Forum Culinar: LAP BAND - Inel gastric reglabil - Forum Culinar

Salt la continut

  • 14 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

LAP BAND - Inel gastric reglabil parerea, experienta dvoastra.

Poll: LAP BAND - Inel gastric reglabil (9 membri au votat)

Daca ati avea nevoie sa recurgeti la ajutor bariatric ati alege acest tip de operatie?

  1. Da (6 voturi [66.67%] - Vede)

    Procentaj din vot: 66.67%

  2. Nu (2 voturi [22.22%] - Vede)

    Procentaj din vot: 22.22%

  3. De ce? (1 voturi [11.11%] - Vede)

    Procentaj din vot: 11.11%

Cunoasteti pe cineva care s-a operat prin aceasta metoda? Daca DA ce rezultate a avut?

  1. Deloc (1 voturi [11.11%] - Vede)

    Procentaj din vot: 11.11%

  2. Instabile (4 voturi [44.44%] - Vede)

    Procentaj din vot: 44.44%

  3. Permanente (4 voturi [44.44%] - Vede)

    Procentaj din vot: 44.44%

Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#1 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 31 October 2011 - 08:53 AM

http://www.chirurgia...glabil/?lang=RO
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
http://www.hospimedi...lar.php?navid=3
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Acest tip de operatie bariatrica se face cam peste tot...dar metodele ,costurile difera(in tari ca Franta ,Belgia etc...daca ai indicele de masa corporala peste 40 si in urma unor intilniri cu psy-ul,nutritionistul, endocrinologul,chirurgul...costul acestei operatii laparoscopice pot fi suportate de casa de asigurari).
In Romania se plateste....pretul diferind daca esti operata intr un spital de stat(2000E-in anul 2011) sau intr o clinica particulara.
Operatia poate da rezultate mai mult sau mai putin ....acest lucru fiind corelat cu determinarea,hotarirea pacientului.
Stiu cazuri cind s a slabit mult si pacientii si au mentinut silueta dar sunt cazuri in care nu s a slabit sau s a slabit dar au reluat in greutate.(unele persoane chiar au recurs dupa aceea la alt tip de operatie :pupic:
Pot fi cazuri de necroza stomacului,de alunecarea inelului sau de respingerea portului(cazul meu....)sau doar fenomene minore de golirea stomacului...:105:...rigiieturi :-*
Multe din persoanele operate au probleme pasagere cu caderea parului sau cu elasticitatea pielii. :rolleyes:
Dar sunt si multe cazuri de reusita imediata si in care telurile atinse sunt pastrate.
Un lucru e cert pt mine...nu faceti exercitiu fizic dupa operatie caci portul isi poate schimba putin locul...operatia se deschide si ....inapoi in sala de operatie!
Trebuie avut atentie si cum mincam ,ce mincam ,cind si ce BEM cind si cum facem efort fizic.
Reusita acestei operatii schimba destinul vietii noastre,devenim mai dinamice mai optimiste...nimic nu este mai placut pt o femeie sa faca cumparaturi si sa intre in talii 38,40 nu? :cheers:
Sanatatea se recistiga...au revoir la diabet,probleme osoase sau cardiace :)
In mare cam atit despre acest tip de operatie bariatrica.
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Voi aveti printre voi pe cineva care s a operat? Cum ii merge?
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Va urez sanatate si la cit mai multe kg pierdute(prin ce metoda vreti voi:))
:) :)
:floare: :cheers:

#2 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

  Postat 31 October 2011 - 11:04 AM

Vezi postareacarmaw, la 31 October 2011 - 08:53 AM, a spus:

http://www.chirurgia...glabil/?lang=RO
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
http://www.hospimedi...lar.php?navid=3
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Acest tip de operatie bariatrica se face cam peste tot...dar metodele ,costurile difera(in tari ca Franta ,Belgia etc...daca ai indicele de masa corporala peste 40 si in urma unor intilniri cu psy-ul,nutritionistul, endocrinologul,chirurgul...costul acestei operatii laparoscopice pot fi suportate de casa de asigurari).
In Romania se plateste....pretul diferind daca esti operata intr un spital de stat(2000E-in anul 2011) sau intr o clinica particulara.
Operatia poate da rezultate mai mult sau mai putin ....acest lucru fiind corelat cu determinarea,hotarirea pacientului.
Stiu cazuri cind s a slabit mult si pacientii si au mentinut silueta dar sunt cazuri in care nu s a slabit sau s a slabit dar au reluat in greutate.(unele persoane chiar au recurs dupa aceea la alt tip de operatie :pupic:
Pot fi cazuri de necroza stomacului,de alunecarea inelului sau de respingerea portului(cazul meu....)sau doar fenomene minore de golirea stomacului...:105:...rigiieturi :-*
Multe din persoanele operate au probleme pasagere cu caderea parului sau cu elasticitatea pielii. :rolleyes:
Dar sunt si multe cazuri de reusita imediata si in care telurile atinse sunt pastrate.
Un lucru e cert pt mine...nu faceti exercitiu fizic dupa operatie caci portul isi poate schimba putin locul...operatia se deschide si ....inapoi in sala de operatie!
Trebuie avut atentie si cum mincam ,ce mincam ,cind si ce BEM cind si cum facem efort fizic.
Reusita acestei operatii schimba destinul vietii noastre,devenim mai dinamice mai optimiste...nimic nu este mai placut pt o femeie sa faca cumparaturi si sa intre in talii 38,40 nu? :cheers:
Sanatatea se recistiga...au revoir la diabet,probleme osoase sau cardiace :)
In mare cam atit despre acest tip de operatie bariatrica.
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Voi aveti printre voi pe cineva care s a operat? Cum ii merge?
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Va urez sanatate si la cit mai multe kg pierdute(prin ce metoda vreti voi:))
:) :)
:floare: :cheers:


cind si ce BEM cind = interesant ce zici tu pe-aici!Si-am vazut si rezultatul, dar care-i faza cu "cand bem" ? depinde de vreo perioada a zilei? De ce?
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#3 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 31 October 2011 - 11:20 AM

Zoa

Vezi postareazoazorel, la 31 October 2011 - 11:04 AM, a spus:

Vezi postareacarmaw, la 31 October 2011 - 08:53 AM, a spus:

http://www.chirurgia...glabil/?lang=RO
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
http://www.hospimedi...lar.php?navid=3
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Acest tip de operatie bariatrica se face cam peste tot...dar metodele ,costurile difera(in tari ca Franta ,Belgia etc...daca ai indicele de masa corporala peste 40 si in urma unor intilniri cu psy-ul,nutritionistul, endocrinologul,chirurgul...costul acestei operatii laparoscopice pot fi suportate de casa de asigurari).
In Romania se plateste....pretul diferind daca esti operata intr un spital de stat(2000E-in anul 2011) sau intr o clinica particulara.
Operatia poate da rezultate mai mult sau mai putin ....acest lucru fiind corelat cu determinarea,hotarirea pacientului.
Stiu cazuri cind s a slabit mult si pacientii si au mentinut silueta dar sunt cazuri in care nu s a slabit sau s a slabit dar au reluat in greutate.(unele persoane chiar au recurs dupa aceea la alt tip de operatie :pupic:
Pot fi cazuri de necroza stomacului,de alunecarea inelului sau de respingerea portului(cazul meu....)sau doar fenomene minore de golirea stomacului...:105:...rigiieturi :-*
Multe din persoanele operate au probleme pasagere cu caderea parului sau cu elasticitatea pielii. :rolleyes:
Dar sunt si multe cazuri de reusita imediata si in care telurile atinse sunt pastrate.
Un lucru e cert pt mine...nu faceti exercitiu fizic dupa operatie caci portul isi poate schimba putin locul...operatia se deschide si ....inapoi in sala de operatie!
Trebuie avut atentie si cum mincam ,ce mincam ,cind si ce BEM cind si cum facem efort fizic.
Reusita acestei operatii schimba destinul vietii noastre,devenim mai dinamice mai optimiste...nimic nu este mai placut pt o femeie sa faca cumparaturi si sa intre in talii 38,40 nu? :cheers:
Sanatatea se recistiga...au revoir la diabet,probleme osoase sau cardiace :)
In mare cam atit despre acest tip de operatie bariatrica.
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Voi aveti printre voi pe cineva care s a operat? Cum ii merge?
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Va urez sanatate si la cit mai multe kg pierdute(prin ce metoda vreti voi:))
:) :)
:floare: :cheers:


cind si ce BEM cind = interesant ce zici tu pe-aici!Si-am vazut si rezultatul, dar care-i faza cu "cand bem" ? depinde de vreo perioada a zilei? De ce?

zoazorico...trebuie baut inainte si dupa masa nu in timp CE....si nu berica(sunt rau ranita...) si nici Coca sau d astea....eu am mai slabit deja....dau cu vinisor!!(alb)
pup caprita interesata!

#4 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

  Postat 02 November 2011 - 07:18 PM

Fatuta, cu bulburuci nu beau nici eu, dar...fara berica? Macar una mica-mica?Imagine postata
Fara gluma acum, mai povesteste cum te-ai decis, cum a decurs operatia, cum te-ai simtit imediat dupa, cum te simti acum...
Cine stie, poate vreodata va folosi cuiva!
Sanatate multa-ti doresc!Imagine postata
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#5 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 03 November 2011 - 04:45 AM

Vezi postareazoazorel, la 02 November 2011 - 07:18 PM, a spus:

Fatuta, cu bulburuci nu beau nici eu, dar...fara berica? Macar una mica-mica?Imagine postata
Fara gluma acum, mai povesteste cum te-ai decis, cum a decurs operatia, cum te-ai simtit imediat dupa, cum te simti acum...
Cine stie, poate vreodata va folosi cuiva!
Sanatate multa-ti doresc!Imagine postata

Zorico se dilata stomacul daca bei gazos...si doare al naibii!
Deci eu desfac o coca si o las multe ore sa se mai duca gazul ,o combin cu apa si ,si asa beau cu inghitituri mici incet...vai de mama mea! Ca ti se duce tot cheful!
De bere ce sa mai zic ....nici 'statuta' nu am baut cam de prin august d'eatunci....
Povestesc ca mi place monologul :violent6: ....da unde i VIO?(sa i zic ce piine am tras ultima data?)
pup !!!! Apasat!

#6 Useril este offline   nrares 

  • Site Admin
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationRO

Postat 04 November 2011 - 12:35 AM

Incearca cu bere nefermentata, s-ar putea ca organismul s-o tolereze mai bine.

#7 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 04 November 2011 - 02:18 AM

Vezi postareanrares, la 04 November 2011 - 12:35 AM, a spus:

Incearca cu bere nefermentata, s-ar putea ca organismul s-o tolereze mai bine.
Multumesc mult de idee....o sa ncerc in BELGIA in ianuarie!
:angryfire: :biggrin:
:tongue3:

#8 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 05 November 2011 - 05:53 PM

Fetelor o sa scriu mai incolo de ce cum si in care fel ...am vrut inel...cert e acum ca si eu si o amica de a mea care are acest tip de operatie...TOT REGRETAM!
Cred totusi ca o sa scriu la firma producatoare.
=))(((((((((((((

#9 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 06 November 2011 - 04:44 PM

Buna
am inteles eu bine, aceasta operatie se face numai pentru a slabi? sau din motive medicale (ulcer, etc)?.
Zici ca scapi de boli ca diabet, probleme cardiace, dar cu problemele digestive cum stai dupa aia? nu exista riscul sa apara reflux sau gastrite sau iritatii ale stomacului?

Ce inseamna de fapt `ajutor bariatic`?

#10 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 06 November 2011 - 06:07 PM

Vezi postarearalesu, la 06 November 2011 - 04:44 PM, a spus:

Buna
am inteles eu bine, aceasta operatie se face numai pentru a slabi? sau din motive medicale (ulcer, etc)?.
Zici ca scapi de boli ca diabet, probleme cardiace, dar cu problemele digestive cum stai dupa aia? nu exista riscul sa apara reflux sau gastrite sau iritatii ale stomacului?

Ce inseamna de fapt `ajutor bariatic`?

Buna,
Am facut aceasta operatie din motive medicale... da aveam ceva probleme cu inima dar am vrut de ce sa nu recunosc si recistigarea unui confoert fizic(adica sa fiu usurica cum am fost) dar si psihologic.
Am pierdut pina acum 26 de kilograme dar am avut si am niste complicatii(corpul nu mi a aceptat portul adica butonul de reglare)deci la 5 luni m am reoperat si l am scos.(mi sa deschis operatia intr o noapte tot a supurat...
Acum chirurgul meu zice ca sa l reintroduc(pe port) deci ma asteapta alta operatie( a treia).Aici in RO am cunoscut o fata care sa operat la Cluj si ea are complicatii(i s a scos si ei portul) dar in cazul ei chirurgul vrea sa i scoata si furtunasul...raminind deci numai cu bandeleta din silicon.
Nu stiu care e calea cea mai buna banuiesc ca noi am facut prea mult efort fizic(ea a inceput zilnic tot felul de exercitii ...eu a trebuit s o ajut pe maicuta mea la deplasare si o tot ridicam:((
Iritatii la stomac nu am...daca vreau sa maninc prea mult sau daca nu mestec incet si de multe ori mi se pune nod la stomac...nu mai pot inghiti nimic si repede vizitez baia(acest lucru trebuie evitat) caci uneori din acest lucru inelul iti poate aluneca :lol:(
A...eu mai am si probleme cu parul(stiu si de la alte fete ca dupa operatiile bariatrice acesta cade )...dar nu i problema stiu un bun tratament naturist si se va rezolva
In mare este o operatie care o recomand cu 'masura'...trebuie mereu sa avem grija ,cum mincam ce si cind bem ,sa nu facem efort etc.
Si nu voi uita niciodata ca mereu trebuie sa fiu cu un ochi pe cintar!:)
Deci eu asa cred ca noi ne am cautat complicatiile cu luminarea!

#11 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 06 November 2011 - 09:02 PM

Vezi postareacarmaw, la 06 November 2011 - 06:07 PM, a spus:

Deci eu asa cred ca noi ne am cautat complicatiile cu luminarea!


Nu stiu ce sa zic, eu sufar de probleme cu stomacul de ceva ani si stiu ca problemele digestive sunt printre cele mai urate, din cauza asta nu prea inteleg operatile bariatrice din motive pur estetice!
La cat ma chinuie pe mine stomacul, as prefera sa am 20 kg in plus acum dar fara durere :lol:
Eu cand sunt in criza acuta de stomac pot pierde pana la 7 kg intr-o luna (din cauza ca nu pot sa mananc), imi inchipui cum sunteti voi cu inelul acela!

Imi pare rau sa aud ca ai avut probleme. Eu ti-as zice poate sa-ti scoti de tot inelul si sa incerci alte metode mai putin invazive ca sa eviti efecte ulterioare mai grave, ca odata stomacul dereglat, nu prea se mai regleaza la loc, ramai toata viata cu simptome nasoale!

Bafta multa!

#12 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 06 November 2011 - 09:52 PM

Vezi postarearalesu, la 06 November 2011 - 09:02 PM, a spus:

Vezi postareacarmaw, la 06 November 2011 - 06:07 PM, a spus:

Deci eu asa cred ca noi ne am cautat complicatiile cu luminarea!


Nu stiu ce sa zic, eu sufar de probleme cu stomacul de ceva ani si stiu ca problemele digestive sunt printre cele mai urate, din cauza asta nu prea inteleg operatile bariatrice din motive pur estetice!
La cat ma chinuie pe mine stomacul, as prefera sa am 20 kg in plus acum dar fara durere :)
Eu cand sunt in criza acuta de stomac pot pierde pana la 7 kg intr-o luna (din cauza ca nu pot sa mananc), imi inchipui cum sunteti voi cu inelul acela!

Imi pare rau sa aud ca ai avut probleme. Eu ti-as zice poate sa-ti scoti de tot inelul si sa incerci alte metode mai putin invazive ca sa eviti efecte ulterioare mai grave, ca odata stomacul dereglat, nu prea se mai regleaza la loc, ramai toata viata cu simptome nasoale!

Bafta multa!

Buna...ce sa zic o sa vad...tu ai ulcer?
Nu i ai dat de capat in Canada?
Pe mine nu ma doare stomacul doar cind 'uit' si maninc repede (binenteles neamestecat cum trebuie)...mi se pune un dop si la un moment dat simti nevoie sa ti usurezi continutul stomacului
Bun si atunci nu mai maninci...deci dureri nu avem.
E un pic penibil in schimb cind mergem la restaurant caci eu nu maninc decit ff putin si am nevoie de mult timp (oricum pun intr o cutie ce carne imi ramine si atunci Choupy pisicutul meu) e cel mai fericit!
Cam atit....o duminica buna iti urez(la noi e noapte deja)
:lol:

#13 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 07 November 2011 - 04:08 AM

Vezi postareacarmaw, la 06 November 2011 - 09:52 PM, a spus:

Buna...ce sa zic o sa vad...tu ai ulcer?
Nu i ai dat de capat in Canada?
Pe mine nu ma doare stomacul doar cind 'uit' si maninc repede (binenteles neamestecat cum trebuie)...mi se pune un dop si la un moment dat simti nevoie sa ti usurezi continutul stomacului
Bun si atunci nu mai maninci...deci dureri nu avem.
E un pic penibil in schimb cind mergem la restaurant caci eu nu maninc decit ff putin si am nevoie de mult timp (oricum pun intr o cutie ce carne imi ramine si atunci Choupy pisicutul meu) e cel mai fericit!
Cam atit....o duminica buna iti urez(la noi e noapte deja)
:hello:


Nu am ulcer. Am o problema functionala a stomacului (nu se videaza cum si cand trebuie). Separat am si o gastrita (probabil ca generata de catre problema vidarii).
Si eu la fel sunt, imi ia o ora sa mananc ce altii mananc in jumate de ora, dar acum stiu, cand merg la resto imi comand portii mai mici sau sar peste un fel de mancare!
E bine daca nu ai dureri. Mananca incet si ai grija!

#14 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 10 November 2011 - 06:46 AM

RALESU si tu ai grija !!
:)
Din pacate aici la restaurant nu stiu ce inseamna portie mica si de aia ma duc cu niste cutioare la mine:))
oO sa pun acum poza de azi cu taietura cea mai mare(am fost reoperata tot laparoscopic)
Multumesc lui Dzeu pina acum e binisor....am mai slabit un kg
Ieri am facut o lata am frut piuuréde legume dar am pus ca sa i dau un alt gust usturoi si mustar....ce arsuri si ce dureri am tot dat afara continutul micului stomaccel si abia spre seara am putut minca putin filé de boeuf...f f tandru
Prietenei mele i a iesit furtunu prin taietura ce poze am vazut m am speriat!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_11_2011/post-413-1320900354461.jpg


#15 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 11 November 2011 - 07:18 PM

Acum un an si un piculet aveam ceva kile peste 100... incepusem sa cochetez si eu cu o astfel de idee, doar ca-mi lipsea curajul. Dupa cate citesc, cred ca a fost mai bine asa.
Am ales sa-mi schimb modul de a manca si acum dupa mai bine de un variez intre 72 si 73kg. Sunt sanatoasa si dupa cum bine ai spus imi place la nebunie ca pot sa-mi aleg de imbracat ceva ce-mi place, dupa ani si ani in care am cumparat ce mi-a venit.
Imi pare rau ca ati avut probleme! Macar sa va fi folosit... Va pup dulce!
Sorina

#16 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 11 November 2011 - 07:35 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 11 November 2011 - 07:18 PM, a spus:

Acum un an si un piculet aveam ceva kile peste 100... incepusem sa cochetez si eu cu o astfel de idee, doar ca-mi lipsea curajul. Dupa cate citesc, cred ca a fost mai bine asa.
Am ales sa-mi schimb modul de a manca si acum dupa mai bine de un variez intre 72 si 73kg. Sunt sanatoasa si dupa cum bine ai spus imi place la nebunie ca pot sa-mi aleg de imbracat ceva ce-mi place, dupa ani si ani in care am cumparat ce mi-a venit.
Imi pare rau ca ati avut probleme! Macar sa va fi folosit... Va pup dulce!

Eu zic ...mai bine ca nu ai facut mai ales ca zici ca ai slabit!
Da mentine te da?...ca asta i lupta cu mentinutu'
pup
ps acum prietenei cu pricina o sa i trimit poza cu furtunelul scos in be sa vedem ce zic ei
stii tu cum e cu norocu':cheers:

#17 Useril este offline   Dana_Fratila 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 11-November 11
  • LocationConstanta, Romania

Postat 11 November 2011 - 09:04 PM

buna seara tuturor, eu sunt Dana Fratila, din Constanta, prietena lui Carmen (carmaw). Si eu am inel gastric pus in data de 05.04.2011, la greutatea de 123 kg si 170 cm, acum dupa 7 luni am 94 kg (-29 kg).
Operatia am facut-o nu ptr ca as fi fost bolnava, am 26 ani si Slava Domnului, m-a ferit pana acum de vreo boala mai grava. Dar eu am gandit-o astfel, daca la 26 ani am 123 kg si am tendinta de a ma ingrasa si cu apa si aer...la 30 ani voi avea poate 150 kg. Am un copil care abia a facut 3 anisori...si pot spune ca el a fost motivatia mea, motivul ptr care am decis sa fac o schimbare in viata mea si sa fac ceva ptr a slabi.
Multi poate veti gandi ca: as fi putut tine diete, pastile, sala etc...total corect!
Dar la mine ingrasarea nu a fost pe plan gurmand (cel putin nu la inceput), eu mereu am fost o schiloada, adoram sportul, nu am avut niciodata mai mult de 65 kg...apoi, la 19 ani cand mi-a cunoscut viit sot si am decis sa imi incep viata sexuala..am mers la un planning familial ptr a-mi prescrie niste anticonceptionale...dar cum in RO multe lucruri se prescriu pe ochi frumosi...asa am avut si ghinionul de a mi se prescrie niste anitconceptionle (marvelone 28) care asupra organismului meu au avut un efect teribil si oribil. Am apucat sa le iau 7 luni, am explodat pur si simplu, am pus 30 kg pe mine din aer, apoi am mers la endocrinolog care mi-a zis ca nu am glanda de tratat si ca de azi eu nu mai am voie de pun gura pe antic. Zis si facut, dar lucrul asta mi-a dereglat ovarele, uterul, eu 3 ani nu am avut menstruatie. Abia la 23 ani am reusit sa raman insarcinata, dupa ce 4 ani m-am chinuit sa descopar de ce ma ingras desi manancam la fel ca inainte, de ce nu slabeam si de ce nu aveam ciclu.
In fine sar peste anii de chinuiala, cert e ca am reusit sa dau de o dr care a reusit sa descopere ce aveam, era o varza totala in corpul meu pe plan hormonal, am tinut 9 luni tratament ptr a-mi regla hormonii, apoi am reusit sa raman insarcinata, dar kg puse stiti ff bine ca nu se dau atat de usor jos.
Am incercat zeci de diete, regimuri, pastile, capsule, herbalife..recunosc ca sala nu am facut ptr ca devenisem sedentara, odata cu kg puse pe mine se marise si stomacul, automat incepusem sa mananc tot mai mult, si atunci cand duci in spate un sac de 30-40 kg in plus fata de greutatea normala...nu iti prea mai arde de sala si de efort fizic. Astfel ca am ajuns la cei 26 ani...am auzit de acest gen de operatii, recunosc ca nu am asteptat sa ma informez prea mult, am auzit de o amica care si-a pus inel acum 2 ani, care nu a avut niciun fel de probleme si care a ajuns de la 97 kg la 60 kg intr-un an si putin. Am vb cu medicul, am facut credit ptr a avea bani de operatie si dusa am fost la Cluj sa ma operez. Nu regret ca am facut aceasta op, desi am tras destul de mult. La 5 luni de la op organismul s-a incapatanat sa imi respinga portul, am ajuns iar la Cluj ptr a 2-a op in care mi s-a scos portul. Acum dupa alte 2 luni, din cauza ca am slabit 9 kg in aceste 2 luni, a ramas furtunul prea lung si mi-a iesit prin piele. Mi-a scurtat un chirurng din Constanta furtunul dar tot mi-a iesit prin o alta gaura pe care o aveam mai jos. Acum stau cu furtunul pe afara timp de 6 luni, ptr a ajunge la kg dorite si apoi voi merge din nou la Cluj ptr a-mi scoate furtunul de tot si ptr a ramane doar cu inelul. Am tras ceva, am suportat destule dureri, bani cheltuiti, drumuri de 800 km pana la Cluj, DAR, am considerat ca ptr fiul meu, ptr mine, viata mea, ptr faptul ca am redevenit o persoana activa, imi place din nou sportul, merg constant la sala, ma simt mai energica, simt ca sunt eu cea care eram atunci cand eram slaba...ei bine...ptr toate astea...va spun sincer ca a contat tot ce am suportat si toate aceste lucruri m-au motivat si mi-au dat forta sa merg mai departe si sa tin piept tuturor belelelor aparute pe parcurs.
La mine, sunt 100% sigura ca organismul mi-ar fi acceptat portul, daca nu as fi exagerat eu cu mersul la sala, ajunsesem sa merg 6 zile din 7 la sala, stateam cate 2-2,5 ore, faceam aerobic: tae bo, bosu si step cate 1 ora, si apoi mai faceam 1 ora de fitness cardio. Plecam de acolo plina de energie...dar prea multe miscari bruste, prea mult efort...au activat organismul ca eu am un corp strain in organismul meu si uite asa am ajuns sa fac infectie in zona portului.
Daca aveti intrebari...puteti sa ma intrebati orice ca eu va voi raspunde cu mult drag.

#18 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 11 November 2011 - 09:12 PM

Vezi postareaDana_Fratila, la 11 November 2011 - 09:04 PM, a spus:

Daca aveti intrebari...puteti sa ma intrebati orice ca eu va voi raspunde cu mult drag.


Dana, intrebari eu nu am ca-ti stiu povestea destul de bine. Iti urez bun venit aici, sigur te vei simti bine .Si te invit sa vezi si celelate topice de discutii.
Nu exagera cu sala, poate niste plimbari mai lungi si in ritm alert ar fi mai potrivite furtunului tau curios.Sanatate maxima!

#19 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 11 November 2011 - 09:15 PM

Danuta ce frumos ai scris...bine ai venit aici draga mea....daca ai stii ce bucuroasa sunt!!!
:-* :-* :biggrin:

#20 Useril este offline   Dana_Fratila 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 11-November 11
  • LocationConstanta, Romania

Postat 11 November 2011 - 09:30 PM

Va multumesc fetelor de frumoasa primire! :biggrin:
Da cu sala de data asta incerc...cu greu dar incerc sa ma stapanesc si ma opresc doar la 1 ora de stat la sala, am exclus aerobicul deoarece e prea saltaret si dur ptr furtunasul meu curios :-*
De data asta fac un jogging pe banda, cam 20 min, apoi la bicicleta 10 min, cateva abdomene, ex ptr fesieri si niste ex ptr pielea care s-a cam inmuiat din interiorul picioarelor de langa zona intima.
Carmen si eu ma bucur ca mi-ai zis de acest forum si sper ca aici sa fim mai active! va pupacesc

Arata acest topic


  • 14 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi