Forum Culinar: CRETA GRECIA - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

CRETA GRECIA cum e aici.

#1 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 09 December 2011 - 12:44 PM

Trebuia sa pun fotografiile astea la locul lor.
Deci 9 decembrie soare ,verdeata parca imi pare rau ca plec.
Am fotografiat mandarinul din curte
Imagine atasata: monthly_12_2011/post-413-13234268943807.jpg
lamiul
Imagine atasata: monthly_12_2011/post-413-1323426962176.jpg
ceva vedere de ansamblu(am si niste verze-n cadru)
Imagine atasata: monthly_12_2011/post-413-13234271546072.jpg

grappe fruit ul(cretanii nu maninca asa ceva pt ca se spune ca dauneaza potentei)
Imagine atasata: monthly_12_2011/post-413-13234272376726.jpg
Mai am facut fotografia unuia dintre tinerii maslinii...pierdut printre rindurile de telina)
Imagine atasata: monthly_12_2011/post-413-13234273300794.jpg
Si termin cu fotografia litchiului in floare
Imagine atasata: monthly_12_2011/post-413-13234273937388.jpg

#2 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 09 December 2011 - 01:06 PM

Reteta conservarii maslinelor verzi à la TZAKISTES


Se culeg maslinutele li se sparge pulpa cu ciocanul de snitele(nu trebuiesc macelarite )sau daca exista rabdare se cresteaza fiecare maslina in parte
si max 10 zile se tin in apa schimbindu se apa in fiecare zi.
Se gusta si cind au devenit mai putin amare se pun( in borcan) intr o saramura(1l apa calduta la 100gs sare pt 1 kg de masline)
Se poate adauga 1/2 ceasca de zeama de lamiie(sau o lamiie bio feliata)ceapa(sau usturoi) ,coriandru, fenouil, ardei mic rosu
La suprafata borcanului se adauga ulei
Se consuma rapid
Imagine atasata: monthly_12_2011/post-413-13234286159765.jpg
PS operatie facuta rapid in viltoarea pregatirii bagajelor...sorry foto nu prea ...reusita!

#3 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 09 December 2011 - 01:12 PM

Carmaw, nu stiu povestea, de ce esti in Creta si unde pleci? Acolo locuiesti acum?
Ceea ce am vazut eu in Creta nu se potriveste deloc cu ce vad in pozele tale. Eu am fost intr-un inceput de septembrie si in afara de curtea interioara a hotelului care era cit de cit verde, restul era galben si caramiziu, punctat cu verde din loc in loc unde erau maslini. Poate ma faci sa-mi schimb impresia despre locul ala.

#4 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 09 December 2011 - 01:19 PM

deci ai lamai, portocale, mandarine, masline, varza, telina bio! olè! si citrice din gradina ta la ora asta! good! daca le culegeti pe toate cum procedezi sa tina? le lasi in vreo pivnita pana va intoarceti? sau trebuie sa le iei toate cu tine? dulceata/limoncello/orangello etc?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#5 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 09 December 2011 - 01:31 PM

Vezi postareaDaniella, la 09 December 2011 - 01:19 PM, a spus:

deci ai lamai, portocale, mandarine, masline, varza, telina bio! olè! si citrice din gradina ta la ora asta! good! daca le culegeti pe toate cum procedezi sa tina? le lasi in vreo pivnita pana va intoarceti? sau trebuie sa le iei toate cu tine? dulceata/limoncello/orangello etc?

Da buna intrebare Daniella....telina a pus o o vecina eu nu mai pot ca nu mai am 20 de ani...iau si eu dar nu as putea o birui o pe toata.
Varza e putina
Grappe nici eu acum nu ma prea omor si ca sa va spun de cind m am inelat chhiar ca nu mi vine sa maninc citrice...deci da Dd sdar eu nu pot...
Unii maslini mai sunt inca incarcati albanezii se platesc cu 30e pe zi culeg incarca sacii ii duc la presa si de acolo ori se dau banii 2E pe kilo la angross sau ulei
Pivnita geme dar nu asta e problema cind stomacul meu e micut micut...
Si aici e la ordinea zilei ca foiecare sa intre in curtile vecinilor si sa si ia ce legume vrea.
Sa vedeti cum livezi intregi de portocali nu sunt culesi de localnici si sunt la indemina turistilor!
Am mai zis pe undeva caci pacat ca nu mai sunt tinara activam agentia aia de turism si faceam troc cules...de detoate contra d amiaza libera si casa
Asta e tineretea fuge repede...

#6 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 09 December 2011 - 01:34 PM

Vezi postareaCarmella, la 09 December 2011 - 01:12 PM, a spus:

Carmaw, nu stiu povestea, de ce esti in Creta si unde pleci? Acolo locuiesti acum?
Ceea ce am vazut eu in Creta nu se potriveste deloc cu ce vad in pozele tale. Eu am fost intr-un inceput de septembrie si in afara de curtea interioara a hotelului care era cit de cit verde, restul era galben si caramiziu, punctat cu verde din loc in loc unde erau maslini. Poate ma faci sa-mi schimb impresia despre locul ala.

Asta din cauza ca anul asta a pluat mult aici...si cind sunt si zile cu soare ca azi...e paradisul!
Uite la anul vii aici...si o sa vezi ca o sa ti schimbi impresiile!
Da mai bine iei si niste colegi de pe arta daca tot suntem la capitolul'satietate'!:D))
ps frunzele portocalilor lamiilor etc etc e normal ca sunt verzi ca e timpul lor(adicatelea cum sa aiba frunza galbena si el sa aiba fructe???
Pe de alta parte da....,ulmii,platanii( i a fotografiat omu azi ca sa i puna pe sit) da, ei au... frunzele ingalbenite

#7 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 09 December 2011 - 02:09 PM

Cred ca anul asta nu doar o fi plouat mult, dar in toata Europa a fost excesiv decald, iarna nu a venit inca pe nicaieri, nici macar la noi, duminica erau 18 grade si soare la Bucuresti. :D Saptamana asta ce s-a mai racorit ca 1 zi si 1 noapte a plouat, de ieri, iar e soare...mai cu dinti, dar pt 9 decembrie este foaarte cald. Se pare ca nu os a avem deloc zapada iarna asta in sud, dupa ce zice prognoza meteo.
Si in zona Napoli este tot verde si tot asa citricii cu roade-n parg! Am pus si eu foto cu ei la impresii culinare din calatorii.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#8 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 09 December 2011 - 02:19 PM

Vezi postareaDaniella, la 09 December 2011 - 02:09 PM, a spus:

Cred ca anul asta nu doar o fi plouat mult, dar in toata Europa a fost excesiv decald, iarna nu a venit inca pe nicaieri, nici macar la noi, duminica erau 18 grade si soare la Bucuresti. :floare: Saptamana asta ce s-a mai racorit ca 1 zi si 1 noapte a plouat, de ieri, iar e soare...mai cu dinti, dar pt 9 decembrie este foaarte cald. Se pare ca nu os a avem deloc zapada iarna asta in sud, dupa ce zice prognoza meteo.
Si in zona Napoli este tot verde si tot asa citricii cu roade-n parg! Am pus si eu foto cu ei la impresii culinare din calatorii.

Imi place sa fie soare...da vreau va rog zapada de pe 22dec...macar la Vatra Dornei!!
Da aici eff frumos...da cum sa ma impart(locatari de verificat,pomana de facut et etc....) deci musai macar eu ma impart intre trei tari...asta e!
pup ma duc sa maninc ultimile ramasite!!

#9 Useril este offline   Phoenix 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,574
  • Inregistrat: 13-December 10

Postat 09 December 2011 - 02:31 PM

Anul viitor vreau vacanta in Creta , ca tot nu am mai fost in Grecia de vreo 3 ani , iar in Creta nu am fost niciodata.

#10 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 09 December 2011 - 02:36 PM

Ma tot uit la poze :105: Iar ies,si iar intru :) Imi vine in minte,ce asi face cu atatea lamai?!,da portocale?!,da masline ?! ...si-mi vin tot felul de idei ..normal :floare: ... =)) =))

#11 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 09 December 2011 - 02:44 PM

Vezi postareaGeany, la 09 December 2011 - 02:36 PM, a spus:

Ma tot uit la poze =)) Iar ies,si iar intru :) Imi vine in minte,ce asi face cu atatea lamai?!,da portocale?!,da masline ?! ...si-mi vin tot felul de idei ..normal :floare: ... =)) :)

Geanuta fi tu ca de obicei draguta si nu mi face rau...azi plimbindu ma sa fac poze am cules o mica mandarina ...am putut suge doar sucul....
Naspa nu??
Izukule vino in oct sau noiembrie...si sa fim sanatosi...vorbim da?
:105:

#12 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 09 December 2011 - 02:49 PM

Vezi postareacarmaw, la 09 December 2011 - 02:44 PM, a spus:

Vezi postareaGeany, la 09 December 2011 - 02:36 PM, a spus:

Ma tot uit la poze =)) Iar ies,si iar intru :) Imi vine in minte,ce asi face cu atatea lamai?!,da portocale?!,da masline ?! ...si-mi vin tot felul de idei ..normal :floare: ... :) =))

Geanuta fi tu ca de obicei draguta si nu mi face rau...azi plimbindu ma sa fac poze am cules o mica mandarina ...am putut suge doar sucul....
Naspa nu??
Izukule vino in oct sau noiembrie...si sa fim sanatosi...vorbim da?

Bllee! :105: Bini' is draguta na'... :)

:) :)

M-am razgandit:limoncelo,dulceata de mandarine,tarta cu lamaie.... :)

#13 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 09 December 2011 - 03:10 PM

Si unde pleci maica ?
Nu-mi lasi mie cheia ?Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#14 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 09 December 2011 - 03:17 PM

Acum la ora 15 am auzit galagie mare;;;cind ce sa vezi??
Ciobanii coborau cu turmele de oi!
Idilic!

Imagine atasata: monthly_12_2011/post-413-13234364554131.jpg

Mare mare aglomeratie...
Imagine atasata: monthly_12_2011/post-413-13234365120008.jpg

Cunosc o romanca care si a lasat barbatul si fetita si s a luat cu un frumos pastor..mai tinar decit ea...bravos!
El cita frunza cita iarba oi si banii si ea multa imaginatie de ain cheltuii surplusul!

Mda viata e cum si o face omul!

#15 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 09 December 2011 - 03:21 PM

Vezi postareaGeany, la 09 December 2011 - 02:49 PM, a spus:

Vezi postareacarmaw, la 09 December 2011 - 02:44 PM, a spus:

Vezi postareaGeany, la 09 December 2011 - 02:36 PM, a spus:

Ma tot uit la poze =)) Iar ies,si iar intru :) Imi vine in minte,ce asi face cu atatea lamai?!,da portocale?!,da masline ?! ...si-mi vin tot felul de idei ..normal :floare: ... :) =))

Geanuta fi tu ca de obicei draguta si nu mi face rau...azi plimbindu ma sa fac poze am cules o mica mandarina ...am putut suge doar sucul....
Naspa nu??
Izukule vino in oct sau noiembrie...si sa fim sanatosi...vorbim da?

Bllee! :105: Bini' is draguta na'... :)

:) :)

M-am razgandit:limoncelo,dulceata de mandarine,tarta cu lamaie.... :)

Mai reaoo!!
Si eu care am rugat pe cineva de o locatie linga gara(pt a ne intilnii....)
Vezi cum esti??

#16 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 09 December 2011 - 03:24 PM

Deci tu zici ca turistii pot culege din gradinile grecilor ?
Si eu nu aveam curajul sa culeg o smochina din smochinii de pe drum de frica sa nu strige careva la mine .Imagine postata
Era vremea smochinelor ,care se scuturau efectiv pe jos dar in magazine nu gaseai una.

Eu ma uiatam ca matza la calendar si baleam de pofta .Era in 15 septembrie in Thassos , acum 3 ani .
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#17 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 09 December 2011 - 03:26 PM

Vezi postareaPiscotel, la 09 December 2011 - 03:10 PM, a spus:

Si unde pleci maica ?
Nu-mi lasi mie cheia ?Imagine postata

Pai sa stii ca e o idee...deci uzi ce e verde iei cheia da iti las pe si Choupilica dragutu
Iulie si august te intereseaza....nu sunt decit min 35 de grade la umbra si daca vine Izuk atunci face rau de cald si de lumina!!!(e prea alba!!)
Deci pe la anul.....da daca vreti organizam un paste de al culinarului aici! :105: :floare:

#18 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 09 December 2011 - 03:29 PM

Vezi postareacarmaw, la 09 December 2011 - 03:26 PM, a spus:

Vezi postareaPiscotel, la 09 December 2011 - 03:10 PM, a spus:

Si unde pleci maica ?
Nu-mi lasi mie cheia ?Imagine postata

Pai sa stii ca e o idee...deci uzi ce e verde iei cheia da iti las pe si Choupilica dragutu
Iulie si august te intereseaza....nu sunt decit min 35 de grade la umbra si daca vine Izuk atunci face rau de cald si de lumina!!!(e prea alba!!)
Deci pe la anul.....da daca vreti organizam un paste de al culinarului aici! Imagine postata Imagine postata



Totul e posibil .
Sa vedem ce ne mai aduce anul .Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#19 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 09 December 2011 - 03:34 PM

Vezi postareaPiscotel, la 09 December 2011 - 03:24 PM, a spus:

Deci tu zici ca turistii pot culege din gradinile grecilor ?
Si eu nu aveam curajul sa culeg o smochina din smochinii de pe drum de frica sa nu strige careva la mine .Imagine postata
Era vremea smochinelor ,care se scuturau efectiv pe jos dar in magazine nu gaseai una.

Eu ma uiatam ca matza la calendar si baleam de pofta .Era in 15 septembrie in Thassos , acum 3 ani .

Piscotel aici se face ingrasamint din portocale caci costa mult prea mult plata albanejilor sa culeaga totul...stii localnicii nu fac decit sa invirta koboloiul...
Deci fara probleme la cules...si eu am smochini aici peste tot §
Alta data stii!!
Dar viata aici in insula asta mare e mai lejera decit in alte insule caci izvoare sunt peste tot...nu va spun ce apa am la robinet(da tot cumpar...de asa am fost invatata!!)ca avem fabrica de imbuteliere aici la 200 m caci unde stau e o sursa recunoscuta...iar soarele este quasi permanent deci ierbaraiele cresc ca neamu prost
Cretanii nu cumpara decit sare ,zahar si cafea in rest au totul.
Sa vad daca mai am poza in care capreke vecinului mincau dovlecei ,vinete si portocale...

#20 Useril este offline   Hazel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 933
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSuffolk

Postat 09 December 2011 - 03:54 PM

Carmen ma trec si eu pe lista, vreau si eu sa culeg portocale din copac :floare:
Imagine postata

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi