Forum Culinar: Caut retete de pîine, paste, etc, fara... - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Caut retete de pîine, paste, etc, fara...

#1 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 22 September 2011 - 05:07 PM

-grîu
-secara
-ovaz

Se poate face pîine din faina de orez, orz? Daca da, cum, si ce textura are?
Sau vreun amestec de alte faini în afara celor sus numite, din care se poate face pîine, paste, prajitura, etc. Stiti voi... de toate unde trebuie faina.

Multumesc :snorting:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#2 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

  Postat 22 September 2011 - 06:53 PM

Ia vezi pe-aici:
http://www.google.ro...iw=1280&bih=810

http://www.google.ro...iw=1280&bih=810


Si mai vezi pe la Andrada, ca ea mai avea asa ceva.
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#3 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 22 September 2011 - 06:54 PM

Faina de kamut.O poti folosi cu succes la orice reteta de faina normala.Dulciuri incluse, paste tot ce vrei.

#4 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 22 September 2011 - 08:15 PM

Maya, te interesează de fapt chestii fără gluten sau numa fără grîu, secară şi ovăz?

#5 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 22 September 2011 - 08:52 PM

Vezi postareaDexter, la 22 September 2011 - 08:15 PM, a spus:

Maya, te interesează de fapt chestii fără gluten sau numa fără grîu, secară şi ovăz?

Fetelor multumesc :floare:

Zozo, o sa a uit imediat. Merci.

Lili, acum cercetez despre faina respectiva. Merci.

Dex, doar fara grîu, secara si ovaz.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#6 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 22 September 2011 - 08:57 PM

Lili, din prima cercetare, gogu spune despre kamut ca este un hibrid de grîu dur. O sa vad daca intra în discutie, sau fiind tot "un grîu", se exclude...sa vedem ce zice doctorul.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#7 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 22 September 2011 - 09:36 PM

Vezi postareaMaya, la 22 September 2011 - 08:52 PM, a spus:

Vezi postareaDexter, la 22 September 2011 - 08:15 PM, a spus:

Maya, te interesează de fapt chestii fără gluten sau numa fără grîu, secară şi ovăz?


Dex, doar fara grîu, secara si ovaz.



La un moment dat,pe cand ma uitam la Dieta pe grupe de sange,am vazut la grupa mea,respectiv B3, ca graul,secara,si ovazul imi sunt contraindicate .
Scria acolo ca am voie doar produse pe baza de orez sau paine Essener (essener brot).

Produsele orezoase ( cele cu orez expandat )nu-mi plac ca inlocuitori de paine.

Iar Painea Essener nu se gaseste la noi.
Nu stiu ce contine.Poate gasesti tu o reteta.

Am mai gasit un site al celor de la Schar,care comercializeaza premixuri de fainuri fara gluten.Au si retete pe site.
Poate ti-e de ajutor :

http://www.schaer.com/en/

Pup si sa ma tii la curent,pentru ca subiectul ma intereseaza si pe mine .
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#8 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 22 September 2011 - 09:55 PM

Vezi postareaMaya, la 22 September 2011 - 08:57 PM, a spus:

sa vedem ce zice doctorul


dacă e intoleranţă la gluten, la kamut şi farro părerile sunt împărţite, unii zic că merg, alţii ba

făina de castane e bună la paste, făina de migdale e bună la toate, mai ales la dulciuri, iar din făină de lin (flax) iese o pîine destul de bună. am mai multe reţete cu flax, iaca pe aia de pîine.

Ingrediente:
  • 2 căni făină de in
  • 1 Tbs baking powder
  • 1 tsp sare
  • 1-2 Tbs zahar sau echivalentul dacă foloseşti indulcitor
  • 5 ouă bătute
  • 1/2 cană apă
  • 1/3 cană ulei

1. se amestecă ingredientele uscate
2. se adaugă cele ude peste cele uscate, se amestecă bine
3. se lasă amestecul să se odihnească cam 2-3 minute timp in care se mai ingoraşă
4. se pune in forma tapetată cu hărtie de copt şi se lasă loc pe margines tăvii, adică să nu atingă pereţii
5. se coace cam 20 minutes, pînă se maroneşte si este elastică la pipăit
6. se taie după ce se răceşte

#9 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 22 September 2011 - 10:11 PM

Nu cunosc Essener Brot, dar dupa o cautare de 2-3 minute, nu stiu exact daca originala e facuta doar din germenii unor cereale, sau si germeni si faina. Am citit doar ca exista si uscata la soare, aer, dar si coapta. Dar na, eu nu cred tot ce zice gogu.
În orice caz, în toate retetele am vazut Weizen/-Keime, -Mehl... sau -Roggen, Hafer -Mehl, -Keime...etc, etc. Deci toate contineau una sau chiar toate aceste cereale, si chiar mai multe/ altele sub forma de faina, germeni, macinate grob . Pica.
Merci, Pisco :floare:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#10 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 22 September 2011 - 10:16 PM

Vezi postareaDexter, la 22 September 2011 - 09:55 PM, a spus:

Vezi postareaMaya, la 22 September 2011 - 08:57 PM, a spus:

sa vedem ce zice doctorul


dacă e intoleranţă la gluten, la kamut şi farro părerile sunt împărţite, unii zic că merg, alţii ba

făina de castane e bună la paste, făina de migdale e bună la toate, mai ales la dulciuri, iar din făină de lin (flax) iese o pîine destul de bună. am mai multe reţete cu flax, iaca pe aia de pîine.

Ingrediente:
  • 2 căni făină de in
  • 1 Tbs baking powder
  • 1 tsp sare
  • 1-2 Tbs zahar sau echivalentul dacă foloseşti indulcitor
  • 5 ouă bătute
  • 1/2 cană apă
  • 1/3 cană ulei

1. se amestecă ingredientele uscate
2. se adaugă cele ude peste cele uscate, se amestecă bine
3. se lasă amestecul să se odihnească cam 2-3 minute timp in care se mai ingoraşă
4. se pune in forma tapetată cu hărtie de copt şi se lasă loc pe margines tăvii, adică să nu atingă pereţii
5. se coace cam 20 minutes, pînă se maroneşte si este elastică la pipăit
6. se taie după ce se răceşte


Merci, Dex :floare:

Deci de gluten nu a pomenit nimeni nimic (zic la doc. Dar continuam cu investigatiile luni). Doar de cerealele astea, si alte 5 chestii(alune, sare de bucatarie...). Înca sînt în faza de cautare. Deja am citit o gramada si toate-s amestecate prin cerebel. Mîine sigur voi sti mai multe. De luni investigam mai amanuntit. Pentru început astea erau cele mai importante.

A nimerit-o pe Denise...
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#11 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 23 September 2011 - 12:27 PM

Vezi postareaMaya, la 22 September 2011 - 10:16 PM, a spus:

A nimerit-o pe Denise...




Imi pare rau sa aflu asa ceva! :scratch:
Acum aveti de munca aman-trei...

#12 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 23 September 2011 - 12:45 PM

A nimerit-o pe Denise...
[/quote]

Imi pare rau. :scratch:
Te ajutam cu retete.

#13 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 23 September 2011 - 02:02 PM

Merci, fetelor :scratch:

E aiurea, dar ne descurcam noi. Am un alergic de peste 15 ani. Si stiti cum e cu alergiile astea. Nu numai ca esti alergic la (al)una, dar alt "element" (de exemlpu niste amarîti de struguri) poate declansa alergia la alun... deci nici macar nu tre sa te feresti numai de alune. Plus ca atunci cînd esti alergic la o nuca, orice alta nucoasa poate provoca o criza... adica stîrneste aluna.

Totusi am încredere în doc-ul nostru, ca o înteapa bine si pe ea, la fel cum l-a rezolvat si pe Dan cu acupunctura. Denise e alergica la prea multe deodata, si asta e KK, dar mai slab ca Dan, care facea crize sora cu moartea...

Trebuie sa clarificam treaba cu sarea. Sa vad la care dintre substante de la sarea de bucatarie este alergica. Eu gatesc/sarez mai mult cu sare marina si de Himalaya, deci sper ca astea sa fie ok. Cu restul ne descurcam. Cu sarea (daca e si la sarurile cele are le folosesc), aluna, grîu, secara si ovaz o fi mai aiurea...
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#14 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 23 September 2011 - 03:04 PM

O Miha , imi pare rau. Tinem pumnii sa se rezolve.
Si la mine de anul asta Vale a devenit alergica , si a facut tare urat guturai de fan :snorting:.
nu stiu daca stressul de la maturitate sau ce naiba a declansat ....
ma uit si eu prin ce am carti etc , si ce gasesc scriu aici.
pupaciuni Denisei, si tie curaj si rabdare,

#15 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 23 September 2011 - 03:05 PM

Sarea toata( de mare, de salina, de himalaia,roz, de ce vrei tu) este clorura de sodiu si anume NaCl.Daca este alergica doar la sodiu poti sa folosesti KCl clorura de potasiu care se gaseste comercializata si pe la noi prin farmacii sau pe net.

Ai mai putea folosi LoSalt cum i-am luat eu lui tata care are probleme cu tensiunea, dar aia are si un continut de sodiu, desi scazut. Nu mai traieste bunica-mea s-o intreb, dar din amintiri, sodiul si potasiul fiind din aceeasi grupa tind sa se inlocuiasca in procesele chimice.
Ar putea fi o alternativa, intreaba doctorul, pentru ca potasiul tinde sa scada tensiunea, deci trebuie avut in vedere.

Cu privire la retete nu-mi vine in cap decat ca am vazut multe retete asiatice si multe prajituri de peste tot unde faina era substituita cu amidonul.

Si aici se poate face o terapie de autoimunizare, ar trebui sa fac si eu, dar inca nu au aflat la ce sunt alergica.
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#16 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 23 September 2011 - 03:19 PM

Vezi postareastella, la 23 September 2011 - 03:04 PM, a spus:

O Miha , imi pare rau. Tinem pumnii sa se rezolve.
Si la mine de anul asta Vale a devenit alergica , si a facut tare urat guturai de fan =)).
nu stiu daca stressul de la maturitate sau ce naiba a declansat ....
ma uit si eu prin ce am carti etc , si ce gasesc scriu aici.
pupaciuni Denisei, si tie curaj si rabdare,


Nasol. Face Vale vreo terapie de desensibilizare sau altceva?
De cînd s-a nascut Denise, pentru ca nu am putut alapta decît 20 ml lapte :snorting: , i s-a dat din clinica preventiv,Beba Hypoalergen. Din cauza tatalui alergic, se considera ca bebele e predispus la alergii. Periodic am fost cu ea la teste de alregie. Niciodata nu a avut vreo reactie alergica. Nici macar testul(întepatura) de control nu a iesit pozitiv. Si acum, asa deodata poc! Si doc-ul nostru ne-a spus ca si perioada de pubertate este un factor declansator, si daca mai e legat si cu stres(acum s-a linistit, dar a suferit mult dupa moartea bunicului), sistemul imunitar slabeste si atunci apare "revolta". Dar tot doctorul a spus ca e posibil ca aceste alergii sa dispara dupa vîrsta de 16-17 ani.

Stella, fetelor, va multumesc pentru orice informatie si retete de pîine sau paste, praji, biscuiti... ce-o fi, fara aceste trei cereale.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#17 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 23 September 2011 - 03:33 PM

Vezi postareazerda, la 23 September 2011 - 03:05 PM, a spus:

Sarea toata( de mare, de salina, de himalaia,roz, de ce vrei tu) este clorura de sodiu si anume NaCl.Daca este alergica doar la sodiu poti sa folosesti KCl clorura de potasiu care se gaseste comercializata si pe la noi prin farmacii sau pe net.

Ai mai putea folosi LoSalt cum i-am luat eu lui tata care are probleme cu tensiunea, dar aia are si un continut de sodiu, desi scazut. Nu mai traieste bunica-mea s-o intreb, dar din amintiri, sodiul si potasiul fiind din aceeasi grupa tind sa se inlocuiasca in procesele chimice.
Ar putea fi o alternativa, intreaba doctorul, pentru ca potasiul tinde sa scada tensiunea, deci trebuie avut in vedere.

Cu privire la retete nu-mi vine in cap decat ca am vazut multe retete asiatice si multe prajituri de peste tot unde faina era substituita cu amidonul.

Si aici se poate face o terapie de autoimunizare, ar trebui sa fac si eu, dar inca nu au aflat la ce sunt alergica.

Zerda, alergia la sare nu este cea mai puternica, si înca nu stiu exact daca mai e vorba si de alta substanta sau doar de NaCl. Mai multe aflam pe parcurs dupa alte investigatii.
Ne-a zis sa nu ne panicam, si nici n-o facem. Clar ca ne facem griji, dar avem experienta cu alergiile de 15 ani. Cu rabdarica se rezolva multe.
Momentan începem sa excludem una alta. A renuntat la pîine benevol, asta pentru ca nu era mare mîncatoare de pîine. Asta pîna gasim o faina de... :snorting: Pastele de grîu le vom înlocui momentan cu cele de orez, iar pe parcurs poate mai gasim alternative. Apoi de azi am schimbat toata lenjeria de pat, plus plapume si perne cu pene, cu cele pentru alergici. În cazul în care va întrebati de ce, da, o alta alergie este, guess what? Dermatophagoides pteron =)) Perdele grele si covoare nu are în camera, si nici noi de fapt în toata casa. Pîna ne hotarîm care va fi terapia de autoimunizare, desensibilizare... si baietii vor vocifera la o usa închisa, desi ea nu vrea asta, dar nu merge dupa ea.
Si nu, nu îi dam egal ce parere au unii/altii din jurul nostru :D

Zerda, deci la tine testul de control iese pozitiv, doar ca înca nu s-a putut identifica "activistul"?
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#18 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 23 September 2011 - 05:00 PM

O reteta de bare de "cereale" de la betty bossi

40 gr seminte dovleac taiate grob
40 gr seminte de floarea soarelui
80 gr bucati de mere uscate taiate fin
100 gr de fulgi de mei (Romana/mei ;Engleza/millet; Franceza/millet; Italiana/miglio; Germana/Hirse; Maghiara/koles; Spaniola/mijo)
120g miere lichida
zahar vanilat
1 albus de ou

Amestecati intr-un castron toate semintele +meiul fulgi.
Adaugati mierea lichida , zaharul vanilat si albusul de ou, amestecati bine; varsati totul peste hartie de copt
acoperiti cu alta hartie si egalizati in forma rectanglu de cca 18cm/24cm , inaltimea 1 cm. scoateti foaia de deasupra.
In cuptorul preincalzit la 160° , 25 min in mijlocul cuptorului. scoateti si taiati cat e cald batoane de 3/9 cm cca .
Lasati sa se raceasca pe o grila .

ps merele se pot inlocui cu alte fructe uscate sau folositi alte graunte, daca doriti, glazurati cu ciocolata.
se conserva 1 saptamana intr-o cutie inchisa ermetic. intercalati hartie de copt intre straturi.

#19 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 23 September 2011 - 05:05 PM

Vale a luat medic in perioada de declansare, ca era in plin in examenele de matu, dar am trimis-o si la o dna *vraci* care face reiki si e si foarte dotata si studiata cu probleme de alergii,
i-a dat diverse homeopatice, si se simte muuuult mai bine. avea si probleme de acnee etc ...si sa bat in lemn...pare totul minunat .

#20 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 23 September 2011 - 05:08 PM

Imi pare asa de rau ca inca e "mica", dar cu tata alergic sansele sa aiba si ea sunt mari.
Acu am descoperit din pacate si eu pe pielea mea chestiile astea, desi inca sunt departe de a avea un raspuns =))
Sport la toate sa fie cit mai bine si cit mai usor de dus :snorting:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi