Forum Culinar: Dieta Montignac - Am ingrediente nu am idei - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Dieta Montignac - Am ingrediente nu am idei

#1 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 31 May 2011 - 04:16 PM

M-am gandit sa deschid si topicul acesta, ca mereu mi se lipesc diverse de mana la hipermarket/plafar, apoi zac prin frigider, dupa care ajung la cos din lipsa de idei (sau de timp) in timp ce copiii din tari sarace mor de foame ...e pacat sa arunc manacarea.
In momentul prezent:
- 1 kg crema mascarpone
- smantana lichida pt gatit (2 cutiute cred)
- branza de vaci
- branzeturi tip camembert si brie
- parmezan
- smantana Napolact
- faina integrala de ovaz
- mix tarate
- seminte de: mac, susan, chimen
- detin si caju/migdale crude in caz de nevoie la vreo reteta
- fulgi de drojdie
- o tableta mare de cioco dark
(cred ca mai am si altele care sper sa fie ok cu monti, dar nu le mai stiu sirul acum, pe seara sper sa mai completez lista)

Dar nu am indulcitori monti. Va rog daca aveti sa-mi dati sugestii :) .

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#2 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 31 May 2011 - 06:15 PM

Eu una as face cu atatea branzeturi sarate niste saratele... dintr-astea intr-adevar mananc pana mor. Nu ma poate opri nimeni.
Sorina

#3 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 31 May 2011 - 06:22 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 31 May 2011 - 06:15 PM, a spus:

Eu una as face cu atatea branzeturi sarate niste saratele... dintr-astea intr-adevar mananc pana mor. Nu ma poate opri nimeni.


Sorina, e voie sa mananc saratele de astea pana mor? e reteta pe undeva? dar ce fac cu mascarponele si smantana lichida saptamana asta trebuie sa termin tot ce e proaspat, cap de lista

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#4 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 31 May 2011 - 07:05 PM

Vezi postareaDaniella, la 31 May 2011 - 06:22 PM, a spus:

Vezi postareasorinadaniela, la 31 May 2011 - 06:15 PM, a spus:

Eu una as face cu atatea branzeturi sarate niste saratele... dintr-astea intr-adevar mananc pana mor. Nu ma poate opri nimeni.


Sorina, e voie sa mananc saratele de astea pana mor? e reteta pe undeva? dar ce fac cu mascarponele si smantana lichida saptamana asta trebuie sa termin tot ce e proaspat, cap de lista


nu, nu, nu, nimic nu ai voie pana se sparge burta Imagine postata, ce ziceam acu' cateva posturi? NU exagerari, nici prea mult dar nici prea putin.

cu mascarpone si smantana lichida poti sa faci un fel de sufle din ce legume iti place tie. daca sunt zemoase le calesti un pic, sau le storci cumva de zeama, amesteci cu branza, smantana si oua, si dai la cuptor in cratita sau forma de cozonac... asta ca idee.
stiu ca tu vroiai ceva dulce Imagine postata fugi si cumpara caise (le tai marunt de tot) sau coacaze uscate si amesteca cu mascarponele. eventual si ceva tarate de ovaz. e usor de luat la birou in cutie, e satios si e si dulce.

#5 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 31 May 2011 - 07:09 PM

Vezi postareaDaniella, la 31 May 2011 - 06:22 PM, a spus:

Vezi postareasorinadaniela, la 31 May 2011 - 06:15 PM, a spus:

Eu una as face cu atatea branzeturi sarate niste saratele... dintr-astea intr-adevar mananc pana mor. Nu ma poate opri nimeni.


Sorina, e voie sa mananc saratele de astea pana mor? e reteta pe undeva? dar ce fac cu mascarponele si smantana lichida saptamana asta trebuie sa termin tot ce e proaspat, cap de lista


Nu prea ai voie sa mananci multe... cu masura, ca toate lucrurile ce le faci in viata. Cu masura. Reteta nu e aici. Daca o vrei ti-o pot da. Dar sa stii ca dau dependenta.
Sorina

#6 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 31 May 2011 - 09:03 PM

In seara asta mi-am facut un (sau o?!) quiche cu kaizer, praz, smintina lichida, oua si condimente, fara niciun blat. A fost foarte buna.
O sa pun poza la unul dintre subiectele cu Monti.

Cu brinzeturi diverse poti sa faci fondue pe care sa-l maninci cu bucatele din legumele permise: ardei (rosii, verzi), rosii etc

Cu mascarpone: paseaza niste capsuni si blenduiestele impreuna cu mascarponele, le pui apoi in paharele de plastic la frigider si maninci ca desert.

Cu smintina lichida poti sa faci si panna cotta, neamestecata cu lapte... dar iti trebuie fructoza, pe care ti-o recomand sa ti-o iei (sau alt indulcitor).

Cu smintina de orice fel eu imi dreg si ciorbele, azi am avut de afumaturi cu verdeturi (stevie)

Camembert si brie le maninci ca atare sau ca aperitivul Chefei la cuptor.

Cu migdale crude am o reteta de la fetele cu Montignac de o prajitura ultrarapida, cred ca am mai zis de ea. O sa pun reteta cu copy/paste de la o alta discutie cu niste prietene

1/4 cup faina de migdale
1 lingura cacao
1/4 lingurita praf de copt
3 linguri fructoza
2 lingurita unt, moale
1 lingura apa
1 ou

Faina de migdale se face macinind cu risnita migdale crude intregi.

Se amesteca faina de migdale, cacaoa, praful de copt si fructoza. Se adauga apoi untul, apa si oul. Se amesteca bine cu furculita. Se toarna compozitia intr-un vas termorezistent si se baga in cuptorul cu microunde pentru cam un minut si jumatate - doua. Eu am facut din cantitate dubla si l-am tinut 2 minute. Compozitia s-a intins in tot vasul (desi pusesem doar o gramajoara in mijloc) apoi s-a umflat si intr-un final a inceput sa bolboroseasca si sa se inchege. Eu ma uitam pe geam, cind am vazut ca nu mai are ce bolborosi am oprit cuptorul si am scos prajitura.

#7 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 31 May 2011 - 09:33 PM

multumesc amandorura de idei si de reteta (prajitura la MO iese ceva gen briosa?):floare: !

deci e voie mascaporpone cu capsuni (capsunile intra in aceeasi categorie cu fructele de padure si pot fi consumate oricand cu orice masa)?

la quiche tai praz si kaizer grob, adaugi oua, smantana si condimente, bagi la cuptor si gata? sau adaugi si ceva tarate/faina integrala?

trebuie neaparat sa ma uit de fructoza, deci la ce raion o gasesc intr-un hipermarket?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#8 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 31 May 2011 - 10:05 PM

Vezi postareaDaniella, la 31 May 2011 - 09:33 PM, a spus:

multumesc amandorura de idei si de reteta (prajitura la MO iese ceva gen briosa?):floare: !

deci e voie mascaporpone cu capsuni (capsunile intra in aceeasi categorie cu fructele de padure si pot fi consumate oricand cu orice masa)?

la quiche tai praz si kaizer grob, adaugi oua, smantana si condimente, bagi la cuptor si gata? sau adaugi si ceva tarate/faina integrala?

trebuie neaparat sa ma uit de fructoza, deci la ce raion o gasesc intr-un hipermarket?


Prajitura eu am pus-o intr-o tava intinsa de sticla termorezistenta, s-a intins si eu am taiat patratele din ea.

Pentru quiche am taiat bucatele de kaizer, le-am prajit si le-am scurs. In uleiul de la el am calit putin prazul, pina s-a inmuiat. Am batut smintina lichida cu 4 oua, am sarat si condimentat (schinduf, piper si oregano uscat), am amestecat cu prazul si am turnat compozitia intr-un vas termorezistent, am pus deasupra kaizerul prajit si l-am lasat sa intre prin compozitie si am dat la cuptor cred ca aproape o ora, vezi si tu sa se inchege compozitia. Fara niciun fir de faina sau alte de-astea. E foarte buna :sad3:
La fel poti sa faci si din brinza de vaci un cheese cake cu oua (eventual batute separat albusurile, sa se infoaie), cu fructoza, arome si poate doar o lingura de faina de naut.


Imagine atasata: monthly_05_2011/post-233-13068722437329.jpg

#9 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 31 May 2011 - 10:08 PM

Arata f bine tarta! am inghitit in sec precum canele lui Pavlov!

sa fac cheesecake fara blat? merge oare?

oare are fructoza chiar si la Mega Image?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#10 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 31 May 2011 - 10:39 PM

Vezi postareaDaniella, la 31 May 2011 - 10:08 PM, a spus:

Arata f bine tarta! am inghitit in sec precum canele lui Pavlov!

sa fac cheesecake fara blat? merge oare?

oare are fructoza chiar si la Mega Image?



Vezi pe la raioanele bio de la Carrefour, Real, cred ca si Mega Image, sint convinsa ca au. Sau la orice Plafar.

#11 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 31 May 2011 - 11:02 PM

Vezi postareaDaniella, la 31 May 2011 - 10:08 PM, a spus:

Arata f bine tarta! am inghitit in sec precum canele lui Pavlov!

sa fac cheesecake fara blat? merge oare?

oare are fructoza chiar si la Mega Image?


Merge fara blat, sigur. E posibil sa iasa un pic mai umeda dar de legat se leaga bine.

#12 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 31 May 2011 - 11:06 PM

Vezi postareaCarmella, la 31 May 2011 - 10:05 PM, a spus:



Oarecum pe modelul asta, eu am facut acum 2 zile o tava de jena cu budinca la cuptor cu conopida. Fiert conopida, pasat mai grosier, nu terci, amestecat cu oua, smantana lichida, ceva branza uscata, un praf de sare, piper si marar uscat. A iesit foarte bune si alaturi de rosii a fost pranzul meu pentru 2 zile la birou.

#13 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 01 June 2011 - 08:43 AM

Fetele n-am citit tot ce ati scris, deci iertati-mi neatentia.Peste aveti voie?Sunt o gramada de retete peste(fructe de mare) cu legume.
Ah si inca ceva: daca mananc Monty devin si eu asa rabdatoare. :floare: Aveti o rabdare si un calm de otel inoxidabil.sa explicati sa dati sfaturi. :floare:

#14 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 01 June 2011 - 08:51 AM

Vezi postareaEataly, la 01 June 2011 - 08:43 AM, a spus:

Fetele n-am citit tot ce ati scris, deci iertati-mi neatentia.Peste aveti voie?Sunt o gramada de retete peste(fructe de mare) cu legume.
Ah si inca ceva: daca mananc Monty devin si eu asa rabdatoare. :floare: Aveti o rabdare si un calm de otel inoxidabil.sa explicati sa dati sfaturi. :floare:


da, pestele e chiar recomandat.
nu am avut eu timp sa iau la puricat sectiune de retete cu peste. eu mai mult ma invart pe la vegetariene :)
am sa fac selectie si de acolo si trec retetele la subiectul cu pricina.

referitor la rabdare..... nu stiu ce sa spun. eu am fost "moale" cu mult inainte de monti Imagine postata
incearca si vezi ce afect are asupra ta.Imagine postata

#15 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 01 June 2011 - 09:38 AM

Sunt unele lucruri care imi plac.Dar imi place faina alba, nu fac exces.Ca nu cumpar paine sau coc in fiecare zi.Dar sa o elimin definitiv nu pot.

Dar un regim, dieta de o luna, asa detox, nu strica! :floare:

#16 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 01 June 2011 - 10:04 AM

si eu va admir pe montignace, eu calc stramb si la regimul meu de zi cu zi9care e de nevoie nu de voie), voi santeti extraordinare :floare:

#17 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 01 June 2011 - 10:12 AM

Vezi postareaEataly, la 01 June 2011 - 09:38 AM, a spus:

Sunt unele lucruri care imi plac.Dar imi place faina alba, nu fac exces.Ca nu cumpar paine sau coc in fiecare zi.Dar sa o elimin definitiv nu pot.

Dar un regim, dieta de o luna, asa detox, nu strica! :floare:


Asta ma omoara si pe mine: pastele, pizza, orezul (rizotto, sarmale, perisoare), dar eu ma confesez ca la psiholog si fetele senioare, asa cum spuneai si tu au o rabdare de ingeri sa ne explice cum se pot evita, inlocui, cum ne putem dezvata de unele obiceiuri. Sunt grozave fetele noastre :floare: !

Monti nu e de detoxifiere neaparat, e mai degraba de punere permanenta a pancreasului intr-o forma in care sa ajute la mentinerea siluetei, la o digestie mai usoara, la eliminarea problemelor cardiovasculare, reglare a glicemiei si chiar a colesterolului. Si din pacate nu e doar pe o luna. Oshawa stiu eu ca e de detoxifiere.

Ar fi bine sa mai veniti si voi pe la noi ...unde's multi puterea creste :)

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#18 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 01 June 2011 - 10:43 AM

Da, cred ca fiecare isi alege ce-i mai bine pentru el.Eu cand nu gatesc sunt trista, intru in "depresie".Daca nu mananc e mai grav.Devin "acida".Cand spun gatesc ma refer la torte elaborate, creme, aluaturi dulci chestii d'astea.Ca doar si voi gatiti, normal.Sper sa ma intelegeti.

Mai bine alerg 6-8 kilometrii si pot sa gatesc si sa mananc o felie XXL de tort ciocolatos! :floare:

#19 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 01 June 2011 - 11:09 AM

Vezi postareaboni, la 31 May 2011 - 07:05 PM, a spus:

cu mascarpone si smantana lichida poti sa faci un fel de sufle din ce legume iti place tie. daca sunt zemoase le calesti un pic, sau le storci cumva de zeama, amesteci cu branza, smantana si oua, si dai la cuptor in cratita sau forma de cozonac... asta ca idee.
stiu ca tu vroiai ceva dulce Imagine postata fugi si cumpara caise (le tai marunt de tot) sau coacaze uscate si amesteca cu mascarponele. eventual si ceva tarate de ovaz. e usor de luat la birou in cutie, e satios si e si dulce.


Am voie mascarpone cu caise uscate (am si de astea iupiii) ? :D

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#20 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 01 June 2011 - 11:23 AM

Vezi postareaDaniella, la 01 June 2011 - 11:09 AM, a spus:

Am voie mascarpone cu caise uscate (am si de astea iupiii) ? :D

de ce sa nu ai voie? Imagine postata

hai sa facem ca la scoala. tu gandeste (scrie) cu voce tare si eu corectez Imagine postata

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi