Forum Culinar: Cand ficatul nu mai functioneaza - Forum Culinar

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cand ficatul nu mai functioneaza

#21 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 09 September 2011 - 02:22 PM

@Zerda, eu chiar te rog sa imi scrii pe privat totul, cu lux de amanunte, chit ca nu sunt placute. Cred ca e vital sa facem schimb de informatii, ca doar asa afli mai repede ce si cum. De fapt, din partea mea poti sa scrii si aici pentru ca asa poate folosi si altuia. In ce ma priveste nu ma deranjeaza amanuntele mai putin placute ca nu sunt vreo mimoza si nici in din cartile lui Jane Austin n-am picat. La urma urma, suntem toti oameni si toti avem aceleasi nevoi si functii de baza. Ca doar n-o fi vreunu' mai cu motz. E o vorba pe germana care zice-asa: Wir müssen nur scheißen und sterben. Adica ceea ce trebuie sa facem e sa ...mergem la toaleta...si sa murim :tongue3:

Cum spui, da, dureri oribile frate de zici ca imi infige careva surubelnite inrosite in foc sub coasta, doar imaginea aia o am in fata ochilor cand am o criza de asta cretinoida. De varsat nu vars, insa dupa o criza din asta - si culmea dracia naibii ca numai noaptea se intampla, indiferent cat de adanc dorm ma trezesc- am migrene deseori. Arsuri la bila, da, mereu in partea dreapta...Eu sper tare s anu fie asta...Si medicamente tip Omeprazol, Pantazol iau si eu. Acum iau niste picaturi - MCP, care influenteaza ceva nervi in vecinatatea "centrului somnului". Ce eram eu inainte obosita, dar acum sunt zombie....nush cum o sa imi fac jobul in conditiile in care eu vin in contact cam cu 100 oameni pe zi.

@ Foxyy, neee, cu amanuntele astea stau perfect in regula. Cum spuneam, deja valoarea GGT indica ceva putred...
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#22 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 09 September 2011 - 02:46 PM

Lore, eu zic sa nu te gandesti la ce e mai naspa.Asteapta restul rezultatelor daca ai mai refacut analizele sau ai facut altele amanuntite.
Uneori sintomele pot fi asemanatoare da nu inseamna ca ai avea pancreatita(mama a fost sie a suspecta de pancreatita mai ales ca a vea crize naspa asa cum spune si Zerda, iar ea fiere nu mai are,desi se excludea partea asta).
Parerea mea ca dr e singurul in masura sa-ti zica care este cauza(a nu se supara unul altul) fiinca asa am patit-o si eu pana am avut rezultatele, conform simtomelor eram suspecta de boala celiaca si alte minunatii.La fel si cu piciorul am intrebat-o pe dr de fam daca stafilococul auriu poate sa-mi cauzeze pb pe care le am(citisem eu ca ar putea fi o cauza), mai ales ca ortopedul m-a intrebat ce am facut de am ajuns asa cu piciorul.
Daca e sa ne luam dupa ce citim(egal ca pe site-uri medicale) suntem bolnavi de toate bolile posibile.Doar analizele amanuntite iti vor spune adevarul.Pana atunci incearca sa te relaxezi, sa-ti indrepti gandul spre altceva.

Si daca te incalzeste cu ceva si eu am o sfarseala continua si cum spuneam gamma GT si transaminazele ridicate,dar cu toate astea n-am nimic, sunt unul din cele 10% cazuri care traiesc cu ele modificate fara a avea ceva(poate la cap doar :tongue3: )

Asa ca relax, asteapta analizele ca daca e sa fie naspa vei avea apoi timp sa-ti faci griji

:hug:
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#23 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 09 September 2011 - 03:40 PM

Multumesc de incurajari Ioana! Stai linistita, nu sunt genul sa ma panichez, in nici un caz nu imi pun singura diagnoze pe baza celor aflate pe net. Sunt insa genul care prefera sa fie mereu informat, caci a fi "en garde" e deja un mare pas spre vindecare :tongue3: Unul din putinele lucruri care ma panicheaza este necunosctutul.
Aici ma simt ca intr-o mica familie si e super cand primesti o cat de mica incurajare. La fel, mi se pare excelent sa faci schimb de informatii si experiente. Si apoi sa iti spun un mic tric: cu cat vorbesti despre, cu atat "nimicesti" puterea necunoscutului. :hug:
Eu sper din inima sa nu fie caz grav. Va urez sanatate multa la toti!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#24 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 09 September 2011 - 04:08 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 09 September 2011 - 03:40 PM, a spus:

Multumesc de incurajari Ioana! Stai linistita, nu sunt genul sa ma panichez, in nici un caz nu imi pun singura diagnoze pe baza celor aflate pe net. Sunt insa genul care prefera sa fie mereu informat, caci a fi "en garde" e deja un mare pas spre vindecare :tongue3: Unul din putinele lucruri care ma panicheaza este necunosctutul.
Aici ma simt ca intr-o mica familie si e super cand primesti o cat de mica incurajare. La fel, mi se pare excelent sa faci schimb de informatii si experiente. Si apoi sa iti spun un mic tric: cu cat vorbeste despre, cu atat "nimicesti" puterea necunoscutului. :lol:
Eu sper din inima sa nu fie caz grav. Va urez sanatate multa la toti!



cred ca toti vrem sa fim informati si e foarte normal, cu cat stim mai multe putem ramane sanatosi sau sa prevenim pe cat putem.N-am spus ca iti pui singura diagnosticul, dar te-ai legat putintel de diagnosticul zerdei.Uneori simtomele poti fi asemanatoare dar diagnosticele nu.

Mie dr mi-a spus sa nu mai asclut una alta ca-mi fac singura rau.De ex mama mea e mai panicoasa de fel, noi avem caz de cancer in familie si de frica sa nu mostenim m-a trimis la dr sa ma interesez sa-mi fac analizele.Dr mi-a spus ca nu este cazul, este ereditar,asa este,dar pana la 40 de ani daca nu sufar si n-am simtome ce ar tb sa ma sperie vis a vis de genul de cancer din familie sa nu-mi fac nici o analiza.

Eu zic ca atunci cu cat vb mai mult, ne gandim la boli, le atragem implicit.De ce sa ne facem singuri sange rau gandinu-ne ca ar putea fi x sau y boala?
Ma repet,tb sa ne informam,da nu sa ne panicam,iar din ce ai scris tu putintel te-ai panicat si cum spunea SI Maya, totusi nu e o valoare asa de astronomica.
Cum spuneam, multa sanatate si relax ca asta conteaza foarte mult.Incearca un regim mai slabut,evita anumite mancaruri si repeta dupa vreo 3 luni iara analizele.
Nu o lua personal-fiinca am vazut nu numai aici ca ai impresia ca am ceva cu tine, dar uneori tb sa ne relaxam mai mult, sa fim mai atenti la ce mancam,sa ne detasam de pb., esti tanara, ai viata inainte si timp la batraneste sa te imbolnavesti :hug:
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#25 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 09 September 2011 - 05:12 PM

Vezi postareaIoana, la 09 September 2011 - 04:08 PM, a spus:

Nu o lua personal-fiinca am vazut nu numai aici ca ai impresia ca am ceva cu tine, dar uneori tb sa ne relaxam mai mult, sa fim mai atenti la ce mancam,sa ne detasam de pb., esti tanara, ai viata inainte si timp la batraneste sa te imbolnavesti ^_^


:tongue3: :hug: Ioana, trebuie sa iti multumesc ca m-ai facut sa rad. Si trebuie, si asta neaparat aici si acum, sa iti fac clar un lucru: eu sunt o persoana directa si la obiect, fara prea multe farfastacuri. Asta se poate interpreta gresit. Te asigur -si sa stii ca sunt si o persoana onesta- ca nu am simtit niciodata ca ai avea ceva cu mine, nici nu ai avea ce :lol:
Ce m-a panicat pe mine este faptul ca intr-un timp relativ scurt o valoare absolut normala s-a cvadruplat. Si mai mai nelinisteste ca simptomele mele coincid intr-atat cu simptomele Zerdei. C'est tout :D
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#26 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 09 September 2011 - 05:30 PM

Ioana daca te linisteste, eu am dansat la vreo 3-4 doctori, care ma trimiteau de la unul la altul.Si toti ma trimiteau acasa ca nu e nimic grav. ca nu se corela X cu Y si Z. Rezultatul a fost ca am ajuns la urgenta cu pancreatita necrotica si hemoragica, daca vrei iti scanez biletul de iesire din spital.
De aia i-am scris Laponei, pentru ca asa am patit si eu, nu stiam ce nu merge, ei nu ziceau nimic clar si brusc se punea problema daca mai traiesc pana maine.
Am si spus ca de aia am scris. Si am scris ca numai cu regim s-a redresat, deci eu zic ca nu am fost alarmista.

Ii doresc din tot sufletul sa nu fie asta, sau sa aiba norocul meu, cum prefera ea, ca am trecut prin gaura acului!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#27 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 09 September 2011 - 08:20 PM

Vezi postareazerda, la 09 September 2011 - 05:30 PM, a spus:

Ioana daca te linisteste, eu am dansat la vreo 3-4 doctori, care ma trimiteau de la unul la altul.Si toti ma trimiteau acasa ca nu e nimic grav. ca nu se corela X cu Y si Z. Rezultatul a fost ca am ajuns la urgenta cu pancreatita necrotica si hemoragica, daca vrei iti scanez biletul de iesire din spital.
De aia i-am scris Laponei, pentru ca asa am patit si eu, nu stiam ce nu merge, ei nu ziceau nimic clar si brusc se punea problema daca mai traiesc pana maine.
Am si spus ca de aia am scris. Si am scris ca numai cu regim s-a redresat, deci eu zic ca nu am fost alarmista.

Ii doresc din tot sufletul sa nu fie asta, sau sa aiba norocul meu, cum prefera ea, ca am trecut prin gaura acului!


Zerda, absolut deloc. Cu cat si pacientul este mai informat, cu atat se poate colabora mai bine cu oamenii de specialitate si se poate ajunge la un raspuns. Asa ca eu astept mesajul tau, fie aici fie privat, cum doresti tu :tongue3:
Inca o data, multumesc de contributia ta efectiva la subiect! Si multa multa sanatate!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#28 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 10 September 2011 - 08:16 AM

Eataly , planta asta se numeste PEDICUTZA in rom , daca nu ma insel. Tre' sa fie la Plafar ceai de pedicutza.

#29 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 10 September 2011 - 08:19 AM

Multumesc Maya, Mutti.Transmit mai departe.

#30 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 10 September 2011 - 03:45 PM

Vezi postareaEataly, la 10 September 2011 - 08:19 AM, a spus:

Multumesc Maya, Mutti.Transmit mai departe.

Iaca aici si alte denumiri pupulare :D
http://www.sanatatec...lypage.tpl.html
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#31 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 11 September 2011 - 11:04 AM

Lapo, am citit pe sarite pe aici. Am intrat sa iti urez multa sanatate si sa nu fie ce zic fetele pe aici. Te imbratisez cu drag :D si iti transmit mult optimism si ganduri bune!

#32 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 11 September 2011 - 05:38 PM

Armina, esti o draguta si iti multumesc tare mult! Citind mesajul tau deja imi este muuuult mai bine:) Si stai linistita, nu mai face pe mine o Gamma GT, ei dracie! :) :D
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#33 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 12 September 2011 - 07:14 PM

Halli hallo la fete!

Zerda, azi am aflat si misterul valorilor mele de la la labortor. Vestea buna e ca pancreasul este, slava Domnului, sanatos. Vestea ne-buna este ca am sau avut o Hepatita A.


Medicul mi-a recomandat intai de toate odihna si nu am primit nici un tratament medicamentos. Peste doua spatamani merg iar sa fac analize si in functie de cat de bine se normalizeaza valorile, voi face vaccin contra Hepatitei B si C.

Ati avut careva forma asta de hepatita? In afara de trai sanatos si odihna, aveti si alte sfaturi folositoare? Daca da, va rog sa le consemnati aici.

Multumesc si sanatate multa la toata lumea!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#34 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 12 September 2011 - 09:04 PM

Faci ce faci si tot peste mine dai!!! =))

Eu am avut hepatita A!Mananca cat mai slab cu putinta, evita cafeaua, ciocolata, piperul, mustarul, otetul sau in general condimentele picante.
De asemenea incearca sa mananci rar fasole uscata ( verde, poti) si varza calita pentru ca se digera foarte mult timp.
Evident trebuie sa eviti prajelile, baconul, smantana, carnatii, oua nu mai mult de 2 pe saptamana si alea fierte etc.

Nu se da tratament, dar nu cred ca ti-ar strica ceva de tip Liv 52. Cauta pe net sa vezi daca gasesti ceva asemanator si la tine.

De baza insa este odihna.
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#35 Useril este offline   Dauphne 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 20-July 11

Postat 12 September 2011 - 10:23 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 12 September 2011 - 07:14 PM, a spus:

voi face vaccin contra Hepatitei B si C.

Exista vaccin impotriva hep.C?
Multa sanatate!

#36 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 12 September 2011 - 11:54 PM

Vezi postareaDauphne, la 12 September 2011 - 10:23 PM, a spus:


Exista vaccin impotriva hep.C?


Nu.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#37 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 13 September 2011 - 07:02 AM

Intre timp da :hungry:

Dauphne, nu stiu daca esti in tara. Aici insa se vaccineaza intre timp si impotriva hepatitei C. Deocamdata se incepe cu B, la anumite intervale de timp. In functie de valorile ficatului si de cat de bine se regenereaza dupa o infectie cu HAV, se face si impotriva celorlalte doua. Din cate stiu eu, impotriva Hepatitei E nu exista. Si tie multa sanatate!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#38 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 13 September 2011 - 07:10 AM

Vezi postareazerda, la 12 September 2011 - 09:04 PM, a spus:

Faci ce faci si tot peste mine dai!!! :hungry:

Eu am avut hepatita A!Mananca cat mai slab cu putinta, evita cafeaua, ciocolata, piperul, mustarul, otetul sau in general condimentele picante.
De asemenea incearca sa mananci rar fasole uscata ( verde, poti) si varza calita pentru ca se digera foarte mult timp.
Evident trebuie sa eviti prajelile, baconul, smantana, carnatii, oua nu mai mult de 2 pe saptamana si alea fierte etc.

Nu se da tratament, dar nu cred ca ti-ar strica ceva de tip Liv 52. Cauta pe net sa vezi daca gasesti ceva asemanator si la tine.

De baza insa este odihna.


Mai tu ma pandesti la colt! ;)
Am notat tot, litera cu litera. Majoritatea sfaturilor de aici le respect, mai putin treaba cu cafeaua si cu efortul fizic. Ce naiba ma fac fara cafea, ca nu pot functiona. Sunt obosita, de abia imi deschid ochii dimineata. Doctorul a spus ca fara efort fizic, nici macar sport deocamdata. Si eu is de o saptamana taranca, muncesc la camp. Sunt intr-un proiect jubileu ca scoala face 25 ani si eu despaduresc ceea ce a fost candva biotopul scolii. Hm, not good.

Dar problemu' meu cel mai mare e, ce ma fac fara cafea? :D

Multa sanatate tuturor, ca asta e cea mai de pret!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#39 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 13 September 2011 - 07:32 AM

Pai daca bei, bea din aia filtru, ca aia tip turceasca e mai rea.
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#40 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 13 September 2011 - 09:58 AM

Lore , ma bucur ca e totul ok, atat cat poate fi.Cum banuiam, hepatita A si-a facut de cap fara sa sti.Faptul ca esti in ultimul timp obosita si stresata ti-a obosit ficatul foarte tare.

Daca ai citit ce am scris vs ce a recomandat dr pt asa ceva ai fi vazut ca am zis ca si eu valorile le-am avut tot datorita Hepatitei A pe care n-am stiut ca o am , iar recomandarea e a unui regim de viata linistit si sanatos.Cum spuneam nici eu nu pot renunta la cafea, primul lucru pe care il fac cand ma trezesc e sa deschid cafetiera.


Cat de vaccin impotriva hepatite C inseamna ca cei din NRW sunt superi tari fiinca aici nu exista(anul trecut la noi in BY cand m-am vaccinat contre B-ului mi-a spus dr ca nu exista si contra C-ului si nici in carnetul de vaccinuri nu exista rubrica pt C :hungry:) si din cate citisem nu s-a descoperit asa ceva inca(si chiar era un articol din iunie anul asta).

Oricum multa sanatate si odihna la maxim.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi