Forum Culinar: Langustine cu sos de patrunjel - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Langustine cu sos de patrunjel

#21 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 23 June 2011 - 08:20 PM

Vezi postareaDexter, la 23 June 2011 - 01:24 AM, a spus:

Vezi postareauptown girl, la 19 June 2011 - 09:35 AM, a spus:

cum ar trebui sa procedez la bisque ?

nu am făcut niciodată bisque de langustine, numa de langustoi din ăia cu cleşti barosani. după ce aburesc animalele le separ cozile şi cleştii iar restul îl bag la zeama din care fac bisque. de aia întrebai că unde-ţi sunt picioarele B)


mai precis cum biscuitezi zeama-concentrat ? tre' sa trag de informatiile culinare cu forcepsul ? B)

p.s. langustoii tai sint homari ? :whip2:
p.p.s. momentan picioarele mele sint cocotzate pe tocurile sandalelor. B) vezi ca ale moatzei sint prin cires ... :P

#22 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 23 June 2011 - 08:25 PM

Vezi postareamoatza, la 23 June 2011 - 07:44 AM, a spus:

Vezi postareauptown girl, la 21 June 2011 - 09:29 PM, a spus:

Motzulina, azi am fost la pescuit langustine. Si ce crezi ? :whip2: Am avut norocul sa prind pestisorul de aur Imagine postata, care mi-a indeplinit o unica dorinta: fiecare langustina ce-o aveam in plasa, a transformat-o in cireasa. Iaca asa ! B)


ei, acuma nu-mi ramane decat sa ma urc in cires sa culeg languste, of!


musai sa porti pantaloni ! B) (Dexter sta sub cires si admira peisajul ... :P)

#23 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 27 June 2011 - 12:37 AM

Vezi postareauptown girl, la 23 June 2011 - 08:20 PM, a spus:

mai precis cum biscuitezi zeama-concentrat ?


dacă zeama concentrat e chiar biscu, îţi spun fără forceps, da tu ai vrut :) (reţeta e de la prieten al unui prieten care e chef la un restaurant cu stele michelin din partea de vest a continentului nord american)

pasul unu, întîi fac fish fumet care e folositor la multe alte chestii pe bază de peşti şi alte lighioane marine

scot ai mai mare oală din dotare, prăjesc pînă se inmoaie o ceapă mare, un praz, 2 craci de ţelină, 4-5 căţei de usturoi, o juma de bulb de fenicul.
adaug 6 schelete (ce rămine de la filetat) de peşte cu cap cu tot (bibanul cu dungi sau Morone saxatilis este numbăr one la preferinţe)
le las la imprietenit cam 10 minute după care adaug o cană mare de vin alb
cînd s-a evaporat vinul adaug ceva mirodenii cum ar fi piper boabe, cimbru uscat, dafin şi las la fiert cam 45 de minute, spumuind din cînd în cînd
la sfîrşit strecor prin tifon şi arunc toate părţile solide

la pasul doi fac jus de homar (asta ar putea fi zeama concentrat?)

juma de kil de capete de homar fără sac, plus picioarele nefolositoare le bag la cuptor in 200 g de unt şi le ţin 20 de minute după care aduc oala deasupra adaug 85g de zahăr brun, sare, cimbru şi le las cam 10 minute.
adaug un ştampăl de brandy şi un păhărel de vin. cînd s-a evaporat alcoolul adaug 2 litri de fumet de la pasul unu, coaja şi sucul de la 2 lămîi şi un pic de cayenne
mai las la fiert cam 45 de minute după care strecor prin tifon, arunc solidele şi mă apuc de pasul 3

biscu propriu zis

restul corpurilor de homar mai puţin cozile şi cleştii ăia babani trebuie zdrobite un pic după care le bag la cuptor cam 25 de minute. după ce s-au aburit adaug 1 ceapă, un praz, 2 morcovi, 2 craci de telină plus un pic de rădăcină, un ardei roşu, cimbru, paprika, sare, busuioc.
după ce s-au caramelizat legumele adaug un pic de pastă de tomate, 100 ml de vin alb, 20g de brandy şi las pînă se evaporă vinul după care aduc tărăşenia deasupra, adaug 1,25 l de jus de homar şi fierb la foc mic juma de oră. la sfărşit adaug un pumn mic, 80g, de orez jasmine şi mai ţin pe foc 5 min.
după ce e gata orezul adaug 350g de friscă, dau focul la maxim şi dau un clocoţel.
tuată tărăşenia se bagă in blender şi se face terci după care se strecoară prin tifon. la sfîrşit se adaugă şi 30g de smîntînă şi asta-i tot. clear as mud? :(

PS nu vă apucaţi de bisc in zi lucrătoare că vă veţi duce la nani nemâncaţi

#24 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 27 June 2011 - 01:45 AM

moama, voi deja o dati in masterchef :)
nu poci sa ma bag, ma uit de pe tusa :(

#25 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 27 June 2011 - 09:28 AM

Vezi postareaDexter, la 27 June 2011 - 12:37 AM, a spus:

Vezi postareauptown girl, la 23 June 2011 - 08:20 PM, a spus:

mai precis cum biscuitezi zeama-concentrat ?


dacă zeama concentrat e chiar biscu, îţi spun fără forceps, da tu ai vrut :( (reţeta e de la prieten al unui prieten care e chef la un restaurant cu stele michelin din partea de vest a continentului nord american)

pasul unu, întîi fac fish fumet care e folositor la multe alte chestii pe bază de peşti şi alte lighioane marine

scot ai mai mare oală din dotare, prăjesc pînă se inmoaie o ceapă mare, un praz, 2 craci de ţelină, 4-5 căţei de usturoi, o juma de bulb de fenicul.
adaug 6 schelete (ce rămine de la filetat) de peşte cu cap cu tot (bibanul cu dungi sau Morone saxatilis este numbăr one la preferinţe)
le las la imprietenit cam 10 minute după care adaug o cană mare de vin alb
cînd s-a evaporat vinul adaug ceva mirodenii cum ar fi piper boabe, cimbru uscat, dafin şi las la fiert cam 45 de minute, spumuind din cînd în cînd
la sfîrşit strecor prin tifon şi arunc toate părţile solide

la pasul doi fac jus de homar (asta ar putea fi zeama concentrat?)

juma de kil de capete de homar fără sac, plus picioarele nefolositoare le bag la cuptor in 200 g de unt şi le ţin 20 de minute după care aduc oala deasupra adaug 85g de zahăr brun, sare, cimbru şi le las cam 10 minute.
adaug un ştampăl de brandy şi un păhărel de vin. cînd s-a evaporat alcoolul adaug 2 litri de fumet de la pasul unu, coaja şi sucul de la 2 lămîi şi un pic de cayenne
mai las la fiert cam 45 de minute după care strecor prin tifon, arunc solidele şi mă apuc de pasul 3

biscu propriu zis

restul corpurilor de homar mai puţin cozile şi cleştii ăia babani trebuie zdrobite un pic după care le bag la cuptor cam 25 de minute. după ce s-au aburit adaug 1 ceapă, un praz, 2 morcovi, 2 craci de telină plus un pic de rădăcină, un ardei roşu, cimbru, paprika, sare, busuioc.
după ce s-au caramelizat legumele adaug un pic de pastă de tomate, 100 ml de vin alb, 20g de brandy şi las pînă se evaporă vinul după care aduc tărăşenia deasupra, adaug 1,25 l de jus de homar şi fierb la foc mic juma de oră. la sfărşit adaug un pumn mic, 80g, de orez jasmine şi mai ţin pe foc 5 min.
după ce e gata orezul adaug 350g de friscă, dau focul la maxim şi dau un clocoţel.
tuată tărăşenia se bagă in blender şi se face terci după care se strecoară prin tifon. la sfîrşit se adaugă şi 30g de smîntînă şi asta-i tot. clear as mud? :(

PS nu vă apucaţi de bisc in zi lucrătoare că vă veţi duce la nani nemâncaţi




multam pt. explicatii, Dexter ! :)

am citit reteta cap-coada si invers ! in mare, am prins eu cam care e ideea de biscuitare, dar in cazanul de fierbere, la primul pas, m-ai pierdut ! dintr-o (sta)cana de vin, legume calite si 6 schelete de biban, cum ies 2 l de fish stock pt. pasul (in) doi cind urmeaza sa juiseze :( homarul ? :( ce face prietenul prietenului tau, transpira in oala ? :(

#26 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 27 June 2011 - 09:34 AM

Vezi postareaAngel, la 27 June 2011 - 01:45 AM, a spus:

moama, voi deja o dati in masterchef :(
nu poci sa ma bag, ma uit de pe tusa :(


stai pe aproape, ca acusi apare D'Artagnandru cu aspirina :) si o dam in Hell's Kitchen !!! Imagine postata

p.s. cum te mai simti ? :(

#27 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 27 June 2011 - 09:56 AM

incepe sa-si scoata coltii artrita, mai am putin pana pe 14 si nu ma lasa sa uit :)
mai am doar vocea de bariton si tusea, capul si-a revenit...acuma pot sa-i zic baritonal: hi, how you doin'! :( :(

#28 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 27 June 2011 - 02:24 PM

Vezi postareauptown girl, la 27 June 2011 - 09:28 AM, a spus:

dintr-o (sta)cana de vin, legume calite si 6 schelete de biban, cum ies 2 l de fish stock pt. pasul (in) doi

păi bibanii nu veniră cu mîna goală ci se mutară în oală cu apa din acvariu cu tot. acu se descurcară decilitrii? :D

#29 Useril este offline   pansy 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 177
  • Inregistrat: 05-February 10
  • Locationbucuresti

Postat 27 June 2011 - 04:49 PM

vad ca pescuiti in ape tulburi pe aici ! Dano,daca ma invitai veneam cu sosul olandez ! si sampania !Imagine postata
culinareasa blogareasa
http://panseluta-violet.blogspot.com/

#30 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 27 June 2011 - 09:14 PM

Vezi postareaAngel, la 27 June 2011 - 09:56 AM, a spus:

incepe sa-si scoata coltii artrita, mai am putin pana pe 14 si nu ma lasa sa uit :)
mai am doar vocea de bariton si tusea, capul si-a revenit...acuma pot sa-i zic baritonal: hi, how you doin'! :) :D


incolteste-o si tu pe ea ! :D
(pe bune !) bag-o la dieta cu alimente ce contin omega-3 si omega-6 si ineac-o in ceai de ghimbir. atenueaza mult durerile.
pt. raguseala iti recomand siropul de ceapa al Stellei. :hungry: (dupa doua zile ajungi sa ai o voce ca Natalie Choquette in Turandot :))

#31 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 27 June 2011 - 09:16 PM

Vezi postareaDexter, la 27 June 2011 - 02:24 PM, a spus:

Vezi postareauptown girl, la 27 June 2011 - 09:28 AM, a spus:

dintr-o (sta)cana de vin, legume calite si 6 schelete de biban, cum ies 2 l de fish stock pt. pasul (in) doi

păi bibanii nu veniră cu mîna goală ci se mutară în oală cu apa din acvariu cu tot. acu se descurcară decilitrii? :)


dom'le, esti cremenal (in serial) !!! :) (diacon ca Ion Creanga trebuia sa te faci, ca prea frumos le ... scaaaalzi ! :hungry:)

#32 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 27 June 2011 - 09:18 PM

Vezi postareapansy, la 27 June 2011 - 04:49 PM, a spus:

vad ca pescuiti in ape tulburi pe aici ! Dano,daca ma invitai veneam cu sosul olandez ! si sampania !Imagine postata


Pansy, te tin minte pt. urmatoarea ocazie ! :hungry:

#33 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 03 July 2011 - 09:42 PM

Vezi postareaDexter, la 27 June 2011 - 12:37 AM, a spus:


PS nu vă apucaţi de bisc in zi lucrătoare că vă veţi duce la nani nemâncaţi


( ... in schimb merg la nani extenuata ca dupa o zi lucru !!! =)) )

Dexter, a fost delicios biscul! :-h multam pt. reteta ! :-h

Imagine postata





#34 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 09 July 2011 - 04:01 PM

extenuată, da cre'că s-a meritat, că ce văd în farfurie e de staruri micheline. brava, brava, brava, de trei ori brava. nu-i aşa că-i cea mai bună supă care se există?

ps îmi făcuşi o poftă, de mă faci să ies la pescuit la acvariul sătesc

#35 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 09 July 2011 - 04:37 PM

Vezi postareaDexter, la 09 July 2011 - 04:01 PM, a spus:

extenuată, da cre'că s-a meritat, că ce văd în farfurie e de staruri micheline. brava, brava, brava, de trei ori brava. nu-i aşa că-i cea mai bună supă care se există?

ps îmi făcuşi o poftă, de mă faci să ies la pescuit la acvariul sătesc


(bine ca nu citeste mama pe aici :( : iaca-ma-s intrata in rindul starurilor de misei ! :P)
ma simt magulita ! :lol:

intr-adevar e cea mai buna supa, si a mers perfect servita pe linga cei mai gustosi garithes me feta. =))

p.s. ce mai astepti ? :P pescuieste de bunavoie si nesilit decit de pofte ! Imagine postata

#36 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 29 July 2012 - 08:43 PM

in timp ce altii mai bazati sint in vacanta la vinatoare de caracatite :-* , maninc si eu ce gasesc prin ... cires =))

de la nenea pescarul am cules azi 6 langustine, pe care le-am taiat transversal pe mijloc, le-am uns cu un amestec din: 1 Lg unt + 2 Lg pesto

Imagine postata

si apoi le-am pus la fript cite 1' pe fiecare parte, in tigaia-grill bine incinsa

Imagine postata

tura asta am sarit peste sosul de patrunjel servind langustinele pur si simplu cu feliute de piine proaspata si lime - καλή όρεξη ! =))

Imagine postata



Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi