Forum Culinar: Biscuiti din branza Cheddar cu chimen - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Biscuiti din branza Cheddar cu chimen

#1 Useril este offline   Oana S 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,606
  • Inregistrat: 16-September 11
  • LocationFlorida, SUA

Postat 28 November 2011 - 10:13 PM

Biscuiti din branza Cheddar cu chimen

Imagine atasata: monthly_11_2011/post-1297-13225107970196.jpg

Aceasta reteta o am de pe blogul Laurei Sava.


Ingrediente
350 g branza Cheddar, rasa
200 g faina
113 g unt la temperatura camerei
1 lingurita chimen
1/4 lingurita sare


Mod preparare

Se incalzeste cuptorul la 425 F/220C.

Se amesteca toate ingredientele, rezultand un aluat moale. Se fac din el 2-3 rulouri, si se dau la frigider pentru 15 min.
Dupa ce au stat rulourile la frigider, se taie din ele, felii de cca 1 cm grosime si se aseaza in tava unsa cu ulei sau tapetata cu hartie de copt.
Se dau biscuiti la cuptor pentru 10-12 min


Se pot face cu orice fel de cascaval.
Biscuiti se fac mai grosi sau mai subtiri, dupa preferinta.


Imagine postata
ReteteFamilie.com

Retete de la lume adunate și-napoi la lume date.

#2 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 29 November 2011 - 08:23 AM

Reteta asta imi pare foarte cunoscuta, poate pentru ca am facut-o chiar si eu, ca nu implica aluaturi care cresc, sau nu! Singura deosebire neremarcabila, este ca ai pus mac peste unele.

As zice ca macul nu se potriveste cu chimenul, dar e parerea mea, fireste eu as fi spus si de unde o stiu, ca nu e rusine, toti invatam unii de la altii.
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#3 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 29 November 2011 - 11:52 AM

Oana, foarte bine ti-au iesit. Eu chiar ador combinatia mac-chimen. Aici e foarte populara. Mai ales la piine si alte aluaturi. Chimen in aluat, mac si alte seminte deasupra.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#4 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 29 November 2011 - 12:12 PM

io nu i-am mai vazut (cred) dar o sa-i fac sigur. :D

#5 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 29 November 2011 - 02:02 PM

eu le-as face numai cu mac, muuult mac, si fara chimen, ca nu-mi place. si le-as face lungi, sub forma de saratele, si taiate in zigzag pe margini. n-ar mai semana cu minic, si-as da-o originala :violent6: , he, he!

#6 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 29 November 2011 - 02:20 PM

F. faini Oana!
Eu nu prea sunt cu dulciurile dar astea sarate ma omoara... biscuitii astia,cred ca primul il atrage pe al doilea,al doilea pe al treilea si tot asa ... :violent6:

#7 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 29 November 2011 - 03:50 PM

Vezi postareaOana S, la 28 November 2011 - 10:13 PM, a spus:


Ingrediente
350 g branza Cheddar, rasa
200 g faina
113 g unt moale
1 lingurita chimen
1/4 lingurita sare

Mod preparare
Se incalzeste cuptorul la 425 grade Farenheit (aprox. 220 grade C).
Se amesteca cu mana toate ingredientele. Se fac rulouri (2-3) din compozitie si se lasa la frigider pentru minim 15 minute.
Se taie felii de 1 cm. grosime din fiecare rulou si se aseaza in tava tapetata cu hartie de copt.
Se dau la cuptor 10-12 minute si inainte de a-i servi, se lasa pe un gratar la racit.

Se pot face cu orice fel de cascaval.
Biscuiti se fac mai grosi sau mai subtiri, dupa preferinta.


Tre' sa fie deliciosi. Right up my alley! :) Imi plac cei din ultima poza, subtiri, cu marginile aurii si crocante. Eu am sare grunjoasa de mare, extrasa aici la noi in salinele de pe malul oceanului. Ii voi prepara cu branza rasa mozarella, ca nu-i sarata, am sa-i presar cu chimen si cu grauntzi din sarea de care ziceam mai sus. Voi reveni cu dovada dupa ce ii voi prepara. :D

#8 Useril este offline   koral 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,485
  • Inregistrat: 01-January 10

Postat 29 November 2011 - 06:42 PM

Fain arată , Oana , indiferent de unde ai reţeta... nici eu nu-mi salvez in calculator sursa, şi mă tem că am răspuns si eu de câteva ori întrebării " cum se face...?" fără să menţionez a cui reţetă o copiasem în calculator.( Da-i drept că nici n-am primit vreo "amendă" :D )
Cred că o să-i fac şi eu de 1 Decembrie, ca să-i avem după fasolea cu ciolan... :)
Nu-i cereţi unei femei imposibilul. E capabilă să vi-l ofere!!!

#9 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 29 November 2011 - 07:46 PM

Macar daca erau cu caviar(nu ceddar) biscuitii astia.226 de euro 180 de gr. ;) Vreau caviarrrr :(( !

Oana macar nu da copy paste, foloseste cuvintele tale.Ok?

#10 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 29 November 2011 - 07:57 PM

Imi pare rau ca se isca asa o mare valva pentru o reteta , pe care personal o stiu de pe site-uri italo franceze de ceva ani buni, e drept ca e cu parmesan si nu cu cheddar ( asta fiind varianta saxofona).
Cum prea bine stiti, caci am mai scris si in "alte zari" , personal nu am inventat nici o reteta, am mostenit, vazut copiat, cerut, incercat etc....deci in momentul in care ceva este pus pe net e de domeniu public...degeaba scriu eu ca reteta mea de cartofi e a Geaninei, sau a Gelei , sau de la tanti Anisoara, sau vecina Xuleasca....fiecare a citit in alta parte , si ramane cu acea reteta in retetele scrise in "carnetzel" sau pe mail, sau mai stiu eu in ce *folder*
Si eu am citit reteta lui Guvi, si mi-am zis ca o fac, dar pana acum nu m-am invrednicit...cu toate ca sigur inlocuiam cheddar-ul cu parmezan, si nu mai era reteta ei...in plus asta cu 113 gr pachetul de unt e tipic USA , caci ( am retinut din nshpe retete citite pe net) ca asta e gramajul lor la cele *batoane de unt * asa cum irlandezii au pachetele de 454 gr :(( , caci e cu pounds etc etc ....

se fac si bastonase. Asa ca mai bine sa ne inveselim ca avem de unde alege atatea retete faine ;)

http://www.cookaroun...ead.php?t=53597

si biscuiti rotunzi

http://www.750g.com/....2.123.5155.htm

#11 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 29 November 2011 - 08:00 PM

Vezi postareastella, la 29 November 2011 - 07:57 PM, a spus:

Imi pare rau ca se isca asa o mare valva pentru o reteta , pe care personal o stiu de pe site-uri italo franceze de ceva ani buni, e drept ca e cu parmesan si nu cu cheddar ( asta fiind varianta saxofona).
Cum prea bine stiti, caci am mai scris si in "alte zari" , personal nu am inventat nici o reteta, am mostenit, vazut copiat, cerut, incercat etc....deci in momentul in care ceva este pus pe net e de domeniu public...degeaba scriu eu ca reteta mea de cartofi e a Geaninei, sau a Gelei , sau de la tanti Anisoara, sau vecina Xuleasca....fiecare a citit in alta parte , si ramane cu acea reteta in retetele scrise in "carnetzel" sau pe mail, sau mai stiu eu in ce *folder*
Si eu am citit reteta lui Guvi, si mi-am zis ca o fac, dar pana acum nu m-am invrednicit...cu toate ca sigur inlocuiam cheddar-ul cu parmezan, si nu mai era reteta ei...in plus asta cu 113 gr pachetul de unt e tipic USA , caci ( am retinut din nshpe retete citite pe net) ca asta e gramajul lor la cele *batoane de unt * asa cum irlandezii au pachetele de 454 gr ;) , caci e cu pounds etc etc ....

se fac si bastonase. Asa ca mai bine sa ne inveselim ca avem de unde alege atatea retete faine ;)



Stella :((
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#12 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 29 November 2011 - 08:01 PM

Vezi postareastella, la 29 November 2011 - 07:57 PM, a spus:

Imi pare rau ca se isca asa o mare valva pentru o reteta , pe care personal o stiu de pe site-uri italo franceze de ceva ani buni, e drept ca e cu parmesan si nu cu cheddar ( asta fiind varianta saxofona).
Cum prea bine stiti, caci am mai scris si in "alte zari" , personal nu am inventat nici o reteta, am mostenit, vazut copiat, cerut, incercat etc....deci in momentul in care ceva este pus pe net e de domeniu public...degeaba scriu eu ca reteta mea de cartofi e a Geaninei, sau a Gelei , sau de la tanti Anisoara, sau vecina Xuleasca....fiecare a citit in alta parte , si ramane cu acea reteta in retetele scrise in "carnetzel" sau pe mail, sau mai stiu eu in ce *folder*
Si eu am citit reteta lui Guvi, si mi-am zis ca o fac, dar pana acum nu m-am invrednicit...cu toate ca sigur inlocuiam cheddar-ul cu parmezan, si nu mai era reteta ei...in plus asta cu 113 gr pachetul de unt e tipic USA , caci ( am retinut din nshpe retete citite pe net) ca asta e gramajul lor la cele *batoane de unt * asa cum irlandezii au pachetele de 454 gr ;) , caci e cu pounds etc etc ....

se fac si bastonase. Asa ca mai bine sa ne inveselim ca avem de unde alege atatea retete faine ;)

http://www.cookaroun...ead.php?t=53597

si biscuiti rotunzi

http://www.750g.com/....2.123.5155.htm

Stella! ;) ;)
Saru' mana pentru link-uri! :((

#13 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 29 November 2011 - 08:45 PM

Acu' trantesc si eu una ca tzaranu' din pod care ieste' ;) cu ce pot inlocui eu cedaru' asta cu ceava mai neaosh?! ;)
Hi hi hi! Daca nu stiti nu-i nimik ca inventez eu ceva... :((

;) ;)

#14 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 29 November 2011 - 08:48 PM

Vezi postareaGeany, la 29 November 2011 - 08:45 PM, a spus:

Acu' trantesc si eu una ca tzaranu' din pod care ieste' ;) cu ce pot inlocui eu cedaru' asta cu ceava mai neaosh?! ;)
Hi hi hi! Daca nu stiti nu-i nimik ca inventez eu ceva... ;)

;) ;)

Janino, eu zic ca merge orice cascaval vrea muschiul tau :((
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#15 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 29 November 2011 - 08:53 PM

Vezi postareaMaya, la 29 November 2011 - 08:48 PM, a spus:

Vezi postareaGeany, la 29 November 2011 - 08:45 PM, a spus:

Acu' trantesc si eu una ca tzaranu' din pod care ieste' ;) cu ce pot inlocui eu cedaru' asta cu ceava mai neaosh?! ;)
Hi hi hi! Daca nu stiti nu-i nimik ca inventez eu ceva... ;)

:(( ;)

Janino, eu zic ca merge orice cascaval vrea muschiul tau ;)

Apa' ziceti' asa nene...Am la mine la magazin(parca-i al meu ;) )rotita de cascaval afumat,da' mai tarisor ashea nu dala moale ,si olea de burduf,pun mac(nu-mi place chimen) si vin cu impresii... ;)

#16 Useril este offline   Oana S 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,606
  • Inregistrat: 16-September 11
  • LocationFlorida, SUA

Postat 29 November 2011 - 09:11 PM

Geany, merge cu orice fel de cascaval. Eu am facut cu o amestecatura de parmezan si cheddar.

Am dat cautare pe net si am vazut reteta care este copy-paste de pe blogul Laurei Sava - daca deranjeaza pe cineva, eu pot sa scriu si cu cuvinetle mele. Reteta am copiat-o de pe site-ul meu, ca o postasem de mult acolo,si vad ca nu am mai scris cu cuvintele mele, nu stiu motivele, poate din lene...si nu am mintit ca nu mi-am mai adus aminte de unde o am. Prima data am crezut ca o am de pe forumurile americane, ca ei folosesc cantitatile de unt 113 care este un baton.

Cer sa se stearga reteta si sa o posteze cineva care stie sa o faca mai bine.

Va pup!!
ReteteFamilie.com

Retete de la lume adunate și-napoi la lume date.

#17 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 29 November 2011 - 09:15 PM

Eu cer sa nu se stearga reteta deloc ;)

Oana eu o sa-i incerc in modul meu si vedem ce iese...Tare mi-asi dori sa am branza deaia adevaraciune,da' poate oi avea si deaia candva.. :((

#18 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 29 November 2011 - 09:25 PM

Oana, am editat link-ul din mesaj.
Un sfat de la mine, ca sa eviti alte discutii, nu mai da copy/paste la retete. Daca totusi o faci, spune de unde/de la cine. Se poate si fara link. Regulamentul interzice :((
Ma bucur ca s-a descoperit sursa adevarata. Cum bine zicea si maestro William Shakespeare... much Ado about Nothing...
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#19 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 29 November 2011 - 10:34 PM

Oana, am facut un pic de curatenie pe aici, asa cum ti-a fost dorinta (si era si necesar).

#20 Useril este offline   Oana S 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,606
  • Inregistrat: 16-September 11
  • LocationFlorida, SUA

Postat 29 November 2011 - 11:23 PM

Vezi postareaMaya, la 29 November 2011 - 09:25 PM, a spus:

Oana, am editat link-ul din mesaj.
Un sfat de la mine, ca sa eviti alte discutii, nu mai da copy/paste la retete. Daca totusi o faci, spune de unde/de la cine. Se poate si fara link. Regulamentul interzice :lol:
Ma bucur ca s-a descoperit sursa adevarata. Cum bine zicea si maestro William Shakespeare... much Ado about Nothing...


Zis si facut. Am editat reteta. Am scris cu cuvintele mele.
Multumesc de sfaturi. Am sa fiu mai atenta pe viitor.
Acum sa vad cine-i face si cu-i ii place!!?
ReteteFamilie.com

Retete de la lume adunate și-napoi la lume date.

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi