Forum Culinar: Caut retete de pîine, paste, etc, fara... - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Caut retete de pîine, paste, etc, fara...

#21 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 23 September 2011 - 05:11 PM

Sunt sigura ca Adriana are o reteta doc de castagnaccio...care se face cu faina de castane.

#22 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 23 September 2011 - 05:27 PM

Brava stellina :snorting:
Sorella, daca te intereseaza caut reteta pe forumul italian si ti-o traduc, mie nu-mi place ca e prea nu's cum sa zic, greoaie, dar mie nu-mi plac castanele in dulciuri desi le ador in mincaruri.
Dar Stella mi-a dat alta idee, se pot face din faina de castane gnocchi sau paste normale.

#23 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 23 September 2011 - 06:03 PM

Vezi postareaAdriana, la 23 September 2011 - 05:27 PM, a spus:

Brava stellina :tongue3:
Sorella, daca te intereseaza caut reteta pe forumul italian si ti-o traduc, mie nu-mi place ca e prea nu's cum sa zic, greoaie, dar mie nu-mi plac castanele in dulciuri desi le ador in mincaruri.
Dar Stella mi-a dat alta idee, se pot face din faina de castane gnocchi sau paste normale.



Stella, merci de reteta. Le trec pe toate la catastif, sa vedem ce gasesc si ce pot face.

Sorela, daca e ceva greoi, nu.
Eu urasc castenele, nici nu pot sa-mi închipui cum e faina sau cum ies pastele din aceasta faina. Dar daca-s bune, si mai gasesc si faina, ar fi perfect! Merci de pe acum :hello:

Vezi postareaAdriana, la 23 September 2011 - 05:27 PM, a spus:


Imi pare asa de rau ca inca e "mica", dar cu tata alergic sansele sa aiba si ea sunt mari.
Acu am descoperit din pacate si eu pe pielea mea chestiile astea, desi inca sunt departe de a avea un raspuns =))
Sport la toate sa fie cit mai bine si cit mai usor de dus =))



Sorella, si eu am o alergie extrem de puternica la crustacee, dar asta nu este considerata "mostenitoare".
Oricum, daca stau si ma gîndesc bine, aproape toti adolescetii pe care-i stiu sufera de alergii. 2-3, dar direct la 8 din primul sut! Mama ei de treaba!
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#24 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 23 September 2011 - 06:18 PM

Greoi in sensul ca e ca un clafoutis, necrescut, dar e o chestie pur subiectiva.
Eu as fi mai degraba adepta pastelor.
Oricum scriu aici reteta in italiana ca sa-mi amintesc sa o traduc
Castagnaccio(Susanna)
350 gr faina de castane
750 gr apa
1 lingura de zahar (sau nu)
sare
2 linguri de stafide
5 linguri de seminte de pin
nuci si scoarta de portocala
rozmarin
Se cerne faina si se adauga apa incet incet amestecind cu un tel, zaharul, sare, coaja de portocala, stafidele si o parte din semintele de pin
se unge cu unt o forma dreptunghiulara de aluminiu (28x35) se presara faina, se varsa compozitia si se lasa sa odihneasca citeva ore (sau de seara pina dimineata)
se pulverizeaza ulei deasupra (2 linguri circa), se imprastie semintele de pin ramase, citeva nuci si rozmarinul.
Se coace la 220°C pentru 15 minute apoi se coboara temperatura si se coace alte 15/20 de minute.
Suprafata trebuie sa fie crocanta.

#25 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 23 September 2011 - 08:23 PM

Mai e hrisca.Foarte des folosita la paste, gnocchi si torte.Revin si eu cu retete exacte.
Eu kamut-ul si farro il vad pe toate blogurile gluten-free.Probabil multe retete le vei gasi la Montignace.

Intre timp asta-i cu cocos:

Linkul meu

Asta-i cu migdale si alune:

Linkul meu

#26 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 23 September 2011 - 08:58 PM

Faina de naut si cea de soia sint folosibile la multe chestii, blaturi de prajituri, papanasi, checuri etc. Probabil ca si la piine, desi din punctul meu de vedere la piine se poate renunta cel mai usor.
Mai e si varianta faina de malai pentru anumite dulciuri (alivanca, de exemplu), sau malaiul obisnuit pentru mamaliga, in loc de piine.

#27 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 23 September 2011 - 09:17 PM

Vezi postareaMaya, la 23 September 2011 - 03:33 PM, a spus:


Zerda, deci la tine testul de control iese pozitiv, doar ca înca nu s-a putut identifica "activistul"?


am iesit alergica la histamina!! m-au testat si de praf, si de puf, si de flori, fructe, peste, branza, mezeluri, pana si de apa! cand am auzit de apa, mi-a cazut fata, dar cica sunt oameni care au alergii legate de apa, ca doar nu e din aia distilata.
in concluzie ma alergizez eu la histamina mea, ceea ce i-a lasat si pe ei in ceata!ca histamina este un hormon produs ca urmare a unei alergii. se pare ca dintr-un oarecare motiv secretez prea multa si devin alergica la ea.
de aia ziceam ca nici ei nu stiu ce sa faca.
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#28 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 23 September 2011 - 10:00 PM

Vezi postareazerda, la 23 September 2011 - 09:17 PM, a spus:

Vezi postareaMaya, la 23 September 2011 - 03:33 PM, a spus:


Zerda, deci la tine testul de control iese pozitiv, doar ca înca nu s-a putut identifica "activistul"?


am iesit alergica la histamina!! m-au testat si de praf, si de puf, si de flori, fructe, peste, branza, mezeluri, pana si de apa! cand am auzit de apa, mi-a cazut fata, dar cica sunt oameni care au alergii legate de apa, ca doar nu e din aia distilata.
in concluzie ma alergizez eu la histamina mea, ceea ce i-a lasat si pe ei in ceata!ca histamina este un hormon produs ca urmare a unei alergii. se pare ca dintr-un oarecare motiv secretez prea multa si devin alergica la ea.
de aia ziceam ca nici ei nu stiu ce sa faca.

da...ce sa mai zic? Si Denise e alergica SI la histamina...


Lili, merci de retete :tongue3:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#29 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 24 September 2011 - 01:02 AM

Pai la alune,ciocolata, cafea, zmeura, rosii, gluten si toate alea descrise inainte nu am avut reactie alergica. Cand mi-au facut testul cu histamina, reactie puternica.
Dar nu mai stiu de ce sa ma testeze momentan.Se mai gandesc.Acum faza acuta mi-a trecut,asa ca-i las sa se gandeasca.

Eu cred ca in perioade de stres probabil ca o iau razna cu productia de histamina. Acum tu stii daca e si cazul Denisei, eu in ambele ocazii eram foarte stresata.
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#30 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 27 September 2011 - 10:03 AM

Sorella, am tradus reteta.
Daca vrei faina de castane numa zi si ti-o trimit.
Cu faina de castane se pot face si gnocchi, pui un 800 de gr de cartofi si 200 de faina de castane, circa.

#31 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 27 September 2011 - 02:56 PM

Vezi postareaAdriana, la 27 September 2011 - 10:03 AM, a spus:

Sorella, am tradus reteta.
Daca vrei faina de castane numa zi si ti-o trimit.
Cu faina de castane se pot face si gnocchi, pui un 800 de gr de cartofi si 200 de faina de castane, circa.

Merci de traducere.
Momentan ne descurcam. Cum spuneam, nu ne panicam, ci am început cu a nota absolut tot ce manînca, pentru adescoperi ce o deranjeaza cel mai mult.
Camera ei este aproape anitialergena, baitanii nu mai au voie în camera, uar restul...
Înca nu a renuntat de tot la pîine, pentru ca nu gasim înlocuitori zilnici pentru pachetul de la scoala. Nu maninca ea multa pîine, si am observat ca alergia se intensifica daca maninca pîine unde vin toate aceste cereale în ingrediente. Adora pîinea neagra de secara, în amestec cu multe alte faini si seminte. Combinatia, se pare ca îi stîrneste crize. În ziua în care a mincat doar o chifla din faina de grîu, nu a fost problema. Eh, vedem noi....cercetam.

Deocamdata am experimentat cu un aluat din clatite, în care am înlocuit faina cu amidon de porumb.
Rezultatul a fost destul e satisfacator pentru prima încercare. Denisei chiar i-au placut :)

Asa arata clatitele:

Imagine atasata: monthly_09_2011/post-5-13171280917306.jpg

Sectiune. Sînt umplute, chiar daca nu se vede :)
Am pus un jeleu de gutui, dar s-a cam topit si nu prea se vede.

Imagine atasata: monthly_09_2011/post-5-13171281286697.jpg
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#32 Useril este offline   Ria 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 343
  • Inregistrat: 01-December 09
  • LocationMontreal

Postat 28 September 2011 - 01:42 AM

Maya, imi pare tare rau sa citesc de Denise, sper sa descoperiti curand sursele alergiei.
Nu va descurajati si nu panicati, toate se rezolva. Trebuie vazut daca e o alergie alimentara sau o intoleranta alimentara, simptomele seamana. Odata ce veti gasi agentul alergogen va va fi mult mai usor sa stabiliti si sa respectati o dieta. Multa sanatate.
Minds are like parachutes ... They only function when open!

#33 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 03 October 2011 - 06:19 PM

Carmella, cu toate ca Denise nu e mare mîncatoare de pîine, îi lipseste la un sandwich. Adora sandwich-urile :lol:

Ria, multumesc :lol:

Asa încet încet am facut anumite schimbari, si observam ca ajuta foarte mult. Înca nu am început nicio terpie. Momentan se pare sa fie ok daca respecta anumite lucruri.

Desi nu avem noi multe cîrpe ( :P asa numesc eu textilele împrastiate prin casa precum covoare, draperii grele, mochete...etc), am renuntat si la covorasul mititel de lîna din camera Denisei. I-am schimbat plapuma, perna, lenjerii, etc cu cele pentru alergici. Am scos tot ce era cu pene afara. Pisoii nu mai au voie în camera ei.
La alun nu e greu de renuntat. Se poate înlocui cu orice alta nuca. Totusi tinem sub observatie, pentru ca ni s-a spus ca si o alta nuca poate declansa alergia la aluna :o (Dar despre "elementele" declansatoare am învatat deja multe de la alergiile lui Dan).

La mult îndragita faina de secara am renuntat complet.
Ovaz, noroc ca nu se omoara dupa nimic unde apare. Eventual bars de cereale, dar la astea se poate renunta fara probleme.
Faina de grîu, am înlocuit-o cu maaaare succes, cu faina de spelta. Faina de grîu se poate înlocui cu faina alba de spelta, în orice reteta care contine faina de grîu! Asta e cool!
Trebuie doar lucrat olecuta mai atent cu ea. Nu trebuie framîntata, amestecata, mixata asa mult ca faina de grîu. Pîinea, este chiar mai buna decît cea din faina de grîu. Prajituri cu faina de spelta înca nu am facut, dar urmeaza.

Pentru a însela ochiul, mîine cumpar faina neagra, si ne prefacem ca este de secara :lol:

Sarea... folosim în continuare cea de mare sau Himalaya. Momentan a spus doc-ul sa renunte la sarea de bucatarie care contine "agenti de despartire" :lol:

În afara de asta, îsi noteaza zilnic ce manînca, sa vedem cine deranjeaza. Jurnal cu hapa-hapa :lol:

Stres prea mult nu are momentan, asa ca histaminele nu-s turbate. Nu stiu daca "perioada" are vreun rol, dar am impresia ca în zilele respective, histaminele sînt cele care deranjeaza... Posibil? Mai urmarim...


Dupa ce mai adun niste rezultate, retete...etc, voi mai scrie si voi muta subiectul într-o zona mai de jurnal :D
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi