Forum Culinar: Produse indispensabile in viata bebelusului si a proaspetilor parinti - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Produse indispensabile in viata bebelusului si a proaspetilor parinti

#21 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 09 February 2012 - 01:25 PM

Vezi postareayoyo, la 09 February 2012 - 11:06 AM, a spus:

Dupa cum mi-ati spus voi observ ca aceasta saltea sau masa de infasat.

Daca mai aveti idee de produse pe care le-ati folosit tare mult sa-mi mai spuneti nu de alta dar sunt asa de bine venite ideile voastre.
Din experienta altuia putem sa intelegem mai bine ce ne va fi folositor.


Eu ziceam de salteluta in ideea ca mobila deja exista si nu mai e loc pentru inca o mobila (a mea era un simplu corp de mobila cu sertare, nu era o masa speciala de infasat). Daca n-as fi avut nu m-as fi suparat de loc daca as fi primit una cadou de la prieteni :headbang:...

#22 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 902
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 09 February 2012 - 03:33 PM

Vezi postareayoyo, la 06 February 2012 - 01:26 AM, a spus:

As vrea sa imi spuneti ce obiecte sunt necesare si folositoare pentru un nou-nascut dar, mai ales pentru parinti.

Ce produse le considerati indispensabile in viata bebelusului dar, mai ales pentru ajutorarea parintilor

Ex: un sterilizator biberoane, cantar, carucior, landou, masa de infasat...etc

Care sunt brandurile care le recomandati?

Ce produs oferit ca si cadou credeti ca ar fi de un real ajutor parintilor?



deci...le iau pe rand

sterilizator avem si mie mi se pare foarte util intra in el 6 sticle si mai arunc in ele si lingurile sau cutiute mici in care bag mancarica, e super la inceput speli sticlele 1 data la 12 ore si dupa aia 1 data pe zi....mai ales ca le si tine sterilizate timp de 3 ore, dupa o perioada, maxim mai apesi odata pe buton si gata....

cantar - ajungem la dr o data pe luna asa ca nu am considerat ca e nevoie, mai ales ca daca mananca din biberon se vede exact cat a manacat copilul. mai complicat este daca este alaptat la san si atunci poate un parinte grijuliu ar dori sa-si cantareasca copilul in fiecare saptamana.

carucior - sunt unele de-mi stau matele in coada ( si am cateva) insa trebuie sa fie practice.
-trebuie sa intre in bagajul masinii ( noi a trebuit sa mai cumparam o masina dupa ce s-a nascut Thalia, si am mers cu caruciorul sa vad daca intra in porbagajul masinii :lol: )
-trebuie sa fie usor
-trebuie sa se stranga usor fara prea multe batai de cap
-landoul de la carucior eu nu l-am considerat necesar pentru ca se foloseste in primele 3 luni si dupa aia gata - pacat de bani . mai bine se cumpara un carucior care se lasa pana la 180 de grade si atunci nu mai este nevoie, mai ales ca in primele luni nici nu se prea scot copii din casa.
-caruciorul vine si cu scaun de masina care trebuie sa aiba 5 puncte de siguranta

masa de infasat - nu stiu cum e pe acolo moda, dar la noi se cumpara masa asta impreuna cu patul. deci intreaba parintii poate au cumparat o camera de bebe si atunci nu mai este necesara.

ce mi s-a parut mie important a fost salteaua de la pat ( in care bebe va dormi de la 3 luni incolo) care am luat-o pe o parte mai tare si pe alta mai moale si care sa respire, si se mai da jos husa care se poate spala.

balansoar - care se foloseste de la - sau 3 luni depinde de marca pana cand bebe ajunge pe la 9-13 kg depinde iar de marca. pe mine nu mi-au incantat alea cu trepidatii asa ca i-am luat una case se leagana - la inceput nu a fost incantata dar de pe la 3 luni a stat in ea ...hohoho

universitate (asa se numeste aici) este o paturica ce are pe ea tot felul de jucarioare , oglinda.... super si asta

carusel - eu am luat unul cu muzica si cu proiector, acum e invatata sa doarma cu ea si cateodata si-l deschide singura dimineata

perna de alaptat - e folositoare chiar daca nu se alapteaza ca e comoda rau

:lol: cam ata deocamdata, daca imi mai vin idei revin....

#23 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 09 February 2012 - 08:21 PM

Merci de explicatiile tare detaliate....sunt mai mult decat binevenite.

#24 Useril este offline   Dreea 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 04-December 11

Postat 09 February 2012 - 09:56 PM

Pentru mine esentiale au fost urmatoarele produse:
- patutul (eu am avut un patut mic cu roti si in care puteam sa-l si legan in primele luni, dupa care a trecut la un patut obisnuit; nu e obligatoriu, dar pe mine patutul cu roti m-a ajutat pt. ca puteam sa-l mut in orice camera cand dormea si noaptea puteam sa trec in living sa-l alaptez);
- caruciorul - noi am cumparat o varianta in care poate sta si complet intins, in care manerele se rotesc ca sa mearga si cu fata spre tine si cu fata spre exterior, cand mai creste, si care este si relativ usor. Il mai avem inca si bebele are acum 14 luni. La carucior am luat un saculet in care sa stea invelit iarna si o folie pt. ploaie.
- paturica pt. dormit - am cumparat la pachet un saculet si cu o paturica similara in care statea strans infasat - a fost o binecuvantare in primele luni;
- leagan electric - noi am avut probleme cu somnul si leaganul a fost salvarea noastra;
- scaun de masina
- crema cu oxid de zinc pt. iritatii.
In rest, eu am amenajat o masa de schimb pe un dulap cu sertare - am prins de ea o saltea speciala; am folosit masa doar vreo 7 luni pt. ca apoi ne-am mutat si cand ne-am aranjat bebele devenise prea mobil pt. masa.
Am avut si bouncer si playing mat si jumparoo - toate sunt ok pt. distrat bebele, dar nu-l tin ocupat pt. mult timp si inevitabil cand creste isi pierde interesul.
Sterilizator nu am avut dar noi am folosit biberoane cu pungi de unica folosinta.
Pt. mama eu recomand o perna de alaptat si o pompa electrica dubla (daca alapteaza bineinteles) si o crema de maini foarte buna - primele luni sunt un spalat continuu pe maini. Dupa care incepe perioada de imunizare ... :notworthy:

#25 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 10 February 2012 - 08:28 PM

Crestere mare puisorului.

Multumesc si tie Dreea pentru ca mi-ai povestit din experienta ta.

PS:Ieri m-am uitat pe un site cu produse pentru bebe: am ramas incremenita cand am vazut ce scoruri au!!!!! :)

#26 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 902
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 10 February 2012 - 09:15 PM

Vezi postareayoyo, la 10 February 2012 - 08:28 PM, a spus:

Crestere mare puisorului.

Multumesc si tie Dreea pentru ca mi-ai povestit din experienta ta.

PS:Ieri m-am uitat pe un site cu produse pentru bebe: am ramas incremenita cand am vazut ce scoruri au!!!!! :)



:) hi hi, pai ce credeai? tre sa faci test de piata inainte sa te apuci de cumparaturi pentru bebe..... magazinele speculeaza si au tarife foarte mari la produsele astea mai ales ca la primii copii parintii sunt foarte entuziasti cu cumparaturile...

#27 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 11 February 2012 - 11:26 AM

La cat de credula mi-s am zis ca na un produs are pretul in functie de cat material se foloseste....da de unde...e invers la articolele pentru bebe.

Mi-a taiat respiratia cand am vazut ce scor are o saltea din pufu cocosului.
Trebuie sa ma pun pe cautat in diverse magazine.

Apropo, ce parere aveti despre bath seat for baby?

#28 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 12 February 2012 - 04:05 AM

Vezi postareayoyo, la 11 February 2012 - 11:26 AM, a spus:

Apropo, ce parere aveti despre bath seat for baby?



Daca te referi la chestia aia ca un inel/colac, eu am avut si mi s-a parut absolut inutil si incomod de folosit. Pana nu sta copilul in fund singur nu poti sa-l folosesti, iar dupa aia la ce-ti mai trebuie?
In schimb am avut o vanita ca asta si mi-a fost de folos la inceput ca nu prea stiam cum sa-l manevrez pe bebe, insa dupa ce a crescut a trebuit sa luam alta mai mare. Acum sunt tot felul de modele, unele "normale" dar care au un plan inclinat care se poate scoate dupa ce bebele mai creste.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_02_2012/post-192-1329012602271.jpg


#29 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 12 February 2012 - 11:22 PM

Vezi postareayoyo, la 11 February 2012 - 11:26 AM, a spus:


Apropo, ce parere aveti despre bath seat for baby?



Spre deosebire de adi_edi , eu am o parere tare buna despre inelul asta. L-am folosit cam 1 an. Acum d-ra a reusit sa se ridice singura din el....si tot iese , tot intra la loc , mare bataie de cap.

Mie mi-a fost FOARTE util. O puneam in inel si statea si cate o oar in baie , o spalam si ea se balacea si se juca! In schimb , suport d-ala de care a pus adi mai sus.....ala n-a fost pe gustul meu. Am incercat o data , de 2 ori...si gata. Am incercat la nasa fetii , tare-i mai facea reclama , il primise din America...nu s-a potrivit cu noi :iamwithstupid:. Eu i-am facut in primele luni baie in galetusa . Tare mult i-a placut si tare usor era . Si pt spatele mele , ca ma asezam pe un scaunel :rolleyes:. Sunt si cu suport ....in fine , eu asta as recomanda-o , nu vanitza. Dar depinde de mamica. Unele mamici vor vanitza , altele galetusa...

#30 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 12 February 2012 - 11:29 PM

Cand m-am uitat zilele astea la inelul respectiv am vazut si acea galetusa...m mai fost in magazine (e adevarat : cam cu 2 ani in urma) dar, in Ro n-am vazut-o.

Insa cum spui tu, daca mama nu vrea pace buna.
Oricum trebuie sa intru in magazinele de specialitate si sa le vad la propriu toate produsele.

De exemplul finutul nostru a avut si vanita si inel...tare bucurosi au fost parintii pt ca era mai facil dar, de la alte cunostinte cu cunosc opiniile.

#31 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 22 August 2012 - 07:12 AM

Ei bine a venit momentul sa iau cadoul si m-am oprit la un baby bouncer cu muzica si vibratii pentru 0-9 kg.

Ce ma distreaza e faptul ca mama refuza sa foloseasca ca cica nu ar fi recomandat la copii nou nascuti, astfel asteapta ca bebe sa stea in fund =)) .

Desi le-am spus ca-l pot schimba in ce vor ei refuza si sa-l schimbe.

#32 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 22 August 2012 - 07:44 AM

cand o sta in fund nu mai sta in ala. =))
ai mei toti au stat in bouncer si uite ca nu au nimic. inelul de baie l-am folosit cu succes si o sa folosesc si acum. Cass deja nu mai vrea sa stea pe spate si sare din suportul lui, o sa trebuiasca sa-i iau scaunelul ala si lui ca nu-l mai am, l-am dat =))

#33 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 902
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 22 August 2012 - 09:29 AM

Eu am pus-o pe Thalia in balansoar de la inceput, tot cu muzica, dar fara vibratii, era cu leganeala. Mie vibratiile imi dau trepidatii asa ca am preferat fara, insa se poate folosi de el fara vibratii, si bebe-ul sta in el bine merci, chiar le place sa doarma in ele...

#34 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 22 August 2012 - 05:14 PM

Angel sa stii ca la fel a zis si nasa copilului, insa daca d-na mama e mai "cunoscatoare" las-o sa faca cum stie mai bine.

Mama bebelusului zicea ca coloana copilului musai sa stea dreapta pana la 3 luni. Acum daca ea foarte convinsa ca stie mai bine si decat cei ce au creat acest bouncer...sunt fara parole.

Le-am spus ca daca nu-l considera util il pot schimba cu ce doresc ei...si de aceea tot refuza sa-l schimbe desi ne-au spus ca doresc sa achizitioneze un leagan.

Clau_ash, d-na de la magazin mi-a spus ca sa incerce scaunul pt ca s-ar putea sa nu-i placa copilului si e pacat sa arunci pe geam 80 eur. Dar daca nu incerci si nu inveti copilul in acel bouncer el saracutzul nu are de unde sa stie ca e bine in el.

#35 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 902
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 22 August 2012 - 07:26 PM

Vezi postareayoyo, la 22 August 2012 - 05:14 PM, a spus:


Mama bebelusului zicea ca coloana copilului musai sa stea dreapta pana la 3 luni.



Aham... si in burta ei copilul statea tot cu coloana drapta...ca o teapa :) hai ca acu sunt deja rea.gata am terminat

#36 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 22 August 2012 - 09:53 PM

Vezi postareaclau_ash, la 22 August 2012 - 07:26 PM, a spus:

Aham... si in burta ei copilul statea tot cu coloana drapta...ca o teapa :) hai ca acu sunt deja rea.gata am terminat


:)

#37 Useril este offline   Carpatica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 02-July 10
  • LocationIn vestul vestului

Postat 23 August 2012 - 01:10 AM

Yoyo, nu-ti fa tu probleme de ce si cum folosesc ei! Tu i-ai oferit un cadou minunat, dupa parerea mea mai bun decat leaganul chiar, ca nu se invata copilul leganat si dupa aceea sa trebuiasca sa il legene ca sa adoarma. Copiilor mei le-a placut foarte mult in bouncer, cel mic e inca in el, desi lui nu-i prea pasa de vibrare. Si nu trebuie/n-a trebuit sa-i leagan sa adoarma. Ca il mai leagan eu cand si cand peste zi si adoarme in brate, asta e alta poveste, ca mi-e drag mie sa-l leagan, dar nu trebuie sa-l leagan 18 ore pe zi/noapte ca sa doarma (ca am vecini care mi-au povestit ca faceau cu schimbul la leganat, ca nu dormea fata deloc decat leganata). Sa nu se supere pe mine cele care au leagan, eu povestesc numai din experienta mea si a celor de langa mine. Cum am spus si in alta postare, sunt sigura ca pentru unele dintre voi leaganul a fost si este "life-saving" ca sunt copiii pe care chiar trebuie sa-i legeni si cu leaganul mai iei o pauza...

Apropo, si-n leagan tot asa va sta copilul, semisezand, ca nici leaganele nu sunt facute sa stea copilul in pozitie perfect verticala.

#38 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 23 August 2012 - 04:51 PM

Carpatica sa stii ca chiar deloc nu-mi fac probleme pentru ei.
Sunt oameni maturi si isi fac viata asa cum isi doresc.

Cum spui tu unii sunt leganati altii ba dar, de aceea tot bine creste fiecare copil. Atat doar ca probabil timpul unora dintre parinti este mai limitat.

Am venit numai sa va povestesc si voua ca am realizat ca nu merita sa ma strofoc cu cine stie ce cadou super hiper ajutator si scump pentru a usura viata parintilor cand de altfel parintii ridica o bariera in orice inseamna o noutate.

#39 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 16 September 2012 - 04:15 PM

adaug la lista deschisa urmatoarele produse, a caror lipsa o simt in momentele grele:
tzuica
rom
antinevralgic
o tesla
Lasati dolarii sa vina la mine!

#40 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 19 October 2012 - 06:36 PM

Vezi postareaCalugaru, la 16 September 2012 - 04:15 PM, a spus:

adaug la lista deschisa urmatoarele produse, a caror lipsa o simt in momentele grele:
tzuica
rom
antinevralgic
o tesla


...astea sunt necesare pt tata nu?

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi