Forum Culinar: Produse indispensabile in viata bebelusului si a proaspetilor parinti - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Produse indispensabile in viata bebelusului si a proaspetilor parinti

#1 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 06 February 2012 - 01:26 AM

As vrea sa imi spuneti ce obiecte sunt necesare si folositoare pentru un nou-nascut dar, mai ales pentru parinti.

Ce produse le considerati indispensabile in viata bebelusului dar, mai ales pentru ajutorarea parintilor

Ex: un sterilizator biberoane, cantar, carucior, landou, masa de infasat...etc

Care sunt brandurile care le recomandati?

Ce produs oferit ca si cadou credeti ca ar fi de un real ajutor parintilor?

#2 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 06 February 2012 - 09:40 AM

Vezi postareayoyo, la 06 February 2012 - 01:26 AM, a spus:

As vrea sa imi spuneti ce obiecte sunt necesare si folositoare pentru un nou-nascut dar, mai ales pentru parinti.

Ce produse le considerati indispensabile in viata bebelusului dar, mai ales pentru ajutorarea parintilor

Ex: un sterilizator biberoane, cantar, carucior, landou, masa de infasurat...etc

Care sunt brandurile care le recomandati?

Ce produs oferit ca si cadou credeti ca ar fi de un real ajutor parintilor?

Cre' ca vroiai sa zici infasat, nu?
Depinde tare mult de parinti, de posibilitatile financiare.... de piticii de pe creier, etc.
Sor-mea, de exemplu, n-a luat cantar. Nu i-a trebuit. Nici masa de infasat... Sterilizator - nema. Fierbea apa intr-o oala, apoi punea sticlele si biberoanele acolo si le lasa mai multicel. Le scotea, le clatea si le folosea mai departe...
Carucior, a avut. Initial tip landou, cu cosul detasabil. Capatat de la pretini, normal. Apoi, dupa ce omuletu' a crescut, s-a pricopsit cu un carucior d-ala de stat in fundulet.
Ea a "investit" mai serios in cosmeticale. Pentru bebe a luat produse din gama Sanosan (in marea lor majoritate - sampon, sapun lichid, lotiune, crema pentru iritatii, chiar si servetele....
Tu de ce intrebi? Vrei sa te pregatesti? Sau vrei sa iei ceva unor proaspat (viitori) parinti? In primul caz, or sa se rezolve toate rand pe sir. :occasion15: In cel de-al doilea, intai intreaba-i pe omuleti ce vor (ce au nevoie) si apoi cauta prin magazine.

#3 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 06 February 2012 - 11:32 AM

:tongue3: mi-a fost gandu la masa respectiva da nu credeam ca am si scris-o :(().

E de preferat sa ai o discutie cu parintii dar, daca nu hexista comunication...te rezumi doar la supozitia ca ar putea avea nevoie de ...obiectul x :)

Asa ca voi cele,cei care aveti copii puteti sa-mi spuneti ce obiecte, produse sunt un "Must Have!"

#4 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 06 February 2012 - 11:43 AM

Vezi postareayoyo, la 06 February 2012 - 11:32 AM, a spus:

:tongue3: mi-a fost gandu la masa respectiva da nu credeam ca am si scris-o :(().

E de preferat sa ai o discutie cu parintii dar, daca nu hexista comunication...te rezumi doar la supozitia ca ar putea avea nevoie de ...obiectul x :)

Asa ca voi cele,cei care aveti copii puteti sa-mi spuneti ce obiecte, produse sunt un "Must Have!"

La sor-mea, cosmeticalele erau intotdeauna bine primite. Mai ales alea Sanosan, cum ziceam mai sus.... Nu expira chiar de pe-o zi pe alta si avea nevoie intotdeauna de ele.
Hainutele........ cam toata lumea duce fel si fel de articole de imbracaminte pentru copil, dar e posibil sa n-apuce sa-l imbrace decat o data sau de doua ori.... in cazul fericit. Totusi, daca vrei sa-i duci ceva de imbracat, ia-i pentru mai incolo. Pentru primele, sa zicem, 4 luni, sor-mea avea casa plina cu lucrusoare. Da' cand i-am dus io de alea mai mari, mai ca n-a sarit in sus de bucurie, ca era cam descoperita.... Toata lumea ii daduse bluzite si pantalonasi pentru nou-nascut, dar pentru mai incolo...... nu prea primise.
Jucarele i-am mai dat. Fel si fel de zanganele pentru bebelusi (primele cateva luni). Am gasit la Deichmann papucei de casa ce se puneau peste sosete (cumva se "desfaceau" in vreo 3 bucati si-i puteai pune peste piciorul incaltat cu soseta); costumas cu papion si vesta; costumas de bavarez....
Acu' depinde si cat de apropiati sunteti de parinti. Daca nu prea..... mai bine le dati bani. Si sa-si ia ei ce le-o fi de folos / pe plac.

#5 Useril este offline   Carpatica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 02-July 10
  • LocationIn vestul vestului

Postat 06 February 2012 - 07:38 PM

Yoyo, si eu zic la fel ca si Foxyy, nu hainute, ca o sa primeasca atatea incat o sa ramana cu multe nefolosite nici macar o data. Am patit-o, deci... De asemenea, daca poti sa le dai bani, cred ca ar fi cel mai bine, in felul asta eviti sa le iei ceva ce poate mai ia si altcineva. Daca vrei neaparat sa cumperi ceva care nu toata lumea ar lua (maruntele o sa-i ia toti), atunci masa de infasat mie imi este foarte utila! Nu trebuie sa fie scumpa si cu nu stiu ce decoratii, dar sa aiba salteluta si ceva rafturi sau sertare. In primele luni n-am avut masa de infasat si ne-am cocosat si eu si barbatu-meu infasand copilul pe pat, iar cand n-am mai putut de spate ne-am dus si am cumparat o masa si ma felicit in fiecare zi pentru asta ca am folosit-o de n ori pe zi in doi ani. Sterilizator eu n-am folosit in veci si nu mi-a facut copilul niciodata nici o afta in gurita. Cadita pentru baie e folositoare dar sa aiba suport pentru fundulet, sa nu alunece copilul (daca vrei pot sa-ti pun link sa vezi despre ce vorbesc). Scutece nu refuza nimeni, mai ales daca iei marimi mai mari decat pentru nou nascuti (ca de astea poate primeste mai multe). Un baby monitor (eu am numai audio, nu e nevoie si video) mie imi este inca de mare folos. Caruciorul bineinteles (dar poate la asta ar avea parintii vreo preferinta de care si cum sa fie), scoica de masina (la fel, parintii poate au ideea deja). Pe langa astea, mai sunt toate maruntisurile, dar cred ca tu intrebai de produsele mai mari. Daca-mi mai vin idei o sa mai scriu.

#6 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 06 February 2012 - 11:08 PM

Dragelor eu nici nu m-am gandit la vre-un articol cosmetic sau vestimentar.

O merci Carpatica de ideii.

Asta si vroiam sa aflu, din experienta pe proaspat parinte ce produse vi-au fost de mare folos.

Mai veniti pls cu ideii ca sincer o sa-mi fie de mare folos nu de alta dar nasa copilului are acum bebe mic si sigur le va da multe chestii asa ca ma gandesc cu cat e lista mai lunga a mea asa am eu de unde alege. =))

Foxyy suntem foarte apropiati, de aici si agitatia mea sau altfel zis gandurile mele.

Daca as vrea sa iau ceva fara sa-mi pese daca le-ar fi util ori ba as merge intr-un magazin de specialitate si as ruga-o pe vanzatoare sa impacheteze primul lucru iesit in cale.

#7 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 06 February 2012 - 11:24 PM

Vezi postareayoyo, la 06 February 2012 - 11:08 PM, a spus:

Dragelor eu nici nu m-am gandit la vre-un articol cosmetic sau vestimentar.

O merci Carpatica de ideii.

Asta si vroiam sa aflu, din experienta pe proaspat parinte ce produse vi-au fost de mare folos.

Mai veniti pls cu ideii ca sincer o sa-mi fie de mare folos nu de alta dar nasa copilului are acum bebe mic si sigur le va da multe chestii asa ca ma gandesc cu cat e lista mai lunga a mea asa am eu de unde alege. =))

Foxyy suntem fosrte apropiati de aia si agitatia mea.

Pai daca sunteti apropiati, ar trebui sa stii ce au in casa. Sau sa-ti poti permite sa-i intrebi: ba, sa va iau un carucior? Aveti loc in masina pentru el? Inteleg ca vreti sa ajutati oamenii, dar mai intai intrebati-i ce fel de ajutor doresc. Poate ca s-a oferit cineva sa le iau carucior.... Sau il vor capata de la cineva... Intreaba-i ce au si ce vor. Sa-ti zica care-s alea 2-3 articole de care au musai nevoie acum si sa te lase sa alegi ce sa le duci.
Eu personal asa as vrea sa procedez. Si asa procedez cu cei din jurul meu, cand e vorba de-o aniversare / ocazie / cadou. Intreb scurt: ce anume-ti trebuie. Si ii zic: io-ti iau asta....

#8 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 07 February 2012 - 12:21 AM

eu am primit cadou un sac de dormit pentru bb si tare bine a prins.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#9 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 07 February 2012 - 10:53 AM

Vezi postareaaura, la 07 February 2012 - 12:21 AM, a spus:

eu am primit cadou un sac de dormit pentru bb si tare bine a prins.


Sacul asta e pe dimensiuni?

Voi ce produse vi-ati cumparat pentru bebe si le-ati folosit la maxim?

#10 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 07 February 2012 - 11:49 AM

sacii de dormit sunt foarte bine primitzi , da
Sunt pe dimensiuni , si pt vara si pt iarna.

yoyo . ce varsta are BB? daca-i mic mic , ia-i un sac de 70 cm , nu-i lua d-alea mici-mici ca nu-s prea comode.

Eu una n-am prea folosit produse cosmetice , am dat fara tot cu ulei de masline.

#11 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 07 February 2012 - 03:15 PM

E pe drum Mutti.

Insa timpul zboara si cum eu sunt contra cronometru in ultima perioada am zis ca mai bine imi fac temele anticipat astfel am timp sa tot ma uit prin magazine.

Oricum cadou va fi destul de valoros. Adica contravaloarea la un carucior cu di toate sau stiu eu ce altceva e nevoie.

De aceea v-am intrebat pe voi ca atunci cand astepti un bebe de ce produse ai nevoie (si nu ma refer aici la cele uzuale: pampers, cosmetice destinate bebelusilor).

Imi spuneti va rog ce si ce fel de uleiuri, cosmeticale e bine sa foloseasca mama pe perioada sarcinii pentru a-si pastra elasticitatea dupa.....ceva ulei de.....??? :lol:

#12 Useril este offline   Phoenix 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,574
  • Inregistrat: 13-December 10

Postat 07 February 2012 - 03:27 PM

Nu stiu cat e de indispensabil bebelusului , dar mie ca mamica mi-a fost ...scaun balansoar de bebe

Imagine postata

O puneam acolo , o puteam lua si in bucatarie cu mine , ea se juca eu imi faceam treaba . Micuta, cat nu am putut sa o pun in scaun la masa , i-am dat si sa manance in el .

#13 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 07 February 2012 - 04:36 PM

Elena n-a vrut sa stea in asta.............nu-i placea.

#14 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 07 February 2012 - 04:38 PM

Apropos de balansoar/ leagan , cumpara-i un balansoar cu baterii. Elena l-a iubit pe al ei. Era de la Fisher Price si se numea Ocean Wonders , am pus poza pe undeva. E un babysitter minunat :occasion15:

#15 Useril este offline   Carpatica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 02-July 10
  • LocationIn vestul vestului

Postat 07 February 2012 - 06:49 PM

Subscriu si eu pentru sacii de dormit! Foarte folositori, baietelul meu inca doarme in sac de dormit la 2 ani si 3 luni, ca ei se descopera noaptea de paturici, etc, si nici nu e bine sa faci o caldura mare in camera ca sa poata dormi dezbracati. E mai bine de luat mai maricel, intr-adevar, ca sa fie confortabil in el, sa nu ajunga cu picioarele in capat sa nu se poata intinde bine copilul. Eu pe al meu l-am infasat in paturici subtiri de bumbac pana pe la 4 luni, iar dupa aceea in sacii astia de dormit (am avut cam doi o data). Asa ceva am eu (poza de pe net):

Imagine atasata: monthly_02_2012/post-684-13286332206737.jpg

De asemenea scaunelul acela ce l-a pus Izuk mi-a fost foarte folositor (aici ii spune bouncer) si are baterii care il fac sa vibreze si e foarte linistitor. Unele au chiar si muzica. Statea copilul in el linistit cand eu faceam mancare etc, si il vedeam, ma vedea, se distra cu jucarioarele atarnate de el. Leagan cu baterii eu nu i-am luat ca nu am vrut sa-mi invat copilul leganat (si n-a trebuit sa-l leagan nici eu cand il culcam), dar alti parinti nu au nimic impotriva leganatului si pe cei care i-am intrebat au spus ca le place mult leaganul cu baterii. Deci daca tu ii auzi pe parinti ca-s OK cu leganatul, leaganul poate fi foarte folositor.

Mai tarziu (dupa ce a inceput sa stea in fundulet si sa se impinga pe picioare) mi-a fost tare de folos un jumperoo (nu stiu alta denumire la el) e ca un fel de premergator dar fara rotile, adica e static, nu merge cu el (ca pe la noi nu se gasesc de alea cu rotile pentru ca au fost multe accidente cu copii cazuti pe scari etc). Asta e ce zic eu (poza de pe net):

Imagine atasata: monthly_02_2012/post-684-13286329463928.jpg

#16 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 07 February 2012 - 07:32 PM

Noi am avut si balansoar cu trepidatii si jumperoo, toate bune, dar se plictisea repede. Le foloseam in fiecare zi, de cateva ori pe zi chiar, dar mai mult de 15 min odata nu cred ca a stat. O amica insa mi-a zis ca a folosit cu succes jumperoo, copilul ei statea mult timp in el, cateodata chiar si adormea acolo :angryfire: Si nu e un copil linistit, e chiar foarte activ, dar s-a intamplat sa-i placa scaunelul zburator. Deci depinde foarte mult de copil...

In rest, eu nu prea am folosit cosmetice, doar crema cu oxid de zinc pentru iritatii/arsuri.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#17 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 08 February 2012 - 12:05 AM

Magazinele care vind produse pentru copii nu fac bonuri pe care sa le faci cadou? E drept ca in felul asta cel care primeste vede cit ai cheltuit, dar poate sa isi ia exact ceea ce ii place si ce ii trebuie, eventual puteti merge impreuna si e si mai frumos :)

#18 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 08 February 2012 - 12:08 AM

Oooo multumesc dragele mele pentru ajutor.
Deja mi se contureaza in cap ce anume le este folositor parintilor si sincer ma bucur nu de alta dar sigur ceilalti participanti la botez nu vor avea ideea sa cumpere acest gen de produse astfel nu exista sansa sa primeasca 2 la fel.

Oricum daca se intampla sa mai primeasca un produs asemanator vorbesc la magazin pt schimbarea lui.

Adriana nu stiu daca se practica bonurile astea valorice, insa voi intreba si cum spui tu e si mai bine pt ca astfel ei cumpara ce doresc.

Din punctul meu de vedere e bine sa ai discutii cu mame, astfel afli ce e folositor sau nu.
De aceea am zis ca va intreb pe voi astfel reusind sa vin in intampinarea unei viitoare necesitati cu ajutorul vostru (bineinteles din experientele ce le-ati avut).

#19 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 09 February 2012 - 02:44 AM

Yoyo, eu la primul bebelus am primit cadou salteluta asta. Am pus-o pe o mobila care avea sertare, s-a potrivit perfect, si am folosit-o cateva luni bune cand schimbam pampersii. Cel putin in primele zile mi-a fost nu folositoare ci extraordinar de folositoare, ca de-abia ma miscam, nici vorba sa ma pot apleca sau sa stau in cine stie ce pozitii pe pat. Am batut doua cuie in spatele mobilei si am fixat salteaua, le-am dat jos cand n-am mai folosit-o. La al doilea bebelus mi-am cumparat-o eu :violent6:.
Mai sunt si niste paturici care au pe o parte un fel de musama, si alea sunt bune cand schimba bebelusul.

#20 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 09 February 2012 - 11:06 AM

Dupa cum mi-ati spus voi observ ca aceasta saltea sau masa de infasat.

Daca mai aveti idee de produse pe care le-ati folosit tare mult sa-mi mai spuneti nu de alta dar sunt asa de bine venite ideile voastre.
Din experienta altuia putem sa intelegem mai bine ce ne va fi folositor.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi