Forum Culinar: Caut retete fara urma de lactate, ou si soia - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Caut retete fara urma de lactate, ou si soia pot contine carne, peste si parmezan invechit 2ani

#21 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 19 July 2011 - 04:06 PM

Vezi postareaMariaSan, la 19 July 2011 - 12:13 PM, a spus:

Pentru pranz va servi ciorba de vacuta, la comun cu restul familiei, cu paine proaspata si FARA smantana.

Maria, in acel fel servim si noi ciorba 1 pentru ca nu gaseam mereu smintina 2 pentru ca de multe ori cea pe care o gasesc acum e oribila, cre ca are ceva faina in ea 3 Stefano o prefera fara, asa ca o servim la greu inclusiv mama ca o mincam cind ea e aici, fara, e chestie de obisnuinta sau tot invatul are si dezvat.
Eu cred ca tu trebuie daca nu vrei sa innebunesti :D sa faci ce ai scris mai jos, gatesti pentru toti ceea ce el poate minca, e binele lui si prin asta binele si linistea voastra in joc.

Vezi postareaMariaSan, la 19 July 2011 - 12:39 PM, a spus:

Clar va trebui sa ne schimbam felul in care ne alimentam. Nu mi-e usor mai ales pentru ca eu gatesc f mult cu lactate. Am icnercat sa fac niste sosuri fara unt/smantana si mi-a iesit o porcarie. Desigur ca imi trebuie ceva practica si voi reusi sa gasesc inlocuitori... rabdare sa am. si de aia n-am incotro, trebuie sa am :) .

In locul untului poti folosi ulei, sosurile le poti lega cu faina de orez daca tii neaparat sa le legi cu ceva, daca nu le lasi asa cum sunt, un pic mai lichide, nu esti la Grand Hotel si nu se supara nimeni.

Vezi postareaMariaSan, la 19 July 2011 - 12:58 PM, a spus:

De ex mananca cu placere ciorbe cu rosii in compozitie, dar nu sosuri.

Fa ciorba cu rosii mai scazuta, o mixezi si ai sosul cu rosii care ii place.

Azi in masina in timp ce conduceam intorcindu-ma acasa ma gindeam la tine, pastele le poti inlocui cu cous cous, e si mai simplu de mincat, faci mincarici cu carne sau doar legume, un pic mai lichide si le amesteci cu cous cous, bulgur, quinoa.

N-am vrut sa te cert, iarta-ma daca am fost prea dura dar tre sa schimbi directia exact asa cum ai zis tu, sa gatesti pentru toti ce poate el minca, noi toate suntem aici sa-ti dam idei, pe cit ne pricepem, asta e singurul nostru ajutor :D

#22 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 19 July 2011 - 05:13 PM

Aura, mersi mult pentru retete (acum observ pe forum ca ai multe retete potrivite topicului :) ). :D


Adriana, nu mi se pare ca esti dura deloc! Orice idee e binevenita din mai multe motive printre care si faptul ca nu ma mai duce mintea, efectiv 'imi sta in loc' (am primit si diagnostic...). Multumesc mult pentru ca te gandesti la mine in felul asta. :D

#23 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 19 July 2011 - 05:26 PM

Adriana , merci de idee :) , maine incerc sa-i dau fetei cous-cous , poate mananca :D.

De ce nu mai treci pe la Diversificare? Ca ne-ar folosi ideile astea !!!

#24 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 19 July 2011 - 07:23 PM

Pai tu crezi ca-mi mai amintesc eu ce faceam acu 14 ani? :)

#25 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 19 July 2011 - 10:02 PM

Poti sa faci un tian (cu dovlecei, rosii si ceapa)peste cous-cous sau paste.

Mai intai inmoi cous-cous in apa fierbinte (1:1), astepti sa se umfle apoi il amesteci cu sare, piper, ginger. Il pui in cratita, asezi legumele ca la tian, arunci niste usturoi deasupra, ulei, patrunjel sau ce ierburi iti plac si bagi cratita la cuptor la 300F 1 1/2 h.

Eu am facut azi cu paste si mozarella printre legume si a iesit bun. Am pus poza la ce ati gatit azi.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#26 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 20 July 2011 - 01:26 PM

Aura, f interesanta reteta ta. Nu am mai auzit/citit pana acum de tian B) .

(Imi place in mod deosebit reteta pentru ca se face la cuptor si asta imi elibereaza timp sa stau cu copiii :Demon: )

Avand in vedere ca trebuie sa stea o ora jumate la cuptor, crezi ca as putea pune si ceva carne? Ar fi ideal pentru ca nu ar mai trebui sa fac carne separat (nu se poate fara carne, daca se ittreaba cineva. sunt maritata cu un barbat B) ).

Se pune la cuptor cu capac sau fara?

Daca se tine fara capac, atunci carnea de pui cubulete as putea sa o asez intre cuscus si legume.

Inca o intrebare. Se pastreaza pana a doua zi?

(imi vin o multime de combinatii acum... cu vinete, cu ardei, cu ciuperci...)

#27 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 20 July 2011 - 03:49 PM

se pune fara capac. Eu cred ca merg si cateva feliute de carne printre legume sau dedesupt, dar taiate feliute subtiri sau cuburi mici.

eu am facut-o ieri si am pus o portie la pachet, pentru sotul, pentru azi. Cand se intoarce am sa-l intreb cum a fost, desi e reincalzita la mw si nu are de ce sa nu fie bun.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#28 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 20 July 2011 - 08:48 PM

Maria , retzeta de tian a pus-o Eataly la internatzionale...Tian de dovlecei parca se numea. E foarte gustos si se face si repede.

#29 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 25 July 2011 - 03:54 PM

Am gasit
- unt de cocos (grasime): solid, pentru prajit sau uns pe paine, o sa-l folosesc la orez sa vad cum iese
- coc0s crema, un fel de smantana f groasa care se poate folosi ca atare in sosuri sau se poate dilua si face lapte de cocos
Ambele organice. Me happy!

Nu am gasit inca flax seeds - seminte de in :)

#30 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 25 July 2011 - 05:25 PM

Mamaliga moale cu ton de la conserva - pentru copii si pentru mine :)

#31 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 27 July 2011 - 09:59 PM

Biscuiti cu migdale

100 g faina
100 g pesmet(pt. paneuri)
125 migdale macinate
100 g zahar brun
250 g margarina
3 linguri marmelada de caise,ananas sau portocale
1 vf.lingurita scortisoara
coaja de lamîie,razuita
un praf sare
migdale feliate subtire

Se amesteca toate ingredientele uscate apoi se framînta bine cu margarina.
Se formeaza o bila si se da pentru cel putin o ora la frigider,apoi se roleaza pe masa de lucru înfainata si se decupeaza forme.Daca forma nu este importanta se poate taia pur si simplu cu un cutit/pintenul în romburi sau patratele.
Se încalzeste marmelada,se pensuleaza biscuitii,iar deasupra se presara migdalele feliate fin.Se coc în cuptorul preîncalzit la 200 °C timp de 10-12 minute.

Se poate pune si mai putin zahar.Daca-s aromati bine,si pensulati cu marmelada,ajung si 2 linguri de zahar.Sînt dulcegi,crocantosi si buni :thumleft:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#32 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 05 August 2011 - 11:45 AM

Maya, multumesc f mult pentru reteta! Promit sa incerc toate retetele postate aici!

*

Am facut primul orez cu unt de cocos si a iesit delicios.

*

Am gasit seminte de in macinate deja (f scumpe). Pana acum le-am pus in laptele cu cereale.

#33 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 05 August 2011 - 12:22 PM

Vezi postareaMariaSan, la 05 August 2011 - 11:45 AM, a spus:

Am gasit seminte de in macinate deja (f scumpe). Pana acum le-am pus in laptele cu cereale.


daca te hotarasti sa mai iei, cumpara seminte intregi, nemacinate. semintele se folosesc macinate proaspat, altfel oxideaza f repede si-si pierd multe dintre proprietati.

#34 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 05 August 2011 - 12:26 PM

Moatza, sa stii ca inca nu am gasit! Si mor de ciuda. Dar mai caut. Pana la urma gasesc eu pe internet.

#35 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 08 August 2011 - 03:42 PM

Vezi postareaDaniella, la 20 July 2011 - 04:25 PM, a spus:

Maria, ciulamaua mama o face fara lapte si/sau smantana (ea o face cu unt, dar tu poti face cu ulei ca mai jos).
Pt ciulama de pui de exemplu. Iti trebuie:

•2 pulpe mari de pui
•1 ceapa mare
•1 morcov
•1 cartof
•sare si piper sau condimentele dorite
•5 linguri cu varf de faina
•1 ceasca ulei de masline (sau margarina)
Pregatesti asa:

1. Se spala bine pulpele de pui si se pun la fiert in apa rece cu morcovul, cartoful si ceapa intregi.
2. Dupa ce s-au fiert se scot din supa obtinuta, care se potriveste de sare si piper + condimentele care va plac (coriandru, nucsoara, curry de ex), se dezoseaza si se toaca mai mare.
Intr-un vas se pune faina la rumenit foarte putin (atentie nu trebuie sa se maroneasca si atentie se foarte repede!), amestecandu-se continuu si apoi se adauga uleiul si se amesteca energic ca sa nu se formeze cocoloase. In caz ca s-au format nu e un capat de tara- folositi mixerul bat dupa ce turnati si supa.
Se toarna supa atat cat este necesar sa devina de consistenta dorita.
Se adauga si carnea fiarta si se mai fierbe putin.
Se serveste calda cu mamaliguta.

Similar poti face ciulama de ciuperci: Ingrediente: 1 ceapa, 500 gr ciuperci, 2 linguri de faina, ulei, apa, patrunjel verde tocat.
Mod de preparare:
Ceapa se curata si se taie julien, se pune la calit cu putin ulei. Cand este putin moale se adauga ciupercile taiate felii si se calesc cu ceapa, se pune un capac si se lasa 10 min. Daca s-au fiert se condimeteaza dupa gust si se pune patunjelul taiat marunt. Faina se amesteca cu apa pana iese un amestec de consistenta smantanii, se toarna peste ciupeci si se lasa la fiert 5 min. Se poate subtia cu apa in caz ca se ingroasa prea tare.


#36 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 09 August 2011 - 05:23 PM

Vezi postareaMariaSan, la 25 July 2011 - 05:25 PM, a spus:

Mamaliga moale cu ton de la conserva - pentru copii si pentru mine :occasion14:


Mamaliga poti sa o torni într-o tava, sa o întinzi bine si sa o acoperi cu un sos facut cu rosii, ciuperci taiate felii, ceapa, usturoi, eventual ceva bucati de sunca.
Busuioc, origan, piper, dupa gust.
Dai totul la cuptor fierbinte zece minute.
Un fir de ulei de masline si ceva parmezan ras pe deasupra, si ai sa ma pomenesti :)
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#37 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 09 August 2011 - 10:08 PM

Vezi postareaMariaSan, la 05 August 2011 - 12:26 PM, a spus:

Moatza, sa stii ca inca nu am gasit! Si mor de ciuda. Dar mai caut. Pana la urma gasesc eu pe internet.



Acum vad...Maria , tu nu gasesti semintze de in acolo? Daca vrei itzi iau eu un pachet de aici , nu costa mare lucru si se vand in pachete mai mari , 250 gr.

Dar nemacinate .

#38 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 10 August 2011 - 04:49 PM

Vezi postareaMutti, la 09 August 2011 - 10:08 PM, a spus:

Vezi postareaMariaSan, la 05 August 2011 - 12:26 PM, a spus:

Moatza, sa stii ca inca nu am gasit! Si mor de ciuda. Dar mai caut. Pana la urma gasesc eu pe internet.



Acum vad...Maria , tu nu gasesti semintze de in acolo? Daca vrei itzi iau eu un pachet de aici , nu costa mare lucru si se vand in pachete mai mari , 250 gr.

Dar nemacinate .



Simo, multumesc mult de oferta! Ce pret au la voi acolo? Pot sa jur ca le-am vazut aici, niste seminte de o culoare nedefinita, urate le-am catalogat eu :occasion14: cand le-am vazut, inainte sa ma intereseze subiectul; acum ca vreau nu le mai gasesc.

*

Pentru ca ati spus ca se degradeaza repede, pun in fiecare dimineata peste micul dejun - cereale/biscuiti la mine, Cati si Cris. Au un gust interesant, mie imi place.

*


Alexandru, multumesc pentru idee! Zi-mi si mie cum conving un barbat sa manance asa ceva? (pentru mine si pentru copii e chiar faina combinatia, abia astept sa o pun in practica)

#39 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 10 August 2011 - 09:50 PM

Putzin....depinde de marca. Oricum , in jur de 5 Euro , cred. N-am mai luat de mult , nu mai stiu. Dar sunt la Reformhaus , asta stiu sigur.

Vrei?

Spune cate si cand merg in centru itzi iau .

#40 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 11 August 2011 - 11:12 AM

Vezi postareaMutti, la 10 August 2011 - 09:50 PM, a spus:

Putzin....depinde de marca. Oricum , in jur de 5 Euro , cred. N-am mai luat de mult , nu mai stiu. Dar sunt la Reformhaus , asta stiu sigur.

Vrei?

Spune cate si cand merg in centru itzi iau .



Pai 5 euro nu-i chiar asa de putin, eu ma dat 7 euro pe punga de-am luat-o eu (seminte macinate) si mi s-a parut f mult, avand in vedere ca celelalte seminte sunt in jur de 1-2 euro punga, numai semintele de pin sunt putin mai scumpe. Ma uit azi odata peste tot si daca nu gasesc atunci o sa apelez la tine, o sa iti dau pm. Mersi din nou de oferta :)

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi