Forum Culinar: Cosmetice de toate felurile-Ce folosim?Ce ne place? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 13 Pagini +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cosmetice de toate felurile-Ce folosim?Ce ne place?

#221 Useril este offline   Titirimundi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationWalking on sunshine

Postat 31 March 2019 - 10:15 PM

Any, si eu tot cu Sisley :rolleyes: numai ca al meu e sclipicios
Imagine atasata: monthly_03_2019/post-314-0-76324300-1554063221.jpg
Nu-ţi dai seama cât de puternic eşti până în momentul în care singura ta opţiune e să fii puternic .

#222 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 31 March 2019 - 10:59 PM

Exact culoarea care-mi place mie,Titi. Sa-l porti cu placere. Cred ca urmatorul va fi sclipicios, ca tot vine vara si da bine.
Eu sunt foarte multumita, este excelent.

Aceasta postare a fost editata de any_annette: 31 March 2019 - 11:09 PM


#223 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 31 March 2019 - 11:09 PM

Cand mi-am luat rujul, mi-am luat si o crema tratament pentru maini.

Imagine atasata: monthly_03_2019/post-13-0-17764300-1554066219.jpg

Stiam din auzite, din ce am citit, cat de bune sunt produsele Sisley. Pentru cine nu le cunoaste, nu are nici o legatura marca de cosmetice Sisley cu marca de imbracaminte Sisley. Adica au in comun doar numele.

Cand am luat crema si rujul, mi-au dat niste mostre cu masti de de față, crema pt gat, crema de fata, o masca pentru conturul ochilor, toate de o calitate ireprosabila.
Singurul defect e ca sunt deosebit de scumpe.

#224 Useril este offline   bristena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,329
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 01 April 2019 - 08:23 PM

Uai de mine ce preturi au! Or fi bune nu zic nu, dar si preturile...
fiica dacilor

#225 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 01 April 2019 - 08:30 PM

Vezi postareabristena, la 01 April 2019 - 08:23 PM, a spus:

Uai de mine ce preturi au! Or fi bune nu zic nu, dar si preturile...


Sper sa ma tina macar o luna crema 😑.
Mi-au aparut primii pistrui sa zic asa pe maini, sa nu le chem pete. Batranetile maica 😭. Sunt micute si putine si altele nu mai vreau. Cand mi-au aparut, sa iniebunesc , sa inghet si alta nu.
Crema asta se pare ca e foarte buna. Le reduce si previne aparitia altora.

#226 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 01 April 2019 - 08:57 PM

Vezi postareaadi_edi, la 31 March 2019 - 04:10 PM, a spus:

Ce culori folosesti?
Am vazut pe ebay - cica new, dar te incumeti?
https://www.ebay.com...1cAAOSwqoxcU3dX
Am mai gasit in Filipine :rolleyes: - am o colega filipineza, daca vrei ma interesez daca merge ea sau rude de-ale ei.
ups, nu mai gasesc linkul


ah, cred ca asta-i
https://shopee.ph/Es...41373.783530442

O sa ma mai uit, mersi.
Cumpăr pe ebay in cazul ăsta dacă sint magazine care vînd, da acu din thailanda mi se pare exagerat, mai caut pe aici sau ma uit sa vad dacă alte mărci fac ceva similar.

Vezi postareaTitirimundi, la 31 March 2019 - 10:05 PM, a spus:

Buna seara,

Adriana, aici se gasesc in magazinele Primor, nu stiu daca sunt si la voi magazinele astea...Si sunt destul de ieftine; daca vrei spune-mi.

Îți scriu in privat😘

#227 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 08 April 2019 - 11:10 PM

vreau sa va zic ca, am inceput sa caut alte creioane ca sa il inlocuiesc pe cel pe care nu-l mai gasesc
si l-am cumparat pe asta
Imagine postata
si asa arata dupa 12 h de cind l-am pus (evident cu precautiile de rigoare adica baza, pudra si tot tacimul)
Imagine atasata: monthly_04_2019/post-4-0-61855400-1554757770.jpg
ma declar extrem de multumita si ma duc sa-mi cumpar toate celelalte culori care mai exista =))

#228 Useril este offline   Liviu 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 14-April 19
  • LocationIasi

Postat 14 April 2019 - 06:43 PM

Vezi postareaMaya, la 07 December 2009 - 04:45 PM, a spus:

Eu,ca de obicei,tot la Clinique am ramas.Orice altceva, în materie de cosmetica îndraznesc sa schimb si sa probez,în afara de crema hidratanta pentru tenul de sub pometii mei,care pe timpul iernii s-ar decoji fara ea :)
Desi am un ten curat,fara acnee/cosuri..fara pete si alte probleme,nu suport nicio crema!Am probat diferite marci,de la ieftine-la scumpe,toate cu acelsi rezultat.Pete rosii,chiar usturatoare,de la unele creme.O crema care am folosit-o mai mult timp,adica nu am facut pete din prima,a fost una de la Biotherm.
Cîndva am renuntat la orice crema,si ma dadeam pe parile de ten uscat,cu ulei de masline.Nici asta nu a fost rau,dar deloc comod pentru mine.
Într-o iarna,cîndva,mi-am propus sa mai încerc cîteva creme.Stateam în fata cremelor de toate felurile,si ma uitam cu disperare,ca nu stiam pe care s-o mai încerc(ca si încercarile astea merg pe buzunar...)O tanti draguta,m-a întrebat care-i disperarea mea :)
I-am explicat problema,si primul lucru care mi l-a recomandat pe atunci,a fost crema de la Clinique pentru tip 2 de piele.

Asta este excelenta pentru cei cu ten care se irita rapid,si fac pete rosii:

Imagine postata

Asta este perfecta si pentru zilele de vara.Un hidratant perfect.Nu contine uleiuri,intra rapid în piele,o hidrateaza rapid,iar piele e fina-finuta :D

Imagine postata

Make-up removerul cel mai tare :
Curata din doua miscari mascara waterproof,fara nicio urma.Ochetele ramîne curat,si totodata hidratat :pupic:

Imagine postata

V-ati prins ca mascara tot de la Clinique folosesc.waterproof,sau cui îi place sa demachieze genele doar cu apa calda poate folosi Lash Power Mascara ...asta merge clatit doar cu apa calda de 39°C :-*


Fond de ten,eu folosesc foarte rar.Ce marca...stiti deja :-*
M-a făcut atent numele Clinique, deși s-ar putea să pară ciudat din partea unui bărbat. Se întâmplă să mai știu despre o marcă care se laudă cu performanțe asemănătoare. Nu știu ce spune Clinique că face legat de antiaging... Dar dacă e așa ar trebui să facă multe femei fericite... :D

#229 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,754
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 18 November 2019 - 08:15 PM

Ca tot a fost black friday...si inca mai este pe anumite site-uri, mi-am luat doua rujuri mate reduse de la 50 la 10 lei, de pe cupio.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_11_2019/post-343-0-28473100-1574100901.jpg
  • Imagine atasata: monthly_11_2019/post-343-0-55001900-1574100908.jpg


#230 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 19 November 2019 - 07:36 PM

Imi plac ambele si amandoua, Mino! Cum te impaci cu ele? In prima poza foarte cremoase, in a doua fix invers, in functie de cum cade lumina. Nuantele imi plac foarte mult, dar , in cazul meu, daca nu e cremos si hidratant rujul...il las uitat, intr-un colt pe etajeeeraaaa!

Mi-am luat si eu un set de monstri (mostre) recent. Sa vad cand am timp sa le scot in lume...

Aceasta postare a fost editata de Lapona Enigel: 19 November 2019 - 07:37 PM

Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#231 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,754
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 20 November 2019 - 05:34 AM

Cand il intinzi pe buza este cremos, apoi se usuca si devine mat dar nu imi usuca buzele si rezista muuuult pe buze.

#232 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 20 November 2019 - 09:54 AM

inseamna ca-s ca cele pe care mi le-am luat eu de la sephora

#233 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,754
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 30 January 2020 - 08:43 PM

Am primit de la Roxana, crema asta, pe care eu o folosesc ca o crema de noapte, dar cred ca merge foarte bine si pentru problema ta, Any!

https://leacdeunveac.ro/

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_01_2020/post-343-0-33261900-1580409792.jpeg
  • Imagine atasata: monthly_01_2020/post-343-0-13290600-1580409805.png


#234 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 30 January 2020 - 11:48 PM

Multumesc Mino, pare a fi foarte faina.

#235 Useril este offline   Hazel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 933
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSuffolk

Postat 01 February 2020 - 10:35 AM

Sisley-ul meu, foarte cremos, numai bun pentru vremea asta rece.
Imagine atasata: monthly_02_2020/post-114-0-82576800-1580545919.jpg

De la Clinique imi plac astea deocamdata
Imagine atasata: monthly_02_2020/post-114-0-23100100-1580545961.jpg

I rest, raman fan Eucerin (zi, noapte, ochi)
Imagine atasata: monthly_02_2020/post-114-0-52719700-1580545993.jpg
Imagine postata

#236 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 01 February 2020 - 11:38 AM

Se pare că după mai mult de 4 ani de căutare, de cînd a dispărut Olay-ul de pe piață, mi-am găsit și eu crema de față de zi cu zi, aia de hidratare, care după părerea mea și a cosmeticenei mele e arhisuficientă dacă o folosești în mod constant, iar eu mă dau cu cremă pe față de la vreo 16 ani, cel puțin de 2 ori pe zi, dar chiar și mai des.

Imagine atasata: monthly_02_2020/post-233-0-11767000-1580549583.jpg

Pentru mîini și picioare (călcîie/tălpi) am început să folosesc Neutrogena dintr-o cutie mare albastră, e mai bună decît orice am folosit, de la Scholl la cine știe ce alte mărci de-astea dedicate de picioare.

#237 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 15 April 2020 - 10:10 PM

Aici e de cosmetice, nu de materiale, dar voiam să mă laud și să laud un produs, ceara de epilat. După mai bine de 20 de ani m-am epilat din nou singură, cu ceară. Aparat nu mai am de mult, nu mi-a plăcut niciodată cum epilează aparatul, e adevărat că nici n-am încercat nimic nou în ultimii 11 ani, probabil au apărut tehnici mai bune, dar eu preferam să mă duc la cosmetică, pentru că era mult mai comod. Ceara folosită e cea din cutie de tablă cu etichetă galbenă de mai jos, Depilet. M-am cam chinuit, că nu am luat decît 2 cutii pe care le topeam alternativ, dar m-am descurcat foarte bine. Uraaa! Mi-am promis totuși că după ce se termină pandemia nu o să-mi mai fac singură nimic, nici manichiură, pedichiură, vopsit, m-am săturat deja să fiu așa independentă, vreau să stau, să-mi facă alții ce am nevoie :drool: Ceara e ca o miere de albine, foarte lipicioasă, scrie pe ea să nu se amestece nici la topire, nici la răcire, așa e, că se face ca o miere zaharisită dacă o amesteci și e mai greu de manevrat, trebuie s-o topești din nou și-și revine.

Imagine atasata: monthly_04_2020/post-233-0-49534500-1586981380.jpeg

#238 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 16 April 2020 - 02:15 AM

lectura de izolare despre cremele cosmetice
mai intii despre tenuri, probabil ca stiti deja care sunt si cum se testeaza
tenurile tin de genetica; ne nastem cu ele
uscat - cum testam: nu vedem pori vizibili in oglinda care mareste de 10X sau ne splalam pe fata, stam doua ore punem un servetel de nas cit mai subtire pe diverse locuri, daca nu se lipeste pe nicaieri, tenul e uscat
gras - are pori visibili, se lipeste servetelul si lasa urme de ulei
normal - nu e nici uscat, nici gras, nu stiu cum se testeaza Imagine postata
combinatie - uscat cu gras in anumite parti

care e diferenta intre ten uscat si deshidratat: tenului uscat ii lipsesc grasimile, tenului deshidratat ii lipseste apa si NU este un tip de ten. poti avea ten gras deshidratat

cremele se cumpara dupa ingredientele din ele, nu dupa amabalaj
ce sa nu contina:
parfum/miros frumos, nu e necesar si e iritant
alcool - ethanol, isopropyl alcohol, alcohol denaturat, methanol - deterioreaza bariera naturala a pielii care nu mai poate retine apa
uleiurile esentiale din creme nu ajuta la nimic

incepem cu ingredientul numarul unu anti aging (adica dupa ce treceti de 30 de ani ar cam trebui sa considerati ingredientul asta): vitamina A, forma cea mai eficienta este "acidul retinoid" sau tretinoin si care nu se da decit pe reteta de la doctor.
o varianta populara din cremele comerciale este retinol, care nu se absoarbe direct ci trebuie convertit in piele, deci nu e la fel de eficient.
la inceput se foloseste concentratie mica pentru ca "arde" si irita dar cu timpul tenul se obisnuieste si puteti mari concentratia. cel mai bine este de dat cu retinol seara
va urma...

#239 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 16 April 2020 - 05:17 PM

Mersi mult pentru informatii, Dex! E bine ca ne mai aduci aminte, ca eu , in valtoarea altor treburi, cam uit sa imi mai upgradez produsele de ingrijire faciala. Ca na, pentru fiecare decada de viata, e necesara o combinatie corespunzatoare...clar nu (mai) am nevoie de produse contra acneei Imagine postata
De asta vroiam sa te intreb daca ai folosit tu personal vreo ceva de pe site-ul pe care l-ai pus mai demult:

https://niod.deciem.com/
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#240 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 16 April 2020 - 05:33 PM

un retinol de buna calitate si ieftin este asta, de la brandul "ordinary", aceeasi companie-mama ca si NIOD (deciem)

retinol - ordinary


va mai spun si de alte produse de la ordinary cind ajungem la acizi, peptide, vitamina c, din astea.

tocmai mi-a trecut prin minte ca stiti si voi toate astea si poate nu va intereseaza...

Arata acest topic


  • 13 Pagini +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi