Forum Culinar: LAP BAND - Inel gastric reglabil - Forum Culinar

Salt la continut

  • 14 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

LAP BAND - Inel gastric reglabil parerea, experienta dvoastra.

Poll: LAP BAND - Inel gastric reglabil (9 membri au votat)

Daca ati avea nevoie sa recurgeti la ajutor bariatric ati alege acest tip de operatie?

  1. Da (6 voturi [66.67%] - Vede)

    Procentaj din vot: 66.67%

  2. Nu (2 voturi [22.22%] - Vede)

    Procentaj din vot: 22.22%

  3. De ce? (1 voturi [11.11%] - Vede)

    Procentaj din vot: 11.11%

Cunoasteti pe cineva care s-a operat prin aceasta metoda? Daca DA ce rezultate a avut?

  1. Deloc (1 voturi [11.11%] - Vede)

    Procentaj din vot: 11.11%

  2. Instabile (4 voturi [44.44%] - Vede)

    Procentaj din vot: 44.44%

  3. Permanente (4 voturi [44.44%] - Vede)

    Procentaj din vot: 44.44%

Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#21 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 11 November 2011 - 09:35 PM

Vezi postareaDana_Fratila, la 11 November 2011 - 09:30 PM, a spus:

Va multumesc fetelor de frumoasa primire! :biggrin:
Da cu sala de data asta incerc...cu greu dar incerc sa ma stapanesc si ma opresc doar la 1 ora de stat la sala, am exclus aerobicul deoarece e prea saltaret si dur ptr furtunasul meu curios :-*
De data asta fac un jogging pe banda, cam 20 min, apoi la bicicleta 10 min, cateva abdomene, ex ptr fesieri si niste ex ptr pielea care s-a cam inmuiat din interiorul picioarelor de langa zona intima.
Carmen si eu ma bucur ca mi-ai zis de acest forum si sper ca aici sa fim mai active! va pupacesc

Danuta o sa vezi ce bine o sa te simti acilea!!!
pup iu!!!

#22 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

  Postat 11 November 2011 - 10:08 PM

Dana, bine-ai venit! Carmen mi-a vorbit despre tine si eram curioasa sa-ti aud povestea. Carmen si Moatza arata fantastic.Banuiesc eu ca si tu!
Sper sa te simti bine aici!Imagine postata
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#23 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 11 November 2011 - 10:46 PM

Vezi postareazoazorel, la 11 November 2011 - 10:08 PM, a spus:

Dana, bine-ai venit! Carmen mi-a vorbit despre tine si eram curioasa sa-ti aud povestea. Carmen si Moatza arata fantastic.Banuiesc eu ca si tu!
Sper sa te simti bine aici!Imagine postata

motza super top eu...super mamaie!!!
iar tu o super BEST!
Ma duc la 'sforaila'!
bizuca fetelor si vise placute..pureci sa va sarute!!:biggrin:)))))))))))

#24 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 11 November 2011 - 10:57 PM

Hai hai, lasa modestia, daca nu te-as fi vazut in reality nu ziceam nimic. Carmen nu-i nici o super mamaie, e o tipa foarte fáina!!! :biggrin:

Bine ai venit Dana, tu esti o eroina cu furtunul acela pe afara, eu deja eram in panica. :-*

Citesc si eu asa mai din umbra, am avut probleme cu logarea pe celalalt forum, acum s-a rezolvat, dar tot nu prea am timp si aplicatie ca sa fiu mai participativa, am niscaiva probleme la scarbici si cu sanatatea, partea asta cu chirurgia bariatrica am pus-o putzin deoparte... :-*

#25 Useril este offline   Dana_Fratila 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 11-November 11
  • LocationConstanta, Romania

Postat 11 November 2011 - 11:54 PM

Imagine atasata: monthly_11_2011/post-1345-13210482505923.jpg
cam asa arat eu acum la -29 kg respectiv 94 kg.
Laura nu stiu cat de eroina sunt, sincer nu ma consider asa ceva, doar ca am o vointa nebuna de a trai, de a-mi creste si vedea copilul mare, realizat, la casa lui si nu vreau sa pierd nici o clipa importanta din viata lui, asa ca el a fost sursa mea de motivare si datorita lui am reusit sa merg pe aceasta cale.
Acum odata bagata in aceasta hora, nu am incotro si trebuie sa joc.
Oricum vreau sa va spun cu mana pe inima ca daca nu era D-zeu care sa ma intareasca si sa imi fie alaturi..nu as fi reusit sa parcurg tot acest drum.
Va sarut cu mult drag pe toate si abia astept sa ne cunoastem mai bine...iar pe viitor...vara cand dati o fuga prin Constanta...sa ma sunati si pe mine ca sa ne vedem face2face. pupici

#26 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 12 November 2011 - 05:21 AM

Sericelor(adica 'dragelor')neata.
Eu is cu noaptea-n cap.
Laura te rog ai grija cu sanatatea caci problemele la 'scirbici' vin si pleaca.Duca se pe pustii.
Eu aseara am mincat 2 varze de bruxelles ,un pic de andiva si carnita de pui....intr un sos cu mustar vechi si smintina slaba
Dar binenteles ca nu dintr o data.... ci ....in timp.
Sun in RO ,vorbesc cu prietena mea pe mess si toata lumea ma roaga sa mi scot inelul...sunt cam demoralizata cind aud asa ceva.
Danuta e bine ca ai pus poza...cu venitul la Cta ma gindesc serios dar ii complicat ca stii am si pisicu
Vom vedea caci Georges nu cunoaste litoralul romanesc.
Va pup caci e urgenta.... Choupy are de gind sa sare pe rafturi si precis o sa sparga ceva! :-* :-* :biggrin:

#27 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 12 November 2011 - 02:15 PM

Vezi postareacarmaw, la 12 November 2011 - 05:21 AM, a spus:

Sericelor(adica 'dragelor')neata.
Eu is cu noaptea-n cap.
Laura te rog ai grija cu sanatatea caci problemele la 'scirbici' vin si pleaca.Duca se pe pustii.
Eu aseara am mincat 2 varze de bruxelles ,un pic de andiva si carnita de pui....intr un sos cu mustar vechi si smintina slaba
Dar binenteles ca nu dintr o data.... ci ....in timp.
Sun in RO ,vorbesc cu prietena mea pe mess si toata lumea ma roaga sa mi scot inelul...sunt cam demoralizata cind aud asa ceva.
Danuta e bine ca ai pus poza...cu venitul la Cta ma gindesc serios dar ii complicat ca stii am si pisicu
Vom vedea caci Georges nu cunoaste litoralul romanesc.
Va pup caci e urgenta.... Choupy are de gind sa sare pe rafturi si precis o sa sparga ceva! :) :D :)


Pai am schimbat locul de munca si inca sunt in perioada de adaptare. :D
Eu nu stiu ce sa zic, nu mai stiu care-i relatia ta cu inelul acum, la ceva distanta de cand ti-ai scos portul. Inca ai probleme? Infectie? Altfel cred ca el isi face traba, vad ca mananci cate putzin, ceea ce e bine, stii ca slabirea la noi inelatele e mult mai lenta decat la GS, la noi merge pana la 2 ani.

Pup fetele, Sambata placuta va doresc!

#28 Useril este offline   Dana_Fratila 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 11-November 11
  • LocationConstanta, Romania

Postat 12 November 2011 - 10:24 PM

draga Carmen eu zic sa nu scoti inelul, problema nu vine de la inel ci de la port, respectiv furtun. Tie spre deosebire de mine iti e bine acum, ti s-a inchis op f frumos, nu ai mai facut infectie etc. eu zic ori sa ramai ca si mine fara port si sa te recalibreze prin furtun pana vei ajunge la target si apoi sa scoti furtunul si sa ramai cu inelul...ori daca crezi ca mai poti duce psihic...sa mai incerci 1 data cu portul sa vezi ce iese.
iar despre Constanta...da chiar te astept cu pisic cu tot. eu am ap cu 2 camere dar daca vrei ne ingramadim noi ptr 1-2 zile ca n-o fi foc.
si eu mi-am pus in gand ca la vara viit sau in septembrie daca vom reusi sa strangem bani, sa venim 1 saptm in Grecia..si poate ne vom intalni..adica eu imi doresc sa ne vedem si sa iesim impreuna...dar mai e pana la anu si mai avem timp sa vb despre asta.
va pupacesc pe toate si ne mai citim

#29 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 13 November 2011 - 04:40 AM

Vezi postareaDana_Fratila, la 12 November 2011 - 10:24 PM, a spus:

draga Carmen eu zic sa nu scoti inelul, problema nu vine de la inel ci de la port, respectiv furtun. Tie spre deosebire de mine iti e bine acum, ti s-a inchis op f frumos, nu ai mai facut infectie etc. eu zic ori sa ramai ca si mine fara port si sa te recalibreze prin furtun pana vei ajunge la target si apoi sa scoti furtunul si sa ramai cu inelul...ori daca crezi ca mai poti duce psihic...sa mai incerci 1 data cu portul sa vezi ce iese.
iar despre Constanta...da chiar te astept cu pisic cu tot. eu am ap cu 2 camere dar daca vrei ne ingramadim noi ptr 1-2 zile ca n-o fi foc.
si eu mi-am pus in gand ca la vara viit sau in septembrie daca vom reusi sa strangem bani, sa venim 1 saptm in Grecia..si poate ne vom intalni..adica eu imi doresc sa ne vedem si sa iesim impreuna...dar mai e pana la anu si mai avem timp sa vb despre asta.
va pupacesc pe toate si ne mai citim

Na ca m am sculat.
Vedem ...si eu am neamuri pe la o eforie sau Tuzla....si oricum noi avem o regula de aur....nu deranjam pe nimeni ca asa se poate strica o prietenie...Hotelul e de baza
Uite am o buna prietena in statele unite DANIELA(:)))).....face operatie dar by pass....i am dat linkul sa vedem daca apare pe aici
Ieri eu m am batut cu un peste(dorada...nici mare da' nici mica) si desi a iesit f puna de abia spre seara am ciugulit din ea...si tot a mai ramas....
Cit despre planurile de vacanta veniti aici in Creta dar nu in iulie august(una ca eu vreau sa vin in tara,2 ca e infernal de cald)
Da mai vorbim
pup si o duminica frumoasa!!

#30 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 13 November 2011 - 05:11 AM

Vezi postarealaura_lala, la 12 November 2011 - 02:15 PM, a spus:

Vezi postareacarmaw, la 12 November 2011 - 05:21 AM, a spus:

Sericelor(adica 'dragelor')neata.
Eu is cu noaptea-n cap.
Laura te rog ai grija cu sanatatea caci problemele la 'scirbici' vin si pleaca.Duca se pe pustii.
Eu aseara am mincat 2 varze de bruxelles ,un pic de andiva si carnita de pui....intr un sos cu mustar vechi si smintina slaba
Dar binenteles ca nu dintr o data.... ci ....in timp.
Sun in RO ,vorbesc cu prietena mea pe mess si toata lumea ma roaga sa mi scot inelul...sunt cam demoralizata cind aud asa ceva.
Danuta e bine ca ai pus poza...cu venitul la Cta ma gindesc serios dar ii complicat ca stii am si pisicu
Vom vedea caci Georges nu cunoaste litoralul romanesc.
Va pup caci e urgenta.... Choupy are de gind sa sare pe rafturi si precis o sa sparga ceva! :D :D :)


Pai am schimbat locul de munca si inca sunt in perioada de adaptare. :D
Eu nu stiu ce sa zic, nu mai stiu care-i relatia ta cu inelul acum, la ceva distanta de cand ti-ai scos portul. Inca ai probleme? Infectie? Altfel cred ca el isi face traba, vad ca mananci cate putzin, ceea ce e bine, stii ca slabirea la noi inelatele e mult mai lenta decat la GS, la noi merge pana la 2 ani.

Pup fetele, Sambata placuta va doresc!

Laura operatia s a inchis...sunt si eu in periaoda de adaptare...mai si vomit...uneori( la naiba!)cind suntem la masa nu intra nimic :D
Imi simt furtunasul sub sinul sting, al meu e cumintel nu cauta sa iasa...m am cintarit ieri tot 108 am deci oarecum naspa :)
Cam atit!
Si tie o zi frumoasa...aiciieri a fost f morocanos...ce sa faci ca nu i oras ... :D :) :)

#31 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 13 November 2011 - 09:11 PM

Astazi la prinz m am luptat cu unul din pestisorii din fotografie.
Spre seara am consumat asa vreo 4 boabe de struguri...miine ma recintaresc ....oi fi luat in greutate ca de slabit nu sper....acul cintarului e intepenit :toothy6:

Imagine atasata: monthly_11_2011/post-97-13212667766011.jpg

#32 Useril este offline   Dana_Fratila 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 11-November 11
  • LocationConstanta, Romania

Postat 14 November 2011 - 10:33 AM

buna fetelor, eu am inceput saptamana cam posomorata..poate si din cauza vremii..nu-s mai mult de 4 grade afara si a inceput sa ploua.
azi mi-am propus sa ajung la sala ptr ca eu asa ma relaxez si m-am cam ciondanit cu al meu sotz si vreau sa scap de fatza lui macar ptr 1-2 ore :toothy6:
am primit o oferta pe net de 6 sedinte de lectrostimulare cu 79 lei...voi ce parere aveti despre electrostimulare? ma gandeam ca poate imi mai intareste putin burtica si carnea pe mine.
Carmen nu comentez regula voastra....dar d.p.meu.d.v nu se strica nicio prietenie... pup si mai vb

#33 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 14 November 2011 - 10:55 AM

Vezi postareaDana_Fratila, la 14 November 2011 - 10:33 AM, a spus:

buna fetelor, eu am inceput saptamana cam posomorata..poate si din cauza vremii..nu-s mai mult de 4 grade afara si a inceput sa ploua.
azi mi-am propus sa ajung la sala ptr ca eu asa ma relaxez si m-am cam ciondanit cu al meu sotz si vreau sa scap de fatza lui macar ptr 1-2 ore :toothy6:
am primit o oferta pe net de 6 sedinte de lectrostimulare cu 79 lei...voi ce parere aveti despre electrostimulare? ma gandeam ca poate imi mai intareste putin burtica si carnea pe mine.
Carmen nu comentez regula voastra....dar d.p.meu.d.v nu se strica nicio prietenie... pup si mai vb

Danuta...eu nu fac reguli . Imi doresc si eu citi mai multi prieteni si o viata calma si in armonie!
Si nu mi plac certurile, nedreptatea,mistourile josnice....cind incep aceste lucruri eu ma retrag chiar de pe topicele deschise de mine.....
Altceva.

La mine ploua dar sunt multumita cam reusit sa inghit DD stie cu ce greutate o chifla mica si plata.
E bine!
Mai apoi a trecut si o ceasca de cafea cu lapte.Deci ok.
Aici la 4 km e o sala dar proprietarul e un cretan brutal si fara maniere si m am lipsit de ani buni sa mai merg la el
O sa recuperez in Be ca mergem o luna si ma duc la' fiul meu' la sala(Velocity)
Mai vorbim! :floare:
:)
te pup.

#34 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 14 November 2011 - 11:20 AM

Carmen, dar de ce intra mancarea asa de greu la tine? Asa tb sau te acomodezi tu mai greu cu inelul? Dana parca nu se plange de pb asta. Si mie mi se pare ciudat ca tu slabesti mai greu cu toate ca mananci atat de putin si corect dupa cum postezi. Alte pb de sanatate mai ai? diabet... de-astea. ma gandesc la Virona, de dincolo...dar ea recunoaste ca mananca cam fara program si griji.

Laura, acomodare usoara, stiu ca nu-i usor sa schimbi macazul, dar macar bine ca ai gasit.

Dana, fara nervi, ca astia produc trepidatii si mai mari si tu n-ai nevoie de-asa ceva.

#35 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 14 November 2011 - 12:31 PM

Vezi postareamoatza, la 14 November 2011 - 11:20 AM, a spus:

Carmen, dar de ce intra mancarea asa de greu la tine? Asa tb sau te acomodezi tu mai greu cu inelul? Dana parca nu se plange de pb asta. Si mie mi se pare ciudat ca tu slabesti mai greu cu toate ca mananci atat de putin si corect dupa cum postezi. Alte pb de sanatate mai ai? diabet... de-astea. ma gandesc la Virona, de dincolo...dar ea recunoaste ca mananca cam fara program si griji.

Laura, acomodare usoara, stiu ca nu-i usor sa schimbi macazul, dar macar bine ca ai gasit.

Dana, fara nervi, ca astia produc trepidatii si mai mari si tu n-ai nevoie de-asa ceva.

Moatza...nu m am gindit niciodata la diabet ...acuma suntem pe picior de plecare de aici o sa vad asta cind sunt in RO sau Be
Ce e drept uneori pot sa maninc incet putintel da merge...alteori nu intra nici lichidul....de aceea ma tot gindesc si eu ca poate m am decis pripit si ca poate alta alternativa(vezi Stella) era mai buna....poate si de aceea setea de info.
O sa vad!
pupic si 'scirbici' suportabil!
:angryfire: ;) ;)

#36 Useril este offline   Dana_Fratila 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 11-November 11
  • LocationConstanta, Romania

Postat 14 November 2011 - 01:10 PM

Carmen si eu sunt o fire mai calma din fire si urasc cearta. cu al meu sotz nu se pune la socoteala cearta (el stie cum sa ma scoata din sarite si uneori parca o face voit ca sa imi strice ziua) :angryfire:
Cu electrostimularea am renuntat la oferta aia de 6 sedinte, am o amica care are salon la negru si imi face 12 sedinte cu 300 lei...e mai scump dar asa pot face 12 sedinte, pe cand oferta aia era doar ptr 6 sedinte si daca dupa aceea voiam sa mai iau...ma costa 40 lei 1 sedinte de 45 min, iar amica asta are sedinte de 60 min. oricum nu acum...ma gandesc ca ori inainte de craciun ori dupa.
cu slabitul tau carmen si eu ma intreb de ce nu slabesti sau de ce slabesti atat de putin avand in vedere ca mananci atat de putin si atat de greu. eu azi am ciugulit putina salata de varza frecata cu sare si un strop de ulei...abia a intrat putina si putina cam 40 gr branza cottage cu masline verzi.
ieri am cam sarit calul....am facut masa in familie in cinstea lui Mario si a sotului si am mancat relativ putin in comparatie cu restul, dar am simtit ca am sarit calul totusi. apoi bine-nteles ca, carnea de pui facuta la cuptor am regurcitat-o la scurt timp.
asta e....offf nu mai trece ziua odata ca sa pot pleca la sala si sa am putin timp de relax ;)

#37 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 14 November 2011 - 02:03 PM

Dana ...da lasa l sa zica ce o vrea si tu FA CE TREBUIE!!
Bisou! :angryfire:

#38 Useril este offline   Dana_Fratila 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 11-November 11
  • LocationConstanta, Romania

Postat 15 November 2011 - 09:43 AM

neata! ce faceti gagici? eu ieri am ajuns la sala impreuna cu o prietena, am cam obosit-o pe saraca fata...a zis ca nu isi poate da seama cum de am atata rezistenta la sport, cand ea la nici 50 kg ale ei era varza dupa doar 30 de abdomene :)
apoi ne-am mai plimbat prin mall, am mancat o bucatica de peste cu niste cartofiori la cuptor...am ajuns la 10 noaptea acasa si m-am simtit super. am uitat de probleme, griji si stressul de acasa sau de la job. azi am sarcina de a da afara o angajata....ma simt super naspa...nu imi place sa dau lumea afara dar asa am sarcina data de la patron...asta mi-e meseria si tre' sa o fac si pe asta...chiar daca nu imi face placere.
voi ce mai faceti? pupicei si sa aveti o zi super

#39 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 15 November 2011 - 11:50 AM

Danuta eu is bine :) ....tocmai mi a cazut lucrarea dentara relipita de grec(vineri i a sunat ceasul!!)
Am pus de o piine pt distinsu' care i plecat sa i a bilete de vapoare
In rest...un plictis....!
Nu mai pune atitea la inima!
Hai o zi buna si pup....ma bucur ca te ai simtit bine(ai fost cu tipa cu sutienele???) :) :D

#40 Useril este offline   Dana_Fratila 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 11-November 11
  • LocationConstanta, Romania

Postat 15 November 2011 - 12:59 PM

a nu, tipa aia e din piatra-neamt. asta e o clienta de la magazin, cu care m-am imprietenit si ulterior am aflat ca suntem si vecine, locuim la 1 bloc distanta una de cealalta si uite asa ne-am apropiat una de cealalta si am zis sa mergem impreuna la sala etc. pup

Arata acest topic


  • 14 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi