Forum Culinar: Cand ficatul nu mai functioneaza - Forum Culinar

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cand ficatul nu mai functioneaza

#61 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 06 January 2013 - 06:53 PM

Am citit despre ea si ma intreb daca are cineva experienta cu ea. Este cineva care a facut cura asta de detoxifiere? M-as bucura sa impartasiti aici din experienta voastra.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#62 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 06 January 2013 - 06:56 PM

Eu am inceput sa am probleme cu ficatul/bila ce o fi, habar nu am. Cert e ca la toate examinarile totul a fost bine...dar mie imi merge infiorator!
In disperare de cauza am inceput sa ma interesez de homeo- si fitopatii, in speranta ca voi gasi un tratament care sa se pupe cu ritmul meu biologic si structura vietii mele. In afara de ceaiuri deocamdata si renuntat la alcool, gradsimi hidrogenate si carbohidrati nu prea am ce sa fac. Incerc sa raman calma si sa nu ma obosesc.


Aici va pun cura asta...care mie imi ridica multe semne de intrebare. Personal cred ca as avea nevoie de un concediu ca sa o pot respecta...

CURA CU SUCURI DE LEGUME SI CEAIURI A LUI BREUSS


Cura se va face 42 de zile (pentru boli foarte grave) si 21 de zile (pentru celelalte afectiuni)

CUM SE FACE CORECT ?

-Imediat dupa trezire: - razuirea limbii si dus complet (intre timp, se face curatirea gurii cu ulei de floarea soarelui*); curatirea nasului cu apa sarata 9% (o lingurita sare grunjoasa la 1 l de apa calduta); clisma cu infuzie calda de rostopasca (pe toata perioada curei)**.

-Dupa toaleta de dimineata (la circa o ora de la trezire): - ½ cana ceai pt. rinichi (se bea incet, cu inghitituri mici);

-Dupa minim 30 min: 1-2 cani de macerat la rece (din plantele indicate in functie de afectiune, se bea cu inghitituri mici); Respiratii***

-Dupa 60 min: - se va lua o lingurita de suc de legume, (ce se va inghiti numai dupa o buna amestecare cu saliva); dupa inca 15 min, se va lua inca o lingurita. In functie de cat de flamand ne simtim; se pot bea 10-15 lingurite de suc pana la pranz (in pauze, se consuma macerat de salvie in orice cantitate);

-La pranz: - ½ cana de ceai pt. rinichi;

-Dupa amiaza: - se va lua, de mai multe ori, cate o lingurita de suc de legume (dar niciodata in amestec cu maceratele);

-Seara: - ½ cana de ceai pt. rinichi

*Curatirea limbii: - se razuie limba cu o lingura inlaturand astfel stratul albicios si cleios (ce reprezinta toxinele descarcate la acest nivel) de pe suprafata limbii si se ia apoi o lingura de ulei de floarea soarelui in gura, se mesteca fara a inghiti nici o picatura, timp de 15-20 de minute. Procedura trebuie facuta cu calm , fara graba, dimineata pe stomacul gol. Dupa 15 minute, uleiulse face alb ca laptele si apos. Trebuie apoi aruncat (pentru ca este plin de microbi si foarte periculos, datorita posibilitatii transmiterii diferitelor boli); dupa aceea se clateste foarte bine gura, de mai multe ori, cu apa calduta si sarata.

**Clisma: - se prepara 2l de infuzie calda de rostopasca (2linguri de planta la 2l de apa, de preferat la temp. corpului). Aceaste se introduce in colon cu ajutorul unui irigator, in pozitia culcat pe spate cu genunchii la piept, dupa ce anusul si canula au fost bine unse cu unt. Se introduce intreaga cantitate de infuzie(2l). Inaintea defecarii se face un masaj pe abdomen in jurul ombilicului. Cu apa calda pregatita se face apoi igienizarea locala.

***Respiratiile: - cu fereastra deschisa, inspiram adanc pe nas, retinem suflul in plamani cat rezistam,apoi expiram pe gura ceva mai lent. Oxigenul va patrunde astfel in toate zonele plamanilor si tot sangele se va oxigena. Repetati acest procedeu timp de 15 minute.

Dupa aproximativ 10 zile, este posibil sa apara momentul de criza (accentuarea temporara a simptomelor) care arata ca procesul de detoxifiere este acum foarte puternic, deci trebuie sa continuam fara ingrijorare.

ATENTIE! TREBUIE SA INLATURATI ORICE URMA DE NAFTALINA DIN LOCUINTA. Dupa aceea se arde tamaie purificand toate camerele si dulapurile si se pulverizeaza uleiuri volatile (salvie, menta, ienupar),minim 10 zile la rand.

Programul trebuie respectat zilnic, cat dureaza cura lui Breuss. Revenirea din post se face treptat, introducand alimentele recomandate si alimentele medicament sub forma retetelor prezentate (vezi retete). Dupa cele 42 respectiv 21 de zile, se pot introduce alimente solide, deci trebuie sa se reia tratamentul cu plante, sublingual, care este mai eficient decat maceratul la rece. Nu se renunta nici la macerate, deoarece trebuie acoperit necesarul de lichide.



PREPARAREA SUCURILOR - (dupa reteta originala a lui Breuss)

SUCUL DE LEGUME:

-300 g sfecla rosie

-100 g telina (radacina)

-100 g morcovi

- 70 g cartofi

- 30 g ridichi

Sucul se extrage si se filtreaza prin tifon suprapus in mai multe straturi, pentru a elimina complet fibrele vegetale. In timpul curei se consuma doar lichide.

Este suficient 125-250 ml de suc pe zi. Se pot bea ori de cate ori ni se face foame, dar niciodata mai mult de 0,5 l/zi.

CEAI PENTRU RINICHI: - (necesar in orice afectiune, pentru eliminarea eficienta a toxinelor)

-15 g coada calului



Amestecul se macereaza 6-8 ore la rece, in concentratie de o lingurita la cana. Cura cu ceai. pentru rinichi dureaza doar primele 3 saptamani Se administreaza o jumatate de cana, dimineata pe stomacul gol, apoi inainte de pranz si inainte de culcare.

CEAI DE SALVIE: - (Breuss il considera cel mai important in aceasta cura ).Se prepara prin macerare la rece, (2 linguri de planta la 1l de apa plata). Se beau 3-4 cani pe zi.



PLANTE RECOMANDATE IN DIVERSE TIPURI DE AFECTIUNI:



AFECTIUNI CARDIO-VASCULARE GRAVE:

-Paducel(fl,fr), catina(fr), vasc(fr), coada calului(p. aeriana), ienupar(fr), talpa gastei(fr), valeriana(rad), coada soricelului(flori), lavanda(fl), angelica(rad).

AFECTIUNI GRAVE ALE FICATULUI SI SPLINEI:

-Urzica(rad, fr), vasc(fr), tintaura(fl), pelin(fr, fl), napraznic(fr, fl), lemnul Domnului(fr, fl), rodul pamantului(la indicatia medicului).

AFECTIUNI DIGESTIVE GRAVE:

-Urzica(fr, rad), creson(fr)pelin(fr, fl), tataneasa(rad)catina alba(fr), rachitan(fr), tintaura(fl), vasc(fr), cimbrisor(fl), sovarf(fr, fl)rostopasca(fr, fl), galbenele(fl), salvie(fr, fl), obligeana(rad), papadie(fr, fl, rad)

AFECTIUNI PULMONARE GRAVE:

-Vasc(fr), napraznic(fr, fl), trifoi rosu(fr, fl), lemnul Domnului(fr, fl), urzica(rad, fr), tataneasa(rad), lichen de piatra, obligeana(rad), rodul pamantului(la indicatia medicului).

AFECTIUNI OSOASE GRAVE:

-Tataneasa(rad), trifoi rosu(fr, fl), sovarf(fr, fl), catina alba(fructe), vasc(fr), napraznic(fr, fl), lemnul Domnului(fr, fl).

AFECTIUNI GRAVE ALE SANGELUI:

-Urzica(fr, rad), trifoi rosu(fr, fl), lemnul Domnului(fr, fl), vasc(fr), rostopasca(fr, fl), napraznic(fr, fl), papadie(fr, fl, rad).

AFECTIUNI GRAVE ALE APARATULUI GENITAL FEMININ SI ALE GLANDEI MAMARE:

-Piperul baltii(fr), trifoi rosu(fr, fl), napraznic(fr, fl,), cimisir(fr, fl), captalan(rad, fr), coada soricelului(fr, fl), lemnul Domnului(fr,fl), coada racului(fr), cretisoara(fr, fl), angelica(rad), rostopasca(fr, fl), iarba sarpelui(fr, fl), coada calului(fr), tintaura(fl), sclipeti(fr, fl), podofil(fr, fl), pelin(fr, fl), vasc(fr), rodul pamantului(la indicatia medicului).

AFECTIUNI GRAVE ALE APARATULUI URO-GENITAL MASCULIN:

-Traista ciobanului(fr, fl), pufulita fr, fl)lemnul Domnului(fr, fl), iarba mare(rad), napraznicfr, fl), sclipeti(fr, fl), trifoi rosu(fr, fl), coada calului(fr)iarba sarpelui(fr, fl), podofil(fr, fl), ienupar(fructe), ghimpe(fr, fl), vasc(fr), urzica(rad)

AFECTIUNI GRAVE ALE PIELII:

-Tataneasa(rad), catina alba(fructe), vasc(fr.de pe mar, par, prun), galbenele(fl), napraznic(fr, fl), lemnul Domnului(fr, fl).

Nota: Din plantele date se aleg 5-7plante pentru o reteta, se amesteca si se pastreaza intr-un saculet de panza sau borcan de sticla inchis ermetic, pe durata tratamentului, la temperatura camerei. La prepararea maceratelor se foloseste amestecul de plante, conform retetei.





CURA LUI BREUSS
- program zilnic -
Ora 6.00: - TREZIREA

-dus complet, (curatirea gurii cu ulei de floarea soarelui), razuirea limbii, curatarea nasului cu apa sarata, (calduta),

-pregatirea maceratelor (ceaiul de rinichi si cel de salvie); (infuzia pt. clisma)

Ora 6.30: - CLISMA + IGIENIZAREA LOCALA, SPALATURA VAGINALA

-se face pe toata durata curei (21- 49 zile)

Ora 7.00: - CEAIUL PENTRU RINICHI

-se bea 1/2 cana, cu inghitituri mici

Ora 7.30: - MACERATUL LA RECE DIN PLANTELE INDICATE

-se bea incet, cu inghitituri mici

-se fac respiratii complete minim 15 min.

Ora 8.30: - SUCUL DE LEGUME

-se “mananca” 125 ml de suc cu inghitituri mici, pana la pranz;

-in pauze, se bea macerat de salvie in orice cantitate

Ora 12.00: - CEAIUL PENTRU RINICHI

-se bea ½ cana, cu inghitituri mici

Orele 13.00 – 15,00: - CEAIURI MACERATE LA RECE sau APA PLATA

-in aceasta perioada se vor face plimbari in natura

Orele 15.00 – 19.00: - SUCUL DE LEGUME

-se “mananca” 125 ml cu inghitituri mici pana seara

-in pause se bea macerat de salvie in orice cantitate

Ora 19.30: - CEAIUL PENTRU RINICHI

-se bea ½ cana, cu inghitituri mici

Ora 20,00: - CEAIURI MACERATE LA RECE DIN PLANTELE INDICATE

-se bea incet, cu inghitituri mici

-se fac respiratii complete minim 15 min.

Ora 21.00: - CLISMA + IGIENIZARE LOCALA

Ora 22,00: - CULCARE

-se va aerisi foarte bine camera inainte

-se vor face cel putin 30 min de rugaciune sau meditatie terapeutica
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#63 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 06 January 2013 - 07:49 PM

lapo, nu am auzit de cura asta pînă acum, sună interesant, dar nu e prea dură?

#64 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 06 January 2013 - 08:57 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 06 January 2013 - 06:56 PM, a spus:

Eu am inceput sa am probleme cu ficatul/bila ce o fi, habar nu am. Cert e ca la toate examinarile totul a fost bine...dar mie imi merge infiorator!


Parca am citit-o pe prietena mea, exact la fel! S-a operat si de bila ca era lenesa, strangulata, cu mal...nicio piatra. Pastile si tratamente naturiste ptr ficat =cat incape, diete...nu mai zic!
Ca intr-un final s-o convinga un dr sa faca endoscopie si colonoscopie, iar ea sa aiba de fapt o pb la colonul transvers.

Am auzit de cura asta prin Formula As, dar cum eu sunt destul de sceptica la genul asta de tratamente, nu i-am dat prea mare importanta.
Poate mai diversifici investigatiile.

#65 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 06 January 2013 - 10:29 PM

Eu vorbesc strict din punctul meu de vedere: la ora 6.30 nu Fac clisma!!!!! N-am mancat 3 zile la spital de frica ei, sa nu-mi fac cand vroiau sa ma opereze!

Numarul doi, eu am reflux gastroesofagian, mie mi se face greata de la pasta de dinti, sa-mi razui limba si sa ma clatesc cu ulei atata, imi garanteaza ca renovez casa!!

Si cu toate ceaiurile alea, chiar e mortal, unde nu ma vad plimbindu-ma cu ele prin lume!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#66 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 06 January 2013 - 10:45 PM

Da, ma bucur sa vad ca sunteti cam in asentimentul meu. Cum ziceam, eu sunt tare sceptica si cand am citit si treaba cu clisma...deja ma uitam picior peste picior.

Moatza, cum zici, habar nu am ce este. De cam doi ani fac investigatii, endoscopii, draci, laci. In afara de o hepatita virala care s-a vindecat complet, nu iese nimic la analize. M-am dus la un internist care e specializat si pe homeopatie. I-am spus ca nu imi este bine, nivelul meu energetic este la subsol, cand vin acasa de la servici trebuie sa dorm o ora ca sa pot functiona cum trebuie mai departe. Tipul m-a pus sa scot limba ca sa constate ca o am subtire...cica semn ca nivelul de energie e slab. I-am zis ca metabolismul meu e nul si ca ma ingras imediat cum mananc normal. Ca cica e normal, e conditionat genetic. Apoi mi-a luat sange pentru analize...unde mi-a facut ditamai hematomul. E prima oara cand merg la unul cu specializare pe homeopatie...nush ce sa zic.
E groaznic! Acum, de sarbatori, abia m-am putut misca. Unde inainte stateam si hamaleam, fa curat, stai la oale, fa aia, fa ailalta, acum sunt nula. La asta s-au adaugat supararile si stresul imens prin care am trecut la job.
Acum, de sarbatori, am fortat putin nota. Ei, incepe imediat sa ma intepe dub coasta, daca mananc ceva, fie si o felie de Wasa ma umflu ca un balon si asa stau...cred ca daca ma pui pe apa, plutesc. Apoi vin durerile infioratoare noaptea, plus stari de sfarseala care se incheie cu dureri de cap infioratoare. Si balciul asta tine vreo trei zile, dupa care am nevoie de altele trei ca sa imi revin. Eh...si cand imi revin, reintru in ritmul mei de lucru normal, ca sa o iau apoi de la capat. Lantul slabiciunilor. Unde acum cativa ani ieseam de trei-patru ori la alergat, acum imi dau duhul dupa ce am urcat trei scari. Whatta...?!?!?
Moatza, poti descrie mai detaliat simptomele?
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#67 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 06 January 2013 - 10:46 PM

Imi rectifica si mie cineva greseala de typo din titlu? Mersi frumos!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#68 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,072
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 06 January 2013 - 11:00 PM

Cura trebuia sa scrie?

#69 Useril este offline   rym 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 176
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 06 January 2013 - 11:58 PM

Daca vrei sa mori in max.21 zile ai putea tine cura dl.breuss.

Si eu ca tine.la analize toate bune si frumoase.
Cura cu ulei masline chiar functioneaza.in fiecare dimineata 1 lingura ulei...apoi dormit pe partea dreapta 20 min.Pentru calmare durere;fierbe cojile unei lamai in 300ml.apa...timp de 20 min.cu capacul pus.
Solutia rezultata este f.amara.si asa trebuie sa fie.
Pastreaza in sticla la frigider si inaintea fiecarei mese bea cate o lingura de 'amareala'.

Inafara de asta..evita supararea.tristetea.nimic prajit si mai ales nu dulciurilor.
Sanatate multa iti doresc.

#70 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 07 January 2013 - 12:12 AM

Cura probabil o fi buna, pentru cine poate sa o tina. Eu nu as putea...Nu am inteles insa ce ti-a dat homeopatul si ce legatura are el cu nivelul tau energetic?? Homeopatia e aia cu bilitze =))
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#71 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 07 January 2013 - 08:10 AM

Vezi postareaAdriana, la 06 January 2013 - 11:00 PM, a spus:

Cura trebuia sa scrie?


Da, multumesc, Adriana!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#72 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 07 January 2013 - 01:47 PM

Vezi postarearym, la 06 January 2013 - 11:58 PM, a spus:

Daca vrei sa mori in max.21 zile ai putea tine cura dl.breuss.

Si eu ca tine.la analize toate bune si frumoase.
Cura cu ulei masline chiar functioneaza.in fiecare dimineata 1 lingura ulei...apoi dormit pe partea dreapta 20 min.Pentru calmare durere;fierbe cojile unei lamai in 300ml.apa...timp de 20 min.cu capacul pus.
Solutia rezultata este f.amara.si asa trebuie sa fie.
Pastreaza in sticla la frigider si inaintea fiecarei mese bea cate o lingura de 'amareala'.

Inafara de asta..evita supararea.tristetea.nimic prajit si mai ales nu dulciurilor.
Sanatate multa iti doresc.


Rym, iti multumesc tare mult ca ai scris si reteta ta aici. Cel mai greu imi e sa evit supararea, tristetea, dezamagirea, angoasa (adica ce se cheama azi in termeni moderni stres). La dulciuri trebuie sa lupt din foarte greu. La job sunt mereu capcane si trebuie sa ma disciplinez sa imi iau mancare sanatoasa ca sa nu pun gheruta pe dulce.
Sa stii ca voi incepe treaba cu uleiul de masline. Singura chestie care imi lipseste sunt cele 20 de minute de dimineata. Deja ma trezesc la 6. Stiu ca e bine sa se stea pe partea ficatului cand se ia ceva pentru ficat. O sa incerc sa ma trezesc mai de dimineata si sa iau. Sanatate si tie!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#73 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 07 January 2013 - 01:51 PM

Vezi postareaaura, la 07 January 2013 - 12:12 AM, a spus:

Cura probabil o fi buna, pentru cine poate sa o tina. Eu nu as putea...Nu am inteles insa ce ti-a dat homeopatul si ce legatura are el cu nivelul tau energetic?? Homeopatia e aia cu bilitze :occasion14:


Pai internistul care are specializare si pe homeopatie si acupunctura a spus ca judecand dupa cat de subtire imi e limba :love7: si culoarea ochilor, as avea un nivel foarte scazut de vitalitate. M-a pus sa raspund la un carnat de intrebari. Apoi mi-a luat sange pentru analize si mi-a dat o esenta Nux Vomica pentru stomac si ficat. Tratamentele nu sunt doar sub forma de bilute ci si lichide, pulberi etc. Sunt curioasa sa vad ce imi mai spune. Tipul e italian si vorbeste foarte incalcit germana, mai mult deduc din gesturi ce vrea sa imi spuna :D
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#74 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 07 January 2013 - 02:24 PM

adica 42 zile, tot ce ingurgitezi sunt ceaiuri si cate o lingurita de suc de legume? nu ca e dura, e foarte dura. E apropiat de postul calugarilor de 40 zile. Cred ca trebuie antrenament serios ca sa poti rezista si in nic un caz nu cred ca poti sa functionezi normal: sa mergi al serviciu, viata sociala, de cuplu etc. Poate ma insel ... sunt care tin doar cu apa distilata 40 zile ...

Eu imi perii limba cu periuta dupa spalatul pe dinti, seara si dimineata de multi ani. E ok, nu mai pot fara. Am si eu bila strangulata in 2 camere congenital, partea de jos cu mal, lenesoaica mare.

Am tinut cura cu ulei de masline prin anii 90 (Dar nu din cel mai extra virgin posibil, ca nu stiam si nu aveam atunci). Este foarte buna. Da, trebuie sa stai culcat pe dreapta min 20 minute dupa ce iti iei lingura de ulei. Da rezultate, goleste malul.
Am probat-o si pe cea cu clatitul gurii dimineata cu uleiul de floarea soarelui, dar mi-era frica sa nu inghit picaturi din lichidul "otravit"... deglutitia se declanseaza parca inadins in cazurile astea ... Tata a facut-o pe toata ...tot acum vreo 20 ani ... habar nu am daca i-a folosit ca nu am auzit sa fi zis nici de bine, nici de rau...
In rest cura parca ar fi pentru ultima sansa la viata.... Tu de fapt ce simptome ai?
Daca imi permiti o parere, eu spun ca daca elimini zaharul si faina alba (toate cerealele rafinate) complet, precum si prajelile si alimente procesate de la raft, uleiuri altele decat cele presate la rece, deja te detoxifici. Legume, fructe, carne si branzeturi naturale fara aditivi de nici un fel si se schimba toata treaba.
Stiu ca e greu, eu cu toate m-am obisnuit, si din cand in cand mai scap in porumbi, pe principiul 6 zile viata sanatoasa si in a 7-a liber la mici pacate... uneori am perioade intregi cand nu ma pot abtine de la dulciuri sau carbohidrati ... Pe langa asta, un ceai pentru afectiunea de care suferi si ceva depurativ + imunostimulator, numai sa fie eficient, ca altfel sunt 'j'de milioane de hapuri si de remedii etc ... , dar multe sunt doar bani aruncati ...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#75 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 07 January 2013 - 02:39 PM

Daniella, pai asta nu imi e clar nici mie. Nu cred ca se poate doar cu ce e enumerta acolo,e aberant. De asta am intrebat daca stie cineva de ea, ori a facut-o, caci ma intereseaza si alimentatia. Sincer, nu vad cum un om modern ar putea tine cura asta...ma refer la cei cu ritm de viata alert, familie, job, obligatii sociale etc.

Deci tatal tau a tinut-o? Asa cum scrie si fara sa manance nimic?

Simptome:

- intepaturi sub coasta in partea dreapta, care se transforma in durere acuta, ce se raspandeste in tot stomacul. Crizele tin o noapte si o zi.
- oboseala acuta, ma loveste din senin si mi se inchid ochii de la sine. De regula survine inainte crizei de durere.
-Durere surda de cap, care dupa criza de ficat/bila ce-o fi se transforma in migrena cu bubuituri puternice, sensibilitate la lumina, zgomote, nevoie de aer curat, senzatia de suficare, greturi.
-balonare permanenta. Orice as manca, chiar si daca numai apa beau, sunt umflata ca un balon. Unchiul meu le spargea la oi stomacul cu o suveica - o teava folosita la tesut- daca mancau lucerna verde. Stia locul precis si le iesea la oi aerul suierand. Daca as putea, asa mi.as face eu, caci nu se elimina nicicum. In decurs de cateva minutele zici ca m-a umflat unul cu pompa.
- Senzatie de sfarseala, la propriu, dupa cel mai mic efort. Amortirea degetelor noaptea, senzatia de sufocare, ma trezesc sa deschid larg geamul, durere, arsuri in partea dreapta.
-Somnolenta mare.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#76 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 07 January 2013 - 02:47 PM

nuuuu! aici e o aduantura de diverse!

eu am tinut cura cu 1 lingurita de ulei de masline pt bila pe stomacul gol si apoi jum de ora culcata pe partea drapta! si atat, in rest totul relativ normal

tata a tinut doar cura cu clatirea gurii cu ulei de floarea soarelui pe stomacul gol si curatarea limbii cu lingura! si atat, in rest totul relativ normal


nu ceaiuri, nu sucuri de fructe, nu dieta ...a fost demult (acu 20 ani), posibil evitat prajeli zahar/faineturi, dar in nici un caz chestia de mai sus
eu cred ca asta este pt cazuri disperate, de altfel la ceaiuri scrie ca sunt toate pt AFECTIUNI GRAVE. Cei cu cancer stau acasa sa tina cura asta, tu nu poti sa mergi la serviciu si sa bei doar ceaiuri 42 zile. Uita!

ori tu, nici nu am inteles daca ai ceva, sau poate doar o stare proasta generala de la stres.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#77 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 07 January 2013 - 02:55 PM

din ce zici mai sus, nu sunt medic, dar am experimentat si eu cele legate de digestie, adica mai putin somnolenta, obosealas, farseala (eu dimpotriva, sunt prea activa), dureri de cap si junghiuri intercostale; respectiv prezentam balonare din orice, stomac ca un bolovan, constipatie cronica. Am tot stat asa, pana am facut o criza ca nu m-am putut misca, asa de balonata eram de ma durea! Cred ca am acut vreo 2-3 crize de acest gen in ultimii 9 ani de candd a aparut prima. Nici eu nu puteam elimina gazul si eram ca un balon cu heliu!
Eu am primit medicamente cu anghinare pt bila (mag anhinar), si magne b6 forte, CARBUNE NATURAL DE PAMANT. Vreo 3-4 luni am luat astea inainte de masa si regim cum am spus mai sus:
fructe, legume, lactate si carne toate proaspete si naturale, vii. Uita de orice altceva si preparate fara prajeala. Daca ai nevoie poti lua si tarate sau cereale integrale ... mie nu-mi priesc.
Am patit crizele, cand m.am ingrasat si tot atunci si balonarea e de necontrolat. Balonarea este pt ca mananci alimente amestecate. Incearca sa te limitezi la combinatii care nu produc fermentatii: nu asocia niciodata branzeturi u carne, sau carne cu cereale ori fainoase (Cartof, porumb, etc). Iti trebuie o dieta intr-adevar, la problemele digestive de care ai pomenit, cu asocieri corecte de alimente si nu porcaria de mai sus, ca nu esti un caz disperat. Parerea mea, este sa mergi la un gastro-enterolog bun pt problemele digestive mentionate. Pt restul nu stiu, nu ma pot pronunta, dar un internist ar trebui sa te indrume sa iti indice analizele, care pot sa conduca la un diagnostic corect pus.

Daca slabesti si nu mai ai burtica, apoi te obisnuiesti sa o tii permanent retractata (Exercitiu minunat pt muschii abdominali) se domolesc si simptomele enuntate, insa cel mai important este sa nu mai combini alimentele, atunci cand ai un stomac sensibil ca si al nostru. Nu exista remedii minune, un mod de viata sanatos, bazat pe hrana naturala, cat mai corect / natural preparata si nu combbinatiilor letale, de tipul carne + carbohidrati etc
Cand esti cu stomacul suplu, deja iti dai seama dupa masa cand ai digerat tot, cand si ce digeri usor si ce trebuie as eviti. Ascultati organismul, invata sa iti cunosti metabolismul si ce iti prieste si ce nu

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#78 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 07 January 2013 - 04:21 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 07 January 2013 - 01:51 PM, a spus:

Vezi postareaaura, la 07 January 2013 - 12:12 AM, a spus:

Cura probabil o fi buna, pentru cine poate sa o tina. Eu nu as putea...Nu am inteles insa ce ti-a dat homeopatul si ce legatura are el cu nivelul tau energetic?? Homeopatia e aia cu bilitze :rolleyes:


Pai internistul care are specializare si pe homeopatie si acupunctura a spus ca judecand dupa cat de subtire imi e limba :toothy9; si culoarea ochilor, as avea un nivel foarte scazut de vitalitate. M-a pus sa raspund la un carnat de intrebari. Apoi mi-a luat sange pentru analize si mi-a dat o esenta Nux Vomica pentru stomac si ficat. Tratamentele nu sunt doar sub forma de bilute ci si lichide, pulberi etc. Sunt curioasa sa vad ce imi mai spune. Tipul e italian si vorbeste foarte incalcit germana, mai mult deduc din gesturi ce vrea sa imi spuna :boohoo:

Eu sunt un mare sustinator am homeopatiei. La mine tot ce am luat (si am luat doar bilutze) au avut efect din prima zi. Dl Aura a fost insa la un homeopat care ii dadea lichide, defapt bilutze diluate, Tratamentele lui erau foarte slabe si, bineinteles, nu aveau nici un efect. Am apelat si eu la el cand eram insarcinata si aveam o sinuzita rebela. Nimic.
Ce vreau sa spun e ca poate ar fi mai bine sa vezi si alti homeopati.

Ca si Daniela, cred ca dieta e foarte importanta. Daca nu poti renunta la dulciuri, poate acum e cazul sa incepi sa-ti educi corpul :violent6: Nu uita, psihicul si fizicul sunt foarte legate. Daca incepi sa-ti educi spiritul, organismul va raspunde si el favorabil.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#79 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 07 January 2013 - 04:41 PM

Vezi postareaaura, la 07 January 2013 - 04:21 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 07 January 2013 - 01:51 PM, a spus:

Vezi postareaaura, la 07 January 2013 - 12:12 AM, a spus:

Cura probabil o fi buna, pentru cine poate sa o tina. Eu nu as putea...Nu am inteles insa ce ti-a dat homeopatul si ce legatura are el cu nivelul tau energetic?? Homeopatia e aia cu bilitze :violent6:


Pai internistul care are specializare si pe homeopatie si acupunctura a spus ca judecand dupa cat de subtire imi e limba :boohoo: si culoarea ochilor, as avea un nivel foarte scazut de vitalitate. M-a pus sa raspund la un carnat de intrebari. Apoi mi-a luat sange pentru analize si mi-a dat o esenta Nux Vomica pentru stomac si ficat. Tratamentele nu sunt doar sub forma de bilute ci si lichide, pulberi etc. Sunt curioasa sa vad ce imi mai spune. Tipul e italian si vorbeste foarte incalcit germana, mai mult deduc din gesturi ce vrea sa imi spuna :Demon:

Eu sunt un mare sustinator am homeopatiei. La mine tot ce am luat (si am luat doar bilutze) au avut efect din prima zi. Dl Aura a fost insa la un homeopat care ii dadea lichide, defapt bilutze diluate, Tratamentele lui erau foarte slabe si, bineinteles, nu aveau nici un efect. Am apelat si eu la el cand eram insarcinata si aveam o sinuzita rebela. Nimic.
Ce vreau sa spun e ca poate ar fi mai bine sa vezi si alti homeopati.

Ca si Daniela, cred ca dieta e foarte importanta. Daca nu poti renunta la dulciuri, poate acum e cazul sa incepi sa-ti educi corpul :toothy9; Nu uita, psihicul si fizicul sunt foarte legate. Daca incepi sa-ti educi spiritul, organismul va raspunde si el favorabil.


You got it! :rolleyes: Dieta - in acceptul englezesc al cuvantului, adica ce mancam noi, painea noastra a de toate zilele- este vitala!
Cine a fost in anii trecuti in barca fundamentalistelor si a Lolelor, stie ca s-au scris pagini, fluvii si efluvii despre asta. Am fost, sunt si raman o inflacarata a autoeducarii spiritului si corpului. Cred ca o sa ma apuc sa recitesc topicele acelea din "antichitate" :Demon: ca muuulte se mai spun acolo.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#80 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 07 January 2013 - 04:43 PM

Dani, cunosc schiloade care insa habar nu au ce e un stomac suplu, ele fiind mereu balonate. Si crede-ma ca stau cu ceaiul dupa ele.
Tu adica iti tii muschii burtii incordati, retractati?
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi