Forum Culinar: Cocheletu' galben, de la ducele mic - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cocheletu' galben, de la ducele mic Cea mai buna metoda ?

#1 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 05 April 2012 - 10:12 AM

Cocheletu' galben, de la ducele mic :lol:
Cea mai buna metoda ?


Daca v-am captat atentia :71: sa va spun ca este vorba de dumnealui "coquelet"
Este un ... cuoşel, un pusior de ferma bio, dodoloţ, din (s)Franţa de la la ducele mic (P'tit Duc) cam cat o potarniche - 550 grame, vezi bricheta prin comparatie.
Pretul pe bucata 19.4 RON parca. Achizitionat azi doua bucati de la Billa.
.
Imagine atasata: monthly_04_2012/post-168-13336133182071.jpg
.
Imagine atasata: monthly_04_2012/post-168-13336133285715.jpg
.


As dori sa-l pregatesc dintr-o bucata, la cuptor.
Care vi se pare cea mai buna metoda?
Invelit in feliute subtiri de pancetta cruda puternic aromatizata (si sarata) - productie proprie?
Sau sa fac initial o papiotte (punga din hartie de copt) cu ceva legume si un strop de vin si apoi sa-l socot , sa-l ung cu miere frecata cu mustar, sare si mirosenii si sa-l las sa faca glazura?
Miroseniile? - Herbes de Provence?
Pe pat de legume?

Astept metropola :lol:
Dar si ... provintzia :pupic:

Bien, merci. A bientôt!
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#2 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 05 April 2012 - 10:20 AM

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 05 April 2012 - 10:12 AM, a spus:

Cocheletu' galben, de la ducele mic :lol:
Cea mai buna metoda ?


Daca v-am captat atentia :71: sa va spun ca este vorba de dumnealui "coquelet"
Este un ... cuoşel, un pusior de ferma bio, dodoloţ, din (s)Franţa de la la ducele mic (P'tit Duc) cam cat o potarniche - 550 grame, vezi bricheta prin comparatie.
Pretul pe bucata 19.4 RON parca. Achizitionat azi doua bucati de la Billa.
.
Atasament Cocheletu galben 01-AC.jpg
.
Atasament Cocheletu galben 02-AC.jpg
.


As dori sa-l pregatesc dintr-o bucata, la cuptor.
Care vi se pare cea mai buna metoda?
Invelit in feliute subtiri de pancetta cruda puternic aromatizata (si sarata) - productie proprie?
Sau sa fac initial o papiotte (punga din hartie de copt) cu ceva legume si un strop de vin si apoi sa-l socot , sa-l ung cu miere frecata cu mustar, sare si mirosenii si sa-l las sa faca glazura?
Miroseniile? - Herbes de Provence?
Pe pat de legume?

Astept metropola :71:
Dar si ... provintzia :lol:

Bien, merci. A bientôt!

Buna vezi ca am postat in partea cealalta reteta lui Bob(cu puisori proaspeti,lardoane nuci ...o minunatie)
Am zis ca o s o refac cu imagini dar uite ca m am luat cu una cu alta
:pupic:
Ps poti sa faci cam cu ce vrei cu puisorii de 'lapte'

#3 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 05 April 2012 - 10:29 AM

Eu asa-l vad bine despicat in "foaie" si pus pe gratar cu o caramida deasupra. :pupic:

#4 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 05 April 2012 - 10:52 AM

Uite coqueletu' meu la cuptor cu ierburi de Provence, si cu lamaie inauntru! Eu n-as pune pat de legume, e prea bun asa!!

Imagine postata

Pentru comparatie aveti o jumatate de coquelet si un cartof copt, iar ciupercile murate nu erau gigant!! :pupic:

Imagine postata

Alta editie: aici era frecat si cu boia , uns cu unt cu usturoi,rozmarin fara lamaie, dar cu vin alb sec:

Imagine postata

Imagine postata

dar cum mi-a placut mie cel mai mul este asa: alla diavola
tai puiul cu foarfeca pe spate si-l aplatizezi il dai cu sare, piper, boia iute, ierburi de Provence, fulgi de ardei iute

Imagine postata

Imagine postata

il lasi jumate de ora sa se aromeze apoi incingi o tigaie antiaderenta puternic, si-l plasezi acolo

mai intai cu pieptul in jos, eu ca sa-l tin plat am pus o bucata de folie si o oala plina cu apa in capul lui

Imagine postata

si l-am facut pana a ajuns asa:

Imagine postata

Ii ia cam 20-25 de minute si evident trebuie intors o data dupa care ai scapat de oala cu apa ca s-a aplatizat

rezultat final delicios!!!

Imagine postata

pozele de la locul faptei, cum zice Geany!

Sper ca metropola ti-a fost de vreun ajutor!! :lol:
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#5 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 06 April 2012 - 11:22 AM

Va multumesc din suflet pentru sfaturi :(
am folosit multe din ele.

Cocheletu' e la cuptor.
Toata noaptea am rumegat diversele oportunitati si cand am pus mana pe el inca nu stiam ce am de gand sa fac.
M-am lasat dus de instinct si de cele vazute/citite pana acum.
Cred ca am fost influentat de prima reteta a Zerdei si de ultimul pui cu legume psotat de Maya.

Am facut o crema de unt cu usturoi pisat impreuna cu o bucata de lamaie murata marocana (foarte aromata si foarte sarata) in care am pus din belsug un amestec de ierburi tip Provence, majoritatea uscate de mine - busuioc, salvie, cimbrisor, tarhon, lavanda, rozmarin si magheran (ultimele doua cumparate). Toate macinate in creuzetul de portelan in momentul pregatirii. Si piperuri (patru culori-cunoooosc-pe-luuuumeee :( ) macinate
Am masat bine si din gros coosehlul si l-am lasat asa trei ore. L-am pus pe un pat de legume, sa nu se prinda de vas + aroma data de morcov, telina, ceapa, nu am avut cidru deci am folosit vin alb sec si am acoperit cu folie primele 40 de minute. Acum am scos folia si am marit flacara la cuptor sa ne ocupam putin si de piele.
Ah! Inauntru am pus din belsug untul super-aromat si am indesat frunze de leurda.
Nu stiu cum va iesi din punct de vedere estetic, dar mi-as dori sa aveti monitoare cu miros :D
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#6 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 06 April 2012 - 11:25 AM

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 06 April 2012 - 11:22 AM, a spus:

Va multumesc din suflet pentru sfaturi :(
am folosit multe din ele.

Cocheletu' e la cuptor.
Toata noaptea am rumegat diversele oportunitati si cand am pus mana pe el inca nu stiam ce am de gand sa fac.
M-am lasat dus de instinct si de cele vazute/citite pana acum.
Cred ca am fost influentat de prima reteta a Zerdei si de ultimul pui cu legume psotat de Maya.

Am facut o crema de unt cu usturoi pisat impreuna cu o bucata de lamaie murata marocana (foarte aromata si foarte sarata) in care am pus din belsug un amestec de ierburi tip Provence, majoritatea uscate de mine - busuioc, salvie, cimbrisor, tarhon, lavanda, rozmarin si magheran (ultimele doua cumparate). Toate macinate in creuzetul de portelan in momentul pregatirii. Si piperuri (patru culori-cunoooosc-pe-luuuumeee :( ) macinate
Am masat bine si din gros coosehlul si l-am lasat asa trei ore. L-am pus pe un pat de legume, sa nu se prinda de vas + aroma data de morcov, telina, ceapa, nu am avut cidru deci am folosit vin alb sec si am acoperit cu folie primele 40 de minute. Acum am scos folia si am marit flacara la cuptor sa ne ocupam putin si de piele.
Ah! Inauntru am pus din belsug untul super-aromat si am indesat frunze de leurda.
Nu stiu cum va iesi din punct de vedere estetic, dar mi-as dori sa aveti monitoare cu miros :D

Eu nu-s sigura ca-mi doresc asa ceva..... Deja imi ploua-n gat.... :(

#7 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 06 April 2012 - 12:13 PM

Bine ca mi-ai adus aminte de el maestre, ca sa mai fac! Cocheletu e perfect pentru noi noi, ca omul nu mananca decat cand e proaspat si fierbinte, dupa aia imi zice sa le las pisicilor restul. Bine inteles ca e las si lor, dar daca as lua un pui normal de cca un kil, ele ar manca cat noi doi la un loc, asa ca mai folosesc eu din el cat se mai poate la cate o mancare ca oricum carcasa ajunge in coltii lor!!
Coqueletu e perfect pentru o masa de sambata sau duminica, se face el acolo singur si il terminam la o masa!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#8 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 06 April 2012 - 02:13 PM

Declaratie şoc: :blush:

Mă declar fericit că am cocoşelul mic! :cheers:
.
Imagine atasata: monthly_04_2012/post-168-13337141667258.jpg
.
Imagine atasata: monthly_04_2012/post-168-1333714175206.jpg
.
Imagine atasata: monthly_04_2012/post-168-13337141876932.jpg
.
Imagine atasata: monthly_04_2012/post-168-13337141943732.jpg
.
Imagine atasata: monthly_04_2012/post-168-13337142037354.jpg
.

... in acest moment am fost impins de cineva cu salbaticie si nu am mai putut documenta fotografic.
Pielea crocanta si interiorul fraged si suculent :cheers:
Gustul?
The real thing.
Multumesc pentru asistenta si sfaturi. :tongue3:
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#9 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 06 April 2012 - 02:58 PM

Arata bine!!! ma bucur ca te-am putut ajuta macar un pic!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#10 Useril este offline   Carmen 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 293
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationItalia

Postat 06 April 2012 - 04:54 PM

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 06 April 2012 - 02:13 PM, a spus:

Declaratie şoc: :o

Mă declar fericit că am cocoşelul mic! =))
[center].



...si cand am citit titlul topicului am facut ochii mari cat alea doua cepe din jurul cocoselului :blush:
ex Aninita

#11 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 10 April 2012 - 12:58 PM

Eu unul îl aplatizez în stilul Zerdei, îl fixez în pozitie strapungîndu-l cu doua frigarui, dupa care îl pun pe gratar în timp ce prepar mujdeiul. Mamaliga e de rigoare.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi