Forum Culinar: Meniu tabara copii - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Meniu tabara copii

#1 Useril este offline   dia 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 11-November 10
  • LocationCluj-Napoca

Postat 11 July 2011 - 09:51 AM

Buna! Am sa plec la sfarsitul lunii intr-o tabara de copii si as dori daca aveti bunavointa sa ma ajutati sa alcatuiesc un meniu pentru o saptamana.De mentionat ca nu avem cuptor ci doar aragaz.
La partea cu supele, ciorbele am zis asa:supa de gaina cu taitei,ciorba de fasole verde, perisoare, cartofi, taraneasca
Ceva idei pt. felul II si pt. cina va rog...si desert fara coacere

#2 Useril este offline   Bia 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationWN

Postat 11 July 2011 - 01:35 PM

Felul II:
-snitele
-peste
-ghiveci de legume
-ciulama (pui, ciuperci, etc)
-paste
-spanac
-chiftele
-ficatei

Desert:
-tiramisu
-inghetata
-gogosi
-clatite
-panna cotta
-budinca/jeleu

Mai poti face si combinatii de iaurt cu fructe, deserturi la pahar, combini cat mai colorat si vesel pentru copii. In loc de desert se mai poate servi si fel de fel de smoothies, sunt sanatoase si satioase. :)

#3 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 12 July 2011 - 05:50 PM

Vezi postareadia, la 11 July 2011 - 09:51 AM, a spus:

Buna! Am sa plec la sfarsitul lunii intr-o tabara de copii si as dori daca aveti bunavointa sa ma ajutati sa alcatuiesc un meniu pentru o saptamana.De mentionat ca nu avem cuptor ci doar aragaz.
La partea cu supele, ciorbele am zis asa:supa de gaina cu taitei,ciorba de fasole verde, perisoare, cartofi, taraneasca
Ceva idei pt. felul II si pt. cina va rog...si desert fara coacere


Pentru cîte persoane?
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#4 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 12 July 2011 - 09:48 PM

Mamaliga cu branza si smantana si iar un start de mamaliga, branza cu smantana si ultimul strat mamaliga = va fi un fel de tort (le cam place copiilor ideea)
Mamaliga cu lapte
Paste cu tocanita de pui; cu ceva telemea sau feta; cu piept de pui fiert si apoi smantana si ceva branzeturi mai uscate deasupra
Cartofi scazuti
Galuste de faina cu ou (galustile maghiare) tot cu tocanita, ciulama.

Stiu ca le mai plac copiilor spaghetele bolognese...ca se murdaresc :occasion14: e o adevarata distractie pentru ei.

#5 Useril este offline   dia 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 11-November 10
  • LocationCluj-Napoca

Postat 13 July 2011 - 07:54 AM

Multumesc pt. raspunsuri! Vor fi aprox. 20 de copii si 4 adulti. Cabana este una rustica si intr-o zona in care nu exista curent electric(avem doar generator), iar depozitarea alimentelor se face in primul sat,in fiecare zi aducandu-se alimentele necesare pt.ziua respectiva.
M-am gandit asa:
-piure de cartofi cu pulpe de pui
-cartofi taranesti (rantaliti) cu snitele din piept de pui
-paste cu sos sau chiftelute
-gulas de porc cu cartofi
-tocanita de pui-cu paste sau mamaliga
-tocanita de cartofi cu carnati
-Salata de vinete(fara maioneza)
...........
Desert-in principal seara
-papanasi fierti
-orez cu lapte
-gogosi
-clatite
-budinca
Am facut un sondaj intre copii cu ce nu le place+ experienta anilor anteriori-orezul, mazarea, dovlecelul, ficatul, chiar si la mamaliga cu branza cam stramba din nas.
Daca mai aveti ceva variante, va rog...

#6 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 13 July 2011 - 02:01 PM

Vezi postareadia, la 13 July 2011 - 07:54 AM, a spus:

Multumesc pt. raspunsuri! Vor fi aprox. 20 de copii si 4 adulti. Cabana este una rustica si intr-o zona in care nu exista curent electric(avem doar generator), iar depozitarea alimentelor se face in primul sat,in fiecare zi aducandu-se alimentele necesare pt.ziua respectiva.
M-am gandit asa:
-piure de cartofi cu pulpe de pui
-cartofi taranesti (rantaliti) cu snitele din piept de pui
-paste cu sos sau chiftelute
-gulas de porc cu cartofi
-tocanita de pui-cu paste sau mamaliga
-tocanita de cartofi cu carnati
-Salata de vinete(fara maioneza)
...........
Desert-in principal seara
-papanasi fierti
-orez cu lapte
-gogosi
-clatite
-budinca
Am facut un sondaj intre copii cu ce nu le place+ experienta anilor anteriori-orezul, mazarea, dovlecelul, ficatul, chiar si la mamaliga cu branza cam stramba din nas.
Daca mai aveti ceva variante, va rog...


Pastele pentru 24 persoane, nu prea vad cum ai putea sa le fierbi. Idem pentru orez. În general pentru tot ce se fierbe. De aia întrebam cîte persoane sînteti.
Niste cîrnati la frigare, pe un foc de cîmp, cu o salata de rosii alaturi nu ar merge mai bine? Mai ales ca munceste fiecare sa si-i prajeasca. :rolleyes:
Gulas, tocanita si în general tot ce se fierbe îndelung sînt ok.
Ma mir ca nu le place mazarea, cînd eram mic (da, mi s-a întîmplat si mie asta :huh: ) ma dadeam în vînt dupa un soteu de mazare.
Budinca, cum naiba sa o faci fara cuptor, asta chiar as fi curios sa aflu.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#7 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 13 July 2011 - 02:30 PM

Vezi postareaAlexandru, la 13 July 2011 - 02:01 PM, a spus:

Budinca, cum naiba sa o faci fara cuptor, asta chiar as fi curios sa aflu.

Cred ca se refera la budinca-crema - lapte cu prafuri (sau faina / amidoane) pus pe foc si ingrosat.

#8 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 13 July 2011 - 03:06 PM

Vezi postareaFoxyy, la 13 July 2011 - 02:30 PM, a spus:

Vezi postareaAlexandru, la 13 July 2011 - 02:01 PM, a spus:

Budinca, cum naiba sa o faci fara cuptor, asta chiar as fi curios sa aflu.

Cred ca se refera la budinca-crema - lapte cu prafuri (sau faina / amidoane) pus pe foc si ingrosat.


Ah! Aisii! :rolleyes:
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#9 Useril este offline   dia 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 11-November 10
  • LocationCluj-Napoca

Postat 13 July 2011 - 03:34 PM

Vezi postareaFoxyy, la 13 July 2011 - 02:30 PM, a spus:

Vezi postareaAlexandru, la 13 July 2011 - 02:01 PM, a spus:

Budinca, cum naiba sa o faci fara cuptor, asta chiar as fi curios sa aflu.

Cred ca se refera la budinca-crema - lapte cu prafuri (sau faina / amidoane) pus pe foc si ingrosat.

Da!La budinca asta ma refeream.Copii au o medie de varsta cam 10 ani deci portiile nu vor fi foarte mari,am mai fiert multe paste in 2-3 oale mari si a fost ok.
E riscant sa lasi 20 de copii sa se joace cu focul :rolleyes: Poate in ultima seara la focul de tabara...

#10 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 13 July 2011 - 09:14 PM

Cascaval panè place la copii?

Salata orientala, ar merge?

daca sunteti la munte merge si supa cu galuste sau turnateii lui Nico.

#11 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 13 July 2011 - 11:50 PM

Dar dimineata ce vor maninca ? Bataie ? :D

La prinz mai puteti iesi la un picnic prin imprejurimile cabanei. Si atunci serviti cas/telemea, sunca presata/chiftelute, oua fierte tari, rosii, castraveti, ardei - toate dispuse sub forma de frigarui sau niste sandwich-uri (intre 2 felii de piine unse cu putin unt pui o foaie de salata verde + cascaval/sunca + felii subtiri de rosii/ castraveti sau o omleta). Ca desert culegeti mure, zmeura de prin padure si salutati-l frumos pe mos Martin daca sta ascuns printre tufe. :71:

Tot desert: compot de fructe, gris cu lapte garnisit cu dulceata/scortisoara, friganele servite linga o cana de lapte proaspat, salam de biscuiti si inghetata.

#12 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 14 July 2011 - 12:01 AM

Vezi postareaAlexandru, la 13 July 2011 - 02:01 PM, a spus:


Ma mir ca nu le place mazarea, cînd eram mic (da, mi s-a întîmplat si mie asta :71: ) ma dadeam în vînt dupa un soteu de mazare.


Si euuuuu!Pacat ca nu te-am cunoscut cînd erai mic,sa-i pot dovedi mamei mele ca pe planeta asta chiar exista copii care adora mazarea!
Cu toate ca personal nu am cunoscut niciun copil care iubea mazarea,sînt convinsa ca erau.Mama o ura,si de aia nu prea facea :D
Acum,la batrînete mai manînca,dar o face cu orez,ca asa ia zis doc-ul...sa nu mai consume asa multa carne :D
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#13 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 14 July 2011 - 02:26 AM

Vezi postareaMaya, la 14 July 2011 - 12:01 AM, a spus:

Si euuuuu!Pacat ca nu te-am cunoscut cînd erai mic,sa-i pot dovedi mamei mele ca pe planeta asta chiar exista copii care adora mazarea!
Cu toate ca personal nu am cunoscut niciun copil care iubea mazarea,sînt convinsa ca erau.Mama o ura,si de aia nu prea facea :D
Acum,la batrînete mai manînca,dar o face cu orez,ca asa ia zis doc-ul...sa nu mai consume asa multa carne :D



Mmmm, soteu de mazare cu friganele... :71: :D
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#14 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 14 July 2011 - 03:07 AM

Vezi postareaMaya, la 14 July 2011 - 12:01 AM, a spus:


Si euuuuu!Pacat ca nu te-am cunoscut cînd erai mic,sa-i pot dovedi mamei mele ca pe planeta asta chiar exista copii care adora mazarea!


Imi pare rau ca nu te-am cunoscut cand eram mici, ca si mie imi placea, place si o sa-mi placa mereu mazarea :)Si daca vrei, ii trimit o scrisoare lui "tanti mama lui Miha" ca sa confirm ca nu erai singurul copil cu placeri dubioase.

Budinca e buna, doar daca e facuta cu oua nu cu prafuri...
A cat is a friend fur-ever !

#15 Useril este offline   dia 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 11-November 10
  • LocationCluj-Napoca

Postat 14 July 2011 - 08:17 AM

Dimineata e ok.O sa avem lapte si oua (omleta, ochiuri)proaspete si eco de la o tanti din sat,cereale, sandwichuri, paine unsa cu unt si dulceata, ceai..
Mazare le-am facut in 2-3 ani si aproape nici unul nu a mancat si a trebuit sa le facem seara sandwichuri.Totusi au fost si 2-3 exceptii, poate urmasii vostri :71: Si mie imi place mazarea, dar copiilor mei nu prea. Anul trecut am schimbat mazarea cu dovlecelul...idem.
Ii vom transmite salutari lui Mos Martin ca prin zona este mure...
Salata orientala e ok. Dilema asta o am ca in afara de cartofi facuti in diferite feluri si tocanite nu prea am alte variante... sau nu le stiu eu.

#16 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 14 July 2011 - 08:54 AM

Vezi postareaMaya, la 14 July 2011 - 12:01 AM, a spus:

Vezi postareaAlexandru, la 13 July 2011 - 02:01 PM, a spus:

Ma mir ca nu le place mazarea, cînd eram mic (da, mi s-a întîmplat si mie asta :71: ) ma dadeam în vînt dupa un soteu de mazare.

Si euuuuu!Pacat ca nu te-am cunoscut cînd erai mic,sa-i pot dovedi mamei mele ca pe planeta asta chiar exista copii care adora mazarea!
Cu toate ca personal nu am cunoscut niciun copil care iubea mazarea,sînt convinsa ca erau.Mama o ura,si de aia nu prea facea :D
Acum,la batrînete mai manînca,dar o face cu orez,ca asa ia zis doc-ul...sa nu mai consume asa multa carne :D

Pai nepot-miu ar hali tot campu' de mazare. Saptamana trecuta a scapat in lanu' de mazare de la o matusa si a tot halit la bilute, de mi se facea mie rau..... Rupea pastaia, o desfacea si apoi halea mazarea bine-mersi. N-avea nici o treaba puslamaluta! :D Nu-s ce-a gandit matusa-mea, da' cre'ca s-a consolat ca anu' asta nu mai are de un' sa scoata mazare nici pentru o mancarica! :D

#17 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 14 July 2011 - 12:10 PM

Vezi postareaAlexandru, la 14 July 2011 - 02:26 AM, a spus:

Vezi postareaMaya, la 14 July 2011 - 12:01 AM, a spus:

Si euuuuu!Pacat ca nu te-am cunoscut cînd erai mic,sa-i pot dovedi mamei mele ca pe planeta asta chiar exista copii care adora mazarea!
Cu toate ca personal nu am cunoscut niciun copil care iubea mazarea,sînt convinsa ca erau.Mama o ura,si de aia nu prea facea :D
Acum,la batrînete mai manînca,dar o face cu orez,ca asa ia zis doc-ul...sa nu mai consume asa multa carne :D



Mmmm, soteu de mazare cu friganele... :) :D


Mai sint locuri libere in tabara de pe planeta Paris ? :D Ca ma inscriu si eu ! :D

Soteul sa aiba musai si carnita de pui, mult marar si friganele fara numar, ca la mama acasa. Imagine postata

#18 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 14 July 2011 - 12:21 PM

Vezi postareadia, la 14 July 2011 - 08:17 AM, a spus:

[...] Dilema asta o am ca in afara de cartofi facuti in diferite feluri si tocanite nu prea am alte variante... sau nu le stiu eu.


Ciuperci/ardei copti/conopida cu smintina nu sint de actualitate ? Fasole pastai prajite ? :)

#19 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 14 July 2011 - 02:48 PM

alte idei, iahnie de fasole cu murături, varză cu carne, mîncare de cartofi cu cîrnaţi, cremvurşti cu muştar, orez cu lapte, cremă de zahăr ars, lapte de pasăre

#20 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 14 July 2011 - 04:09 PM

Vezi postareaDexter, la 14 July 2011 - 02:48 PM, a spus:

alte idei, iahnie de fasole cu murături, varză cu carne, mîncare de cartofi cu cîrnaţi, cremvurşti cu muştar, orez cu lapte, cremă de zahăr ars, lapte de pasăre


ntz, gindeste-te ca pt. 24 de persoane ia ceva timp pina se fierb toate astea. iar Dia mai trebuie sa aiba si activitati in aer liber cu elevii, ca n-o sa stea lipita toata ziua doar de aragaz. ^_^

daca se aproba la desert orezu' cu lapte, atunci un pilaf de pui de ce l-ar refuza copiii ? :lol:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi