Forum Culinar: Pastaie de vanilie - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pastaie de vanilie (unde gasesc?)

#1 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 26 September 2011 - 08:03 AM

Caut pastai de vanilie in Bucuresti, dar nu reusesc sa gasesc pe nicaieri. La un moment dat (acu' mai bine de juma' de an) parca am vazut pe undeva ca ar fi, da' normal ca intre timp am uitat unde anume mi s-a parut ca am vazut.
In Germania gaseam aproape peste tot, dar am venit cu una singura, din pacate..... si acum as vrea mai multe. :)
Stie careva unde s-ar gasi? Ati vazut asa ceva prin Bucale? (sa mai intreb daca stiti si pretu'? :love7:) :unsure:

#2 Useril este offline   Anca_B 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 498
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationCluj Napoca

Postat 26 September 2011 - 08:48 AM

Vezi postareaFoxyy, la 26 September 2011 - 08:03 AM, a spus:

Caut pastai de vanilie in Bucuresti, dar nu reusesc sa gasesc pe nicaieri. La un moment dat (acu' mai bine de juma' de an) parca am vazut pe undeva ca ar fi, da' normal ca intre timp am uitat unde anume mi s-a parut ca am vazut.
In Germania gaseam aproape peste tot, dar am venit cu una singura, din pacate..... si acum as vrea mai multe. :)
Stie careva unde s-ar gasi? Ati vazut asa ceva prin Bucale? (sa mai intreb daca stiti si pretu'? :love7:) :unsure:



Moni saluut!Sigur gasesti la supermarket-uri ,la noi la Cluj,am gasit la Real,la Auchan si la Kaufland;sunt la vreo 10-12 ron,impachetate in pliculet de hartie sau in recipient de sticla (ca o eprubeta arata).
Da' ce vrei sa pregatesti bun-bun?

#3 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 26 September 2011 - 08:56 AM

Vezi postareaAnca_B, la 26 September 2011 - 08:48 AM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 26 September 2011 - 08:03 AM, a spus:

Caut pastai de vanilie in Bucuresti, dar nu reusesc sa gasesc pe nicaieri. La un moment dat (acu' mai bine de juma' de an) parca am vazut pe undeva ca ar fi, da' normal ca intre timp am uitat unde anume mi s-a parut ca am vazut.
In Germania gaseam aproape peste tot, dar am venit cu una singura, din pacate..... si acum as vrea mai multe. :unsure:
Stie careva unde s-ar gasi? Ati vazut asa ceva prin Bucale? (sa mai intreb daca stiti si pretu'? :)) :)

Moni saluut!Sigur gasesti la supermarket-uri ,la noi la Cluj,am gasit la Real,la Auchan si la Kaufland;sunt la vreo 10-12 ron,impachetate in pliculet de hartie sau in recipient de sticla (ca o eprubeta arata).
Da' ce vrei sa pregatesti bun-bun?

Sar'na de info! :love7:
O sa ma duc prin Real, ca-i langa mine. Am fost in Cora, da' n-aveau, de asta am zis ca poate s-or gasi doar in magazine specializate pe condimente....
Vreau sa fac ceva dulceata (inca nu stiu daca apuc, da' macar am vointa) si-n plus, nu mi-ar strica sa am in casa, pentru cand oi face ceva prajituri ce necesita pastai de vanilie. :)

#4 Useril este offline   Maneki Neko 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 26 September 2011 - 09:05 AM

Foxy, eu am gasit la la Plafarul din galeria Auchan-ului, in eprubeta, cum zicea Anca mai sus,

#5 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 26 September 2011 - 09:39 AM

Foxxy, eu am luat din Carrefour de la kotanyi parca, ambalata intr-un pliculet verde...nu mai stiu cat am dat :unsure: ..sa fi fost in jur de 10ron :love7:
Imagine postata

#6 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 26 September 2011 - 10:08 AM

Vezi postareaManeki Neko, la 26 September 2011 - 09:05 AM, a spus:

Foxy, eu am gasit la la Plafarul din galeria Auchan-ului, in eprubeta, cum zicea Anca mai sus.

La Auchan inca n-am ajuns (vreodata), dar iaca o buna ocazie sa-l vizitez, in caz ca nu-l gasesc prin zona la mine.....
Multumesc! :unsure:

#7 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 26 September 2011 - 10:10 AM

Vezi postareaOlgutza, la 26 September 2011 - 09:39 AM, a spus:

Foxxy, eu am luat din Carrefour de la kotanyi parca, ambalata intr-un pliculet verde...nu mai stiu cat am dat :love7: ..sa fi fost in jur de 10ron :)

O sa ma duc azi la Carrefour, sa vad daca gasesc. Pretul nu importa asa tare, oricum o sa cumpar cateva, sa le am in casa, pentru orice eventualitate.
Multumesc pentru informatii! :unsure:

#8 Useril este offline   anaiordan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationGrecia-Syros

Postat 26 September 2011 - 12:05 PM

poate te ajuta si site-ul asta... http://www.pastaidevanilie.ro/index

nu am comandta de la ei dar ma gandesc sa o fac pt mama care nu are de unde sa le ia, sta in provincie..

#9 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 26 September 2011 - 12:10 PM

Confirm si eu ca de regula au la Carrefour, la Real, la Auchan, la Kaufland. Scump, dar se gaseste.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#10 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 26 September 2011 - 01:40 PM

Vezi postareaanaiordan, la 26 September 2011 - 12:05 PM, a spus:

poate te ajuta si site-ul asta... http://www.pastaidevanilie.ro/index

nu am comandta de la ei dar ma gandesc sa o fac pt mama care nu are de unde sa le ia, sta in provincie..

Mii de multumiri pentru site, imi cam fac cu ochiu' pastaile lor.... Tre' sa bag nasucu' mai adanc pe-acolo, sa vad exact care-i situatia... :rolleyes:

#11 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 26 September 2011 - 01:41 PM

Vezi postareaDaniella, la 26 September 2011 - 12:10 PM, a spus:

Confirm si eu ca de regula au la Carrefour, la Real, la Auchan, la Kaufland. Scump, dar se gaseste.

Multumesc, Daniella. :rolleyes:
Inseamna ca am tinut eu bine ceva minte. Nu mai stiu locatia, da' in vreun hipermarket mi s-au oprit ochisorii pe pastai, candva..... Poate gasesc azi.

#12 Useril este offline   Radu Cristina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationBacau

Postat 28 September 2011 - 10:05 PM

Vezi postareaanaiordan, la 26 September 2011 - 12:05 PM, a spus:

poate te ajuta si site-ul asta... http://www.pastaidevanilie.ro/index

nu am comandta de la ei dar ma gandesc sa o fac pt mama care nu are de unde sa le ia, sta in provincie..


Foarte bune pastaile de pe site-ul asta...
Sunt foarte multumita,prima data mi-am luat cate 2 bucati din fiecare fel de pastaie,sunt pline de seminte .
Cred ca e cea mai buna alegere in comparatie cu preturile piperate din magazinele mari.

p.s: Si la plafar am gasit preturi bune la pastaile de vanilie. :rolleyes:

#13 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 28 September 2011 - 10:14 PM

Vezi postareaRadu Cristina, la 28 September 2011 - 10:05 PM, a spus:

Vezi postareaanaiordan, la 26 September 2011 - 12:05 PM, a spus:

poate te ajuta si site-ul asta... http://www.pastaidevanilie.ro/index

nu am comandta de la ei dar ma gandesc sa o fac pt mama care nu are de unde sa le ia, sta in provincie..


Foarte bune pastaile de pe site-ul asta...
Sunt foarte multumita,prima data mi-am luat cate 2 bucati din fiecare fel de pastaie,sunt pline de seminte .
Cred ca e cea mai buna alegere in comparatie cu preturile piperate din magazinele mari.

p.s: Si la plafar am gasit preturi bune la pastaile de vanilie. :rolleyes:

Si mie imi fac cu ochiul si ma gandesc sa fac o comanda, cate una de caciula, sa-mi fac o idee. Apoi vad care-mi place mai tare si da-i inainte! :rolleyes:
Iote ca la plafar nu m-am gandit sa caut pastai de vanilie. O sa ma uit.
Intre timp, n-am gasit la hipermarket pastai. Se pare ca stau astia cam prost cu aprovizionarea. Dar insist, ca-i lumina! :lol:

#14 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 04 October 2011 - 10:03 AM

Uite unde poti comanda pastai de vanilie: http://www.pastaidev...stai-de-vanilie

Nu stiu daca sunt scumpe sau ieftine in comparatie cu preturile din Germania dar, ne spui tu ca sa ne aprovizional daca plecam acolo.

Acum vad ca a postat Ana acelasi site. N-am avut timp sa citesc toate postarile :pupic:.

#15 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 04 October 2011 - 10:36 AM

Vezi postareayoyo, la 04 October 2011 - 10:03 AM, a spus:

Uite unde poti comanda pastai de vanilie: http://www.pastaidev...stai-de-vanilie

Nu stiu daca sunt scumpe sau ieftine in comparatie cu preturile din Germania dar, ne spui tu ca sa ne aprovizional daca plecam acolo.

Acum vad ca a postat Ana acelasi site. N-am avut timp sa citesc toate postarile :).

Nici eu nu mai stiu cat costa pastaile de vanilie in Germania, dar cele de pe site mi se par convenabile, fata de ce-au spus fetele ca s-ar gasi prin magazine. Eu inca n-am gasit, din pacate. Ma mai uit si zilele astea si, daca nimic pe nicaieri, comand de pe site si gata!

#16 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 04 October 2011 - 12:43 PM

Da, cele de pe site sînt convenabile. Putin cam convenabile. Sper sa fie si proaspete.

Am vazut ca ofera si pudra de vanilie, unde scrie ca nu stiu cîte grame de pudra este echivalentul a 3 pastai de vanilie.
Atentie, este vorba doar despre pastai, si nu aia e "vanilia" . Maduva este neagra, putin uleoioasa/umeda, lucitoare.
Bineînteles ca se poate aroma si cu pastaia macinata, dar asta e alta mîncare de peste... vanilie :)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#17 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 04 October 2011 - 01:21 PM

Vezi postareaMaya, la 04 October 2011 - 12:43 PM, a spus:

Da, cele de pe site sînt convenabile. Putin cam convenabile. Sper sa fie si proaspete.

Am vazut ca ofera si pudra de vanilie, unde scrie ca nu stiu cîte grame de pudra este echivalentul a 3 pastai de vanilie.
Atentie, este vorba doar despre pastai, si nu aia e "vanilia" . Maduva este neagra, putin uleoioasa/umeda, lucitoare.
Bineînteles ca se poate aroma si cu pastaia macinata, dar asta e alta mîncare de peste... vanilie :)

Am bagat la cheliuta instructiunile legate de pudra. Ma batea un gand sa iau si din aia, dar mai bine lasa! :toothy6:
Cristina parca zicea mai sus ca a luat si era multumita de pastai. Sper si eu ca-s bune si proaspete.

#18 Useril este offline   Radu Cristina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationBacau

Postat 04 October 2011 - 10:11 PM

Vezi postareaFoxyy, la 04 October 2011 - 01:21 PM, a spus:

Vezi postareaMaya, la 04 October 2011 - 12:43 PM, a spus:

Da, cele de pe site sînt convenabile. Putin cam convenabile. Sper sa fie si proaspete.

Am vazut ca ofera si pudra de vanilie, unde scrie ca nu stiu cîte grame de pudra este echivalentul a 3 pastai de vanilie.
Atentie, este vorba doar despre pastai, si nu aia e "vanilia" . Maduva este neagra, putin uleoioasa/umeda, lucitoare.
Bineînteles ca se poate aroma si cu pastaia macinata, dar asta e alta mîncare de peste... vanilie :icon_fessee:

Am bagat la cheliuta instructiunile legate de pudra. Ma batea un gand sa iau si din aia, dar mai bine lasa! :angryfire:
Cristina parca zicea mai sus ca a luat si era multumita de pastai. Sper si eu ca-s bune si proaspete.


Chiar sunt multumita...Luni am dat o comanda noua..

Cel mai mult imi plac cele Bourbon din Indonezia..sunt foarte lungi,carnoase,pline de seminte..
Abia astept comanda noua,eventual fac poze daca vrei..
Cred ca maine imi ajunge comanda.

#19 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 05 October 2011 - 07:59 AM

Vezi postareaRadu Cristina, la 04 October 2011 - 10:11 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 04 October 2011 - 01:21 PM, a spus:

Vezi postareaMaya, la 04 October 2011 - 12:43 PM, a spus:

Da, cele de pe site sînt convenabile. Putin cam convenabile. Sper sa fie si proaspete.

Am vazut ca ofera si pudra de vanilie, unde scrie ca nu stiu cîte grame de pudra este echivalentul a 3 pastai de vanilie.
Atentie, este vorba doar despre pastai, si nu aia e "vanilia" . Maduva este neagra, putin uleoioasa/umeda, lucitoare.
Bineînteles ca se poate aroma si cu pastaia macinata, dar asta e alta mîncare de peste... vanilie :angryfire:

Am bagat la cheliuta instructiunile legate de pudra. Ma batea un gand sa iau si din aia, dar mai bine lasa! :angryfire:
Cristina parca zicea mai sus ca a luat si era multumita de pastai. Sper si eu ca-s bune si proaspete.

Chiar sunt multumita...Luni am dat o comanda noua..
Cel mai mult imi plac cele Bourbon din Indonezia..sunt foarte lungi,carnoase,pline de seminte..
Abia astept comanda noua,eventual fac poze daca vrei..
Cred ca maine imi ajunge comanda.

Chiar te rog sa pui niste poze. :icon_fessee:

#20 Useril este offline   Maneki Neko 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 12 October 2011 - 06:41 PM

Foxyy, am facut comanda sambata si a venit coletul ieri la posta, insa astazi am reusit sa ajung sa-l iau. Mi-am luat 4 pastai si un condiment, asa, de proba, iar acum ma oftic ca n-am comandat mai multe :scratch: Foarte misto, deja am hacuit trei, o sa va arat maine pe lumina la ce le-am folosit. Sunt proaspete si pline de seminte aromateeeee!

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi