Forum Culinar: alimente interzise/nerecomandate in timpul sarcinii - Forum Culinar

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

alimente interzise/nerecomandate in timpul sarcinii

#41 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 25 July 2010 - 10:40 AM

Vroiam sa va inteb de scoici (nu crude)

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#42 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 25 July 2010 - 11:11 AM

Daniela , io una n-am mancat nici scoici nici fructe de mare. Ca cica pot fi purtatoare de hepatita B. Nush cat de fierte tre sa fie ca sa nu mai existe nici un pericol....asa ca m-am lasat pagubasa.

#43 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 26 July 2010 - 12:12 AM

am citit ceva de curand (saptamana trecuta) ca ar putea produce listeria
eu am mancat nestiind de aceasta interdictie si risc
acum oare ce ar trebui sa fac? brrr sa stau sa ma framant pana nasc?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#44 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 26 July 2010 - 09:34 AM

Daniella, nu cred ca ar trebui sa iti faci griji, nu stiu cind ai minacat, da presupun ca ar fi iesit in analiza de singe si eu am mincat acum o luna cind am fost in italia, de atunci am facut analize la singe pt toxoplasmoza si a iesit ok, acum nu stiu daca pt listeria trebe o analiza speciala.Decit sa stai cu stres mai bine suna la dr si intreaba-l.

#45 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 26 July 2010 - 02:35 PM

daniella , pt Listeria se face o analiza de sange. Tocmai am facut io ca , cica ,am nevoie pt nasterea sub apa.

dar , daca ai fi avut Listeria , eu as spune ca tzi-ai fi dat seama . Si-ar fi dat doctorul seama ca ceva e in neregula cu BB. Suna doctorul si spune sa-tzi faca analiza , au nevoie de ceva sange si gata. Macar te vei linisti :lol:

#46 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 26 July 2010 - 03:08 PM

Simo, nasti in apa?! ce faaain! Aici in irlanda nu exista posibilitatea asta. :lol:

#47 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 26 July 2010 - 04:00 PM

Pisoi de ce nu ai posibilitatea sa alegi sa nasti in apa?

#48 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 26 July 2010 - 04:03 PM

Pentru ca nu exista clinici sau spitale care sa aiba aceasta facilitate. Poate doar daca mi-as cumpara piscina din aia de se umfla, special pentru a naste acasa. Dar n-am curaj sa nasc acasa.

#49 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 26 July 2010 - 06:11 PM

Vezi postareaPisoi, la 26 July 2010 - 03:08 PM, a spus:

Simo, nasti in apa?! ce faaain! Aici in irlanda nu exista posibilitatea asta. :P



asa intentzionez , daca totul merge bine....

Dar daca imi fac operatzia la maini nu mai am voie cu rana in apa.... Oricum , am sunat-o pe doctoritza mea , zice ca nu se poate intampla nimic prea grav in 3 saptamani , mai bine sa astept...ca anestezia tot anestezie e si BB poate avea de suferit.

La noi toate spitalele au macar o vana. Nu au nici aici multe, adica in toate salile , ca cica cererea nu-i mare....Dar una tot au :pupic:

#50 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 26 July 2010 - 09:52 PM

eu stiam doar de:
- fructe si legume foarte bine spalate
- nu carne cruda
- oua, lapte, branza nu trebuie luate din piata, ci doar de la supermarket verificate si etichetate, si nu crude (Dar uite am mai mancat tiramisù si reteta originala e cu ou crud). Am mai mancat in vizite salate cu maioneza (si aia e cu ou crud). Nu mi-am dat seama pe moment


asa ca am mancat de toate celelalte ... inclusiv peste, fructe de mare, scoici preparate termic (Sau ton din conserva) si nu asa de des ca inainte de sarcina cand astea le-as fi mancat in fiecare zi.

Mai mult decat atat si eu ca si tine Sissi, am fost 12 zile in Italia, la mare, si acolo am mancat zilnic. M-am intors de 36 de zile si nu am avut simtome de listeria (varsaturi, cefalee etc).

Testul de listeria este separat, l-am facut in primul trimestru si mi-a iesit negativ, din pacate ... (pentru cine are anticorpi e si mai bine, dar eu nu am avut decat de toxoplasmoza, rubeola si citomegalovirus).
Sa intreb doctorul joi oare daca trebuie sa repet testul?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#51 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 27 July 2010 - 09:38 AM

Daniella , potzi sa-l intrebi....dar cred ca acum nu mai e periculos. Eu am intrebat de toxoplasmoza ( ca nuci d-aia n-.am facut) si mi-a zis ca-i pericol numai pana in saptamana 24 ...dar cred ca am mai scris asta , m-am sclerozat :toothy9;

Eu nu m-am atins de nimic nepermis , chiar ziceam ca-s tare mandra de mine , dar cu prima ocazie o sa mananc friptura in sange si cand distantza intre perioadele de alaptat e destul de mare atunci o sa-mi fac un platou cu branza si o sa-mi pun un pahar de vin rosu :scratch:

Cu citomegalovirus asta , m-am ferit cat am putut , ca asta-i periculos , si mai ales ca avem prieteni cu copii mici. Si la servici a trebuit sa semnez ca n-am de-a face cu prunci sub 3 ani. Ce se enerva cumnata-mea ca nu-i lasam BB-le sa doarma la noi in pat sau ca nu prea-l luam in bratze... ( ea nici n-are Pampers la copil ci un fel de scutece de bumbac pe care le spala. Da , atzi citit bine , acum in anul 2010-ea spune ca-i mai bine , ca nu polueaza ca si plasticul din Pampers! Si prin alea trece....)

#52 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 27 July 2010 - 10:09 AM

Simo, io m-am atins de nepermise in felul urmator: alune sarate (zice ca predispun bebele la alergii... va tin la curent, sper sa nu fie nevoie totusi), coca-cola, galbenus de ou crud ca noi mancam des tiramisu si fac in casa cap-coada.


Despre cumnata ta cu scutecele de panza - jos palaria! Si eu sunt de parere ca e mai bine, dar nu cred sa am taria necesara sa muncesc atata, ca e mult mai complicat decat cu pampersu'.

#53 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 27 July 2010 - 10:16 AM

Vezi postareaPisoi, la 27 July 2010 - 10:09 AM, a spus:


Despre cumnata ta cu scutecele de panza - jos palaria! Si eu sunt de parere ca e mai bine, dar nu cred sa am taria necesara sa muncesc atata, ca e mult mai complicat decat cu pampersu'.


Pisoi , ea nu face nimic altceva , dar nimic. In fine....BB e vesnic cu carpe la cur , ca sa nu se opareasca ii pune asa de multa crema....cum pui intre foile la prajitura , nu glumesc! Si iese kk vesnic pe langa, si pute.....
Io nu-s de aceasi parere cu tine :D

#54 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 27 July 2010 - 10:40 AM

Vezi postareasimonaro29, la 27 July 2010 - 10:16 AM, a spus:

Pisoi , ea nu face nimic altceva , dar nimic. In fine....BB e vesnic cu carpe la cur , ca sa nu se opareasca ii pune asa de multa crema....cum pui intre foile la prajitura , nu glumesc! Si iese kk vesnic pe langa, si pute.....
Io nu-s de aceasi parere cu tine :D



Simo, sa stii ca kk iese si din pempers cand te astepti mai putin! Poa sa iasa pe langa picioare sau in sus pe la spate de se umple pana la gat si atunci e dificil de schimbat, eventual ii duci direct in baie si-i faci baie acolo :D . Si de mirosit miroase si ala din pemp de mori cateodata :P .

Eu cred ca vor veni si timpurile in care pempersul va fi facut din materiale biodegradabile si atunci scapam de problemele astea de constiinta :D .

#55 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 27 July 2010 - 10:46 AM

Eu abia astept sa maninc gorgonzola, nu stiu daca am voie cind alaptez, macar gatita, imi face cu ochiu reteta lui nico aia cu pachetele de porumb si brinza cu mucegai.Si eu am respectat cit am putut sa nu maninc alimente nepermise, alcool nu beau de fel de fumat nu mai fumez de foarte multi ani, da mi sa intimplat sa fiu fumatoare pasiva, cola ,pepsi nu beau, in timpul sarcinii si al alptatului am baut o cafeluta dimineata.
Scutecele alea de pinza nici eu nu le-as folosi, sunt comoda, sa stau sa spal toata ziua scutece,plus ca ma gindesc ca nu tine copilul numa in scutec ii da si bodi, pantaloni, pai trebe la fiecare pisu schimbat de la piele, ca sa nu mai spun cind esti plecat de acasa, aaaa si daca spala la masina nu polueaza? consuma curent , detergent mai mult si tot cam acolo ajungi.

#56 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 27 July 2010 - 11:07 AM

Vezi postareaPisoi, la 27 July 2010 - 10:40 AM, a spus:




Simo, sa stii ca kk iese si din pempers cand te astepti mai putin! Poa sa iasa pe langa picioare sau in sus pe la spate de se umple pana la gat si atunci e dificil de schimbat, eventual ii duci direct in baie si-i faci baie acolo :D . Si de mirosit miroase si ala din pemp de mori cateodata :D .


hahhahaahah,Pisoias,ma faci sa rîd...sa-mi amintesc!
Anamaria,sa vezi cînd ai onoarea sa cureti un kktel facut direct sezînd în scaunul de masina....si sa fie unu moale si nasol,si sa mai fii si pe autostrada.Adica sa trebuiasca sa-l schimbi fara baie!Stii unde i se urcase?Între omoplati!!! :P
Acasa îl iei de-o aripa si-l dusui,si imediat e ca nou!Si,da,kk,poate sa puta cîteodata pîna la cer si înapoi.

Daca fiica-mea nu ar fi avut aproape 3 luni de colici,si eu 3 luni de nopti nedormite,poate as fi trecut pe scutece de pînza (intentionam...aveam io asa un tic) :D
Cumnata-ta nu ar trebui sa puna crema între buci ca între blaturi.Are nevoie de o crema buna,strat subtire,si schimbat des,si nu se opareste,nu nika!Tre sa aibe multe scutece,si 1-2 chiloti din aia de nylon fin,si atunci poate lumea sa ia copchilu' în brate si poa' sa doarma pe ce pat vrea ca nu lasa urme,si nici nu pute decît la despachetat! :D
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#57 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 27 July 2010 - 11:25 AM

Vezi postareaMaya, la 27 July 2010 - 11:07 AM, a spus:

hahhahaahah,Pisoias,ma faci sa rîd...sa-mi amintesc!
Anamaria,sa vezi cînd ai onoarea sa cureti un kktel facut direct sezînd în scaunul de masina....si sa fie unu moale si nasol,si sa mai fii si pe autostrada.Adica sa trebuiasca sa-l schimbi fara baie!Stii unde i se urcase?Între omoplati!!! :D
Acasa îl iei de-o aripa si-l dusui,si imediat e ca nou!Si,da,kk,poate sa puta cîteodata pîna la cer si înapoi.

Daca fiica-mea nu ar fi avut aproape 3 luni de colici,si eu 3 luni de nopti nedormite,poate as fi trecut pe scutece de pînza (intentionam...aveam io asa un tic) :D
Cumnata-ta nu ar trebui sa puna crema între buci ca între blaturi.Are nevoie de o crema buna,strat subtire,si schimbat des,si nu se opareste,nu nika!Tre sa aibe multe scutece,si 1-2 chiloti din aia de nylon fin,si atunci poate lumea sa ia copchilu' în brate si poa' sa doarma pe ce pat vrea ca nu lasa urme,si nici nu pute decît la despachetat! :P



Maya, tocmai mi-ai amintit cel mai nasol kk ever al mandrei mele. Eram si eu viteaza si incepusem sa ies pe la restaurante si sa alaptez in public si ce libera ma simteam! Si asa la un restaurant din asta face mandra mea - cum era si normal - un kk. Zic ok, ma duc sa o schimb. Iau geanta si bebelina si intreb un chelner unde e toaleta si daca au masa de schimbat bb. Mi-a aratat toaleta, dar masa nu aveau :D . Ei, ma descurc eu, zic in sinea mea, si ma'c. Si acolo era o toaleta mica cu wc si pe peretele din spate era un fel de pervaz de fereastra, din lemn, dar fara fereastra. Acolo am intins paturica de schimbat si am pus mandra. Mandra mea era cam la fel de lata ca si pervazul :haha: . Si o dechid la capse intre picioare si cand deschid pempu... o luase in sus pana la gat! Na, a trebuit sa ii scot hainele fara sa o murdaresc pe cap si pe maini :D , apoi sa o sterg fara sa murdaresc peretii si fara sa o scap de acolo - cu o mana trebuia sa o tin permanent ca altfel putea sa cada. Deci am facut tot cu o singura mana - nu stiu cum am reusit, dar dupa juma de ora am iesit de acolo victorioasa :D .

#58 Userul este online   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 27 July 2010 - 11:37 AM

Confirm si eu ca uneori, din scutece, oricit or fi ele de Pampers sau alta marca, iese. :D

Scutecele de azi sunt un enorm deseu pe care il producem, pe linga cost.
Acum exista niste scutece ecologice a caror parte interna e biodegradabila, mi se pare ca e o foita care se ia impreuna cu produsul :P si se arunca in wc, iar partea externa se spala.
Aici anumite primarii ramburseaza o parte sau total cheltuiala acestor scutece, care e oricum mai mica decit cealalta, celor care le folosesc.

#59 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 27 July 2010 - 11:42 AM

Vezi postareaAdriana, la 27 July 2010 - 11:37 AM, a spus:

Confirm si eu ca uneori, din scutece, oricit or fi ele de Pampers sau alta marca, iese. :D

Scutecele de azi sunt un enorm deseu pe care il producem, pe linga cost.
Acum exista niste scutece ecologice a caror parte interna e biodegradabila, mi se pare ca e o foita care se ia impreuna cu produsul :P si se arunca in wc, iar partea externa se spala.
Aici anumite primarii ramburseaza o parte sau total cheltuiala acestor scutece, care e oricum mai mica decit cealalta, celor care le folosesc.



Adriana, unde gasesc si eu asemenea scutece? Eu stiam de unele care se spala in masina, dar astea care se arunca la wc suna mult mai bine :D .

#60 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 27 July 2010 - 12:03 PM

Vezi postareasissi, la 27 July 2010 - 10:46 AM, a spus:


Scutecele alea de pinza nici eu nu le-as folosi, sunt comoda, sa stau sa spal toata ziua scutece,plus ca ma gindesc ca nu tine copilul numa in scutec ii da si bodi, pantaloni, pai trebe la fiecare pisu schimbat de la piele, ca sa nu mai spun cind esti plecat de acasa, aaaa si daca spala la masina nu polueaza? consuma curent , detergent mai mult si tot cam acolo ajungi.


asta zic si io...

Iese , mai , si din alealalte , dar nu asa...si macar alea Pampers tzin copilul curat. Daca Benett nu-i schimbat instantaneu face un cur ca de maimutza! De la carpe!

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi