Forum Culinar: Curcan pentru Craciun - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Curcan pentru Craciun

#1 Useril este offline   Cami 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrasov - Dubai

Postat 08 December 2011 - 09:19 AM

Anul asta, de Craciun, vreau sa bag la cuptor un curcan intreg. N-am facut niciodata, asa ca sunt cam in ceata. A facut cineva? Are cineva idei, secrete, tips pe care le poate impartasi? Pliz help :floare:

#2 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 08 December 2011 - 11:04 AM

Cami, eu il fac simplissssssim . la fel ca pe pui...pus in tava ( la orice friptura pun alaturi ceapa mica /shalote, mai multe ; daca e ceapa mare o tai in sferturi, cativa catei de usruroi, si o mana de rosioare) sarez curcanul,(il intep ici si colo cu furculita ca sa iasa grasimea) ori versi un pic de ulei pe el sau pui unt, dau la cuptor la temperatura destul de mare 220-230 cat sa se faca un pic, si il tot intorc , il mai ung cu grasimea din tava ( datorita intepaturilor, care se pot repeta :happy4: ) .

#3 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 08 December 2011 - 11:05 AM

...n-am mai editat . pun doar o poza cu cel curcan facut asa.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_12_2011/post-16-13233351033059.jpg


#4 Useril este offline   Cami 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrasov - Dubai

Postat 08 December 2011 - 11:49 AM

Vezi postareastella, la 08 December 2011 - 11:04 AM, a spus:

Cami, eu il fac simplissssssim . la fel ca pe pui...pus in tava ( la orice friptura pun alaturi ceapa mica /shalote, mai multe ; daca e ceapa mare o tai in sferturi, cativa catei de usruroi, si o mana de rosioare) sarez curcanul,(il intep ici si colo cu furculita ca sa iasa grasimea) ori versi un pic de ulei pe el sau pui unt, dau la cuptor la temperatura destul de mare 220-230 cat sa se faca un pic, si il tot intorc , il mai ung cu grasimea din tava ( datorita intepaturilor, care se pot repeta :) ) .


Steluto, sarumana pentru sfaturi :) :happy4:

#5 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 08 December 2011 - 12:02 PM

Mama face de niste ani buni curcan la cuptor, ca sa mai diminuam din colesterol.

Mie imi place sa-l balacesc in vin alb cu buruieni macar 3 ore, dar daca eu nu sunt acolo, mama sare etapa asta.
Il saram si piperam bine pe dinauntru, mama baga in el ciuperci si sferturi de mar, ciupercile gasesc intotdeauna doritori.
Nu-l intepam, punem niste vin alb in tava, dar il ungem putin cu ulei si apoi din cand in cand cu sosul rezultat in ultima ora. Pentru un curcan de 3 kile in functie de cuptor, cam 2 ore si jumate.
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#6 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 08 December 2011 - 12:10 PM

Am citit undeva nu mai tin minte unde, ca pentru a-i da un aspect frumos auriu, trebuie uns cu un amestec din 1 lingura miere plus 1 lingura mustar.
E valabil si pentru rata.

#7 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 08 December 2011 - 03:30 PM

Eu fac mereu reteta lui Alton Brown, un pic modificata. Procesul e mai complicat, dar mie imi place pentru ca iese friptura moale si zemoasa: prepar de cu seara o saramura din apa cu sare, zahar (la 4 l de apa 1 cana de sare si 1/2 de zahar), dafin, piper, o mana de legume uscate, ginger daca ai, pun maglavaisul asta pe foc cat sa se topeasca sarea si zaharul, apoi il racesc.

Intr-o cratita mare bag curcanul, torn saramura si apoi pun cratita in frigider pana a doua zi. Scot curcanul din saramura, il usuc, il ung cu ulei si piper, il umplu cu ierburi (mie imi place rozmarin, busuioc), ceapa, scortisoara, muuult ustoroi.

Il las la temp camerei 1 h si apoi il bag in cuptor la foc mare (500F), cu pieptul in jos (ca sa se adune sucul in piept si sa nu iasa uscat). Dupa 1/2 h il intorc cu pieptul in sus si reduc temperatura la mediu. Il las pana se rumeneste frumos sau daca ai termometru, pana ajunge la 161 F.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#8 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 08 December 2011 - 04:11 PM

şi eu îl bag în saramura ca aura numai că după aia frec unt cu ierburi şi condimente şi-l intromit sub pielea de pe piept, îl acopăr cu foi de varză murata (merge şi varză naturală) înainte de a-l da la cuptor. foile le schimb de câteva ori, dacă se ard, pun altele.

#9 Useril este offline   Cami 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrasov - Dubai

Postat 11 December 2011 - 11:05 AM

Vezi postareaDexter, la 08 December 2011 - 04:11 PM, a spus:

şi eu îl bag în saramura ca aura numai că după aia frec unt cu ierburi şi condimente şi-l intromit sub pielea de pe piept, îl acopăr cu foi de varză murata (merge şi varză naturală) înainte de a-l da la cuptor. foile le schimb de câteva ori, dacă se ard, pun altele.


Sar'na mult pentru raspunsuri. Sper sa iasa bun si fraged :)
O sa va spun dupa Craciun cum a iesit si ce impresie a facut :rolleyes: .

#10 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 11 December 2011 - 11:54 PM

Vezi postareaaura, la 08 December 2011 - 03:30 PM, a spus:

Eu fac mereu reteta lui Alton Brown, un pic modificata. Procesul e mai complicat, dar mie imi place pentru ca iese friptura moale si zemoasa: prepar de cu seara o saramura din apa cu sare, zahar (la 4 l de apa 1 cana de sare si 1/2 de zahar), dafin, piper, o mana de legume uscate, ginger daca ai, pun maglavaisul asta pe foc cat sa se topeasca sarea si zaharul, apoi il racesc.

Intr-o cratita mare bag curcanul, torn saramura si apoi pun cratita in frigider pana a doua zi. Scot curcanul din saramura, il usuc, il ung cu ulei si piper, il umplu cu ierburi (mie imi place rozmarin, busuioc), ceapa, scortisoara, muuult ustoroi.

Il las la temp camerei 1 h si apoi il bag in cuptor la foc mare (500F), cu pieptul in jos (ca sa se adune sucul in piept si sa nu iasa uscat). Dupa 1/2 h il intorc cu pieptul in sus si reduc temperatura la mediu. Il las pana se rumeneste frumos sau daca ai termometru, pana ajunge la 161 F.

Si eu fac ca Aura in saramura, doar ca...atunci cand il bag la cuptor pun unt intre pielea de pe piept si carne (de la Jamie Oliver citire)Desfac usor pielea si cu unt moale il masez usor :)Nu e la fel de dietetic..dar pieptul e moale,zemos si delicios. Nu-l pun cu fundul in sus, ca se duce tot untul..dar il acopar cu folie si il las deschis doar la sfarsit.
A cat is a friend fur-ever !

#11 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 15 December 2011 - 11:31 AM

Vezi postareaCami, la 08 December 2011 - 09:19 AM, a spus:

Anul asta, de Craciun, vreau sa bag la cuptor un curcan intreg. N-am facut niciodata, asa ca sunt cam in ceata. A facut cineva? Are cineva idei, secrete, tips pe care le poate impartasi? Pliz help :occasion15:


Ca pentru orice zburatoare preparata la cuptor, la tava, îti recomand calduros sa pui curcanul în tava culcat pe o coasta, apoi pe cealalta. Deci nu pe piept sau -clasic- pe spate.
Pozitia asta permite o coacere mai uniforma, evitînd dezastrul în care pieptul e deja uscat cînd pulpele nu s-au copt suficient.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#12 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 15 December 2011 - 11:59 AM

Vezi postareaAlexandru, la 15 December 2011 - 11:31 AM, a spus:

Vezi postareaCami, la 08 December 2011 - 09:19 AM, a spus:

Anul asta, de Craciun, vreau sa bag la cuptor un curcan intreg. N-am facut niciodata, asa ca sunt cam in ceata. A facut cineva? Are cineva idei, secrete, tips pe care le poate impartasi? Pliz help :occasion15:


Ca pentru orice zburatoare preparata la cuptor, la tava, îti recomand calduros sa pui curcanul în tava culcat pe o coasta, apoi pe cealalta. Deci nu pe piept sau -clasic- pe spate.
Pozitia asta permite o coacere mai uniforma, evitînd dezastrul în care pieptul e deja uscat cînd pulpele nu s-au copt suficient.


uite cum am facut eu o o rata si a iesit pieptul fraged de tot. Invelit "in pancetta"

http://artaculinara....%9Ba-la-cuptor/

#13 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 15 December 2011 - 12:36 PM

Vezi postareaAlexandru, la 15 December 2011 - 11:31 AM, a spus:

Ca pentru orice zburatoare preparata la cuptor, la tava, îti recomand calduros sa pui curcanul în tava culcat pe o coasta, apoi pe cealalta. Deci nu pe piept sau -clasic- pe spate.
Pozitia asta permite o coacere mai uniforma, evitînd dezastrul în care pieptul e deja uscat cînd pulpele nu s-au copt suficient.


F interesant, merci!

Eu nu am facut niciun curcan intreg, dar am citit ca e necesar sa fie copt cca 1 ora ptr fiecare kg de carne, la 165C

#14 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 25 December 2011 - 07:31 PM

Noi am facut azi, pt prima data, curcan la cuptor. Simplu, zic eu. L-am imbracat in pancetta, iar in tava am pus costita de porc si carnati praoaspeti, un pic de ulei de masline, vin alb si un pic de bulion. Am condimentat bine si am lasat muuult la cuptor. Undeva spre sfarsit am pus si ceapa si gulia.
A iesit o bunatate. Cu siguranta vom mai repeta experienta.
Sorina

#15 Useril este offline   Cami 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrasov - Dubai

Postat 28 December 2011 - 12:36 PM

Zburatoarea mea:
Imagine atasata: monthly_12_2011/post-30-1325068171047.jpg

Imagine atasata: monthly_12_2011/post-30-13250681790881.jpg

Inainte sa-l pun la cuptor l-am masat vreo 15 minute cu ulei de masline. Apoi am facut o pasta din unt, un catel de usturoi, piper si rozmarin uscat si i-am pus pasta asta pe piept, intre piele si carne. In tava, pe langa el, am pus legume taiate cuburi (un cartof, un pastarnac, o bucata de telina). Inauntru, am bagat cateva ramuri de salvie, rozmarin uscat si piper proaspat macinat. L-am acoperit cu folie de aluminiu si l-am bagat in cuptor. L-am tinut acolo 3 ore. Dupa 3 ore era deja super facut. Am luat folia de pe el, am turnat peste el sos din tava si l-am mai lasat 10-15 minute sa se rumeneasca pielea. A fost bun-bun. Si a avut succes la musafiri.
Multumesc tuturor pentru sfaturi.

#16 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 28 December 2011 - 12:45 PM

Foarte frumos ti-a iesit curcanul Cami :notworthy: !
Brava.

#17 Useril este offline   Cami 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrasov - Dubai

Postat 28 December 2011 - 02:12 PM

Vezi postareaany_annette, la 28 December 2011 - 12:45 PM, a spus:

Foarte frumos ti-a iesit curcanul Cami :pupic: !
Brava.

Multumesc, Any :hug:

#18 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 28 December 2011 - 02:34 PM

Felicitari Cami! :pupic:
Ti-a iesit superb.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#19 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 28 December 2011 - 04:50 PM

felicitari Cami! frumos ti-a iesit curcanul! :pupic:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#20 Useril este offline   Cami 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrasov - Dubai

Postat 02 January 2012 - 08:45 AM

Aura si Daniela, multumesc :tongue3:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi