Forum Culinar: CRETA GRECIA - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

CRETA GRECIA cum e aici.

#21 Useril este offline   Phoenix 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,574
  • Inregistrat: 13-December 10

Postat 09 December 2011 - 03:55 PM

Pai sa stii ca dupa o iarna lunga in Finlanda , o vara in Grecia cred ca ar fi un soc .Desi eu ma gandeam la iunie , nu la august .Noi am renuntat de mult la vacante in luna august in tari calde . Preferam iunie si septembrie .Eu as adora si noiembrie , cu siguranta . Nu sunt genul care se balaceste , mie imi plac plimbarile , natura, temperatura moderata.Poate conving consoarta la 2 vacante , una de balaceala pentru el si pitica in vara , apoi una de relaxare pentru mine in toamna .
Acum , serios , am vazut pareri impartite despre Creta , unii ca da , altii ca ba . Ce e frumos de vazut in Creta?Insula e mare , unde este mai bine sa mergi , daca vrei sa-ti speli ochii?

#22 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 09 December 2011 - 04:07 PM

Vezi postareaizuk, la 09 December 2011 - 03:55 PM, a spus:

Pai sa stii ca dupa o iarna lunga in Finlanda , o vara in Grecia cred ca ar fi un soc .Desi eu ma gandeam la iunie , nu la august .Noi am renuntat de mult la vacante in luna august in tari calde . Preferam iunie si septembrie .Eu as adora si noiembrie , cu siguranta . Nu sunt genul care se balaceste , mie imi plac plimbarile , natura, temperatura moderata.Poate conving consoarta la 2 vacante , una de balaceala pentru el si pitica in vara , apoi una de relaxare pentru mine in toamna .
Acum , serios , am vazut pareri impartite despre Creta , unii ca da , altii ca ba . Ce e frumos de vazut in Creta?Insula e mare , unde este mai bine sa mergi , daca vrei sa-ti speli ochii?

Pai nu trebuie convins decit de UNA vacanta caci in sf sept oct chiar si noiembrie(eu am innotat pe29 dar nu anul asta)...apa e calda,preturile(inchirieri,restaurante,souveniruri) la toate sunt mici deci parerea mea asta e!
pot sa ti pun un link cu ce se poate face,plaja plimbari multe bicicleta istorie mincare...MULTA si in ulei de masline...tot ce vrei
Vrei shoping se pune si asta;
Dar acum o solas mai moale caci in2 ore luam vaporul care paraseste cheiul la 21
Am complicatii trebuie sa ajung la veterinar,cabinete ,trebuie sa ma fofilez cu CHOUPY si ghiceste ce face eroul meu la ora 5 d amiaza se duce la o bere la taverna :floare:

#23 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 06 November 2012 - 06:59 AM

Mai revigorez topicul asta,recitesc ultimum mesaj ,imi strg o lacrima ca iubirea lui mama Choupy nu mai este:(:thumleft:....
Deci am fost duminica la sarbatoarea castanei
Taverne deschise,se ofereau castane la gratar dar si fierte,tzuica si vin
Pe scena ( in aer liber)ca de obicei au aparut politicieni(de toate culorile) iar apoi au venit copii in dansuri populare sa danseze.
La tombola organizata am vazut ca se dadeau cadouri babane.
Se vindea pamint amestecat cu frunze de castan si coji,visinate,prajituri de casa si tuica cu miere, dulceata de castane,mileuri si diverse produse din lut(f frumos pictate)
Cretanii mincau (decojeau castanele )la bagau in ulei.... totul acompaniat de sare si usturoi!!
imbucatura si paharul de tuica dat pe git!!
Am parasit totul pe la 3 dupa amiaza(se inopteaza rapid in munti)....ei tot trageau la castane si alcool!
TRAIASCA CRIZA!!

#24 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 06 November 2012 - 09:05 PM

Se scursese deci si a doua zi de greva generala....fara doctori, fara farmacii si in final fara .....electricitate! :)
Minunat!!....tocmai pusesem o crema de potiron pe foc!!
Deci am aprins luminari ,lampa cu gaz ca pe vremea indepartatei copilarii!
Dupa 2 ore de intuneceala a venit LUMINA :hug:

#25 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 07 November 2012 - 09:53 AM

Cum se face sosul lor din oua ,lamiie...si 'prietenii'


AVGOLEMONO

http://www.youtube.c...h?v=03c2_YaFCec

KHALI OREXI!!(pofta buna!)

#26 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 08 November 2012 - 08:00 PM

iarasi au oprit lumina si pt a face rost de niste doctorii m au plimbat de la ANA la Caiafa....adica spital farmacie(30km) apoi iarasi spital caci nu mi au trecut pe carnet med si farmacista nu a vrut sa mi le dea:(
Deci alta plimbare catre spitalul cu doftori puturosi si un schimb de 'replici'
Anarhie.... :biggrin:
Pe med pe care am reusit sa le i au azi am dat doar 67 e si miine i au restul..... asta in cond in care ce am eu trebuie rambursat 100%
ps binenteles ca aceste aventuri au fost pt ca iarasi nu au lucrat doctorii(bine ca macar m au primit la spital)
APERGHIA(GREVA)
=======================================================================
si aventurile vor continua :) :) :D

#27 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 08 November 2012 - 08:26 PM

OREZUL CU YAOURTH(servit mereu cu ocazia ....nuntilor).PILAFI

Se alege orezul alb (sa nu fie de tip basmati)peste care se adauga supa in care s a fiert carnea de oaie....se fierbe totul in aceasta'supa',se adauga sare,piper si gata...e aproape gata.
Cind pilaful e aproape rece se adauga yaourth ul care ii ia din senzatia aceea de gras.
F gustos dar ....are la calorii!!
Cu ocazia nuntilor(gamo')se serveste mereu acest PILAFI'
Separat sunt.... muntii de carne de oaie fierta!!
Petrecere frumoasa!!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi