Forum Culinar: Cosmetice de toate felurile-Ce folosim?Ce ne place? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 13 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cosmetice de toate felurile-Ce folosim?Ce ne place?

#161 Useril este offline   Salmida 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 284
  • Inregistrat: 07-July 10
  • LocationSuedia

Postat 15 November 2011 - 05:34 PM

Vezi postareamoatza, la 14 November 2011 - 08:37 PM, a spus:

chiar am vrut sa va zic de mai mult timp despre doua demachiante care imi plac extrem de mult. cel mai mare este tip lapte demachiant si poate fi folosit si ptr ochi fara sa te usture, curata f bine, iar cel mai mic, albastru este alcatuit din doua lichide cu densitati diferite si tb agitat inainte de folosire ca sa se omogenizeze. mai am f putin din el, nu stiu daca se observa. n-am avut in viata mea un demachiant asa de bun, doar dintr-o simpla trecere pe gene indeparteaza f usor cel mai cel waterproofmascara. de fapt se numeste bi-facil, demachiant rapid. daca va iese la interval, nu ezitati!



L-am folosit si eu pe cel bleu de mai multe ori. Intr-adevar e bun. Eu folosesc zilnic tush si mascara, iar de cativa ani aleg variantele care se pot indeparta si cu apa. Nu se intind si arata fresh toata ziua. Oricum folosesc demachiant nu apa, dar se indeparteaza mult mai usor. Acum sunt la a doua sticla de Instant Cleansing Water de la CD de care sunt multumita.

Imagine atasata: monthly_11_2011/post-697-13213711442171.jpg



Vezi postareaAdriana, la 14 November 2011 - 11:56 PM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 14 November 2011 - 08:17 PM, a spus:

Eu in ultimul timp ma impac foarte bine cu produsele de la Kiko: rimel, ruj (in special creioanele, sunt moi, culori faine), farduri de ochi, creioane,etc.

Sint misto culorile de oja dar nu tin, in ultima vreme rar mai gasesc una care sa ma tina bine o saptamina, in rest sunt de acord cu tine :hungry:


Adriana, folosesti top coat peste oja? Protejeaza lacul si sunt variante care intensifica chiar luciul ojei. Arata superb mai ales cand folosesti culori mai putin pastelate. Cu base coat si top coat plus o oja de calitate te poate tine manichiura o saptamana. Eu prefer CND (calitate buna) si OPI (putin mai "diluate" dar au culori excelente si f multe).

Vezi postareaany_annette, la 15 November 2011 - 01:55 PM, a spus:

Vezi postareaAdriana, la 15 November 2011 - 01:42 PM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 15 November 2011 - 01:31 PM, a spus:

Eu cred ca le fac anume asa, in ritmul asta se consuma mai repede =)) .

E exact ce credeam si eu doar ca ma enerveaza sa stau sa le bibilesc de 2 ori pe saptamina :)



Obicei mai prost ca mine cred ca n-are nimeni, cand iesim obisnuiesc sa-mi pun oja aproape in ultimul moment, adica sunt deja imbracata, machiata, unghiile curatate si mai lipseste oja.
Adica sa fie proaspata si lucioasa =)) , mi le fac, mi le mai usuc cu feonul :tongue3: sau ma plimb prin casa cu mainile prin aer.
Si binenteles ca nu e alegerea cea mai buna, pentru ca e inevitabila o amprenta sau altceva.
Deci nu rezolv nimic.


Any, ai incercat un spray pt uscare rapida (Polish Drying Spray)?

#162 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,096
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 15 November 2011 - 05:47 PM

Vezi postareaSalmida, la 15 November 2011 - 05:34 PM, a spus:

Adriana, folosesti top coat peste oja? Protejeaza lacul si sunt variante care intensifica chiar luciul ojei. Arata superb mai ales cand folosesti culori mai putin pastelate. Cu base coat si top coat plus o oja de calitate te poate tine manichiura o saptamana. Eu prefer CND (calitate buna) si OPI (putin mai "diluate" dar au culori excelente si f multe).

Am incercat si uneori mi se parea ca se desprinde si nmai repede stratul de deasupra de top coat, poate il dadeam prea gros, nu stiu. Opi as vrea si eu dar nu gasesc aici, am gasit pe amazon.fr si faceam o comanda dar apoi am renuntat pentru ca nu mai erau alte articole pe care le vroiam, acu tre sa incerc iar.

#163 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 15 November 2011 - 05:57 PM

Vezi postareaSalmida, la 15 November 2011 - 05:34 PM, a spus:


Any, ai incercat un spray pt uscare rapida (Polish Drying Spray)?


Am incercat niste picaturi mi s-au terminat de ceva timp si nu am mai luat, astea erau bunicele, de la Bottega Verde.
Edit poza e luata de pe net.

Imagine atasata: monthly_11_2011/post-13-13213725675671.jpg


Moatza glumesti, nu? Sub apa rece :tongue3: ?

#164 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 15 November 2011 - 06:19 PM

Vezi postareaany_annette, la 15 November 2011 - 05:57 PM, a spus:

Moatza glumesti, nu? Sub apa rece :tongue3:?

Nu glumeste deloc! Eu folosesc apa rece.

#165 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 15 November 2011 - 08:44 PM

Vezi postareaFoxyy, la 15 November 2011 - 06:19 PM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 15 November 2011 - 05:57 PM, a spus:

Moatza glumesti, nu? Sub apa rece :o?

Nu glumeste deloc! Eu folosesc apa rece.


cine stie, cunoaste! incearca sa vezi!

#166 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 15 November 2011 - 08:52 PM

Vezi postareamoatza, la 15 November 2011 - 08:44 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 15 November 2011 - 06:19 PM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 15 November 2011 - 05:57 PM, a spus:

Moatza glumesti, nu? Sub apa rece ;)?

Nu glumeste deloc! Eu folosesc apa rece.

cine stie, cunoaste! incearca sa vezi!

Pai ia sa fac si eu asa data viitoare :o !

#167 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 08 January 2012 - 03:27 PM

Motzulina sa stii ca am incercat metoda cu jetul de apa rece si...functioneazaaaaaaaa!! I pup you :hungry: !

#168 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 08 January 2012 - 04:18 PM

Eu am mari probleme cu unghiile in perioada asta, se exfoliaza, sunt friabile.
Folosesc crema de maini dar nu un tratament specific.
Nu am rabdare sa fac bai cu ulei, suc de lamaie, etc stiti un tratament eficient si rapid? :rolleyes:
Un miracol practic. :hungry:

#169 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 08 January 2012 - 08:46 PM

Vezi postareaany_annette, la 08 January 2012 - 03:27 PM, a spus:

Motzulina sa stii ca am incercat metoda cu jetul de apa rece si...functioneazaaaaaaaa!! I pup you :) !


ce bine-mi pare c-am stiut sa te-ajut!

Lili, eu am niste unghii beton, din facere.Imi cresc repede si sunt prea tari incat ma enerveaza si-am o placere sa le tai, ma simt usurata. nu stiu nimic in domeniu :angryfire:

#170 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 08 January 2012 - 10:05 PM

Vezi postareaEataly, la 08 January 2012 - 04:18 PM, a spus:

Eu am mari probleme cu unghiile in perioada asta, se exfoliaza, sunt friabile.
Folosesc crema de maini dar nu un tratament specific.
Nu am rabdare sa fac bai cu ulei, suc de lamaie, etc stiti un tratament eficient si rapid? :P
Un miracol practic. :D


Asa si eu Lili, acum am reusit sa le las nitel sa creasca, dar nu lungi tare , asa de french manicure.
Eu imi pun tot timpul intaritor incolor, ca n-am rabdare sa fac bai cu ulei, de astea, am incercat.

Vezi postareamoatza, la 08 January 2012 - 08:46 PM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 08 January 2012 - 03:27 PM, a spus:

Motzulina sa stii ca am incercat metoda cu jetul de apa rece si...functioneazaaaaaaaa!! I pup you :bounce: !


ce bine-mi pare c-am stiut sa te-ajut!

Da si-am dat secretul mai departe la soacra si cumnata care au facut niste ochi cand au auzit :P !!!
M-au intrebat de unde stiu chestia asta si le-am zis ca de la prietenele mele de pe forum :P (Foxy imi confirmase si ea trucul).

Lili, eu am niste unghii beton, din facere.Imi cresc repede si sunt prea tari incat ma enerveaza si-am o placere sa le tai, ma simt usurata. nu stiu nimic in domeniu :P


Mda, ne faci in ciuda bag seama :P !

#171 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 10 January 2012 - 11:09 PM

Daca tot am deschis tema,ce parere aveti de cosmetica de la Yves Rocher?

#172 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,096
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 11 January 2012 - 01:36 PM

Vezi postareaEataly, la 08 January 2012 - 04:18 PM, a spus:

Eu am mari probleme cu unghiile in perioada asta, se exfoliaza, sunt friabile.
Folosesc crema de maini dar nu un tratament specific.
Nu am rabdare sa fac bai cu ulei, suc de lamaie, etc stiti un tratament eficient si rapid? :crying:
Un miracol practic. :)

De citva timp am si eu problema asta, acum citiva ani am rezolvat-o folosind asta, o gasesti in farmacii
http://www.mavalaita...nghie_sfaldate_
acum am reluat-o dar nu prea mai merge, mi-au crescut dar acum de ceva vreme vad ca nu reusesc sa creasca prea mult, ori au diluat ei chestia ori problema mea e mai grava, e drept ca eu am permanent si oja deasupra, nu stiu daca si asta influenteaza

#173 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 11 January 2012 - 01:54 PM

Vezi postareaAdriana, la 11 January 2012 - 01:36 PM, a spus:

Vezi postareaEataly, la 08 January 2012 - 04:18 PM, a spus:

Eu am mari probleme cu unghiile in perioada asta, se exfoliaza, sunt friabile.
Folosesc crema de maini dar nu un tratament specific.
Nu am rabdare sa fac bai cu ulei, suc de lamaie, etc stiti un tratament eficient si rapid? :thumleft:
Un miracol practic. :)

De citva timp am si eu problema asta, acum citiva ani am rezolvat-o folosind asta, o gasesti in farmacii
http://www.mavalaita...nghie_sfaldate_
acum am reluat-o dar nu prea mai merge, mi-au crescut dar acum de ceva vreme vad ca nu reusesc sa creasca prea mult, ori au diluat ei chestia ori problema mea e mai grava, e drept ca eu am permanent si oja deasupra, nu stiu daca si asta influenteaza


Am avut si eu de asta de la "mavala" dar nu-i nici o smecherie. Cel putin la mine n-a functionat.

#174 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 11 January 2012 - 02:02 PM

Vezi postareaEllani, la 10 January 2012 - 11:09 PM, a spus:

Daca tot am deschis tema,ce parere aveti de cosmetica de la Yves Rocher?


eu chiar am inceput 3 diferite de Craciun: una cu 30de uleiuri esentiale, dar daca dadeam in zona ochilor ma ustura - i-am dat-o mamei, una pe care-o folosesc zilnic, dar nu retin ce-are in ea, vai! si una serum vegetale zice pe ea. cu asta-l dau pe om, tare-i mai place! lasa ca le pozez cand oi ajunge acasa. aia pe care o folosesc chiar imi place, dar eu nici n-am pb deosebite cu tenul.

#175 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 11 January 2012 - 04:25 PM

[quote name='any_annette' date='11 January 2012 - 01:54 PM' timestamp='1326282870' post='121176']

De citva timp am si eu problema asta, acum citiva ani am rezolvat-o folosind asta, o gasesti in farmacii
http://www.mavalaitalia.com/unghie/Indurente_per_unghie_sfaldate_
acum am reluat-o dar nu prea mai merge, mi-au crescut dar acum de ceva vreme vad ca nu reusesc sa creasca prea mult, ori au diluat ei chestia ori problema mea e mai grava, e drept ca eu am permanent si oja deasupra, nu stiu daca si asta influenteaza
[/quote]

Am avut si eu de asta de la "mavala" dar nu-i nici o smecherie. Cel putin la mine n-a functionat.
[/quote]

Mai, eu o incerc. Poate la mine functioneaza.
Multumesc Adriana!

#176 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 11 January 2012 - 06:00 PM

[quote name='Eataly' date='11 January 2012 - 04:25 PM' timestamp='1326291950' post='121219']
[quote name='any_annette' date='11 January 2012 - 01:54 PM' timestamp='1326282870' post='121176']

De citva timp am si eu problema asta, acum citiva ani am rezolvat-o folosind asta, o gasesti in farmacii
http://www.mavalaitalia.com/unghie/Indurente_per_unghie_sfaldate_
acum am reluat-o dar nu prea mai merge, mi-au crescut dar acum de ceva vreme vad ca nu reusesc sa creasca prea mult, ori au diluat ei chestia ori problema mea e mai grava, e drept ca eu am permanent si oja deasupra, nu stiu daca si asta influenteaza
[/quote]

Am avut si eu de asta de la "mavala" dar nu-i nici o smecherie. Cel putin la mine n-a functionat.
[/quote]

Mai, eu o incerc. Poate la mine functioneaza.
Multumesc Adriana!
[/quote]

Eu am gasit-o la "Limoni"

#177 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 11 January 2012 - 07:27 PM

Vezi postareamoatza, la 11 January 2012 - 02:02 PM, a spus:


eu chiar am inceput 3 diferite de Craciun: una cu 30de uleiuri esentiale, dar daca dadeam in zona ochilor ma ustura - i-am dat-o mamei, una pe care-o folosesc zilnic, dar nu retin ce-are in ea, vai! si una serum vegetale zice pe ea. cu asta-l dau pe om, tare-i mai place! lasa ca le pozez cand oi ajunge acasa. aia pe care o folosesc chiar imi place, dar eu nici n-am pb deosebite cu tenul.


Chiar sunt curioasa ce ai tu,pentru ca eu am dat peste putine.In afara de o crema de fata si niste balsam de buze(bunisoare) nu am dat peste nimic extraordinar de bun,desi e laudata firma ca-i 100% natural si mai stiu eu ce.
Am incercat geluri de dus-miroase cat dai pe corp,pe urma-ciuciu.Parfumul,daca vreau sa simt miros,trebuie sa dau cam din 2 in 2 ore,Am luat si crema da maini,la care mainile sunt 'cremoase'cand o dau,dar a doua zi dimineata,parca nici n-a fost crema pe-acolo iar fardurile parca tot mi se par 'uscate' de tot.

#178 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 11 January 2012 - 09:09 PM

hai ca le-am tras niste poze de toata jena, da' mai bune nu pot la ora asta( de fapt, nicicand)
intai ca am uitat ca n-am avut 3 ci 4 YR, una i-am dat-o mamei

asta rosie, pe care-o folosesc acum zice ca-i intense regenerating care with 30 precious oils. imi place, imi prieste, e emolienta, nu ma ustura ochii chiar daca ating zona. cu ser il dau pe om. are consistenta tot ca o crema, dar e mai usor, mai aerat. el e f incantat si-i un spectacol cand se pregateste sa-l dau.

Imagine atasata: monthly_01_2012/post-100-13263079825104.jpg

in paralel cu astea, folosesc galenic nectalys au nectar essentiel de fruits - creme velours hydra energisante spf15. si asta imi place, tot emolient, lasa tenul f fin, dar daca ating zona ochilor ma ustura. cand si cand folosesc l'occitane-gommage douceur reveil eclat.

Imagine atasata: monthly_01_2012/post-100-13263080173345.jpg

tot din gama YR am descoperit ca mai am una wrinkle reducing day cream tot cu 30de uleiuri esentiale. cred c-au fost in aceeasi gama. n-am inceput-o. tot neinceputa e si liposomial lifting, voi vedea.

Imagine atasata: monthly_01_2012/post-100-13263080528375.jpg

si la rand asteapta nivea dnage, am mai folosit si recomand, lancome resolution collaser-4 - e un ser cu concentratie mare de colagen, antirid - si de asta am mai folosit, imi face tenul ca o catifea, nu exagerez,lasa o senzatie f placuta pe piele. iar la primavara, cand imi ies vreo 2 pistrui, voi folosi la prairie -creme cellulaire antirides intensive, anti-pigmentation.

Imagine atasata: monthly_01_2012/post-100-13263080918383.jpg

ca cu astea ma lupt eu plus destul de multe creme de corp.
de obicei eu imi exprim dorinta si omul mi le cumpara, zau!

#179 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 11 January 2012 - 09:12 PM

Moatzo e ca la magazin la tine :(( !
Cum sunt produsele de la Occitane, sunt curioasa, zicea si Angel ca foloseste.
Aici nu se gasesc, dar in tv din cand in cand le prezinta pe un canal anume si se pot cumpara.

#180 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 11 January 2012 - 09:28 PM

n-o am decat pe-asta de gomaj si-si face treaba. poate dupa ce-oi mai termina ce am sa-ncerc vreuna.
nici la mine-n sat nu sunt, fusei la capitala dupa ea :((

Arata acest topic


  • 13 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi