Forum Culinar: Piept de pui fiert "la rece" - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Piept de pui fiert "la rece"

#1 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 24 May 2011 - 03:08 PM

Inchipuiti-va scena: o gospodina care arunca carnea in oala sa faca o supa.Apa abia a inceput sa fiarba, si-aduce aminte ca are programare la coafor, stinge focul si pleaca. :lol:
Sursa: blogul "Buono di casa mia".

Acu' fara gluma.Un piept de pui taiat in doua, ca sa nu fie prea mare.
Am pus apa intr-o oala suficient cat sa acopere "pieptii", un pic de sare foi de dafin, usturoi si tije de telina.

Imagine atasata: monthly_05_2011/post-9-13062421198139.jpg


Lasati sa fiarba 5 minute.Abia acum introducem carnea, stingem focul si acoperim cu capac.

Cand apa s-a racit complet e gata!
Eu l-am lasat 4 ore ca am fost cu Manu in piscina.
E moale si fraged, nu atos si insipid ca pieptul de pui fiert normal.Eu am fost surprinsa de rezultat.

L-am servit in salata ca aici.

Ce ziceti? Va incumetati?

Imagine atasata: monthly_05_2011/post-9-13062421725479.jpg

Mie imi pare rau ca nu mi-a trecut prin cap sa leg pieptul si sa-i dau o forma rotunda, as fi avut un veritabil parizer de pui.Next time!Apa cred ca o puteti aromatiza cum vreti, eu una vreau sa experimentez.

Deci: apa in oala+condimente, pusa la fiert 5 minute.Aruncat carnea in apa, stins focul, acoperim cu capac.Economie de gaz! :hello:

#2 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 24 May 2011 - 03:55 PM

Hai, na! :71:
Am scapat peste vara de caldura in bucatarie, Mai ales ca sosul poate fi unul preparat la rece.
Trebuie incercat musai! :hello:

Am vazut si eu pe Descoperi :lol: un bucatar "molecular" cum prepara cotlete de miel, infoliate etans (ca sa-si pastreze sucurile) in plastic, in apa la temperatura controlata de 60 de grade Celsius.

Ma gandesc ca legat-parizer ar risca sa nu se patrunda complet. In prima faza as incerca taiat chiar cuburi bytesize.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#3 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 24 May 2011 - 05:58 PM

Pe mine m-ai convins... mai ales ca nu iubesc prea mult pieptul de pui. Daca zici ca nu mai e atos, ii voi decara iubire eterna acestei retete.
Multam de idee!
Sorina

#4 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 24 May 2011 - 06:33 PM

si io, si io!!! imi fac "parizer de pui" imediat ce cumpar piept de pui. e pe lista :hello: sa vad cu ce il condimentez Imagine postata

#5 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 24 May 2011 - 08:04 PM

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 24 May 2011 - 03:55 PM, a spus:



Ma gandesc ca legat-parizer ar risca sa nu se patrunda complet. In prima faza as incerca taiat chiar cuburi bytesize.


Nu tot pieptul, ci jumatatea.Aceiasi bucata, dar legat rotund.Eu incerc.

Vezi postareasorinadaniela, la 24 May 2011 - 05:58 PM, a spus:

Pe mine m-ai convins... mai ales ca nu iubesc prea mult pieptul de pui. Daca zici ca nu mai e atos, ii voi decara iubire eterna acestei retete.
Multam de idee!


Incearca Sorina, ramane moale, moale!

Vezi postareaboni, la 24 May 2011 - 06:33 PM, a spus:

si io, si io!!! imi fac "parizer de pui" imediat ce cumpar piept de pui. e pe lista :lol: sa vad cu ce il condimentez Imagine postata


Da, mie mi-a placut mult cu frunze de dafin.Merge si o ceapa.Sa vad ce idei mai aveti voi :hello: !

#6 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 25 May 2011 - 07:37 AM

Vezi postareaEataly, la 24 May 2011 - 03:08 PM, a spus:

Ce ziceti? Va incumetati?

binenteles :pupic:

#7 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 25 May 2011 - 07:49 AM

si eu ma bag ...eu sant una din persoanele care adora pieptul de pui, atos sau nu :pupic:...nu-mi plac pulpe mie :pupic:

#8 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 26 May 2011 - 11:35 AM

l-am facut. n-am poze ca n-am apucat inca.... dar acum am mancat sandwitch-ul de la birou cu "parizer de pui" si am zis sa scriu aici. poate se mai incumeta si altii. merita Imagine postata
se face usor de tot. mai mult dureaza pana incepe apa sa fiarba Imagine postata

nu l-am lasat asa de mult in apa (doar 2 in loc de 4 ore) ca l-am facut tarziu aseara si mi-a fost teama sa il las peste noapte in apa. cred ca puteam sa-l pun asa la frigider... nu mi-a iesit chiar asa cum se vede in pozele lui Lili. dar e buuuun si perfect pentru mine.
de data asta am pus in apa cam multe condimente (dafin, boabe de piper, enibahar, sare si boia), mi-era teama sa nu fie fad. cred ma va voi axa doar pe un condiment si mai multa sare...

Lili, am sa te iubesc pe vecie (asta e vorba lui fiica-mea si reprezinta supremul absolut Imagine postata)

#9 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 26 May 2011 - 11:52 AM

Eu am cumparat ieri puiul dar aprozarul era inchis si n-am tije de telina.
Dar daca tu l-ai facut fara il fac si eu azi asa.

#10 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 26 May 2011 - 12:13 PM

pai eu nici nu m-am gandit la tija de telina, ca la noi se gaseste doar in supermarket, si nu e ofilita si scumpa.
eu, dupa ce l-am gustat, zic ca merge cu orice aroma iti place tie la pui. eu am sa incerc si cu curry, si cu boia, si cu rozmarin.... Imagine postata o sa am 10 oale insirate prin bucatarie

#11 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 26 May 2011 - 12:47 PM

Ce idee fantastica!!! Voi face si eu saptamana aceasta. Chiar am jumatati de piept de pui.

Chemati-o si pe Daniella ca-i reteta buna de Monti faza 1. :scratch:

#12 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 26 May 2011 - 01:04 PM

Uite, asta mi-ar place mie si cred si altor fete fara experienta voastra, cind gasiti aici o reteta care se potriveste sa o ziceti :scratch:

#13 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 26 May 2011 - 01:08 PM

Eu sunt adepta lui "nimic nu se pierde, totul se castiga", oare pe zeama aceea se poate pune si de o zupa? :scratch:

#14 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 26 May 2011 - 01:11 PM

Total de acord, eu de fapt ma gindeam sa o folosesc la un risotto.

#15 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 26 May 2011 - 01:12 PM

Vezi postareaboni, la 26 May 2011 - 11:35 AM, a spus:


Lili, am sa te iubesc pe vecie (asta e vorba lui fiica-mea si reprezinta supremul absolut Imagine postata)


Wow, cu o asa declaratie risti sa te trezesti la vara cu mine la usa! :scratch:

Ceea ce vedeti in poza e a doua jumatate de piept care a sta toata noaptea in apa(la frigider).Prima jumatate am mancat-o in seara respectiva cu ridichii confit in salata! :)

Da, cred ca tijele de telina sunt legumele care poat elibera aroma in cel mai rapid timp.Asta nu inseamna ca nu putem fierbe morcovi sau alte legume, cu conditia:aruncam pieptul in apa dupa ce s-au fiert legumele.sau alte legume sau arome in functie de gust.

Experimentam si vedem!

Ideea mea era de a taia jumatatea de piept in "foaie" subtire, presara "ceva arome" si de a rula si lega fedeles!Daca nu uit, il fac maine!

Pfuai, daca-i Monti e bine! :)

#16 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 26 May 2011 - 01:12 PM

Multumesc mult de strigare :) . Am ochit si eu reteta (Eataly :scratch: ) ca e monti F1... o si pomenea Adriana pe la topic.

Boni cu ce ai facut salata, daca tije de telina nu ai pus (si nici nuci, ai inlocuit cu migdale/caju crude)? L-ai legat in vreun fel de ii zici parizer? ( :D ma si speriasem cand ai citit ca tocmai ti-ai mancat parizerul de pui) :)

Mie nu-mi place puiul din comert (si de tara nu am de unde momentan), oare merge si cu piept de curcan? trebuie sa fie micut, il tai ca sa se faca?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#17 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 26 May 2011 - 01:19 PM

Vezi postareaAdriana, la 26 May 2011 - 01:04 PM, a spus:

Uite, asta mi-ar place mie si cred si altor fete fara experienta voastra, cind gasiti aici o reteta care se potriveste sa o ziceti :scratch:


Sugestie pentru reteta Montignac faza 1: Cuburi din pieptul de pui à la Eataly, salata verde, tomate, fasii de ardei, fasii de ceapa, bucati de ou fiert si daca doriti se pot pune cuburi de telemea.

Felii din pieptul de pui cu soté de dovlecel, ori cu mancarica de mazare proaspata/congelata.

Tot felii din acest piept le-as combina cu o mancare de vinete, ceapa si ardei. Se poate face fara ulei, tai ceapa si o inabusi in putzina apa, pui ardeii, usturoi, boabe de piper si foi de dafin. La sfarsit adaugi vinetele coapte, tocate mai mare (nu ca la salata). La sfarsit eu pun sare, piper macinat, 3 linguri de bulion/suc de rosii si un strop de Cayenne (ardei iute). Are un gust de zacusca picanta. Insa se pot pune orice condimente, dupa placerea fiecaruia. Edit: daca se pun ardei copti gustul e divinal.

#18 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 26 May 2011 - 01:21 PM

Vezi postareaDaniella, la 26 May 2011 - 01:12 PM, a spus:

Multumesc mult de strigare :D . Am ochit si eu reteta (Eataly :scratch: ) ca e monti F1... o si pomenea Adriana pe la topic.

Boni cu ce ai facut salata, daca tije de telina nu ai pus (si nici nuci, ai inlocuit cu migdale/caju crude)? L-ai legat in vreun fel de ii zici parizer? ( :) ma si speriasem cand ai citit ca tocmai ti-ai mancat parizerul de pui) :)

Mie nu-mi place puiul din comert (si de tara nu am de unde momentan), oare merge si cu piept de curcan? trebuie sa fie micut, il tai ca sa se faca?


Daniela, eu salata am vrut ca-s in dieta :D .Poti sa faci ce vrei cu pieptul tau. :D

La topicul respectiv am scris si ca puteti folosi mar, ala mai acru.Sau ce vreti voi.

Il poti taia felii subtiri un fir de ulei de masline crud si langa ce vrei tu.

E o idee in plus(rapida, comoda si economica) de a fierbe un piept de pui.Ce si cum il sevesti e treaba ta.Dar spune-ne si noua sa ne inspiram si noi. :D

#19 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 26 May 2011 - 01:23 PM

Vezi postarealaura_lala, la 26 May 2011 - 01:19 PM, a spus:

Vezi postareaAdriana, la 26 May 2011 - 01:04 PM, a spus:

Uite, asta mi-ar place mie si cred si altor fete fara experienta voastra, cind gasiti aici o reteta care se potriveste sa o ziceti :)


Sugestie pentru reteta Montignac faza 1: Cuburi din pieptul de pui à la Eataly, salata verde, tomate, fasii de ardei, fasii de ceapa, bucati de ou fiert si daca doriti se pot pune cuburi de telemea.

Felii din pieptul de pui cu soté de dovlecel, ori cu mancarica de mazare proaspata/congelata.

Tot felii din acest piept le-as combina cu o mancare de vinete, ceapa si ardei. Se poate face fara ulei, tai ceapa si o inabusi in putzina apa, pui ardeii, usturoi, boabe de piper si foi de dafin. La sfarsit adaugi vinetele coapte, tocate mai mare (nu ca la salata). La sfarsit eu pun sare, piper macinat si un strop de Cayenne (ardei iute). Are un gust de zacusca picanta. Insa se pot pune orice condimente, dupa placerea fiecaruia. Edit: daca se pun ardei copti gustul e divinal.


Laura esti o artista!
deci combinatia aia de zacusca merge facuta si fara ulei? atunci asta ar fi nimerita pt paste integrale si nu as mai suferi ... :scratch:

Puiul lui Eataly merge combinat in fel si chip ...sunt curioasa si eu de textura, de gust... Zeama ramasa e tot monti atata timp cat nu contine radacinoase, nu?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#20 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 26 May 2011 - 01:24 PM

Vezi postareaEataly, la 26 May 2011 - 01:21 PM, a spus:

Daniela, eu salata am vrut ca-s in dieta :scratch:

pina miine seara :)

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi