Forum Culinar: A venit, a venit... iarna - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

A venit, a venit... iarna

#1 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 14 December 2009 - 10:12 AM

O fi el topic de cocktail-uri si alte bauturi, de ce sa nu se scrie si despre ceai-uri?

Asa ca o sa va zic ceva de Hot Chocolate ... It started with a kiss... =))

Nu intamplator, pentru ca ce poate fi mai bun cand esti afara in frig + eventoal zapada pana-n genunchi decat o ciocolata ferbinte? O tuica fearta, evident :D Dar nu va zic de tuica ci revin la ciocolata ferbinte.

Pe care s-o faceti voi asa cum aveti chef pentru ca nu despre cum se face ciocolata ferbinte vreau sa va zic ci despre altceva. Despre cum sa-i dati si gusturi mai aparte daca aveti chef. Fara sa folositi esente sau extracte chimice sau siropuri cu gusturi de mai stiu io ce.

Asadar, in ibricul in care faceti ciocolata ferbinte puteti pune si un pliculet de... ceai. Ceaiul are meritul ca da o nota subtila de aroma, fara ca sa amarasca beutura sau sa-i dea o aroma prea puternica. Pliculete de ceai, ca sa nu stati sa pescuiti dupe aia frunzulitele de ceai, Dar daca nu va deranjeaza... Ah, sau folositi "oul" de ceai. Bun si ala.

V-as recomanda sa incercati, mai intai, ceaiul de menta. Apoi... Earl Grey poate da o nota interesanta citrica. Ceaiul verde da o nota speciala dulceaga de mosc (musk). Sau... incercati, incercati, incercati si povestiti experientele voastre.

Si nu uitati, sa beti ciocolata ferbinte afara in frig. Si daca ati facut-o buna, savoarea va ajunge de pe limba, incet incet, direct la inima.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#2 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 14 December 2009 - 11:28 AM

Pe asta o incerc azi, omoratorule de brazi ce-mi esti :?: .
Imi face cu ochiul versiunea mentolata.
Multumiri pentru reteta. :porc:
Keep them coming!
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi