Forum Culinar: Pranzul de Pasti 2012 acasa la noi - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pranzul de Pasti 2012 acasa la noi

#21 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 17 April 2012 - 11:03 AM

Vezi postareaFoxyy, la 17 April 2012 - 11:01 AM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 17 April 2012 - 10:59 AM, a spus:

Merci Fox :cheers: !
Deci eu am platit 25 de euro si a fost 11 euro kg. Deci avea cam 2 kg si 300.
Mielul mi-a zis macelarul ca avea cam 6 kg (cu cap, organe, etc).
Si tata zice la fel ca astia mici sunt toxici. Acuma nu m-oi intoxica de la un bulanas de miel :floare: .

Aaaaa, asa, da. Eu am crezut ca tot mielul avea vreo 4 kg. Am avut impresia ca tu l-ai luat intreg. :floare:


Nu, nu, Fox, era oleaca mai mare :) .
Eu am luat de asta de lapte ca n-am gasit miel cum trebuie la macelar. Dar asta a fost fraged nevoie mare!

#22 Useril este offline   lili 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,008
  • Inregistrat: 07-July 11
  • LocationBrasov

Postat 17 April 2012 - 02:45 PM

Any,ca de obicei ma lasi fara cuvinte
Superb totul =))

#23 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 17 April 2012 - 02:53 PM

Vezi postareaany_annette, la 16 April 2012 - 11:09 PM, a spus:


Ziceam ca imi plac ouale umplute, pentru ca am mancat. Pai cum nu?
Imi aduc aminte de nasa mamei de botez, cand am fost odata la ea ne-a dat oua umplute. Eram mica, da-mi aduc aminte de bune erau!

Merci Dani, mielul l-am facut simplu de tot dar a fost foarte aromat.


Nush' de ce-am inteles eu ca tu te refereai ca ai mancat oua umplute,dar nu anume cu ficat,ci din alea cu pateu de cumparat caci stiu ca multi le fac asa,dar eu zic ca-i mare diferenta la gust intre ele.No' ne-am lamurit,pana la urma.

Vezi postareaany_annette, la 17 April 2012 - 11:03 AM, a spus:

Eu am luat de asta de lapte ca n-am gasit miel cum trebuie la macelar. Dar asta a fost fraged nevoie mare!


Asa si eu,aici as gasi doar din asta mic,de maxim 1 saptamana sau deja berbecuti in toata firea de cateva luni sau chiar anul,la care ei tot miel ii zic.
Si ma gandeam sa iau din asta mic,dar nu stiam daca merita.Acum am aflat pentru prima oara de la Foxyy si ca-s toxici.

Sa iau,sa nu iau? =))
Dar,asa cum zici si tu,poate nu ne-om intoxica grav de la 10 cm patrati de miel,de caciula,ei si acolo 2-3 oase.

#24 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 17 April 2012 - 02:56 PM

Vezi postarealili, la 17 April 2012 - 02:45 PM, a spus:

Any,ca de obicei ma lasi fara cuvinte
Superb totul =))


Lili :D merci mult de tot!

Vezi postareaEllani, la 17 April 2012 - 02:53 PM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 16 April 2012 - 11:09 PM, a spus:


Ziceam ca imi plac ouale umplute, pentru ca am mancat. Pai cum nu?
Imi aduc aminte de nasa mamei de botez, cand am fost odata la ea ne-a dat oua umplute. Eram mica, da-mi aduc aminte de bune erau!

Merci Dani, mielul l-am facut simplu de tot dar a fost foarte aromat.


Nush' de ce-am inteles eu ca tu te refereai ca ai mancat oua umplute,dar nu anume cu ficat,ci din alea cu pateu de cumparat caci stiu ca multi le fac asa,dar eu zic ca-i mare diferenta la gust intre ele.No' ne-am lamurit,pana la urma.

Vezi postareaany_annette, la 17 April 2012 - 11:03 AM, a spus:

Eu am luat de asta de lapte ca n-am gasit miel cum trebuie la macelar. Dar asta a fost fraged nevoie mare!


Asa si eu,aici as gasi doar din asta mic,de maxim 1 saptamana sau deja berbecuti in toata firea de cateva luni sau chiar anul,la care ei tot miel ii zic.
Si ma gandeam sa iau din asta mic,dar nu stiam daca merita.Acum am aflat pentru prima oara de la Foxyy si ca-s toxici.

Sa iau,sa nu iau? :D
Dar,asa cum zici si tu,poate nu ne-om intoxica grav de la 10 cm patrati de miel,de caciula,ei si acolo 2-3 oase.


Eu miel cum trebuie gasesc, dar asa s-a intamplat sa nu gasesc chiar acum.
Asta de lapte a fost o bunatate. Facut asa simplu, fara brizbrizuri.
Taci tu Ellani ca ne intoxicam zilnic cu altele fara sa stim :D !

#25 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 17 April 2012 - 03:14 PM

Vezi postareaany_annette, la 17 April 2012 - 11:03 AM, a spus:


Eu miel cum trebuie gasesc, dar asa s-a intamplat sa nu gasesc chiar acum.
Asta de lapte a fost o bunatate. Facut asa simplu, fara brizbrizuri.
Taci tu Ellani ca ne intoxicam zilnic cu altele fara sa stim :( !


I-o fi luat romanii din imprejurimi pe toti acei cum trebuie?Pe la tine se obisnuieste sa se manance miei de Pasti?Caci eu din toti pe cei straini pe care ii cunosc,nu stiu pe nimeni sa aiba obiceiul asta,de aia si imi pare ca-i tipic doar partilor noastre.

Ce-i drept,nu-i minciuna la ultima fraza.Nici nu vreau sa ma gandesc la legumele si fructele de-aici,care-s anul imprejur la fel.Dar altfel cum fara de ele? :rolleyes: Voi aveti noroc,cel putin ,sa gasiti legume mai normale de sezon.

#26 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 17 April 2012 - 03:17 PM

Vezi postareaEllani, la 17 April 2012 - 03:14 PM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 17 April 2012 - 11:03 AM, a spus:


Eu miel cum trebuie gasesc, dar asa s-a intamplat sa nu gasesc chiar acum.
Asta de lapte a fost o bunatate. Facut asa simplu, fara brizbrizuri.
Taci tu Ellani ca ne intoxicam zilnic cu altele fara sa stim :( !


I-o fi luat romanii din imprejurimi pe toti acei cum trebuie?Pe la tine se obisnuieste sa se manance miei de Pasti?Caci eu din toti pe cei straini pe care ii cunosc,nu stiu pe nimeni sa aiba obiceiul asta,de aia si imi pare ca-i tipic doar partilor noastre.

Ce-i drept,nu-i minciuna la ultima fraza.Nici nu vreau sa ma gandesc la legumele si fructele de-aici,care-s anul imprejur la fel.Dar altfel cum fara de ele? :rolleyes: Voi aveti noroc,cel putin ,sa gasiti legume mai normale de sezon.



Nu nimica, aici se gasesc miei mereu. Dar cu o saptamana inainte fusese Pastele catolic si probabil din cauza asta la macelarul meu n-am gasit, sunase si furnizorul in fata mea si i-a zis ca n-are.
Se mananca miel tot anul aici la mine.

#27 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 17 April 2012 - 03:19 PM

Vezi postareaEllani, la 17 April 2012 - 02:53 PM, a spus:

Si ma gandeam sa iau din asta mic,dar nu stiam daca merita.Acum am aflat pentru prima oara de la Foxyy si ca-s toxici.

Sa iau,sa nu iau? :rolleyes:
Dar,asa cum zici si tu,poate nu ne-om intoxica grav de la 10 cm patrati de miel,de caciula,ei si acolo 2-3 oase.

Citez de pe net:
Mielul tanar, sub 9 saptamani, are carnea toxica si poate produce multe neplaceri.
Asa ca, dupa ce mananci, fa o pauza de cateva ore sau chiar o zi, timp in care ar fi bine sa bei foarte multe lichide. Carnea care provine de la animale tinere (miel, ied) este mai greu de digerat, din cauza purinelor, reziduuri metabolice toxice pentru organismul uman. Pentru a fi eliminate purinele, cand se pregatesc ciorbele, carnea nu se pune de la inceput in apa, ci abia atunci cand a dat in clocot. Procesul de digestie a proteinelor poate duce la formarea unor „reziduuri" in organism, pe care corpul va trebui sa le neutralizeze, folosindu-se de mineralele existente in oase. Proteina proaspata din carnea de miel poate provoca si alergii, care apar la 6-12 ore de la consum.
Ar mai fi si alte informatii - aici.

Oricum, daca e vorba de putina carne (cat sa mananci la o masa) nu cred ca-i vreo problema.

#28 Useril este offline   mdoyna 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 05-September 11

Postat 17 April 2012 - 03:20 PM

Ca de obicei minunat!
Chiar ma gandeam inainte de Paste ca spuneai ca nu stii daca vei mai avea chef si putere sa faci prea multe.... Si iata ca ai avut! Si inca cum! Oricum puteam sa pariez atunci ca vei face ceva super. Daca pariam, castigam :( Felicitari! :rolleyes:

#29 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 17 April 2012 - 03:34 PM

Vezi postareaFoxyy, la 17 April 2012 - 03:19 PM, a spus:


Oricum, daca e vorba de putina carne (cat sa mananci la o masa) nu cred ca-i vreo problema.

Citit,informat,bagat la cap!Multzu,chiar nu stiam. :rolleyes:

No' si-am cazut pe ganduri.Dar mult nu stau,las in voia sortii. :(
Daca gasesc cumva,pe undeva si mai la un pret de Doamne-ajuta,iau si fie ce-o fi.Daca nu,tot fie ce-o fi,caci oricum nu murim nici de intoxicatie nici de pofta.

#30 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 17 April 2012 - 03:42 PM

Vezi postareamdoyna, la 17 April 2012 - 03:20 PM, a spus:

Ca de obicei minunat!
Chiar ma gandeam inainte de Paste ca spuneai ca nu stii daca vei mai avea chef si putere sa faci prea multe.... Si iata ca ai avut! Si inca cum! Oricum puteam sa pariez atunci ca vei face ceva super. Daca pariam, castigam :( Felicitari! :(


Mi-am facut chef pana la urma :rolleyes: .
Merci Doina :( !

#31 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 17 April 2012 - 04:41 PM

Vezi postareaFoxyy, la 17 April 2012 - 03:19 PM, a spus:

Mielul tanar, sub 9 saptamani, are carnea toxica si poate produce multe neplaceri.

Asa stiam si eu ca mielul, iedul sunt cele mai grele si chiar toxice carnuri.
Eu dupa 4 saptamani de detoxifiere, va pot confirma ca mi-a cazut ca un bolovan. Nu se da digerat, desi am mancat 1 portie duminica si una luni la pranz de friptura si cate 1 de drob(nu 3 mese pe zi, ca la noi la sarbatori), iar oua nu prea am servit ci multe verdeturi nu metabolizez nici pana acum carnurile astea.
Any, bine ca ti-a venit cheful, ca sa ne incanti cu aceste minunate preparate, atmosfera si decoruri :105: Cum am mai spus, vreau sa fiu sorella ta :)
Am uitat sa iti spun ca si sosul acela de oua suna foarte apetisant!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#32 Useril este offline   vali 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 199
  • Inregistrat: 05-July 10

Postat 17 April 2012 - 04:46 PM

Felicitari Any! :105:

#33 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 17 April 2012 - 05:09 PM

I've got a single thing to say: supercalifragilisticexpialidocious ! :105:
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#34 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 17 April 2012 - 05:16 PM

Vezi postareaDaniella, la 17 April 2012 - 04:41 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 17 April 2012 - 03:19 PM, a spus:

Mielul tanar, sub 9 saptamani, are carnea toxica si poate produce multe neplaceri.

Asa stiam si eu ca mielul, iedul sunt cele mai grele si chiar toxice carnuri.
Eu dupa 4 saptamani de detoxifiere, va pot confirma ca mi-a cazut ca un bolovan. Nu se da digerat, desi am mancat 1 portie duminica si una luni la pranz de friptura si cate 1 de drob si oua nu prea am servit ci multe verdeturi (nu 3 mese pe zi, ca la noi la sarbatori) nu metabolizez nici pana acum carnurile astea.
Any, bine ca ti-a venit cheful, ca sa ne incanti cu aceste minunate preparate, atmosfera si decoruri :105: Cum am mai spus, vreau sa fiu sorella ta :)
Am uitat sa iti spun ca si sosul acela de oua suna foarte apetisant!


Dani, sosul ala de oua se face cat ai clipi si e super delicios, te asigur!

Vezi postareavali, la 17 April 2012 - 04:46 PM, a spus:

Felicitari Any! :)


Vali, multumesc frumos :) !

Vezi postareaLapona Enigel, la 17 April 2012 - 05:09 PM, a spus:

I've got a single thing to say: supercalifragilisticexpialidocious ! :)


OMG OMG ! Tenchiu tenchiu :105: !

#35 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 17 April 2012 - 05:21 PM

In familia mea exista o ramura de ciobani din mosi stramosi. Eu am fost ciobanita de vacanta, am asistat la fatatul mieilor, m-am dus si cu ei si am zburdat pe camp si nu de putine ori se intampla sa imi asist unchii la taiatul lor. Am ajutat la tuns oile,la curatat de capuse, la spalatul lanii, la daracit, la tors si tesut,la muls, la facut cheag,la facut cas, la pusul rotilor pe laita la scurs, la spalatul strecuratorilor. Nu de de putine ori era sa-mi ramana turul pantalonilor in coltii dulailor de la stana. Dom'ne, da' de toxine nu am auzit.
Toata copilaria mea am mancat miei si iezi de lapte, nu am auzit niciodata sa fie carnea toxica. E adevarat insa ca niciodata nu se taiau miei ori iezi sub doua luni, ca nu aveai ce sa mananci la ei. De regula, primul miel se taia de Paste. Oile incep sa fete din februarie, unele mai timpuriu, la final de ianuarie, iar mielutii se dezvoltau numai bine pana la sfintele Pasti. Nimic nu se compara cu dulceata carnii unui miel de lapte.

Cele mai ravnite delicatese de la miel is limba si ochii, cel putin in randul ciobanilor. Nici eu nu am gustat niciodata, insa un cioban sadea asa o sa va zica. Mai ales facute rasol cu mamaliga si usturoi, asta in Podisul Moldovei, nush cum o fi prin alte parti.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#36 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,734
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 18 April 2012 - 10:11 AM

Vezi postareaLapona Enigel, la 17 April 2012 - 05:21 PM, a spus:

Cele mai ravnite delicatese de la miel is limba si ochii, cel putin in randul ciobanilor. Nici eu nu am gustat niciodata, insa un cioban sadea asa o sa va zica. Mai ales facute rasol cu mamaliga si usturoi, asta in Podisul Moldovei, nush cum o fi prin alte parti.
aduc si eu marturie. tata si frate-miu erau (sunt) topiti dupa ochii mielului. eu nu am putut sa gust niciodata Imagine postata. si uite asa era pace in familie ca imparteam "frateste" delicatesele din ciorba de miel.


any, astea sunt toate pregateli "fara chef"? Imagine postata
eu zic ca tu nu poti sa fii fara chef cand intri in bucatarie. n-ai cum. prea-s toate cu suflet facute =))

#37 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 18 April 2012 - 10:23 AM

Vezi postareaboni, la 18 April 2012 - 10:11 AM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 17 April 2012 - 05:21 PM, a spus:

Cele mai ravnite delicatese de la miel is limba si ochii, cel putin in randul ciobanilor. Nici eu nu am gustat niciodata, insa un cioban sadea asa o sa va zica. Mai ales facute rasol cu mamaliga si usturoi, asta in Podisul Moldovei, nush cum o fi prin alte parti.
aduc si eu marturie. tata si frate-miu erau (sunt) topiti dupa ochii mielului. eu nu am putut sa gust niciodata Imagine postata. si uite asa era pace in familie ca imparteam "frateste" delicatesele din ciorba de miel.


any, astea sunt toate pregateli "fara chef"? Imagine postata
eu zic ca tu nu poti sa fii fara chef cand intri in bucatarie. n-ai cum. prea-s toate cu suflet facute =))


Noooo!!!! Astea-s pregatiri cu chef, ca daca nu am chef, eu nu fac nimic.
Cum zici tu...trebuie facute toate cu drag si cu suflet :D !

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi