Forum Culinar: Dieta Montignac-Spaghetti-Salat mit Muscheln - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Dieta Montignac-Spaghetti-Salat mit Muscheln Salata de spaghetti cu scoici

#1 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 26 June 2011 - 09:57 AM

Dedicatie pt Daniella :blackeye:
Reteta asta nu am facut-o, am gasit-o in cartea "Montignac 100 Rezepte"
Se poate minca si in F1, asa scrie in carte
Ingrediente:
250 gr de spaghetti
2linguri de ulei de masline
1kg de scoici
4schalotten, taiate
200ml de vin alb sec
1 legatura de patrunjel
piper
Pentru sos:
3linguri ulei maslinos
1/2lingura de otet balsamic
un virf de cutit de curry
sare marina si piper

Cu o zi inainte se fierb spagettele in apa sarata timp de 5minute, dupa care se pun in strecuratoare la scurs si racit , se amesteca cu o lingura de ulei de masline se lasa la frigider peste noapte

Intr-o cratita mare se pune un pic de ulei de masline si se glaseaza schalotten se pipereaza si se adauga vinul,se lasa 1minut la fiert, se adauga scoicile spalate bine in prealabil, se lasa la fiert intre 3 si 5 minute ,pina se deschid toate, dupa care se pun in strecuratoare se clatesc cu apa rece , se lasa la racit si se scoate carnea din carapace.
Se face un sos din ulei de masline, otetul balsamic, curry , sare si piper
Se pun spaghettele intr-o farfurie , se pun scoicile peste, se adauga sosul si se garniseste cu patrunjel.

#2 Useril este offline   M_rules 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Ice
  • Postari: 684
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationWhere the sun shines.......

Postat 26 June 2011 - 10:33 AM

Buna reteta. :blackeye:

As incadra o mai mult la F2, deoarece are vinul, apoi mai pui si grasimi din ulei de masline si scoicile.
Daca ar fi numai scoicile, fara ulei si vin, ar fi ok de F1.
Din tot ce zice MM ai voie paste cu peste sau scoici, dar atat. Sau spaghete integrale cu foarte putin ulei de masline. Deci ori una ori alta, nu toate odata. Cum am mai zis noi de multe ori cartile astea nu sunt neaparat scrise de el, urmeaza dieta in mare si scopul e sa se vanda. Bineinteles asta e parerea mea B)
http://montignacrecipes.blogspot.com

''Tell me what you eat and I’ll tell you who you are.''
Brillat-Savarin

Imagine postata Imagine postata

#3 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 26 June 2011 - 11:35 AM

PAi cine o vrea F1 sa o faca fara vin si oloi, cred ca va fi buna si asa

#4 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,082
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 26 June 2011 - 06:38 PM

am inteles eu bine?
daca se folosesc spaghetti normale se fierb cu o zi inainte
iar daca se folosesc cele integrale se pot fierbe si servi imediat?
Eu as cali ceapa intr-o lingura de ulei si apa, deci o cantitate infima de ulei, as pune scoicile deasupra, chiar congelate fara carapace si le-as lasa sa fiarba, adaugind doar eventual sare daca e nevoie si piper, apoi as pune pastele fierte deasupra si as amesteca
pentru mine e suficient si cred ca se si incadreaza la Monti

#5 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 26 June 2011 - 09:46 PM

Sissi merci :)

Adriana cred ca se fierb cu o zi inainte pentru ca e o salata rece (chiar si scoicile le-a clatit in apa rece) si in final ii pune un dressing de salata.

Ma gandesc ca ar putea fi monti F1 pt ca: scoicile le clateste de uleiul in care le-a clatit si oricum la 1 kg si la ce se ia pe carapace si ramane in zeama aia care in reteta asta nu se foloseste ... practic e f putin ... Dar pune ulei si pe paste, are si in dressing... deci nu pare in sensul in care am interpretat noi Monti (paste doar cu legume).

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#6 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 26 June 2011 - 09:59 PM

In cartea de unde am luat reteta scrie ca daca spaghettele sunt fierte 5 minute si racite , tinute o noapte la frigider le scade indicile glicemic.Pt faza 2 se pot prepara in aceiasi zi
In reteta se refera la spagetti normale

#7 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,082
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 26 June 2011 - 10:15 PM

Vezi postareasissi, la 26 June 2011 - 09:59 PM, a spus:

In cartea de unde am luat reteta scrie ca daca spaghettele sunt fierte 5 minute si racite , tinute o noapte la frigider le scade indicile glicemic.Pt faza 2 se pot prepara in aceiasi zi
In reteta se refera la spagetti normale

ok, am inteles, mersi

#8 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 26 June 2011 - 10:17 PM

Dar se fierb spaghetele in 5 min? de regula 9-11 depinde de grosime.
ei, italienii nu le limpezesc si nici nu le mai mananca a doua zi dupa ce au fost fierte (Cel putin din spusele prietenelor mele)

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#9 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 27 June 2011 - 08:12 AM

Vezi postareaDaniella, la 26 June 2011 - 10:17 PM, a spus:

Dar se fierb spaghetele in 5 min? de regula 9-11 depinde de grosime.
ei, italienii nu le limpezesc si nici nu le mai mananca a doua zi dupa ce au fost fierte (Cel putin din spusele prietenelor mele)

Daniella asta scrie la reteta , e carte in germana si e dupa metoda monti, nu am incercat reteta , pt ca noi nu ne omorim cu spaghetele, sotul meu nici sa nu le vada si nici cu fructele de mare nu e preten, eu maninc fructe da mare in italia la soramea, imi fac plinul acolo pt un an de zile, de regula cumpara cumnatul numa fructe de mare proaspete si abia astept ca miercuri de ziua ficiorului cel mare ,plecam pt citeva zile la torino :)

#10 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 27 June 2011 - 08:40 AM

Vezi postareaM_rules, la 26 June 2011 - 10:33 AM, a spus:

Buna reteta. :)

As incadra o mai mult la F2, deoarece are vinul, apoi mai pui si grasimi din ulei de masline si scoicile.
Daca ar fi numai scoicile, fara ulei si vin, ar fi ok de F1.
Din tot ce zice MM ai voie paste cu peste sau scoici, dar atat. Sau spaghete integrale cu foarte putin ulei de masline. Deci ori una ori alta, nu toate odata. Cum am mai zis noi de multe ori cartile astea nu sunt neaparat scrise de el, urmeaza dieta in mare si scopul e sa se vanda. Bineinteles asta e parerea mea :(

si a mea :(


referitor la pastele reci este explicat foarte detaliat aici. scot mai jos o parte din citat, dar ar fi bine sa cititi tot:

Citeaza

Retrogradarea:
proces invers al gelatinizarii
Dupa ce a facut obiectul unei fierberi antrenand gelatinizarea, amidonul cand se raceste, face obiectul unei noi modificari.
Progresiv, gelul evolueaza spre o noua reorganizae a macro-moleculelr de amiloza si amilopectina.

Este fenomenul retrogradarii, adica o revenire (mai mult sau mai putin importanta totusi) a structurii moleculare anterioare.
Fenomenul de retrogradare creste de altfel cu timpul si cu diminuarea temperaturii.
Conservarea prelungita la temperature scazuta (5 °C) a alimentelor amilasate (mancaruri gatite in vid) favorizeaza retragradarea.

Acelasi fenomen este obtinut lasand sa se usuce anumite alimente.
De exemplu, cu cat painea este mai statuta,mai veche, cu atat umiditatea migrand spre exterior favorizeaza retrogradarea amidonului.
Este la fel in cazul realizarii painii prajite.
Chiar daca retrogradarea nu antreneaza o reversibilitate totala a gelatinizarii, totusi ea permite o diminuare a IG-ului.
Asa se face ca spaghetele (chiar albe) fierte al dente si apoi racite, si consumate in salate , vor avea un IG de 35.


#11 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 07 July 2011 - 12:10 PM

[quote name='boni' date='27 June 2011 - 08:40 AM' timestamp='1309156854' post='94162']
referitor la pastele reci este explicat foarte detaliat [url="http://doi4montignac.blogspot.com/search/label/4.Despre%20IG%20si%20schimbarea%20lor%20in%20functie%20de%20diversi%20factori"]aici[/url]. scot mai jos o parte din citat, dar ar fi bine sa cititi tot:
Asa se face ca spaghetele (chiar albe) fierte al dente si apoi racite, si consumate in salate , vor avea un IG de 35.[/color][/color][/quote]
[/quote]

asta ar insemna ca este voie sa mananci salata de paste reci, mai ales integrale (aici zice chiar si albe IG35), combinate cu grasimi. Ce nu inteleg prea clar este cat trebuie sa le lasi la rece si daca trebuie sa le videzi ? asta nu ar fi o veste chiar asa de rea ... dar, cum spuneti si voi (varianta comerciala) nu prea imi dau incredere toate aceste artificii/abateri de la buchea cartii ...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi