Forum Culinar: Muraturi - Un topic acrisor - Forum Culinar

Salt la continut

  • 15 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Muraturi - Un topic acrisor Muram tot ce prindem

#1 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 11 December 2009 - 05:22 PM

Ceapa marinata
.


Sub egida motto-ului unui anume Shef de gara, cam Uu-uu! :D , ceapa, facuta dulceata cu alta ocazie, nu putea scapa nevatamata nici aici.
.
Imagine postata
.

Sa fim intelesi: Nu-mi pun reteta pana nu ascultati dedicatia muzicala :twisted:
Nu e vorba nici de ceapa, nici de luna marinata :D Cuvintele semana doar pe departe si-mi ofera plilejul de a face o dedicatie muzicala per le bellissime ragazze - colegele noastre de forum :D
.
ZlKbCJ9pVvI
.

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#2 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 11 December 2009 - 06:07 PM

Ingrediente: (pentru un borcan de 800 ml):
Trei cepe mari 500 g
300 ml de otet de vin alb (sau balsamico bianco)
300 ml de apa
o lingura de zahar ( sau miere pentru cunoscatori :D )
trei sfert de lingurita de sare
10 boabe de piper
o lingurita de seminte de mustar
o frunza de dafin
o jumatate de ardei iute rosu

Mod de preparare:
Ceapa se curata de coaja, se taie longitudinal in jumatate si apoi in felii de 2-3 mm grosime. Nici 1 nici 4 :D. Se spala in sita sub jet de apa. Se pune intr-o cratita, si se toarna apa pana se acopera. Apa se deverseaza intr-un borcan si astfel putem estima necesarul de marinata. Se aseaza ceapa intr-o cratita se toarna, apa, otetul, mierea, sarea, condimentele si se pune la fiert. Dupa ce incepe sa fiarba se mai lasa doua minute, se stinge focul si se pune fierbinte intr-un borcan sterilizat.
Eu nu ma ostenesc sa mai leg / astup borcanul caci incep sa o consum imediat ce se raceste.
Taina:
(si ce daca am mai spus-o)
Ardeiul iute i confera produsului un plus de aroma si de ... virilitate. Odata fiarta, ceapa nu mai este iute. Folositi ardei iuti uscati afumati la flacara aragazului sau intr-o tigaie fara ulei. Un centimetru dintr-un astfel de ardei tocat apoi din cutit, a fost suficient pentru un borcan. Aroma "smoky" a ardeiului grofilor tortionari de iobagi mamaligari, e mult imbogatita.
.
Imagine postata
.


La ciorbele grele de iarna, cu ciolane afumate si îndesite in boane de fasole, ceapa marinata peste care se picura uleiul brun verzui de seminte de bostan, vine cu veselie si zvâc, sa se aseze langa mamaliga ancestrala.
Nu vreti sa deschideti un borcan nou de gogosari, sau castraveti pentru o salata de cartofi? Marinati doua cepe, pana fierb barabulele si doua oua, scapati un pumn de masline si untedelemnul cel virginal si gata mancarea.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#3 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 11 December 2009 - 10:57 PM

Si noua ne place. Am pus si eu , dar arpagic in otet balsamic.

#4 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 14 December 2009 - 10:23 AM

Vin si eu cu ceapa mea marinata cu brinza,am vazut tot pe net der nu mai stiu exact unde.Am incercat dupa gustul meu ne-a placut atit de mult ca astavara am executat-o de mai multe ori,ne placea in special la aperitv si in salata de rosii,ceapa marinata''asa e diviina.
Iata cum am procedat eu:am taiat cuburele niste brinza feta(asta mi-a placut mie cel mai mult),o specialitate de brinza ''delice''se chiama de la supermarket,niste cas mai uscat de oi,ca-l aveam prin casa(puteti utiliza orice fel de brinza mai tare sa se poata taia cuburi,mie feta mi-a placut),am spulberat cuburile de brinza cu :piper negru, macinat boia iute, si boia dulce,si am inceput sa pun in straturi in borcan,intercalind cu rondele de ceapa alba si ceapa rosie citeva feliute de usturoi,foi de dafin 1-2 de borcan,boabe de piper (sare n-am mai pus ca brinza feta era sarata destul de tare)am umplut borcanele cu ulei(preferabil un ulei bun de masline,eu n-am avut asa c-am pus de floarea soarelui)am lasat in casa la temperatura camerei 3 zile la macerat apoi am dat la rece.
Noua ne-a placut f mult asa ca am facut des e si o buna metoda de a ''recicla''resturile de brinza.Ceapa e bestiala! =))
Din partea mea pt. domnul Paparoti :D

Imagini atasate

  • Imagine atasata: 456_3b54d85e539f9800c229c02133bb1cc6.jpg


#5 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 14 December 2009 - 11:42 AM

Geany a spus:

Vin si eu cu ceapa mea marinata cu brinza,am vazut tot pe net der nu mai stiu exact unde.
Las ca stim noi :)
Din partea mea pt. domnul Paparoti :porc:
Sa fie primit!


Era un banc:
- Mă ţâganule, văz't-ai corabie ?
- Ce văzut, am şi mâncat !


sau mai livresc :?: :
Et in Arcadia ego

Ce-ai pus tu e un ce (ar zice nea Iancu), foarte bun. Si merge si cu camemberturi, rozmarine, usturoi, etc.

A mea era doar o pardalnica de ceapa acrita pe moment.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#6 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 14 December 2009 - 02:11 PM

Domnule Mamadeus ,eu sincer am incercat sa mai gasesc reteta (sau tehnica asta)si nu am mai reusit sa dau de ea,chiar nu stiu cine a postat,dar ii multumes pt ca la noi chiar a devenit o reteta de familie :porc:
Cit despre camemberturi si deaste'' n'am deunde :?:
Am o intrebare la dv. desi e of.topic,in italia erau un fel de cepusoare(cipoline le zic ei)rotunde si plate si micute,acela e arpagicul?''Am niste retete cu ceapa si cipoline care o sa deschid un nou topic la mincaruri cu prima ocazie ce le fac,ca sa am poze.
Ceapa face somn(cel putin la noi isi face imediat efectul)si e un bun diuretic(ideala pt. cine are probleme de retentie hidrica)
Va multumesc anticipat pt lamuriri :)

#7 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 14 December 2009 - 04:10 PM

Geany a spus:

Domnule Mamadeus ...
"Domnule" era chiar Amadeus. Mamaroti Papadeus nu are titluri :salut:
Cit despre camemberturi si deaste'' n'am deunde :(
Am o intrebare la dv. desi e of.topic,in italia erau un fel de cepusoare(cipoline le zic ei)rotunde si plate si micute,acela e arpagicul?''Am niste retete cu ceapa si cipoline cu care o sa deschid un nou topic la mincaruri cu prima ocazie ce le fac,ca sa am poze.
Ceapa face somn(cel putin la noi isi face imediat efectul)si e un bun diuretic(ideala pt. cine are probleme de retentie hidrica)
Va multumesc anticipat pt lamuriri :(


Cu cipolina, trebuie sa o intrebam pe Adriana.

Uite aici, s-a discutat o droaie despre branza conservata:


Dinspre partea camembertilor si a mucegaitelor cu pedigree, nu-ti fa mari probleme. Iei ce ai (in cazul meu ce imi pot permite) si fososesti formula consacrarii:
"Cu puterea investita in mine va declar: Camembert si Gorgonzola. Puteti saruta ... borcanul " :(

Eu nu am sa-ti fac ... remuscari :(
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#8 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 14 December 2009 - 04:50 PM

AHHAA, deci acolo vazusem brinzele''multumesc mult :salut:

#9 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 09 April 2010 - 01:53 PM

Geany, mersi ca m-ai indrumat catre topicul asta.

Am cumparat deja branzica, o cutie maricica cu un kg de branza in ea, 5 sau 6 rondele frumusele.

Abia astept sa o pun la borcanele, care mai de care mai frumos garnisit.


Intrebari:
- daca pun ceapa cruda cu branzica scade durata de valabilitate a conservei?
- cum fac sa scap de toata saramura de pe branza? o sterg in prosop, o las la uscat? e ceva daca ramane si saramura pe branzica atunci cand pun uleiul si condimentele?

#10 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 09 April 2010 - 05:56 PM

Pisoi eu am scurs bine branzica si am pus in straturi cu mirodenii si ulei lasi 2-3 zile la temperatura camerei apoi dai la frigider,dureaza cam 2 saptamani dar sincer la noi n-a avut timp ca prea e buna.....sa incerci sa faci o salata de rosii,si pui branzica si ulei din borcan...ceapa e bestialaa... :)

#11 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 09 April 2010 - 06:20 PM

Asa o sa fac Geany, cum zici tu ca le zici bine :)

sper ca la sf asta de saptamana sa pozez si eu borcanasele sa ma laud

#12 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 12 April 2010 - 06:37 PM

Iata o noua portie de branza ''murata '',am facut 3 borcane :

Imagine atasata: monthly_04_2010/post-405-127109022807.jpg

#13 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 12 April 2010 - 07:08 PM

Geany, ce bine arata! Am facut si eu sambata din niste telemea adusa de cineva din romania. Am avut doua bucati mari si m-am gandit ca nu o sa apucam sa le mancam repede asa ca le-am facut patrate frumoase si le-am pus la borcan cu ceapa, usturoi si magiran - asa mi-a fost inspiratia. Am poze dar n-am apucat sa le editez - ocupata rau la munca :occasion14:

#14 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 12 April 2010 - 07:30 PM

Daa e buna rau,deabea astept sa torn din borcan peste niste rosii,si sa mancam cu paine abrostolita,frecata cu usturoi... :drool:

#15 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 14 April 2010 - 07:03 PM

Poza!

Branzica mea telemea de romania de la tara, marinata cu ulei de masline amestecat cu ulei de floare organic (cu gust de floare, nu gluma!), cativa fulgi de ardei iute, ceapa si maghiran uscat.


Imagine atasata: monthly_04_2010/post-107-127126458186.jpg


E in frigider. Ce fac, cat mai astept pana desfac borcanu'? :D

#16 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 14 April 2010 - 07:21 PM

Arata mega ...depinde cate zile a stat la macerat,minim 3...

#17 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 15 April 2010 - 01:23 PM

Ah, clar, deseara asta mananc, cu rosii multe coapte si bune! :violent6:

#18 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 15 April 2010 - 01:53 PM

Si eu,si eu... :violent6:

#19 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 12 June 2010 - 08:04 AM

Dragii mei sotul meu este inebunit dupa muraturi(eu dupa salate)va invit aici la discutii despre muraturi de tot felul si retete si tipsuri pt. muraturi reusite....Am pus castraveti care se mureaza rapid(de vara le spunem noi),eu stiu ca si aici sunt mai multe retete,cu apa rece,opariti,sau cu otet bulgaresti(astia bulgaresti iar imi plac mie dar nu-i plac sotului asa mult).Astia cu apa rece eu stiam reteta de saramura astfel:la 1 l de apa rece,1 lingura de sare mare neiodata(de muraturi),eu cu timpul am modificat-o astfel,la 1 l de apa calda,2 linguri de sare de muraturi,2 linguri de otet de 9grade,1lingura de zahar...Am mai facut asa si mi-au tinut bine ,gustul e echilibrat( iar de sare e numa' bun dupa gustul nostru,castravetii si legumele absorb si ele din sare cat le trebuie).
Am pus pe fundul borcanului tije de marar verde(toamna pun uscat),si am inceput da dispun in straturi castraveciorii carora eu le-am taiat capetele ca sa se mureze mai repede(ca sotul e nerabdator,cine are rabdare sa-i lase intregi)presarand printre ei rondele de morcov,catei de usturoi din belsug(asa vrea sotoshenia)o feliuta de telina,o bucatica de hrean(atata am avut)2 ardei iuti intregi,doar crestati putin,am mai pus putin cimbru uscat 2-3 foi de dafin,cateva bobite de piper negru,bobite de mustar si coriandru.Am incalzit apa(nu oparita)si am dizolvat in ea pt. 1 lde apa 2 linguri de sare de muraturi neiodata,2 linguri de otet si 1 lingura de zahar si am lasat sa se dizolve totul bine,am turnat pestre castraveti calda si i-am dat pe balcon sa se ''soreasca''.

Imagine atasata: monthly_06_2010/post-405-127632235046.jpg

Dupa a doua zi se vantura...

Imagine atasata: monthly_06_2010/post-405-127632235879.jpg

Asa arata ai mei sunt tulburi acum,azi e a treia zi cand ii mai las,apoi ii vantur iar,si ca sa-i opresc din fiert ii voi da o zi la frigider,dupaia sunt buni de mancat,ii voi pastra in camara..Va astept si pe voi cu impresii despre cum procedati voi...

Luna urmatoare pe la sf. lui iulie asa,voi pune dupa aceeasi reteta gogonele coapte (de gradina)cu felii de pepene rosu,sunt bestiale....

#20 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 12 June 2010 - 06:06 PM

Boaaaaa si cu un scrob cu mamaligaaaaa, sau un scrob cu jumeri de la marmita si cu multa untura :D :D
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

Arata acest topic


  • 15 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi