ma termina insa.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#42 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 22 July 2010 - 02:10 AM

eu il am 'thin' in crestet, daca il lasam 3 zile prajeai oua in capul meu, asa de uleios era.
am fost la un salon si mi-a facut cu kerastase si a treia zi era tot frumos si neuleios. asa m-am convins sa-l iau. si spuma de par pt volum, e apoasa si usoara , nu o simti in par si sta parul 'ridicat' la radacina si a treia zi, fara sa se pleosteasca si sa se lipeasca de cap.


hai ca parca ma platesc astia aici sa le fac reclama :P

si eu am fir subtire si sta aiurea rau, il mai intind sa il intorc spre interior putin sa-i dau forma tunsorii de fapt. nu-l intind mereu, cred ca saptamanal.

avene am spray de fata tot de la tine ideea, am crema contur ochi si crema rich de fata, iti fac poza daca vrei. la mine e iarna si am nevoie de uleioase si rich pt fata ca altfel fac faina ;( si se ia pe bucati.
am vazut in farmacie un sapun lichid fara sapun , doar pt piele extra dry, hidrateaza si nu usuca. alpha kerry se numeste, o sa-mi iau si eu sa nu ma mai stranga pielea dupa dus.

#43 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 22 July 2010 - 09:35 AM

Vezi postareadark angel, la 22 July 2010 - 02:10 AM, a spus:

eu il am 'thin' in crestet, daca il lasam 3 zile prajeai oua in capul meu, asa de uleios era.
am fost la un salon si mi-a facut cu kerastase si a treia zi era tot frumos si neuleios. asa m-am convins sa-l iau. si spuma de par pt volum, e apoasa si usoara , nu o simti in par si sta parul 'ridicat' la radacina si a treia zi, fara sa se pleosteasca si sa se lipeasca de cap.


hai ca parca ma platesc astia aici sa le fac reclama :)

si eu am fir subtire si sta aiurea rau, il mai intind sa il intorc spre interior putin sa-i dau forma tunsorii de fapt. nu-l intind mereu, cred ca saptamanal.

avene am spray de fata tot de la tine ideea, am crema contur ochi si crema rich de fata, iti fac poza daca vrei. la mine e iarna si am nevoie de uleioase si rich pt fata ca altfel fac faina ;( si se ia pe bucati.
am vazut in farmacie un sapun lichid fara sapun , doar pt piele extra dry, hidrateaza si nu usuca. alpha kerry se numeste, o sa-mi iau si eu sa nu ma mai stranga pielea dupa dus.



Draguta, daca ai cum, pune sa iti trimita cineva sapunul moale lichid de la hofigal. Eu il am si pentru fata il folosesc. Am si eu o piele fuaaaaarte cu fundu-n sus daaaa. Daca nu o ingrijesc, cum zici tu, fac faina. Desi am un ten mixt cu porii mari. Vara e un chin pt. mine la calduri mari, sebum in exces. Cu cat ma spal cu din astea din comert, scrubs&co. cu atat mai urat. Am observat ca eu cu Hofigalul ma impac foarte foarte bine. Il folosesc atat pt. fata cat si pentru zonele intime. Foarte bun.

Da, chiar, te rog fa o poza cand ai timp. Va pup pe toate trei frumoaselor!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#44 Useril este offline   Cristinica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 21-December 09
  • LocationTorino

Postat 27 July 2010 - 06:35 AM

Eu folosesc Avene de cativa ani. Ori de cate ori am incercat sa schimb, a fost un esec.
Folosesc intreaga gama... demachiant, apa termala, crema echilibranta, crema pentru cosuri, crema pentru dermatita, gel de dus etc., atat pentru faţă cat si pentru restul corpului. Acum folosesc cate un tub de Cicalfat pe saptamana, pentru tratarea unei dermatite cauzate de stres. E singura care ma ajuta, dupa ce nici macar cremele cu eritromicina nu-si faceau efectul. Nici doctorii nu mai stiau ce sa-mi prescrie.
Eu mai am o problema cu parfumul din cosmetice. Nu-mi plac cele parfumate. Avene nu are parfum.

#45 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 27 July 2010 - 06:47 AM

de corp nu am , nici nu am vazut sincera sa fiu dar o sa ma uit.
daca nu ridicai subiecutl uitam sa fac poza sa-i arat fetei, dar fac poza azi :toothy9;

#46 Useril este offline   Salmida 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 284
  • Inregistrat: 07-July 10
  • LocationSuedia

Postat 27 July 2010 - 08:11 PM

Eu nu pot sa spun ca am fost statornica in ce priveste produsele cosmetice. Mai bine zis am incercat destul de multe marci pana acum. In ultimii 2 ani am ramas totusi la cremele de la Bioline (ochi, fata, corp, peeling, masti) care imi fac foarte bine aici unde clima e rece si uscata. Am mai luat laptele demachiant si apa tonica de la ei dar le alternez cu Biotherm.
Ma impac f bine dupa ceva timp de folosire a lor. Aici nu se comercializeaza decat la saloanele cosmetice, dar poate ca se pot cumpara si din magazine pe la voi, nu stiu.

Ce am mai schimbat in ultimii ani este ca folosesc serum atat sub crema de ochi cat si sub cea de fata. Mde, si tenul nostru se schimba odata cu inaintarea in varsta.

De la Clinique folosesc acum mascara de care sunt multumita si cateodata iluminatorul (up-lighting) pe care il amestec cu crema de fata. E f usor si daca sunteti sensibile puteti incerca. Eu cu greu suport pe fata mai mult decat cremele de fata.
De aceea fond de ten folosesc f rar si atunci cand o fac aplic un fond de ten pudra minerala.

Cremele se aleg si in functie de activitatile pe care le desfasuram, daca stam mult in fata calculatorului sau nu, daca calatorim mult (mai ales cu avionul), daca avem sau nu aer conditionat etc. Asta legat de ce scria Lori mai inainte.


#47 Useril este offline   Cristinica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 21-December 09
  • LocationTorino

Postat 27 July 2010 - 08:26 PM

Vezi postareaSalmida, la 27 July 2010 - 08:11 PM, a spus:

[font="Comic Sans MS"]

De la Clinique folosesc acum mascara


Daaaa, si eu il folosesc pe cel care se indeparteaza cu apa calda. Se tine foarte bine pe gene pe tot parcursul zilei. Nu se intinde deloc!

#48 Useril este offline   remoulade 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 09-July 10

Postat 28 July 2010 - 05:34 AM

Clinique este intr-adevar foarte bun, eu ma impac de minune cu produsele lor. Am mai luat recent si Estee Lauder, serul de noapte, insa nu pot spune ca m-a impresionat prea tare.

#49 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 28 July 2010 - 05:44 PM

Angel, asa am si eu parul.Gras la radacini, uscat la varfuri.La mine in schimb parul se ingrasa de la un fel de matreaza(da nu e matreaza, nu-s in tara am fost diagnosticata cu psoriazis, dermato de aici zice ca nu e, in fine).O perioada am folosit si eu Kerastase ca imi recomandase coaeza,da n-am vazt imbunatatiri.

Sa sti Lapo ca mi-a priit sapunul moale de la Hofigal.Tb sa fac lista si sa cer din tara.

De fata ce sa mai zic, am un ten pacastos.Pe langa crema de zi mai folosesc Skinoren(acum l-am terminat si mi-a dat dr altceva, tb sa ajung sa-l cumpar,cand il iau zic exact denumirea ca din reteta nu pricep nika).

Acum dr mi-a recomandat microdermabraziune ca sa mai scap de pete si semnele lasate de acnee.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#50 Useril este offline   Nadyra 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 13-April 10

Postat 23 August 2010 - 08:50 AM

Si eu aveam probleme cu matreata si o ingrasare destul de rapida a parului, mai ales unde imi faceam coada. Colega mea mi-a recomandata sampon profesional Lakme antimatreata, si la mine functioneaza foarte bine. Dupa ce ma spal am senzatia ca mi s-a dus iu un rand de piele de pe cap. Nu se mai ingrasa, iar matreata e in niste limite ca nu o mai observ. Lakme e profesional se gaseste ca si Kerastase in saloane sau magazine specializate.

#51 Useril este offline   Lizura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 866
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationcrywolf

Postat 27 August 2010 - 07:20 PM

Vroiam sa va avertizez cu privire la marca Sephora...sora mea a facut o reactie alergica f urita de la un ruj.
Mie mi s-au umflat ochii de la un creion...
Nu stiu exact ce este in ele...dar poate ar trebui sa incercati intii pe o bucatica de piele.
Imagine postata
Imagine postata

#52 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 27 August 2010 - 11:28 PM

Eu vreau sa-ti spun ca am un mare problem cu rimelul de la Shiseido...nu mi-am dat eu seama repede. De cateva ori cand eram data si m-am scarpinat la ochi mi se facuse corneea imensa, se umflase si deja acoperea irisul. M.am speriat cumplit. De atunci ma feresc sa ma dau cu el...mai bine ma impac cu Maybelline. Ala de la Shiseido e culoarea mea naturala si il foloseam de zi. :occasion14: Nici nu costa 30 euro...so much about "marci".
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#53 Useril este offline   Lizura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 866
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationcrywolf

Postat 13 September 2010 - 03:16 AM

Mi-am luat o nebunie de asta de rimel: sa stiti ca arat ca si cum as avea gene false...este impresionant:))

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_09_2010/post-125-12843405969.jpg

Imagine postata
Imagine postata

#54 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 13 September 2010 - 05:16 AM

ciudata pensula :floare:
cum te dai cu el? nu l-am vazut pana acum

#55 Useril este offline   Lizura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 866
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationcrywolf

Postat 13 September 2010 - 10:29 AM

Vezi postareadark angel, la 13 September 2010 - 05:16 AM, a spus:

ciudata pensula :floare:
cum te dai cu el? nu l-am vazut pana acum

E chiar mai simplu de folosit decit unul normal pt ca fiind rotund nu trebuie sa te chinui sa il aliniezi cu genele.
Se trece succesiv prin gene si se reincarca cu rimel din tub pt ochiul urmator.
O "incarcatura" e suficienta pt un ochi.
Imagine postata
Imagine postata

#56 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 25 October 2010 - 11:31 AM

dragele mele , acum vreo juma de an am schimbat pe creme Louis Widmer , tare le-am laudat. Bon. Intre timp , crema de zi nu mai imi e buna ,a trebuit sa folosesc si ziua crema de noapte. Mi s-a cam uscat fatza si cand crema s-a terminat am pus mana pe ce-am avut , o Creme riche de la Yves Rocher...si m-am facut ca dracu!!!!

S-a uscat pielea in jurul gurii , sub nas si barbie , am facut pete rosii....parca aveam matreatza pe fata. Am fost la cosmetica , mi-a curatzat fatza , mi-a dat sa incerc niste chestii de la Chris Farrell. Azi am fost iara ,mi-a dat in continuare probe..sa incerc mai departe cu aceasi gama. E mai bine.

Acum , intrebarea mea: Merita la dau 40 si ceva pe o crema? Mi-e ca e buna o vreme , ca si aia de la Widmer si dupa aia gata. Femeia de la cosmetica spunea ca oricum dureaza 28 de zile pana ne dam seama exact , pt ca atata dureaza sa se regenereze pielea si sa ne spuna daca e crema perfecta sau nu.

Sau recomandatzi voi altceva? Maya , tu folosesti Clinique , parca.....ai Erfahrung cu asa ceva? Cum recatzioneaza pielea sensibila?

#57 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 25 October 2010 - 12:22 PM

Vezi postareasimonaro29, la 25 October 2010 - 11:31 AM, a spus:

dragele mele , acum vreo juma de an am schimbat pe creme Louis Widmer , tare le-am laudat. Bon. Intre timp , crema de zi nu mai imi e buna ,a trebuit sa folosesc si ziua crema de noapte. Mi s-a cam uscat fatza si cand crema s-a terminat am pus mana pe ce-am avut , o Creme riche de la Yves Rocher...si m-am facut ca dracu!!!!

S-a uscat pielea in jurul gurii , sub nas si barbie , am facut pete rosii....parca aveam matreatza pe fata. Am fost la cosmetica , mi-a curatzat fatza , mi-a dat sa incerc niste chestii de la Chris Farrell. Azi am fost iara ,mi-a dat in continuare probe..sa incerc mai departe cu aceasi gama. E mai bine.

Acum , intrebarea mea: Merita la dau 40 si ceva pe o crema? Mi-e ca e buna o vreme , ca si aia de la Widmer si dupa aia gata. Femeia de la cosmetica spunea ca oricum dureaza 28 de zile pana ne dam seama exact , pt ca atata dureaza sa se regenereze pielea si sa ne spuna daca e crema perfecta sau nu.

Sau recomandatzi voi altceva? Maya , tu folosesti Clinique , parca.....ai Erfahrung cu asa ceva? Cum recatzioneaza pielea sensibila?


am acelasi ten ca Maya, clinique e super buna pt ten sensibil....eu am Avene acum, dar si clinique...nu renunt la ele nici moarta, din tot ce am cumparat si am aruncat banii...tot la asta m-am intors. daca ai si pret mai bun la ele, go for it...parerea mea
vine Maya si iar facem lobby la astia, parca ne-ar plati :)

#58 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 25 October 2010 - 04:24 PM

pretz bun am o data pe luna , 15% reducere , la Karstadt ( un magazin universal) , numai ca tre sa merg la Frankfurt....

#59 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 25 October 2010 - 08:10 PM

care dintre creme ( Clinique) le folositzi voi , Maya si Dark? Si ce Cleanser? Folositzi si tonic?...etc...

#60 Useril este offline   Rain 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 472
  • Inregistrat: 19-January 10

Postat 27 October 2010 - 02:00 AM

Simona eu zic ca cel mai bine ar fi sa intri pe website-ul lor iar acolo pe prima pagina in dreapta este un butonel "my clinique" ti se deschide o fereastra si alegi sa-ti faci "skin consultation". In functie de tipul de piele care il ai iti vor recomanda ce crema sa iti cumperi.
Si eu sunt fan Clinique,dar cred ca am mai spus.:notworthy:
Enjoy the silence!

Arata acest topic


  • 13 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi