Forum Culinar: Trandafiri dulci din mere si aluat fraged - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Trandafiri dulci din mere si aluat fraged Ultrarapid...

#1 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 27 January 2012 - 07:39 PM

Reteta asta minunata am gasit-o in pachetul de foietaj acum vreo doi ani si m-am indragostit de ea la prima vedere.
Acest dulce ma scoate din incurcatura de fiecare data cand am musafiri neanuntati din vreme, ci asa cu o ora inainte"hai ca trecem pe la voi" :rolleyes:
Conditia este sa am aluat fraged preparat in congelator...merge si foietaj dar e prea sarat!


Ingrediente pentru 15 bucati:

600 grame aluat fraged, eu il fac pe al Laurei Laurentiu;
3 mere mari, rosii, ionatan
8 linguri de zahar;
o lingura scortisoara macinata;
o linguritarasa de sare de lamaie;
Modul de preparare:
Punem aluatul la decongelat.
Mai intai pregatim merele:
Le taiem in doua,le curatam de cotor, apoi fiecare jmatate se feliaza subtire, asa:
Atentie, nu se curata de coaja, ea e farmecul!
Imagine atasata: monthly_01_2012/post-1400-132768365667.jpg
Le punem intr-o tigaie antiaderenta, presaram zahar pe ele, cam 6 linguri si sarea de lamaie
Imagine atasata: monthly_01_2012/post-1400-13276839354075.jpg
completam cu apa pana le cuprinde si punem la foc cratita pana incepe sa fiarba totul...apoi oprim la primul clocot.
Scoatem merele din siropul format si le punem la zvantat pe un prosop absorbant.
Aluatul se intinde foaie patrata sau dreptunghiulara, cam de 5 mm grosime chiar pe folia in care a fost impachetat;
Se taie fasii lungi de 18/20 cm si cam 2 cm latime
Imagine atasata: monthly_01_2012/post-1400-13276834018561.jpg
Se presara fasiile cu scortisoara si zahar;
Urmeaza sa punem peste aceste fasii feliile de mere care s-au scurs intre timp, tinand cont sa le asezam astfel, cu partea rotunjita in sus
Imagine atasata: monthly_01_2012/post-1400-13276841427285.jpg
Cand toata fasia a fost completata cumere se ruleaza de la stanga la drepta si se obtine trandafirasul
Imagine atasata: monthly_01_2012/post-1400-1327684269039.jpg
Se coc in tava tapetata cu hartie de copt
Imagine atasata: monthly_01_2012/post-1400-13276844772169.jpg
Cuptor preincalzit, la 180 grade, cam 50 minute, pana se usuca bine marul!
Cand le scoatem din cuptor le presaram cu putin zahar, parca-s trandafiri incarcati de roua!
Imagine atasata: monthly_01_2012/post-1400-13276846354854.jpg
Se servesc dupa pofta, calde sau reci,
Pofta buna!
Imagine atasata: monthly_01_2012/post-1400-13276854459966.jpg
Imagine atasata: monthly_01_2012/post-1400-13276857749378.jpg
Imagine atasata: monthly_01_2012/post-1400-13276855511159.jpg
Imagine atasata: monthly_01_2012/post-1400-13276857233297.jpg

#2 Useril este offline   Oana S 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,606
  • Inregistrat: 16-September 11
  • LocationFlorida, SUA

Postat 27 January 2012 - 07:48 PM

Multumesc de reteta :rolleyes:
Foarte frumosi trandafirii!! Debea astept sa-i fac si eu.

Pupici!!
ReteteFamilie.com

Retete de la lume adunate și-napoi la lume date.

#3 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 27 January 2012 - 08:12 PM

Vezi postareaOana S, la 27 January 2012 - 07:48 PM, a spus:

Multumesc de reteta :rolleyes:
Foarte frumosi trandafirii!! Debea astept sa-i fac si eu.

Pupici!!

E un desert complet, Oana- aspectuos, foarte gustos, racoros si aromat si se face repede , daca ai aluatul gata!
Am zis, eu am incercat mai multe aluaturi de genul asta, cel mai fain, dupa parerea mea, e al Laurei Laurentiu, de pe blogul ei l-am luat!
Mai departe... cum am explicat!

#4 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 27 January 2012 - 08:20 PM

Gelutzo, m-ai pierdut! aluat fraged sau foietaj? parca nu-s prea infoiate la tine, iar aluat fraged de gata eu n-am vazut. din pacate!

merele decojite au sens in reteta asta, dar pe mine m-ar cam deranja fisia aia de coaja.
sunt f aspectuoase, felicitari!

#5 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 27 January 2012 - 08:51 PM

Vezi postareamoatza, la 27 January 2012 - 08:20 PM, a spus:

Gelutzo, m-ai pierdut! aluat fraged sau foietaj? parca nu-s prea infoiate la tine, iar aluat fraged de gata eu n-am vazut. din pacate!

merele decojite au sens in reteta asta, dar pe mine m-ar cam deranja fisia aia de coaja.
sunt f aspectuoase, felicitari!

Multumesc, moatza!
Fara coaja nu stau merele si nici trandafirul nu ar fi aspectuos...coaja aia da culoarea, eu asa am gasit reteta , am facut de multe ori, nu e asta prima data, dar experienta imi spune ca nu ar iesi forma de floare fara coaja.
Aluatul fraged e ala de vorbeai tu cu cerra despre el...eu asa stiu, nu cel de foietaj, ca e sarat dar cred ca ar merge pana la urma si cu ala, sa incercam!

#6 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 27 January 2012 - 09:56 PM

Un desert de efect! :thumleft:
Oare s-ar putea face aluatul in casa? Eu n-am luat de ala congelat si ma cam feresc sa iau.

#7 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 27 January 2012 - 10:14 PM

Vezi postareaFoxyy, la 27 January 2012 - 09:56 PM, a spus:

Oare s-ar putea face aluatul in casa?

sigur s-ar putea! de catre Geluta, Cerra, Laura Laurentiu...

Eu n-am luat de ala congelat si ma cam feresc sa iau.

ei, te fereste pan'te nimereste!



Gela, cred c-ar sta merele si fara coaja, dar n-ar avea fatza trandahirii!

#8 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 27 January 2012 - 10:16 PM

Vezi postareamoatza, la 27 January 2012 - 10:14 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 27 January 2012 - 09:56 PM, a spus:

Oare s-ar putea face aluatul in casa?

sigur s-ar putea! de catre Geluta, Cerra, Laura Laurentiu...

Eu n-am luat de ala congelat si ma cam feresc sa iau.

ei, te fereste pan'te nimereste!

Gela, cred c-ar sta merele si fara coaja, dar n-ar avea fatza trandahirii!

Vorba aia: never say never! :thumleft:

#9 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 28 January 2012 - 01:31 AM

Foarte frumoase au iesit, Gela! :occasion14:
Ies foarte bine si cu foietaj, si, Pusa, ies frumoase si fara coaja. Eu asa le-am facut.
Facute de bbnyci : http://artaculinara....post__p__102947
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#10 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 28 January 2012 - 01:48 AM

uite ce-mi faci tu mie. aveam tot organizat pt azi, acum trebuie sa fac si merele astea ori nu mai am liniste. eu am aluat puff pastry si imi place, trebuie sa fac macar un mar sa-mi iasa din grija :occasion14:

#11 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 28 January 2012 - 11:21 AM

Ce-mi plaaaac... Sigur imi voi incerca si eu norocul.
Da' as avea si eu o rugaminte. M-am dus pe blogul Laurei si am dat o cautare cu 'aluat fraged' si mi-au iesit mai multe chestii. Care e reteta care ai folosit-o tu?
Am innebunit de cand sunt acasa... am prea mult timp la dispozitie si voi imi faceti mereu pofta cu cate ceva... Vai de mine!
Multumesc mult!
Sorina

#12 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 28 January 2012 - 12:00 PM

Vezi postareaAngel, la 28 January 2012 - 01:48 AM, a spus:

uite ce-mi faci tu mie. aveam tot organizat pt azi, acum trebuie sa fac si merele astea ori nu mai am liniste. eu am aluat puff pastry si imi place, trebuie sa fac macar un mar sa-mi iasa din grija :violent6:

Merge si cu puff, daca ai aluatul gata, intr-o jumatatede ora le si papati, sa ai spor!

#13 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 28 January 2012 - 12:05 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 28 January 2012 - 11:21 AM, a spus:

Ce-mi plaaaac... Sigur imi voi incerca si eu norocul.
Da' as avea si eu o rugaminte. M-am dus pe blogul Laurei si am dat o cautare cu 'aluat fraged' si mi-au iesit mai multe chestii. Care e reteta care ai folosit-o tu?
Am innebunit de cand sunt acasa... am prea mult timp la dispozitie si voi imi faceti mereu pofta cu cate ceva... Vai de mine!
Multumesc mult!

Reteta Laurei e de prin 2009, eu nu o mai caut fiindca o fac la ochi acum, am invatat-o pe de rost, asa este de buna, numai ca trebuie sa-ti faci timp intr-o zi sa prepari mai mult aluat si pe urma zburzi cu el printre cornuri umplute, placinte fragde, saratele si tot felul de chestii, da cautare pe Gogu si cere"foietaj fin si rapid" si vei gasi o postare a Lurei de pe alt forum, daca pe bolg e cazuta prea la fund si nu dai de ea, ca e batrana reteta, din strabuni! :violent6:

#14 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 28 January 2012 - 12:12 PM

Vezi postareaMaya, la 28 January 2012 - 01:31 AM, a spus:

Foarte frumoase au iesit, Gela! :violent6:
Ies foarte bine si cu foietaj, si, Pusa, ies frumoase si fara coaja. Eu asa le-am facut.
Facute de bbnyci : http://artaculinara....post__p__102947

Imi pare foarte rau ca am postat o reteta deja postata si recunosc faptul ca nu am avut timp sa lecturez toate minunatiile scrise aici, daca am gresit, e corect sa fie stearsa, va dati seama ca nu mi-as fi permis sa postez daca as fi vazut-o, eu am dat o cautare si nu am gasit-o cu denumirea pe care o folosesc eu...daca am gresit, am facut-o involuntar, din dorinta de a impartasi o experienta culinara rapida ce ne scoate din incurcaturi.Sunt sigura ca, la fel ca mine si alte persoane care au gasit in pachetelul de foietaj reteta, au incercat-o si nu sunt eu singura detinatoare a retetei...
Reusita retetei este garantata, cred, daca ai aluatul gata facut/cumparat nu mai ai decat un pas si gata, poti spune linistit mmmmm,iamy, woww....

#15 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 28 January 2012 - 12:19 PM

Vezi postareaFoxyy, la 27 January 2012 - 09:56 PM, a spus:

Un desert de efect! :violent6:
Oare s-ar putea face aluatul in casa? Eu n-am luat de ala congelat si ma cam feresc sa iau.

Sigur se poate face aluatul in casa, eu asa fac de cele mai multe ori, dar recunosc faptul ca atunci cand sunt inghesuita, mai si cumpar...asa cum am mai scris aici, eu mi-am creat automatism, aproape, din prepararea aluatului"foietaj fin si rapid" made by Laura Laurentiu, dar cred ca exista in blogosfera multe retete, acuma, no, mie daca mi-a reusit asta din prima si mi-a placut textura, am ramas fidela, ca orice capricorn, is mai conservatoare. :)

#16 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 28 January 2012 - 12:20 PM

Vezi postareaMaya, la 28 January 2012 - 01:31 AM, a spus:

Foarte frumoase au iesit, Gela! :violent6:
Ies foarte bine si cu foietaj, si, Pusa, ies frumoase si fara coaja. Eu asa le-am facut.
Facute de bbnyci : http://artaculinara....post__p__102947



aha, de-aia mi se parea mie cunoscuta reteta!

Gelutza, stai linistita, ca nu era topic diferit, doar cu reteta asta. Tu pune cu incredere tot ce prestezi, ca fericesti multa lume de pe-aici!

#17 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 28 January 2012 - 12:32 PM

Vezi postareamoatza, la 28 January 2012 - 12:20 PM, a spus:

Vezi postareaMaya, la 28 January 2012 - 01:31 AM, a spus:

Foarte frumoase au iesit, Gela! :violent6:
Ies foarte bine si cu foietaj, si, Pusa, ies frumoase si fara coaja. Eu asa le-am facut.
Facute de bbnyci : http://artaculinara....post__p__102947



aha, de-aia mi se parea mie cunoscuta reteta!

Gelutza, stai linistita, ca nu era topic diferit, doar cu reteta asta. Tu pune cu incredere tot ce prestezi, ca fericesti multa lume de pe-aici!

Multumesc, moatzo, mi-a mai stat inima la loc...eu tot ce postez, postez cu cele mai bune intentii, asa sa stie toata lumea si nu ma supar cand gresesc daca ma trageti de maneca, sunt genul care se conformeaza si indreapta totul cu vorba buna si o cinste pe deasupra! :)

#18 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 28 January 2012 - 01:40 PM

Vezi postareaGelutza, la 28 January 2012 - 12:05 PM, a spus:

Vezi postareasorinadaniela, la 28 January 2012 - 11:21 AM, a spus:

Ce-mi plaaaac... Sigur imi voi incerca si eu norocul.
Da' as avea si eu o rugaminte. M-am dus pe blogul Laurei si am dat o cautare cu 'aluat fraged' si mi-au iesit mai multe chestii. Care e reteta care ai folosit-o tu?
Am innebunit de cand sunt acasa... am prea mult timp la dispozitie si voi imi faceti mereu pofta cu cate ceva... Vai de mine!
Multumesc mult!

Reteta Laurei e de prin 2009, eu nu o mai caut fiindca o fac la ochi acum, am invatat-o pe de rost, asa este de buna, numai ca trebuie sa-ti faci timp intr-o zi sa prepari mai mult aluat si pe urma zburzi cu el printre cornuri umplute, placinte fragde, saratele si tot felul de chestii, da cautare pe Gogu si cere"foietaj fin si rapid" si vei gasi o postare a Lurei de pe alt forum, daca pe bolg e cazuta prea la fund si nu dai de ea, ca e batrana reteta, din strabuni! :violent6:


Sa traiti, am inteles! Am facut cum ai zis si am gasit. Saru' mana!
Sorina

#19 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 28 January 2012 - 10:29 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 28 January 2012 - 01:40 PM, a spus:

Vezi postareaGelutza, la 28 January 2012 - 12:05 PM, a spus:

Vezi postareasorinadaniela, la 28 January 2012 - 11:21 AM, a spus:

Ce-mi plaaaac... Sigur imi voi incerca si eu norocul.
Da' as avea si eu o rugaminte. M-am dus pe blogul Laurei si am dat o cautare cu 'aluat fraged' si mi-au iesit mai multe chestii. Care e reteta care ai folosit-o tu?
Am innebunit de cand sunt acasa... am prea mult timp la dispozitie si voi imi faceti mereu pofta cu cate ceva... Vai de mine!
Multumesc mult!

Reteta Laurei e de prin 2009, eu nu o mai caut fiindca o fac la ochi acum, am invatat-o pe de rost, asa este de buna, numai ca trebuie sa-ti faci timp intr-o zi sa prepari mai mult aluat si pe urma zburzi cu el printre cornuri umplute, placinte fragde, saratele si tot felul de chestii, da cautare pe Gogu si cere"foietaj fin si rapid" si vei gasi o postare a Lurei de pe alt forum, daca pe bolg e cazuta prea la fund si nu dai de ea, ca e batrana reteta, din strabuni! B)


Sa traiti, am inteles! Am facut cum ai zis si am gasit. Saru' mana!

Ma bucur ca te-ai descurcat si abia astept sa-ti infloreasca trandafirii, sa facem buchetul mare, mare, aici! B)
Daca ti se pare greu sa prepari aluatul, foloseste puff pastry, eu nu prea il gasesc pe aici...

#20 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 28 January 2012 - 10:42 PM

Foarte faini trandafirii Gela B) !

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi