Forum Culinar: Pastaie de vanilie - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pastaie de vanilie (unde gasesc?)

#21 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 12 October 2011 - 07:06 PM

Vezi postareaManeki Neko, la 12 October 2011 - 06:41 PM, a spus:

Foxyy, am facut comanda sambata si a venit coletul ieri la posta, insa astazi am reusit sa ajung sa-l iau. Mi-am luat 4 pastai si un condiment, asa, de proba, iar acum ma oftic ca n-am comandat mai multe :hug: Foarte misto, deja am hacuit trei, o sa va arat maine pe lumina la ce le-am folosit. Sunt proaspete si pline de seminte aromateeeee!

Hai ca mi-ai facut pofta! Am tot cautat prin magazine, dar se pare ca ajung numa' la spartu' targului si nu gasesc. Tot am zis ca mai caut, poate gasesc prin hipermarketuri, dar nexam. Fac si io comanda si gata! :scratch:

#22 Useril este offline   Maneki Neko 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 12 October 2011 - 08:37 PM

Vezi postareaFoxyy, la 12 October 2011 - 07:06 PM, a spus:

Vezi postareaManeki Neko, la 12 October 2011 - 06:41 PM, a spus:

Foxyy, am facut comanda sambata si a venit coletul ieri la posta, insa astazi am reusit sa ajung sa-l iau. Mi-am luat 4 pastai si un condiment, asa, de proba, iar acum ma oftic ca n-am comandat mai multe :hug: Foarte misto, deja am hacuit trei, o sa va arat maine pe lumina la ce le-am folosit. Sunt proaspete si pline de seminte aromateeeee!

Hai ca mi-ai facut pofta! Am tot cautat prin magazine, dar se pare ca ajung numa' la spartu' targului si nu gasesc. Tot am zis ca mai caut, poate gasesc prin hipermarketuri, dar nexam. Fac si io comanda si gata! :scratch:



Acum dupa ce am comandat ma oftic ca am luat inainte de la Plafar 2 pastai cu 30 de lei. Macar de-ar fi fot ok, dar erau cam uscate! Sper sa fii multumita de ele.

#23 Useril este offline   dana3262 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 13 October 2011 - 04:49 PM

Sunt foarte bune pastaile, nu se compara cu cele din supermarket-uri, nici la calitate nici la pret!
Eu am comandat 10 pastai si inca doua produse si am primit doua pastai cadou :notworthy: !!!
dana

#24 Useril este offline   Anca_B 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 498
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationCluj Napoca

Postat 13 October 2011 - 06:27 PM

Si eu mi-am comandat!M-am "molipsit" de la voi,acuma abia astept coletul,imi pusesem si niste mix-uri de condimente!Cand vine coletul vin si cu poze!

#25 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 13 October 2011 - 08:11 PM

Facem fan-club pastai! :notworthy:

#26 Useril este offline   Phoenix 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,574
  • Inregistrat: 13-December 10

Postat 14 October 2011 - 11:24 AM

Intru si eu in curand , ca mi-a comandat surioara mea si-mi trimite , dar va dura putin , abia astept .

#27 Useril este offline   Anca_B 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 498
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationCluj Napoca

Postat 21 October 2011 - 09:55 PM

Au venit pastaile au venit pastaile! :notworthy: .Sunt super multumita de ele!Bai,deci nu pot sa cred,pe ce cer 18 ron aia din super market-uri...>pe niste tentative de apstai,pt ca sunt subtirele ,prea uscate s fara seminte,ori astea de pe site...frate...e beton!
Viu maine cu poze!Mi-am mai luat si niste condimente si alea sunt superrr,si mi-a pus tanti si o pastaie "bonus" :occasion14:

#28 Useril este offline   Maneki Neko 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 21 October 2011 - 10:04 PM

Vezi postareaAnca_B, la 21 October 2011 - 09:55 PM, a spus:

Au venit pastaile au venit pastaile! :notworthy: .Sunt super multumita de ele!Bai,deci nu pot sa cred,pe ce cer 18 ron aia din super market-uri...>pe niste tentative de apstai,pt ca sunt subtirele ,prea uscate s fara seminte,ori astea de pe site...frate...e beton!
Viu maine cu poze!Mi-am mai luat si niste condimente si alea sunt superrr,si mi-a pus tanti si o pastaie "bonus" :occasion14:



Ai vazuut? Ai vazuuut? :D Ce ma bucur ca ti-au placut si tie! Mie-mi pare rau ca am comandat putine, ca acu' ma tem sa nu le scumpeasca =))))

#29 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 22 October 2011 - 10:18 PM

Va invidiez, cand ati dat linkul am fost si eu sa vaz cum sta treaba, pai preturile-s exceptionale, la noi o pastaie amarata in supermarket e 5 euroi. Daca ziceti ca si calitatea e super am sa comand si eu pt mine si pentru mama.

#30 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 22 October 2011 - 10:26 PM

Am comandat si eu si le-am si primit! Miros..... de-ti vine sa le mananci! Acu' ramane sa-mi gasesc timp, chef si inspiratiune sa le folosesc! :floare:

#31 Useril este offline   Anca_B 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 498
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationCluj Napoca

Postat 24 October 2011 - 10:37 AM

Am venit cu pozele edificatoare.Bai, deci m-am indragostit de condimentele astea!Au un gust si un parfum.... :)
Am stres din greseala ,poza cu toata "trupa",care includea si zahar alb vanilat si tartar.
Nu ma prea pricep la fotografiat!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_10_2011/post-181-13194453128333.jpg
  • Imagine atasata: monthly_10_2011/post-181-13194453189493.jpg
  • Imagine atasata: monthly_10_2011/post-181-13194453240163.jpg
  • Imagine atasata: monthly_10_2011/post-181-1319445328915.jpg


#32 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 24 October 2011 - 02:26 PM

Anca sa le folosesti cu spor!

Mie mi-a fost lene sa ma inscriu pe site, care ar fi modalitatile de plata?

#33 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 24 October 2011 - 02:28 PM

Vezi postarealaura_lala, la 24 October 2011 - 02:26 PM, a spus:

Anca sa le folosesti cu spor!

Mie mi-a fost lene sa ma inscriu pe site, care ar fi modalitatile de plata?

Io am platit ramburs! Daca vrei, iti fac io comanda si apoi iti trimit pachetica! :rolleyes:

#34 Useril este offline   Phoenix 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,574
  • Inregistrat: 13-December 10

Postat 24 October 2011 - 02:43 PM

Abia astept si eu pastaile si inca un condiment , azi-maine pune sor-mea pachetul , sper sa nu mi-l desfaca aia la posta sa creada ca cine stie ce e in el ...prafuri ...

#35 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 24 October 2011 - 02:47 PM

Fetelor, aveti grija cu pastaile ca se usuca rapid! Eu am eprubete de sticla cu dop în care le pastrez. Bineînteles ca se pot pastra si într-un borcan, dar e bine sa fie cît mai subtire Ø, pentru a nu închide prea mult aer în el.
Se pot folosi si uscate cu succes, dar atunci cînd sînt umede, lucioase si foarte elastice sînt în toata puterea si aroma lor :rolleyes:
In pungutele cu zipp nu se pastreaza prea mult umede.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#36 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 24 October 2011 - 02:48 PM

Vezi postareaMaya, la 24 October 2011 - 02:47 PM, a spus:

Fetelor, aveti grija cu pastaile ca se usuca rapid! Eu am eprubete de sticla cu dop în care le pastrez. Bineînteles ca se pot pastra si într-un borcan, dar e bine sa fie cît mai subtire Ø, pentru a nu închide prea mult aer în el.
Se pot folosi si uscate cu succes, dar atunci cînd sînt umede, lucioase si foarte elastice sînt în toata puterea si aroma lor :lol:

Mai am si io eprubete, de la alea cumparate din nemtia. Zgarciobarita de mine, a carat incoa' acele eprubete, chiar de erau goale! :rolleyes: Si ce bine prin acu'! :rolleyes:

#37 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 24 October 2011 - 02:55 PM

Vezi postareaFoxyy, la 24 October 2011 - 02:48 PM, a spus:

Vezi postareaMaya, la 24 October 2011 - 02:47 PM, a spus:

Fetelor, aveti grija cu pastaile ca se usuca rapid! Eu am eprubete de sticla cu dop în care le pastrez. Bineînteles ca se pot pastra si într-un borcan, dar e bine sa fie cît mai subtire Ø, pentru a nu închide prea mult aer în el.
Se pot folosi si uscate cu succes, dar atunci cînd sînt umede, lucioase si foarte elastice sînt în toata puterea si aroma lor :)

Mai am si io eprubete, de la alea cumparate din nemtia. Zgarciobarita de mine, a carat incoa' acele eprubete, chiar de erau goale! :rolleyes: Si ce bine prin acu'! :rolleyes:

Si eu pastrez chestii/recipiente de astea mici ca mereu am nevoie pentru te miri ce... sau are nevoie Denise sa duca la scoala "jumatati" de experimente la chimie =)) Acu' cîteva zile a venit cu o mînuta de varza rosie, primita de la profesor, sa o fiarba si sa duca lichidul ramas la scoala. Zic: "Mai Denise, mai, ti-a dat Lehrerul asta trei floace de varza, dar o mini oala nu? Cum saracia sa le fierb?" La care don'soara: "...pai sa vezi, ca ne-a dat mai multa, dar eu am mincat-o în drum spre casa." :lol:=))
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#38 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 24 October 2011 - 02:57 PM

Vezi postareaMaya, la 24 October 2011 - 02:55 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 24 October 2011 - 02:48 PM, a spus:

Vezi postareaMaya, la 24 October 2011 - 02:47 PM, a spus:

Fetelor, aveti grija cu pastaile ca se usuca rapid! Eu am eprubete de sticla cu dop în care le pastrez. Bineînteles ca se pot pastra si într-un borcan, dar e bine sa fie cît mai subtire Ø, pentru a nu închide prea mult aer în el.
Se pot folosi si uscate cu succes, dar atunci cînd sînt umede, lucioase si foarte elastice sînt în toata puterea si aroma lor :)

Mai am si io eprubete, de la alea cumparate din nemtia. Zgarciobarita de mine, a carat incoa' acele eprubete, chiar de erau goale! :rolleyes: Si ce bine prin acu'! :rolleyes:

Si eu pastrez chestii/recipiente de astea mici ca mereu am nevoie pentru te miri ce... sau are nevoie Denise sa duca la scoala "jumatati" de experimente la chimie =)) Acu' cîteva zile a venit cu o mînuta de varza rosie, primita de la profesor, sa o fiarba si sa duca lichidul ramas la scoala. Zic: "Mai Denise, mai, ti-a dat Lehrerul asta trei floace de varza, dar o mini oala nu? Cum saracia sa le fierb?" La care don'soara: "...pai sa vezi, ca ne-a dat mai multa, dar eu am mincat-o în drum spre casa." :lol:=))

Beton! :)

#39 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 25 October 2011 - 12:38 PM

Vezi postareaFoxyy, la 24 October 2011 - 02:28 PM, a spus:

Io am platit ramburs! Daca vrei, iti fac io comanda si apoi iti trimit pachetica! :love7:


Mersi Foxxy, daca nu reusesc iti trimit o strigare. :(

Vezi postareaMaya, la 24 October 2011 - 02:55 PM, a spus:

Si eu pastrez chestii/recipiente de astea mici ca mereu am nevoie pentru te miri ce... sau are nevoie Denise sa duca la scoala "jumatati" de experimente la chimie :D Acu' cîteva zile a venit cu o mînuta de varza rosie, primita de la profesor, sa o fiarba si sa duca lichidul ramas la scoala. Zic: "Mai Denise, mai, ti-a dat Lehrerul asta trei floace de varza, dar o mini oala nu? Cum saracia sa le fierb?" La care don'soara: "...pai sa vezi, ca ne-a dat mai multa, dar eu am mincat-o în drum spre casa." :love7::(


Ia uite cum o pofta de moment poate strica cel mai important experiment chimic! :D

Am retinut sfatul cu mini-eprubetele. :D

#40 Useril este offline   Phoenix 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,574
  • Inregistrat: 13-December 10

Postat 09 November 2011 - 03:01 PM

Mi-au ajuns si mie acum cateva zile pastaile comandate prin surioara mea , pot spune ca sunt foarte bune . Imi pare rau ca nu am comandat mai multe . Am vrut sa fac o comparatie , am cumparat una din magazin de aici , sa stiti ca e mare diferenta . Asta cumparata din magazin abia daca ai ce scoate din ea , e uscata rau , dar cu ocazia asta m-am facut cu eprubeta pentru cele comandate pe net . Ieri am facut rost si de vodka , asa ca azi am pus de-o esenta de vanilie .

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi