Forum Culinar: KITCHENAID - Forum Culinar

Salt la continut

  • 17 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

KITCHENAID

#21 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 07 February 2012 - 10:44 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 07 February 2012 - 10:25 PM, a spus:

Desi rosu imperial ma inebuneste de cap, eu tot la negru m-am hotarat. Nu pot avea ceva rosu zi de zi :(()

Foarte elegant! :((

#22 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 07 February 2012 - 10:51 PM

Io nu pot decat sa stau pe margine si sa fac galerie.Imi plac si mie tare de tot,dar deocamdata sunt altele la rand de acoperit financiar.
Desi,la cum gatesc mai mult doar pentru 2,nici nu cred ca l-as folosi prea des acum.
Apropo,sunt si din astea cu placa de incalzit de-desubt cum vazusem ca are Kenwoodul?E ceva bun in placa aia,sau?

#23 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,035
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 07 February 2012 - 11:08 PM

Vezi postareaEllani, la 07 February 2012 - 10:51 PM, a spus:

Apropo,sunt si din astea cu placa de incalzit de-desubt cum vazusem ca are Kenwoodul?E ceva bun in placa aia,sau?

Nu stiu sa fi facut Kitchen Aidul si dintr-ala care gateste, Ken-ul da, l-a facut recent, eu avind Thermomixul care e primul care s-a nascut gatind nu-i vad rostul Ken-ului care gateste, da' na, fiecare cu parerea lui :((

#24 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 07 February 2012 - 11:22 PM

Eu n-am de nici-unul si ma gandeam sa nu mor in nestiina,daca are rost sa dai bani pe Ken?Chiar fierbe lucrurile ca lumea,sau e doar asa,de reclama?

Am inteles ca ziceai ca treci la K.Aid dupa Ken.Sa-nteleg ca e mai bun sau mai frumos ?

#25 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,035
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 07 February 2012 - 11:47 PM

Cind a fost sa fie, ocazia a fost sa il iau pe ken, pe forumul italian era deja cunoscut, mai apoi am auzit de Kitchen Aid care aici e mai putin cunoscut, dar imi place mai mult ca design, plus ca, spre deosebire de Ken care la viteze mari si cantitate mare se misca, Kitchen-aidul ramine stabil.

Ken ca si Kitchen aid sunt 2 malaxoare adica framinta aluat de piine, bat frisca si albume si compozitii pentru dulciuri, li se pot atasa accesorii care fac alte chestii. Cirligul sau telul se ataseaza deasupra. Ken-ul care coace amesteca ceea ce se coace cu telul de deasupra.

Thermomixul e diferit, nu poate face ceea ce fac ceilalti 2 pentru ca are lame care taie atasate dedesubt, cind el coace amesteca dedesubt, deci de exemplu coci o supa de legume, cind e gata mixezi si ai crema, Ken-ul asta nu o face, el doar amesteca. E un subiect intreg tot aici despre Thermomix.

Parerea mea e ca Thermomixul e foarte scump dar a fost primul care a avut posibilitatea asta plus ca are un motor ca nimeni altul la amestecat, face faina in citeva minute din 100de gr de griu boabe si cu asta cred ca am spus tot. Ken-ul care coace costa la fel dar nu face altceva decit sa amestece aluat si sa coaca amestecind de deasupra deci pentru mine e si mai exagerat ca pret.

Depinde de ce vrei tu, de ce ai nevoie si de citi bani dispui, in orice caz Thermomixul e un lucru si Kitchen si Ken-ul altul. Ma refer la Kenul care nu coace.

Sper ca m-am facut inteleasa, daca nu spune-mi ce am gresit :)

#26 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 08 February 2012 - 12:51 AM

Vezi postareaLapona Enigel, la 07 February 2012 - 09:37 PM, a spus:

@ Any: care cana mama? Ti-ai luat si tu bolul imens de sticla?



Cana/bol aia din poza, tu cum ii zici?

#27 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 08 February 2012 - 01:14 AM

Vezi postareaUma, la 07 February 2012 - 10:36 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 07 February 2012 - 10:25 PM, a spus:

Desi rosu imperial ma inebuneste de cap, eu tot la negru m-am hotarat. Nu pot avea ceva rosu zi de zi :))

Da, fiecare cu gustul lui ..eu nu mi-as fi inchipuit pe altul, decat rosu :)

Imi plac si cele sidefate (cel verde) dar rosu' e frumos acolo la coltul lui la bucatarie :)


Mie imi plac toate culorile, insa cand ma gandesc la el eu il vad rosu.
Orice obiect de la ei eu mi-l imaginez rosu.

#28 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 08 February 2012 - 02:06 PM

Kitchen Aid a ajuns sa fie destul de cunoscut si aici, la tv il vad pe toate programele de bucatarie, toti chefi mari lucreaza cu el.
Problema e ca nu se vinde in orice magazin de electrocasnice ca si kenwood-ul, e mai greu de gasit.
Eu l-am luat pe ebay dintr-un magazin cu site, nr de telefon, a vorbit sotul cu ei, seriosi, mi-au trimis factura, tot.

Ziceam mai sus ca l-am folosit la maxim de cand l-am luat, prajituri, frisca, maioneza, paine.

#29 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 08 February 2012 - 02:33 PM

Vezi postareaAdriana, la 07 February 2012 - 11:47 PM, a spus:

Cind a fost sa fie, ocazia a fost sa il iau pe ken, pe forumul italian era deja cunoscut, mai apoi am auzit de Kitchen Aid care aici e mai putin cunoscut, dar imi place mai mult ca design, plus ca, spre deosebire de Ken care la viteze mari si cantitate mare se misca, Kitchen-aidul ramine stabil.

Sper ca m-am facut inteleasa, daca nu spune-mi ce am gresit :(


Doamne,pai la cat de detaliat mi-ai explicat sa mai si zic ca ai gresit ceva? Mi-as da eu singura in :hug: .Nici chiar sa nu-mi fi raspuns deloc,ca tot n-as fi putut.
Multumescu mare, mare, mare :hug:
Dar daca o fi s-ajung vreodata sa-mi iau si nu voi sti ce s-aleg,pun la vot aici si ma lamuresc instant,desi in mare am inteles ca K.Aid isi merita pretul si investitia.

#30 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 08 February 2012 - 04:03 PM

Ellani, sa sti ca si eu intitial am vrut Ken-ul ca vazusem ca are puterea mai mare.Dar a venit Maya si m-a lamurit care e diferenta dintre cele 2.Si nu regret ca l-am luat.

Any, sa sti ca si eu il folosesc destul de des.doar rar mai scot mixerul.Saracul de craciun a tot framantat 2 ture de cozonaci, prajituri fel de fel.
Si.mi multumesc mie pt ziua cand m-am hotarat sa mi-l iau ca imi e de mare ajutor, mai ales ca mainile nu mai tin deloc cu mine :hug:

Eu am de la KA si benderul ca al Mayei, si e si el folosit saptamanal.Am macinat si semintele de in in el.Traiasca prietenii de mi l-au facut cadou. :hug:
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#31 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 08 February 2012 - 04:29 PM

Si eu am le-am bombardat pe Maya si pe Adriana in trecut cu intrebarile.

Ioana, mie nu mi-a placut niciodata sa framant, de aceea paine aproape ca nu faceam niciodata si fel de fel de aluaturi care necesita operatiunea asta.
Cu Termomixul nu am framantat decat de cateva ori pizza pentru ca aluaturile parca le taie nu le framanta, avand grupul de lame in cana.

Al tau ce culoare are?

#32 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 08 February 2012 - 05:05 PM

300W, nu e cam subtirel? Al meu are 900W si nu mi se pare excesiv :hug:
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#33 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 08 February 2012 - 05:11 PM

Vezi postareaUma, la 07 February 2012 - 10:36 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 07 February 2012 - 10:25 PM, a spus:

Desi rosu imperial ma inebuneste de cap, eu tot la negru m-am hotarat. Nu pot avea ceva rosu zi de zi :()

Da, fiecare cu gustul lui ..eu nu mi-as fi inchipuit pe altul, decat rosu :hug:

Imi plac si cele sidefate (cel verde) dar rosu' e frumos acolo la coltul lui la bucatarie :(


Exact! Principalul este sa il folosesti! Asa ca, dixtractie maxima!



Vezi postareaIoana, la 07 February 2012 - 10:43 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 07 February 2012 - 09:37 PM, a spus:

@ Any: care cana mama? Ti-ai luat si tu bolul imens de sticla?

@ Ioana: ai mai luat accesorii din US? Fara Zoll?


Lapo, nu, n-am mai luat,dar cred ca daca sunt declarate cadouri atunci nu mai platesc Zoll.

Vezi postareaLapona Enigel, la 07 February 2012 - 09:38 PM, a spus:

Inca ceva: doreste cineva din Germania cartea de retete? Nu am folosit-o niciodata pana acum si nici nu o voi face :(


Are ceva retete interesante, sau e ceva de capul ei?

Si me imi place negrul ala.


Hm...chiar daca il declari cadou, trebuie sa ai dovada ca este cadou. Chiar daca este, ei vor din partea persoanei care ti-a trimis cadoul chitanta cu valoarea obiectului, caci doar pana la o anumita valoare se accepta ca fiind cadou. Daca o depaseste, platesti Zoll. Asa era acum cca doi ani. Cat despre carte, habar nu am! Marturisesc ca nu m-a interesat macar o data sa o deschid, spre rusinea mea.


Vezi postareaFoxyy, la 07 February 2012 - 10:44 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 07 February 2012 - 10:25 PM, a spus:

Desi rosu imperial ma inebuneste de cap, eu tot la negru m-am hotarat. Nu pot avea ceva rosu zi de zi :()

Foarte elegant! :hug:


Multumesc scumpa! Da, exact asta m-a facut sa ma hotarasc la negru :(



Vezi postareaEllani, la 07 February 2012 - 10:51 PM, a spus:

Io nu pot decat sa stau pe margine si sa fac galerie.Imi plac si mie tare de tot,dar deocamdata sunt altele la rand de acoperit financiar.
Desi,la cum gatesc mai mult doar pentru 2,nici nu cred ca l-as folosi prea des acum.
Apropo,sunt si din astea cu placa de incalzit de-desubt cum vazusem ca are Kenwoodul?E ceva bun in placa aia,sau?



Ellani, atata timp cat sunteti doar doi, eu , om foarte pragmatic, iti spun ca mai bine dai banii pe pantofi :()) Sincer, eu cand fac ceva doar pentru mine ori pentru amandoi, mai degraba pun mana pe mixerul clasic ori framant la mana...pentru ca ma relaxeaza si imi aduce aminte de mamaia, bunica si mama :(

Vezi postareaany_annette, la 08 February 2012 - 12:51 AM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 07 February 2012 - 09:37 PM, a spus:

@ Any: care cana mama? Ti-ai luat si tu bolul imens de sticla?



Cana/bol aia din poza, tu cum ii zici?


Uite, de asta zic:
Imagine atasata: monthly_02_2012/post-12-13287138648969.jpg
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#34 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 08 February 2012 - 05:21 PM

Vezi postareaAlexandru, la 08 February 2012 - 05:05 PM, a spus:

300W, nu e cam subtirel? Al meu are 900W si nu mi se pare excesiv :hug:


Nu e putin, pentru ca are motor direct si astia 300 de W se transforma in 1200, nu se pierde puterea pe drum.

#35 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 08 February 2012 - 05:47 PM

Am inteles ce vroiai sa zici Lori , eu nu am nici un accesoriu deocamdata.

#36 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 08 February 2012 - 05:57 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 08 February 2012 - 05:11 PM, a spus:

Vezi postareaUma, la 07 February 2012 - 10:36 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 07 February 2012 - 10:25 PM, a spus:

Desi rosu imperial ma inebuneste de cap, eu tot la negru m-am hotarat. Nu pot avea ceva rosu zi de zi ;))

Da, fiecare cu gustul lui ..eu nu mi-as fi inchipuit pe altul, decat rosu :71:

Imi plac si cele sidefate (cel verde) dar rosu' e frumos acolo la coltul lui la bucatarie =))


Exact! Principalul este sa il folosesti! Asa ca, dixtractie maxima!



Este dragul de el :) La paine, cozonac numai el..la fel si la amestecat creme cu unt. La un batut rapid de bezea, folosesc pe unul de mana, dar muncile grele el le face.

Asta e o poza mai veche, dar si coca de cozonac si de paine el le-a batut :)

Imagine atasata: monthly_02_2012/post-11-13287166059375.jpg
A cat is a friend fur-ever !

#37 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 08 February 2012 - 06:00 PM

Uma, imi faci pofta de cozonac :71: !

#38 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 08 February 2012 - 06:08 PM

Vezi postareaany_annette, la 08 February 2012 - 06:00 PM, a spus:

Uma, imi faci pofta de cozonac :71: !

Sa stii ca mi-am facut pofta singura =)) Chiar ma gandeam acum ca poate pun de niste cozonaci in week-end ca si asa nu am apucat sa fac anul asta ca am fost pe drumuri....si pana la paste e ceva de asteptat..

Dar parca mi-e dor si de o painica calda..cu un pic de unt :)
Imagine atasata: monthly_02_2012/post-11-13287170809007.jpg

Bun un KA la casa omului :) Mai ales daca nu iti mai arde de batut coca cu mana...
A cat is a friend fur-ever !

#39 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 08 February 2012 - 06:10 PM

[quote name='any_annette' date='08 February 2012 - 03:29 PM' timestamp='1328711379' post='128569']
Si eu am le-am bombardat pe Maya si pe Adriana in trecut cu intrebarile.

Ioana, mie nu mi-a placut niciodata sa framant, de aceea paine aproape ca nu faceam niciodata si fel de fel de aluaturi care necesita operatiunea asta.
Cu Termomixul nu am framantat decat de cateva ori pizza pentru ca aluaturile parca le taie nu le framanta, avand grupul de lame in cana.

Al tau ce culoare are?
[/quote]

nu rosu =))


[quote name='Lapona Enigel' date='08 February 2012 - 04:11 PM' timestamp='1328713874' post='128579']

[quote name='Ioana' date='07 February 2012 - 09:43 PM' timestamp='1328647420' post='128463']
[quote name='Lapona Enigel' date='07 February 2012 - 08:37 PM' timestamp='1328643432' post='128391']
@ Any: care cana mama? Ti-ai luat si tu bolul imens de sticla?

@ Ioana: ai mai luat accesorii din US? Fara Zoll?
[/quote]

Lapo, nu, n-am mai luat,dar cred ca daca sunt declarate cadouri atunci nu mai platesc Zoll.
[quote name='Lapona Enigel' date='07 February 2012 - 08:38 PM' timestamp='1328643503' post='128394']
Inca ceva: doreste cineva din Germania cartea de retete? Nu am folosit-o niciodata pana acum si nici nu o voi face :)
[/quote]

Are ceva retete interesante, sau e ceva de capul ei?

Si me imi place negrul ala.
[/quote]

Hm...chiar daca il declari cadou, trebuie sa ai dovada ca este cadou. Chiar daca este, ei vor din partea persoanei care ti-a trimis cadoul chitanta cu valoarea obiectului, caci doar pana la o anumita valoare se accepta ca fiind cadou. Daca o depaseste, platesti Zoll. Asa era acum cca doi ani. Cat despre carte, habar nu am! Marturisesc ca nu m-a interesat macar o data sa o deschid, spre rusinea mea.



nu mai stiu cat e valoare pana in care nu platesti Zoll,o sa o intreb pe cumnata-mea

[quote name='Foxyy' date='07 February 2012 - 09:44 PM' timestamp='1328647494' post='128465']
[quote name='Lapona Enigel' date='07 February 2012 - 09:25 PM' timestamp='1328646307' post='128446']
Desi rosu imperial ma inebuneste de cap, eu tot la negru m-am hotarat. Nu pot avea ceva rosu zi de zi :))[/quote]
Foarte elegant! :71:
[/quote]

da si tu parca tot rosu il aveai, nu?
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#40 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 08 February 2012 - 06:15 PM

Nici eu nu am facut de Craciun si tot am zis ca vreau sa fac ca mi-a trimis mama nuci si rahat, deci as avea si cu ce.
Deocamdata sunt in stand by.

Mie aluat nu-mi place sa framant, cand mi se lipeste coca de degete si printre degete nu stiu incotro sa fug. Si nu-s una sclifosita, insa am si eu fix-ul asta.
Dar am facut "sacrificiul" asta in trecut si am framantat cozonaci.
Dar cu KA deja se schimba treaba

Arata acest topic


  • 17 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi