Forum Culinar: Caut retete fara urma de lactate, ou si soia - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Caut retete fara urma de lactate, ou si soia pot contine carne, peste si parmezan invechit 2ani

#1 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 18 July 2011 - 03:59 PM

Caut retete care sa nu contina lactate, oua sau soia.
Retetele pot contine carne, peste si parmezan invechit doi ani.


Va rog sa puneti aici denumiri de mancaruri, lincuri catre alte retete, idei de retete, retete in linii mari sau retete cu amanuntul. Toate sunt binevenite si ca atare va multumesc dinainte.


*Retetele sunt o necesitate acum, pentru baietelul meu alergic la lapte, oua si soia.

#2 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 18 July 2011 - 04:14 PM

Specific, azi mai intereseaza o reteta de aluat de paste fara ou.

#3 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 18 July 2011 - 07:05 PM

Maria, paste fara ou gasesti de cumparat....

Biscuitzii pt Elena eu ii fac din:
  • faina
  • unt
  • banana


#4 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 18 July 2011 - 07:15 PM

Simona, mersi ca ai trecut pe aici.

Pastele de cumparat pot contine urme de ou pentru ca sunt facute in aceleasi fabrici in care se fac si pastele cu ou. In conditiile in care bb este ff alergic la ou, indicatia este sa evitam produsele care pot contine chiar si urme de ou.

reteta ta de biscuiti contine unt (produs din lapte) :D

mersi.
mai astept sugestii - de fapt astept cu disperare =))

#5 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 18 July 2011 - 07:45 PM

Vezi postareaMariaSan, la 18 July 2011 - 04:14 PM, a spus:

Specific, azi mai intereseaza o reteta de aluat de paste fara ou.



Maria poti face paste doar din apa, faina si ulei, sau chiar fara ulei.

Uite reteta doar cu faina si apa.Si normal putina sare

Portie pentru 4 persone:

400 gr faina (eventual speciala pentru paste), apa rece, un strop de sare.Sarea se pune intr-un pahar cu apa si se toarna putin cate putin peste faina pana devine un aluat compact si elastic.Se infasoara in folie alimentara si se lasa sa se odihneasca cca jumatate de ora.

Dupa care intinzi foaia si dai ce forma de paste doresti.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#6 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 19 July 2011 - 10:45 AM

Vezi postareaMariaSan, la 18 July 2011 - 07:15 PM, a spus:

Simona, mersi ca ai trecut pe aici.

Pastele de cumparat pot contine urme de ou pentru ca sunt facute in aceleasi fabrici in care se fac si pastele cu ou. In conditiile in care bb este ff alergic la ou, indicatia este sa evitam produsele care pot contine chiar si urme de ou.

reteta ta de biscuiti contine unt (produs din lapte) :violent1:

mersi.
mai astept sugestii - de fapt astept cu disperare :angryfire:



Sorry , Maria , m-am tampit. Daca pui margarina in loc de unt?

#7 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 19 July 2011 - 12:10 PM

Ioana, multumesc pentru reteta, multumesc mult de tot. Stiam ca nu e mare filosofie, dar voiam o reteta incercat.


Mutti, reteta ta suna bine de tot, daca crezi ca merge cu margarina, te rog da-mi cateva detalii. (Margarina am gasit intr-un sfarsit sa fie conforma.)

As putea faca in we pentru toata saptamana? Crezi ca se pastreaza?

#8 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 19 July 2011 - 12:43 PM

Laptele de cocos (care e ca o smantana groasa si se poate folosi ca atare sau indoit cu apa)
- folosit ca baza pt sosuri
- pentru fiert orez (garnitura)
- pentru porridge, tapioca, gris, biscuiti, cereale

#9 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 19 July 2011 - 12:59 PM

Sos de rosii (idee de la Moatza): un sos simplu de rosii, despielitate si date la blender, aromatizat cu cimbru, busuioc, un pic de usturoi, la sfarsit adaugat un pic de ulei ev poate acompania orice carne.

#10 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 19 July 2011 - 01:11 PM

Maria ati facut toate testele? Si cel de gluten? Din pacate o intoleranta nu vine singura. :violent1: Cumnata-mea e alergica la gluten si lactoza, usor alergica la metabisulfit de sodiu (nu mai poate bea vinuri :angryfire: ) si la fructe de mare.

Stressul cel mare e cu produsele alergenice care-s ascunse in compozitia produselor de cumparat. De multe ori lista de ingrediente nu ajuta cu nimic persoana ce sufera de o anumita intoleranta, iar daca intolerantele sunt din cele rare/neobisnuite e greu de supravegheat tot ceea ce cumperi.

Soia apare in mai toate mezelurile din galantar ori in hamburgheri si carne tocata ambalata. Oul si pudra de ou in mai toate dulciurile, napolitane, biscuiti etc. Ciocolata are ca emulgator lecitina de soia, lactoza. In margarina apare soia si mai nou lactoza ori proteina din lapte. Eu gasesc margarina 100% vegetala din floarea soarelui, trebuie sa te uiti atenta la ingrediente.

La voi nu exista lapte fara gluten si lactoza? Ai intrebat medicul daca poate bea lapte fara lactoza? Asta te-ar salva, ar fi o usurare, cel putin cand ai vrea sa faci dulciuri.
Pana te lamuresti cu laptele exista lapte de orez care chiar e gustos. Are gust de orez cu lapte si e putin dulce. Lapte de cocos poti sa faci in casa din fulgi de cocos ori chiar din fruct.

Apoi toate produsele dedicate persoanelor cu alergii sunt muuuult mai scumpe, de multe ori mai bine cumperi tu ingrediente conforme si adaptezi retetele.

Am sa deschid la capitolul "Sa ne hranim sanatos" un topic numai pentru retete fara alergeni.

#11 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 19 July 2011 - 01:14 PM

Vezi postareaMariaSan, la 19 July 2011 - 12:10 PM, a spus:

Ioana, multumesc pentru reteta, multumesc mult de tot. Stiam ca nu e mare filosofie, dar voiam o reteta incercat.


Mutti, reteta ta suna bine de tot, daca crezi ca merge cu margarina, te rog da-mi cateva detalii. (Margarina am gasit intr-un sfarsit sa fie conforma.)

As putea faca in we pentru toata saptamana? Crezi ca se pastreaza?



Maria, retzeta mea e asa:

  • 300 gr faina
  • 125 gr unt
  • o banana mare sau 2 mai micutze


banana tre sa fie coapta bine. Eu modelez compozitzia bastonase cu mainile. O data am taiat semilune....

Tre' sa mearga si cu margarina , ca doar tot asa e de grasa ca si untul. Multa lume inlocuieste untul cu margarina.

Ale mele au tzinut si aproape o luna :angryfire: Apoi s-au terminat.

Acum ma gandesc sa-i fac altele cu putzin praf de copt....sa fie mai afanatzi. Astia ies mai cleiosi de la banana. Dar mai bine cleiosi decat cu zahar.



A

#12 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 19 July 2011 - 01:19 PM

toate mancaricile romanesti gen tocanitze, ghiveciuri, sarmalute de legume pe care le poti lega f bine cu seminte de in macinate sau cu carne (astora nu le tb neaparat ou), chiftelute cu putina carne si multe legume si verdeturi in ele -dovlecel ras si stors de zeama merge cel mai bine si legate iar cu seminte de in. chiftelele le poti "manji" doar cu putin sos de rosii daca nu le suporta gustul pronuntat.
ardei copt, asezonat ca salata sau pasat piure langa ceva carnita, salata de vinete
fasole verde fideluta sau lata, cum gasesti tu, fiarta al dente, cu putina sare, le poate manca pe niste sticksuri.
morcovei proaspeti ,bete de dovlecei - la fel.

#13 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 19 July 2011 - 01:21 PM

Am deschit un topic special pentru postat retete A I C I

#14 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 19 July 2011 - 01:54 PM

Laura, multumesc pentru detalii si pentru timp.

Vezi postarealaura_lala, la 19 July 2011 - 01:11 PM, a spus:

Maria ati facut toate testele? Si cel de gluten? Din pacate o intoleranta nu vine singura. :D Cumnata-mea e alergica la gluten si lactoza, usor alergica la metabisulfit de sodiu (nu mai poate bea vinuri :violent1: ) si la fructe de mare.


Nu a facut decat 10 teste in doua ture, atat a putut face medicul care s-a ocupat.
Nu are intoleranta/alergie la grluten (slava domnului!). Si din teste dar si din experienta, nu (mai) reactioneaza la gluten.

(In schimb reactioneaza inca la un produs si eu banuiesc ca e chimicalul de se da pe fructe.)

Citeaza

Stressul cel mare e cu produsele alergenice care-s ascunse in compozitia produselor de cumparat. De multe ori lista de ingrediente nu ajuta cu nimic persoana ce sufera de o anumita intoleranta, iar daca intolerantele sunt din cele rare/neobisnuite e greu de supravegheat tot ceea ce cumperi.



Da, asa e. De exemplu tot ce contine paste (borcanelele pt copii) nu mai specifica posibile urme de ou, dar pe toate pastele scrie acest lucru. De aia vreau sa-i fac in casa.

Citeaza

Soia apare in mai toate mezelurile din galantar ori in hamburgheri si carne tocata ambalata. Oul si pudra de ou in mai toate dulciurile, napolitane, biscuiti etc. Ciocolata are ca emulgator lecitina de soia, lactoza. In margarina apare soia si mai nou lactoza ori proteina din lapte. Eu gasesc margarina 100% vegetala din floarea soarelui, trebuie sa te uiti atenta la ingrediente.



Da mai, este peste tot. Laptele praf antialergic cu care l-am hranit pe bb ~3 luni, cel mai antialergic de pe piata, inclusiv recomandat pentru alergia la soia, contine ulei de soia.
Am gasit si eu (in sfarsit) margarina fara soia si fara solide din lapte.



Citeaza

La voi nu exista lapte fara gluten si lactoza? Ai intrebat medicul daca poate bea lapte fara lactoza? Asta te-ar salva, ar fi o usurare, cel putin cand ai vrea sa faci dulciuri.
Pana te lamuresti cu laptele exista lapte de orez care chiar e gustos. Are gust de orez cu lapte si e putin dulce. Lapte de cocos poti sa faci in casa din fulgi de cocos ori chiar din fruct.


Exista pe piata lapte fara lactoza, dar nu si fara caseina. Medicii de aici spun f putine, dar imi notez si voi intreba.
Laptele din orez pe care l-am gasit deocamdata e plin de chimicale si inca nu mi-am facut curaj sa-l incerc.
Laptele de cocos il gasesc aici la conserva si fara chimicale, cu asta m-am scos :-*

Citeaza

Apoi toate produsele dedicate persoanelor cu alergii sunt muuuult mai scumpe, de multe ori mai bine cumperi tu ingrediente conforme si adaptezi retetele.

Am sa deschid la capitolul "Sa ne hranim sanatos" un topic numai pentru retete fara alergeni.



Multumesc mult Laura! :angryfire:

#15 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 19 July 2011 - 01:58 PM

eu am facut niste muffins fara lactate, cu seminte de in. Reteta o gasesti aici
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#16 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 19 July 2011 - 02:02 PM

Vezi postareaMutti, la 19 July 2011 - 01:14 PM, a spus:


  • 300 gr faina
  • 125 gr margarina
  • o banana mare sau 2 mai micutze, bine coapte


compozitia se poate modela bastonase cu mainile sau se poate taia in forme.
ies putin cleiosi
pot tine si o luna



Multumesc mult Simona! :angryfire:

#17 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 19 July 2011 - 02:06 PM

Vezi postareamoatza, la 19 July 2011 - 01:19 PM, a spus:

toate mancaricile romanesti gen tocanitze, ghiveciuri, sarmalute de legume pe care le poti lega f bine cu seminte de in macinate sau cu carne (astora nu le tb neaparat ou), chiftelute cu putina carne si multe legume si verdeturi in ele -dovlecel ras si stors de zeama merge cel mai bine si legate iar cu seminte de in. chiftelele le poti "manji" doar cu putin sos de rosii daca nu le suporta gustul pronuntat.
ardei copt, asezonat ca salata sau pasat piure langa ceva carnita, salata de vinete
fasole verde fideluta sau lata, cum gasesti tu, fiarta al dente, cu putina sare, le poate manca pe niste sticksuri.
morcovei proaspeti ,bete de dovlecei - la fel.


Moatza, poti sa detaliezi putin ideea cu semintele de in?
Multumesc mult! :angryfire:

#18 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 19 July 2011 - 02:09 PM

Vezi postareaaura, la 19 July 2011 - 01:58 PM, a spus:

eu am facut niste muffins fara lactate, cu seminte de in. Reteta o gasesti aici



Foarte interesant Aura. Seminte de in, flaxseed in engleza. Hai ca am de studiat :violent1:
:angryfire:

#19 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 19 July 2011 - 03:02 PM

Vezi postareaMariaSan, la 19 July 2011 - 02:06 PM, a spus:

Moatza, poti sa detaliezi putin ideea cu semintele de in?
Multumesc mult! :)


semintele se macina fin in masina de cafea sau alt dispozitiv asemanator, devin ca o faina. se adauga 1-2 linguri de praf astfel obtinut in compozitia de chiftele (sa zicem 500-700gr compozitie). in mediu umed semintele devin oarecum mucilaginoase, sunt alunecoase si leaga f bine aluatul. sunt si sanatoase prin continutul mare de fibre si grasimi sanatoase omega3 si 6. se macina doar cat se consuma in momentul respectiv, fiindca oxideaza si-si pierd proprietatile. sa-ti fie de folos!

#20 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 19 July 2011 - 03:50 PM

la fel poti sa faci biscuiti/fursecuri cu seminte de in dupa procedeul explicat de moatza.
De ex, daca reteta cere 1 ou poti sa-l inlocuiesti cu 3 lg de in. Asa am facut fursecuri cu unt de arahide si spiralele cu nutella a la eataly.

Spirale modificate

185 gr de faina
40 gr de cacao
125 gr de zahar
55 gr de alune de padure macinate
100 gr unt -- margarina
1 ou -- 3 lg seminte de in macinate
1-2 linguri de lapte cald (apa sau lapte de cocos)
4 linguri de nutella -- gem sau nimic

Procedeul in continuare in gasesti aici


Fursecuri cu unt de arahide

amestecul 1: 50 g zahar, 65 g unt arahide, 57 g margarina, 1/4 cup (50 ml) sirop artar/ miere, 1 ou (3 lg in macinat

amestecul 2: 100 g faina, 1 lingurita praf de copt.

se omogenizeaza amestecul 1 si se adauga peste faina cu praful de copt. o sa rezulte ceva ca o crema groasa din care se ia cu lingurita si se pune in tava. pentru ca la copt gramajoarele se latesc, eu am bagat crema la frigider pentru 15 min si am incins bine cuptorul la 350F (foc potrivit). gramajoarele se pun la distanta unele de altele ca sa nu se lipeasca. cand se scot din cuptor se lasa sa se raceasca in tava.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi