Forum Culinar: alimente interzise/nerecomandate in timpul sarcinii - Forum Culinar

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

alimente interzise/nerecomandate in timpul sarcinii

#21 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 26 February 2010 - 11:57 AM

Vezi postareasimonaro29, la 26 February 2010 - 09:06 AM, a spus:

Vezi postareaNicoleta, la 25 February 2010 - 09:53 PM, a spus:



parmezanul si grana pot fi consumate fara probleme pentru ca au fost maturate pe termen lung,luni buni




Nicoleta , io n-am gasit niciunde chestia asta , si nici doctoritza n-a pomenit nimic de maturat...unde ai gasit informatia?


http://www.parmigian...li/default.aspx

http://www.granapada...&liv=1&idAmb=66

Amandoua sunt maturate pe termen lung, bine Grada, are diverse grade de maturare, cum zic si ei indicate pe eticheta

Simona , nu stiu cat noroc a avut, dar dr nu i-a interzis sa manance parmezan.
Stiu ca neavand toxoplasmoza ii dezinfectam salatele cu solutie speciala.

Oricum sarcina usoara in continuare.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#22 Useril este offline   Nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 178
  • Inregistrat: 02-December 09

Postat 26 February 2010 - 11:59 AM

uite aici in germana de exemplu :thumleft:
http://www.babycente...aehrlich/kaese/
"Maybe this world is another planet's Hell." - Aldous Huxley (1894-1963)

#23 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 26 February 2010 - 12:37 PM

Vezi postareaNicoleta, la 26 February 2010 - 11:59 AM, a spus:

uite aici in germana de exemplu :D
http://www.babycente...aehrlich/kaese/
a


Merci :thumleft:

in 15 merg la doctoritza si o intreb sa vad ce spune :-*

#24 Useril este offline   claudia-andi 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 07-February 10
  • LocationPitesti

Postat 26 February 2010 - 12:39 PM

Dar cum ramane cu poftele? Cred ca orice gravida le are intr-o oarecare masura! La prima sarcina am poftit la portocale si cred ca vreo 2 luni am mancat si cate 2-3 kg pe zi, apoi la lapte dulce si eu nu cumpar lapte din comert (sunt abonata la cineva care are vaca) si beam cel putin cate 2 l pe zi!

La a doua sarcina pofteam la fast food! La mine la munca se obisnuia ca cel putin de 2-3 ori pe saptamana sa mancam fast food si ce puteam sa fac in zilele in care se comandau pulpe de pui crocante cu cartofi pai si cu sos de usturoi cu maioneza? Daca nu mancam aveam o zi proasta (imi era rau!) si nu mai dormeam nici noaptea! Cand veneam acasa (gravida de vara) sotul isi desfacea o sticla de bere de la frigider si eu trebuia sa beau prima gura de bere (nici nu indraznea sa plece de langa mine cu sticla!) Si pot sa spun ca am baut bere aproape zilnic! Niciodata una intreaga, dar de multe ori nu ma opream doar la o gura de bere!

Copii mei sunt sanatosi tun amandoi! Si credeti-ma ca am preferat sa nu ma documentez prea mult despre ce e bine si ce e rau! As fi fost prea stresata apoi si asta chiar nu facea bine la bebe!

Multa sanatate la toate viitoarele mamici! Si mai calcati si putin stramb, ca o data nu se pune, a doaua oara nu se vede.... :thumleft:

#25 Useril este offline   Nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 178
  • Inregistrat: 02-December 09

Postat 26 February 2010 - 12:44 PM

da,mai sunt si poftele dar care ne darama doar din cauza a nivelului ridicat de hormoni poate cel scazut al autocontrolului insa ratiunea trebuie sa invinga de cele mai multe ori si nu moftul :thumleft:
"Maybe this world is another planet's Hell." - Aldous Huxley (1894-1963)

#26 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 26 February 2010 - 01:43 PM

Vezi postareaNicoleta, la 26 February 2010 - 12:44 PM, a spus:

da,mai sunt si poftele dar care ne darama doar din cauza a nivelului ridicat de hormoni poate cel scazut al autocontrolului insa ratiunea trebuie sa invinga de cele mai multe ori si nu moftul :thumleft:



asa e ,Nico.
Eu am pofte multe...enorm de multe. Cum vad ceva , vreau ! Dar daca e vorba de peste crud , de friptura in sange...cred ca si daca mi le-ar baga cineva cu forta pe gat nu le-as inghiti. Desi eu mancam pana a nu ramane gravida cel putzin o data pe saptamana somon afumat si nu mai vorbesc de fripturelele rozalii.... Al meu mananca si acum asa ceva , in fata mea , eu i le pregatesc.....nici pomeneala sa-mi fie pofta. ( saracul n-a vrut sa manance la inceput , de teama sa nu-mi faca pofta)

Cu alcoolul e altceva , cand bea al meu bere mi se face pofta....dar n-as gusta pt nimic in lume! Pt pofte am bere fara alcool , nu Pils ca asta are gust de limonada , ci Hefeweizen...in Ro nu cred sa fie. Dar nu abuzez ca si asta are o urma de alcool.

De Revelion a cumparat al meu spumos fara alcool.

Claudia-andi , alcoolul poate sa provoace multe rele , chiar in cantitati mici....nu ar fi bine sa te mai dai ca exemplu.
Una e sa bei lapte de la vaca , fie el si nefiert , daca vaca e sanatoasa si laptele nu e infestat cu Listeria e OK ,Si chiar daca e , in zilele nostre am citit ca exista tratamente si pt asta. Dar pt ceea ce cauzeaza alcoolul , nu exista!

#27 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 26 February 2010 - 02:07 PM

La cate boli sunt acum , mai bine prevenim decat tratam.Si mie imi place laptele proaspat mult,dar in caz de gravideala e bine sa se zica pas.

Plus ca nu sti daca vaca aia e sanatoasa sau nu.Cazul de listeria pe care il stiu e al unei persoane care era bine merci sanatoasa, dar a dus germenul asta ani la rand,bunicii de la tara avand vaca, automat hranita cu produse provenite de la vaca si asta se intampla prin anii 80.Asa ca n-ai de unde sa sti ca vaca aia e sau nu sanatoasa si cum ziceam mai bine pas.

Plus ca sunt de parere ca inainte de a ramane gravina sa faci analizele pt bolile care pot provoca avorturi spontane ca sa nu ai astfel de neplceri.Ei i-a tb cativa ani, 2 sarcini pierdute si o dr proasta ca sa descopere ca e purtatoare de listeria.

Simo, exista tratamente, dar din pacate odata ce ai ramas gravida si esti infectata cu listeria, adio.Acelas lucru si la toxoplasmoza.Riscurile sunt f mari.In cazul toxoplasmozei, poti duce sarcina,dar nimeni nu.ti garanteaza ca ti se va naste copilul sanatos.

Eu nu vreau sa sperii pe nimeni, mai ales pe fetele gravide,dar sunt trecuta si rastrecuta prin astea incat mai bine sa spun in modul cel mai urat ca sa se bage la cap.

Asa ca mare grija ce mancati.

Bine nici paranoia, da nici neglijenta totala. :wasted:
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#28 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 26 February 2010 - 02:10 PM

Ah, poftele!

La sarcina asta pofta ma loveste crunt si instant si trebuie sa o rezolv. Nu credeam sa existe asa pofte. La sarcina trecuta aveam pofte si ma perpeleam, salivam, visam dar nu era musai musai sa mi le satisfac. De data asta - uau! E ca o lovitura dupa ceafa. incontrolabil. Ca atare aseara la ora 12 mi-am taiat o felie de slanina afumata, am maruntit-o si am halit-o. E safe, facuta de ai mei din porcul crescut de ei, ca de obicei. A fost foarte buna! :wasted:

despre alcool parerile sunt impartite. aici, in irlanda, se recomanda chiar vinul rosu in timpul sarcinii. evident nu cu galeata, dar cica o juma de pahar face foarte bine. Eu nu-s instare sa beau jumate de pahar de obicei, cand beau pun un deget si il savurez. deocamdata n-am avut pofta asta, dar daca va fi, voi gusta o gura doua.

din bere imi amintesc ca mai gustam si eu vara, mi se facea pofta dar si asa, contra tuturor disperatilor care insistau sa nu cumva sa ma ating de bere.

de tarii nu m-as atinge, desi folosesc rom la prajituri, deci... o picatura ajunge si in portia mea :wacko:

#29 Useril este offline   Nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 178
  • Inregistrat: 02-December 09

Postat 26 February 2010 - 02:44 PM

alcoolul,tutunul,mancare neadecvata,stil de viata nesanatos si altele chiar daca spunem am nascut un copil sanatos asta nu inseamna doar fizic sanatos si fara prea multe probleme trecatoare de sanatate ci si integritatea mentala,sanatate completa asta inseamna ca in viitor copilul tau sa aiba potential si capacitati excelente ceea ce depindeau de tine in mare masura.dar din pacate multe femei ignora acestea si se bucura de moment ca s-a nascut sanatos.deci ce depinde de noi direct macar sa ii dam toate sansele sa fie ok restul lasam geneticii.
"Maybe this world is another planet's Hell." - Aldous Huxley (1894-1963)

#30 Useril este offline   claudia-andi 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 07-February 10
  • LocationPitesti

Postat 26 February 2010 - 02:48 PM

Nici eu nu am baut ca inecata, pentru ca nu obisnuiesc sa beau de fel! Dar la pofte imi era rau daca ma faceam ca ploua! Inseamna ca aveti pofte blande, dar sunt cazuri de pierderi de sarcini pentru nebagarea poftelor in seama!
Mie doctorul mi-a recomandat la un moment dat si cafeaua, pentru ca aveam dureri de cap insuportabile si era tensiunea mica! Si vin rosu mi-a spus sa beau!(dar l-am inlocuit cu cafeaua)Presupun ca daca medicul recomanda alcool stie el ce face (medicul e unul chiar f f competent)asa ca putin alcool nu cred ca strica.

#31 Useril este offline   claudia-andi 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 07-February 10
  • LocationPitesti

Postat 26 February 2010 - 02:56 PM

Vezi postareaNicoleta, la 26 February 2010 - 02:44 PM, a spus:

alcoolul,tutunul,mancare neadecvata,stil de viata nesanatos si altele chiar daca spunem am nascut un copil sanatos asta nu inseamna doar fizic sanatos si fara prea multe probleme trecatoare de sanatate ci si integritatea mentala,sanatate completa asta inseamna ca in viitor copilul tau sa aiba potential si capacitati excelente ceea ce depindeau de tine in mare masura.dar din pacate multe femei ignora acestea si se bucura de moment ca s-a nascut sanatos.deci ce depinde de noi direct macar sa ii dam toate sansele sa fie ok restul lasam geneticii.



Ai dreptate in ceea ce spui! Eu probabil am fost una din exceptiile de la regula!

Acum ma laud! :wasted:

Fetita mea, mare amatoare de carti de citit (sa i le citeasca cineva momentan), povesti, poezii, la varsta de 2 ani si 6 luni stia trei rugaciuni pe care le spune in fiecare seara la culcare. La 4 ani a invatat in doua zile "Catelusul schiop" - 9 strofe(eu nu am retinut-o nici pana in ziua de azi). Bine stie o gramada de povesti, poezii, cantece si are un vocabular destul de bogat! Piticul urmeaza! Sper sa fie la fel de inteligent ca si sora!


Si sincer, asa cum am spus mai devreme, nu prea m-am ferit! In schib am respectat cuvantul medicului! Dar nu ma intreba prea des ce mananc! Mai spunea de ce anume sa ma feresc si mai mult grasimi, tigari...

#32 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 26 February 2010 - 03:01 PM

Vezi postareaclaudia-andi, la 26 February 2010 - 02:48 PM, a spus:

Nici eu nu am baut ca inecata, pentru ca nu obisnuiesc sa beau de fel! Dar la pofte imi era rau daca ma faceam ca ploua! Inseamna ca aveti pofte blande, dar sunt cazuri de pierderi de sarcini pentru nebagarea poftelor in seama!
Mie doctorul mi-a recomandat la un moment dat si cafeaua, pentru ca aveam dureri de cap insuportabile si era tensiunea mica! Si vin rosu mi-a spus sa beau!(dar l-am inlocuit cu cafeaua)Presupun ca daca medicul recomanda alcool stie el ce face (medicul e unul chiar f f competent)asa ca putin alcool nu cred ca strica.oct

ba strica :wasted:

Apropos de vin, chiar cu o seara inainte de a-mi face testul de sarcina am fost cu colegele in oras si am baut un pahar de vin....peste cateva zile i-am povestit doctoritei , a zis ca vinu e cel mai putzin rau dintre toate. Si oricum , in primele saptamani nu poate face rele majore...
I-am spus ca eu iarna mai beam seara cate un pahar de vin , mancam o bucata de branza....mi-a spus : Atentie la branza si fara vin :wacko:

Fiecare doctor cu parerile lui...

#33 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 26 February 2010 - 03:31 PM

Eu nu am baut,fumat,nu am mîncat carnuri/pesti cruzi,brînzeturi nu mîncam pe atunci deloc,salamurile nu le suportam...pofte nu am avut decît de struguri si cafea macinata proaspat(nu pregatita cu apa,de baut,ci sa manînc cafea macinata :wacko: ) ...practic m-am hranit sanatos,fara sa stiu de toate astea interzise :wasted:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#34 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 26 February 2010 - 03:45 PM

Vezi postareasimonaro29, la 26 February 2010 - 03:01 PM, a spus:

Vezi postareaclaudia-andi, la 26 February 2010 - 02:48 PM, a spus:


ba strica :wacko:
Apropos de vin, chiar cu o seara inainte de a-mi face testul de sarcina am fost cu colegele in oras si am baut un pahar de vin....peste cateva zile i-am povestit doctoritei , a zis ca vinu e cel mai putzin rau dintre toate. Si oricum , in primele saptamani nu poate face rele majore...
I-am spus ca eu iarna mai beam seara cate un pahar de vin , mancam o bucata de branza....mi-a spus : Atentie la branza si fara vin :lol:
Fiecare doctor cu parerile lui...



Apropo de bordeie, obiceiuri, medici si pareri: alcoolul poate face rau chiar de la bun inceput! De ce? Pot sa apara modificari in structura ADN-ului ori in structura celulara! In primele zile diviziunea celulara poate fi serios perturbata din pricina alcoolui ingurgitat de mama. De aici pot rezulta malformatiile! Sora-mea a cam stat pe ghimpi la primele ecografii, ca ea nestiind ca-i burticoasa.... s-a betivanit! :wasted: Da' totu'-i bine cand se termina cu bine! :lol:
Daca poti sa te abtii, e bine, daca nu... un strop de ce-ti pofteste sufletica nu strica, da' sa nu fie mai mult! :lol:

#35 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 26 February 2010 - 04:14 PM

Vezi postareaFoxyy, la 26 February 2010 - 03:45 PM, a spus:

Vezi postareasimonaro29, la 26 February 2010 - 03:01 PM, a spus:

Vezi postareaclaudia-andi, la 26 February 2010 - 02:48 PM, a spus:


ba strica :wacko:
Apropos de vin, chiar cu o seara inainte de a-mi face testul de sarcina am fost cu colegele in oras si am baut un pahar de vin....peste cateva zile i-am povestit doctoritei , a zis ca vinu e cel mai putzin rau dintre toate. Si oricum , in primele saptamani nu poate face rele majore...
I-am spus ca eu iarna mai beam seara cate un pahar de vin , mancam o bucata de branza....mi-a spus : Atentie la branza si fara vin :lol:
Fiecare doctor cu parerile lui...



Apropo de bordeie, obiceiuri, medici si pareri: alcoolul poate face rau chiar de la bun inceput! De ce? Pot sa apara modificari in structura ADN-ului ori in structura celulara! In primele zile diviziunea celulara poate fi serios perturbata din pricina alcoolui ingurgitat de mama. De aici pot rezulta malformatiile! Sora-mea a cam stat pe ghimpi la primele ecografii, ca ea nestiind ca-i burticoasa.... s-a betivanit! :wasted: Da' totu'-i bine cand se termina cu bine! :lol:
Daca poti sa te abtii, e bine, daca nu... un strop de ce-ti pofteste sufletica nu strica, da' sa nu fie mai mult! :lol:



Pai , Foxyy , si mie mi-a stat inima in loc! Pentru ca numai la paharul ala de vin ma gandeam , plus ca inainte cu o saptamana mai bausem vreo cateva....

#36 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 26 February 2010 - 04:19 PM

Vezi postareasimonaro29, la 26 February 2010 - 04:14 PM, a spus:

Pai , Foxyy , si mie mi-a stat inima in loc! Pentru ca numai la paharul ala de vin ma gandeam , plus ca inainte cu o saptamana mai bausem vreo cateva....


Te cred. La ecografii medicii iti pot spune daca este ceva anormal sau totul e-n regula. Stiu cum era sora-mea in primele zile, dupa ce-a avut confirmarea ca-i gravida! Oricum, totul s-a clarificat repede, la ecografie s-a vazut ca fatul se dezvolta normal, ea n-a avut nici un fel de problema in timpul sarcinii. Iti doresc sa ai o sarcina cel putin la fel de usoara ca a ei! :wasted:

#37 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 26 February 2010 - 04:24 PM

Vezi postareaFoxyy, la 26 February 2010 - 04:19 PM, a spus:

Vezi postareasimonaro29, la 26 February 2010 - 04:14 PM, a spus:

Pai , Foxyy , si mie mi-a stat inima in loc! Pentru ca numai la paharul ala de vin ma gandeam , plus ca inainte cu o saptamana mai bausem vreo cateva....


Te cred. La ecografii medicii iti pot spune daca este ceva anormal sau totul e-n regula. Stiu cum era sora-mea in primele zile, dupa ce-a avut confirmarea ca-i gravida! Oricum, totul s-a clarificat repede, la ecografie s-a vazut ca fatul se dezvolta normal, ea n-a avut nici un fel de problema in timpul sarcinii. Iti doresc sa ai o sarcina cel putin la fel de usoara ca a ei! :wasted:



merci :wacko:

Acum e OK , bebelusa pare cuminte ,ma supara rar de tot.....la inceput a fost tare nazdravana.....acum s-a cumintzit!

#38 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 26 February 2010 - 04:27 PM

Vezi postareasimonaro29, la 26 February 2010 - 04:24 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 26 February 2010 - 04:19 PM, a spus:

Vezi postareasimonaro29, la 26 February 2010 - 04:14 PM, a spus:

Pai , Foxyy , si mie mi-a stat inima in loc! Pentru ca numai la paharul ala de vin ma gandeam , plus ca inainte cu o saptamana mai bausem vreo cateva....

Te cred. La ecografii medicii iti pot spune daca este ceva anormal sau totul e-n regula. Stiu cum era sora-mea in primele zile, dupa ce-a avut confirmarea ca-i gravida! Oricum, totul s-a clarificat repede, la ecografie s-a vazut ca fatul se dezvolta normal, ea n-a avut nici un fel de problema in timpul sarcinii. Iti doresc sa ai o sarcina cel putin la fel de usoara ca a ei! :wasted:

merci :wacko:
Acum e OK , bebelusa pare cuminte ,ma supara rar de tot.....la inceput a fost tare nazdravana.....acum s-a cumintzit!


Pupam burtica si pupam si mamica! :lol:

#39 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 12 July 2010 - 02:00 PM

Hebamme a mea spune ca nu-i prea indicata zmeura pana dupa saptamana 35. Ca poate provoca mai repede contractziile.

#40 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 12 July 2010 - 04:03 PM

bine de retinut, la cit costa zmeura proaspata aici ,nu o sa fac abuz de ea.

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi