Forum Culinar: Meniuri de shabat - Forum Culinar

Salt la continut

  • 28 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Meniuri de shabat acasa la redivivus

#101 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 04 September 2012 - 05:27 PM

Vezi postareaAdriana, la 03 September 2012 - 11:05 PM, a spus:

Am facut plachia, mi-a placut foarte mult, singura chestie pe care n-am avut-o au fost morcovii si mararul, adica as fi avut daca mi-as fi amintit ca il am in congelator :occasion14:
Am folosit rechin cred, aici ii zice verdesca.
O s-o mai fac, mersi mult :rolleyes:


MA BUCUR ca ti-a placut! :love7: Sa incerci odata si cu chefal, merita.

#102 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 04 September 2012 - 05:29 PM

Vezi postareamoatza, la 04 September 2012 - 06:48 AM, a spus:


sanatate multa tuturor!


multumim mult, la fel si voua, tuturor!

#103 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 04 September 2012 - 05:31 PM

Vezi postareaAdriana, la 04 September 2012 - 08:23 AM, a spus:


Sper ca pericolul a trecut si ca acum merge totul spre bine :occasion14:


si noi speram la fel :rolleyes:
da, sunt bine, dar e loc si de mai bine, inca sunt in refacere
multumesc de gandul bun

#104 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,095
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 04 September 2012 - 06:30 PM

Vezi postarearedivivus, la 04 September 2012 - 05:27 PM, a spus:

Sa incerci odata si cu chefal, merita.

Daca o sa-l gasesc o sa incerc negresit :occasion14:

#105 Useril este offline   milena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 831
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationCanada

Postat 06 September 2012 - 08:01 PM

Draga redivivus, foarte interesant topicul. Chiar daca nu am scris, te-am urmarit de la inceput, si te voi urmari cu interes si de acum incolo.

Multa sanatate, va doresc tie si sotului.
Never fake yourself to look perfect, because perfection is never real, and reality is never perfect

#106 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 07 September 2012 - 03:04 PM

Draga mea , si eu urmaresc cu mare interes ce scrii. Eu stiam ca si orezul are indice glicemic mare.
Cat despre crinii aceaia minunati, si pe dunele ce coboara spre plaja mea pugliesa, se gasesc :floare:.
Am vizitat acum multi ani tara voastra, dar nu am ajuns si la Cezareea, asa ca mi-a facut placere sa vad pozele.

#107 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 08 September 2012 - 01:24 PM

Vezi postareaAdriana, la 19 August 2012 - 09:19 AM, a spus:

Vezi postarearedivivus, la 19 August 2012 - 08:37 AM, a spus:

Vezi postareaAdriana, la 18 August 2012 - 09:14 PM, a spus:

Ma atrage plachia, sa-mi procur tot si o fac si eu. Banuiesc ca pot folosi si file de alti pesti, nu?


sigur!
doar ca, la alegerea pestelui, trebuie sa tii cont sa fie cu carne mai ferma, ca sa nu se sfarame in mancare, chiar daca il tii asa de putin pe foc; se stie ca pestele se gateste (si se digera :notworthy: ) foarte repede
chefalul corespunde perfect acestui criteriu
in Romania se poate utiliza crap fitofag, de exemplu, desi chefalul e pe toate drumurile, dar e mai scump, din ce-mi amintesc eu

mersi, habar n-am cine e chefalul asta pe italiana, ma orientez spre un peste cu carne ferma :floare:


http://it.wikipedia..../Mugil_cephalus
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#108 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,095
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 08 September 2012 - 02:38 PM

Mersi mon cher :notworthy: dupa mesajul acela am dat si eu de el.

#109 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 08 September 2012 - 06:49 PM

8.09.2012

La multi ani tuturor Mariilor si Marianilor pe care ii aveti in dotare, inclusiv mama mea personala!


Astazi, ca aproape in fiecare sambata, am deschis ziua cu un mers la mare dis de dimineata. Adica la 7 eram deja pe plaja, in scop de plimbat pret de cativa kilometri. Cand eram in putere, faceam cate 9-10 km la o plimbare. Acum nu ma lasa Dan mai mult de 2 km :( . Dar lasa ca ma fac eu (mare si) bine si sa vezi cum o sa merg la fel ca inainte!

Dupa ce ne-am plimbat, am facut o baie prelungita intr-o apa mai putin supa decat sambata trecuta la Cesareea si apoi am plecat spre casa, ca trebuia sa ma ingrijesc de masa noastra familiala.

Astazi am avut meniu sefard.
O sa explic, ca altfel va las in ceata si nu stiu daca aveti chef sa gugalitzi :floare: pt atata lucru.
Dupa locul de provenienta, evreii se impart in doua categorii mari: ashkenazii si sefarzii, sau cum spun ei: ashkenazim si sfaradim. Ashkenazii sunt evreii din Europa, iar sefarzii sunt toti ceilalti, adica din Orient si din Africa de Nord. In cele doua Americi sunt impartiti tot asa, dupa locul de unde au imigrat, desi preponderent sunt ashkenazi, ca astia sunt mai cosmopoliti, sefarzii sunt mai legati de locul de bastina si muuult mai traditionalisti.

Aceste doua mari categorii de evrei au cultura si traditii complet diferite si, bineinteles, si bucatarie diferita. Ashkenazii mananca asa...cam ca in Ardeal si in Bucovina, au si mancaruri dulci(efectiv pun si zahar in unele mancaruri!), pe cand sefarzii au o mancare specific orientala. Dintre toate obiceiurile culinare sefarde, mie imi plac cele yemenite, cele farsi(iraniene) si cele berbere. Daca Dan vrea sa-mi faca o placere maxima, ma duce la un restaurant yemenit si va recomand celor care stati in afara tarii sa cautati astfel de restaurante si n-o sa regretati.

Deci astazi am gatit sefard, desi familia mea este ashkenaza, si anume cuscus cu oaie. Tot vorbeam aici de mancaruri cu carne de oaie - fetelor dornice, fiti atente!

(Apropos: Adriana, Maya, Alexandru, Foxxy - care vreti si care puteti si care considerati buna o astfel de miscare - daca considerati binevenit sa desprindeti de aici un subiect legat de preparate din carne de oaie, separat, eu nu am nimic impotriva!)

Am preparat intai carnea de oaie, si anume costite cu tot cu cotlet. Am tinut cont de sfatul Cerrei si am pus carnea in lapte clocotit - Cerra, mi-a placut ce-a iesit, asa incat probabil o sa mai fac asa, multumesc :notworthy: .

Dupa ce am scos-o din lapte:

Imagine atasata: monthly_09_2012/post-243-13471218886646.jpg

Legumele pregatite pentru preparat: praz, ceapa, ardei gras, ceapa verde, frunze de usturoi verde, catei de usturoi NEDECOJITI, cum am mai spus

Imagine atasata: monthly_09_2012/post-243-13471220855571.jpg

Am taiat totul grosier si am adaugat peste carne(frunzele de usturoi nu le-am taiat chiar deloc, ca le-am inlaturat dupa ce mancarea a fost gata)

Imagine atasata: monthly_09_2012/post-243-13471221891993.jpg

30 minute la oala sub presiune, ca trebuia sa scot timpul de la plaja :D, apoi pus in tava si dat la cuptor inca atat cat trebuie sa se rumeneasca frumos

Imagine atasata: monthly_09_2012/post-243-13471222079919.jpg

Condimentele folosite: piper, sare, chimen oriental, putin oregano si un condiment yemenit, hawaj, dar care poate foarte bine lipsi.

Pentru cuscus nu e nicio filozofie.
Daca nu stiti, cuscus-ul este un fel de gris cu dimensiunea bobului mai mare, dar si asta e pe diferite marimi. Eu am folosit marime medie, care ajunge sa fie cam cat jumate de bob de piper, sau poate chiar mai mic.

Am folosit 500g cuscus, ca Dan nu se satura niciodata :(

Imagine atasata: monthly_09_2012/post-243-13471222486387.jpg

Se adauga vreo 2 linguri de ulei de masline si se toarna peste el cam 1200 ml(1,2 l) apa clocotita. Se pune capac si se asteapta cam 5-10 min, maximum.
Apoi se infoaie cu o furculita , amestecand, daca vreti, si cateva bucatele de unt.

La cuscus se adauga, sefard, migdale tocate, alune cajou tocate, cateva seminte de pin, un pumn de stafide, cateva caise uscate tocate, rosii cherry taiate in doua si frunze de menta.

Imagine atasata: monthly_09_2012/post-243-13471223153144.jpg

Imagine atasata: monthly_09_2012/post-243-13471223360663.jpg

Imagine atasata: monthly_09_2012/post-243-13471223613679.jpg

Imagine atasata: monthly_09_2012/post-243-13471223838084.jpg

Se amesteca totul

Imagine atasata: monthly_09_2012/post-243-13471224034048.jpg

Se serveste pe un pat de cuscus carnea de oaie si se toarna deasupra, din belsug, sos

Imagine atasata: monthly_09_2012/post-243-13471224711178.jpg

N-am avut nimic ca antreu, dar am avut desert, compus din bucati de pepene galben date prin putin zahar si apoi zaharul caramelizat cu un brenner(arzator), alaturi de doua cupe de inghetata de fructe(fructul pasiunii si mango)

Imagine atasata: monthly_09_2012/post-243-13471225076713.jpg

Un vin rosu la felul principal si o cafea dupa desert si asta a fost tot! Dar nu va explic cat cuscus a mancat fiecare, ca n-are sens si nici nu e frumos sa dai tot din casa

Data viitoare va explic cum se impart evreiii functie de gradul de religiozitate, ca aici cei din Romania ocupa un loc de frunte in intreaga lume :-*

Pana una-alta, va urez, ca de obicei, un sfarsit de saptamana agreabil si o saptamana viitoare minunata

Shabat shalom!

Imagine atasata: monthly_09_2012/post-243-13471225723098.jpg

#110 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 08 September 2012 - 10:29 PM

Vezi postarearedivivus, la 08 September 2012 - 06:49 PM, a spus:

8.09.2012


Am preparat intai carnea de oaie, si anume costite cu tot cu cotlet. Am tinut cont de sfatul Cerrei si am pus carnea in lapte clocotit - Cerra, mi-a placut ce-a iesit, asa incat probabil o sa mai fac asa, multumesc :floare: .




La multi ani si ptr mama ta !

Ma bucur mult ca ti`a placut metoda mea.Ce diferenta ai simtit la carne? tinuta in lapte oparit si gatita simplu.

Uite si cotletul meu de berbecut

Imagine atasata: monthly_09_2012/post-1316-13471359244449.jpg

La preparat nu am apucat sa fac poze. A fost o tocana cu legume, condimente(piper, cimbru, chimen macinat, enibahar) pe care am pasirat`o (iese un sos mai grosut) am pus carnea fiarta bucati fara oase in sosul rezultat, am fiert cartofi si in farfurie peste cartofi am pus cu polonicul din sosul cu carne. In supa in care a fiert carnea, am pus fasii de carne si usturoi zdrobit, frunze de patrunjel , iar in farfurie fiecare si a pus zeama de lamaie si chilli.

#111 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,095
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 08 September 2012 - 11:44 PM

Eu as lasa totul asa cum e pentru ca farmecul subiectului sunt povestile tale insotite de retete.
Eventual pot face un index al retetelor in primul mesaj.

#112 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 09 September 2012 - 05:25 AM

Foarte interesant redivivus!!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#113 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 09 September 2012 - 12:58 PM

Vezi postareacerra, la 08 September 2012 - 10:29 PM, a spus:


La multi ani si ptr mama ta !

multumesc mult de urare :floare:

Ma bucur mult ca ti`a placut metoda mea.Ce diferenta ai simtit la carne? tinuta in lapte oparit si gatita simplu.

n-a mai avut aproape deloc miros si cred ca s-a fragezit suplimentar; a fost bun-bun!


#114 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 09 September 2012 - 12:58 PM

Vezi postareaAdriana, la 08 September 2012 - 11:44 PM, a spus:

Eu as lasa totul asa cum e pentru ca farmecul subiectului sunt povestile tale insotite de retete.
Eventual pot face un index al retetelor in primul mesaj.


bun cum zici, multumesc!

#115 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 09 September 2012 - 12:59 PM

Vezi postareazerda, la 09 September 2012 - 05:25 AM, a spus:

Foarte interesant redivivus!!


merci :floare: :floare:

#116 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 09 September 2012 - 02:44 PM

Superba reteta de cuscus...musai de incercat.
Si iaca si "crinii" pugliezi de pe plaja...

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_09_2012/post-16-13471946430044.jpg
  • Imagine atasata: monthly_09_2012/post-16-13471946517091.jpg


#117 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 09 September 2012 - 03:20 PM

Vezi postareastella, la 09 September 2012 - 02:44 PM, a spus:

Superba reteta de cuscus...musai de incercat.
Si iaca si "crinii" pugliezi de pe plaja...


:floare: :floare:

am pus pozele tale langa pozele mele, sa le fac cunostinta crinilor mei cu ai tai
cica le-a placut! :floare:

foarte frumos si la tine

#118 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 09 September 2012 - 10:08 PM

Vezi postarearedivivus, la 09 September 2012 - 12:58 PM, a spus:



n-a mai avut aproape deloc miros si cred ca s-a fragezit suplimentar; a fost bun-bun!



Exact! fara miros si frageda doar ca am vrut sa confirmi sa poata proceda la fel si fetele care nu suporta mirosul :(

#119 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 17 September 2012 - 02:10 PM

17 septembrie

Ce sa ma fac ca zilele astea sunt speciale si nu sunt doar meniuri de shabat(sambata asta nici n-am facut nimic acasa, ca am fost la restaurant)?

Anul trecut, cred, am deschis un topic pentru Rosh haShana, dar acum mi s-a parut mai legat sa postez aici, decat sa continui acolo. Daca moderatorii insa vor considera ca nu e bine, pot muta postarea unde cred de cuviinta.

Deci aseara a inceput sarbatoarea anului nou evreiesc, Rosh haShana. Asta si inseamna, adica rosh=cap shana=an, ha fiind articol. Rezulta: capul anului = prima zi a anului nou.

Sunt tot felul de reguli si de obiceiuri pentru aceasta sarbatoare, care de obicei se sarbatoreste in familie, dar e inceputul unei luni intregi de sarbatori, timp in care extraordinar de multi israelieni calatoresc in lumea intreaga. Cat sunt sarbatorile insa, Dan are mai mult de lucru ca de obicei, ca cine are nevoie gaseste acum timpul necesar sa-si vada de sanatate. Asa ca noi nu am plecat nicaieri si...am sarbatorit in familie!

E drept ca eu am fost cam obosita in ultima vreme. Am inceput niste cursuri si poate nu eram inca suficient de refacuta ca sa suport toata aceasta oboseala, DAR IMI VREAU VIATA INAPOI ! De asta Dan nu a vrut sa avem invitati, ca sa nu muncesc prea mult.

Una peste alta, sa va zic cate ceva despre sarbatoare, despre obiceiurile culinare si sa va arat ce am pregatit eu pentru micuta mea familie.

Masa incepe intotdeauna cu miere si felii de mar care se inmoaie in miere, ca tot anul cel nou sa fie dulce si bun ca aceasta gustare

Imagine atasata: monthly_09_2012/post-243-13478769021903.jpg

Imagine atasata: monthly_09_2012/post-243-13478769289513.jpg

Asa glasuieste si poate cea mai folosita urare cu acest prilej: shana tova umetuca! adica an(nou) bun si dulce

Am avut doar 2 antreuri, dat fiind ca masa de Rosh haShana se pune la ora 20.00, aproximativ cand incepe sarbatoarea, si seara fiind, nu am vrut sa mancam mult si greu.

Nu stiu daca v-am mai spus, dar la evrei toate sarbatorile incep seara si se termina tot seara, inclusiv shabatul, iar pentru shabat este un program cumplit de strict, lumanarile trebuiesc aprinse FIX la ora potrivita, nu se admite nici o secunda intarziere! Si exista program de shabat calculat si publicat pentru fiecare localitate din lumea intreaga! Ca la o anume ora incepe shabatul in Australia si la alta la New York, de exemplu. Dar exista diferente chiar de minute si in interiorul aceleiasi tari, de exemplu intre Cluj si Bucuresti. V-am zis ca e treaba grea cu religia iudaica! :)

Sa revenim la antreuri.

Primul a fost super-traditionalul gefulte fish(peste umplut). Mancarea asta se face si in Moldova, chiar eu insami o faceam, stiuca umpluta. Aici nu exista stiuci, asa ca habar nu am cu ce se face, in orice caz ei cumpara de la magazin si daca nu am facut eu, nu l-am pozat aseara si acum nu cred ca mai e in spiritul site-ului :)
Sunt ca niste chiftele din carne de peste, intr-un soi de aspic. Se orneaza cu felii de morcov fiert si putina verdeata si ei se dau pe spate de placere. Intre noi fie vorba, eu nu mananc chestia asta :(
Deci n-am poze :)

Urmatorul antreu au fost niste cosulete din linte umplute cu guacamole.Am gasit reteta pe un blog culinar - am uitat cum se face in cazul asta, ca parca nu se pune link aici. Initial am ales doua retete de acolo, am inceput cu o alta, care a fost un fiasco total si uite cum o data in plus ma enervez pe femeile care spun retete doar partial, numai ca sa te enerveze degeaba. In fine...
La reteta asta , am facut cam cum m-a dus pe mine capul si a iesit bine.

Deci se foloseste pentru 12 cosulete o cutie de linte fiarta de aproximativ 250g, 1 galbenus, 50g parmezan si o lingura cu varf de pesmet, plus sare si piper.

Imagine atasata: monthly_09_2012/post-243-13478798255328.jpg

Amestecul se taseaza in hartiutele de muffins si se dau la cuptorul la 180 gr timp de aprox. 20 minute.

Imagine atasata: monthly_09_2012/post-243-13478798404867.jpg

Dupa ce au fost scoase din cuptor, se lasa sa se raceasca si se desprind cu grija de pe hartie. Cosuletele e interesant sa aiba marginile neregulate, asa ca nu exagerati cu perfectiunile :).

Imagine atasata: monthly_09_2012/post-243-13478799869178.jpg

Cu foarte putin timp inainte de a le pune la masa, se umplu cu guacamole, facut simplu din avocado, suc de lamaie sau limeta, sare, piper, putina ceapa tocata ff fin si Dan a adaugat putin marar(foarte buna ideea!)

Imagine atasata: monthly_09_2012/post-243-13478802028261.jpg

Felul de baza a fost, contrar traditiei de Rosh haShana, dar la cererea expresa a soacrei mele, piept de pui umplut, servit cu pleurotus roz si sos de rodie.

De Rosh haShana se mananca peste, in orice caz cap de peste si EXCLUS coada de peste, ca sa fii tot anul urmator versatil si descurcaret ca pestele, capul in toate si nu coada:).

In pieptul de pui am taiat ca un portofel in care am pus branza gruierre, o felie de prosciuto si una de pastrama armeneasca basturma (ceva exceptional, nu seamana cu nimic, daca gasiti undeva macar incercati), peste care am presarat putin parmezan, dar se putea foarte bine si fara el.

Imagine atasata: monthly_09_2012/post-243-13478800314055.jpg

Se inchide portofelul

Imagine atasata: monthly_09_2012/post-243-13478800460514.jpg

si fara sa-l mai dam prin nimic se face in tigaie cat e nevoie, fara sa-l "omoram" de tot.

Alaturi am pus niste pleurorus incredibil de roz - poza nu arata realitatea, din pacate. Trasi simplu-simplu la tigaie cu unt, sare si piper si presarati cu 3-4 frunze de patrunjel

Inainte de a fi aruncati in tigaie

Imagine atasata: monthly_09_2012/post-243-13478800634299.jpg

Lucrul cu adevarat original la afacerea asta a fost sosul de rodie pe care l-am facut - slava cerului! - de cu o zi inainte. Am facut prima data asa ceva si va asigur ca va fi si ultima data, pentru ca pentru aproximativ 100 g sos am muncit vreo 2 ore :(
E drept ca avem si sos de cumparat, dar NU SUPORTA COMPARATIE. Oricum, daca voi gasi o metoda mai desteapta de a separa carnea bobitelor de samburi, poate o sa mai fac, pentru ca are un gust demential si proaspat.

Am scos boabele din 2 rodii medii

Imagine atasata: monthly_09_2012/post-243-13478802847523.jpg

Le-am pus intr-o craticioara cu vreo 2 linguri de zahar si sucul de la o lamaie si am lasat sa fiarba pana am considerat ca va fi destul de usor de trecut prin sita, ca sa separ samburii. Lucrul cu blenderul l-am exclus din start, pentru ca nu voiam sa sfaram samburii, ci doar sa-i inlatur.
A fost chinul de pe lume, nu va mai explic...
Dupa separare, am mai fiert putin, pentru reducere, sosul. Va spun ca au rezultat cam 100g de sos grosut si nemaipomenit de bun.

Uitati-l pe carne si pe farfurie :)

Imagine atasata: monthly_09_2012/post-243-13478802665795.jpg

Masa de sarbatoare, chiar fara capul de peste, a fost o masa tematica, pentru ca a continut toate simbolurile obligatorii ale Anului Nou: mar, miere, rodie, peste. De ce si rodie? Pentru ca Vechiul Testament spune ca rodia are 618(sper ca am spus cifra corecta) boabe, cate fapte bune trebuie sa faca un evreu, conform Torah. Apoi se mananca rodie de Anul Nou pentru ca virtutile si meritele sa se înmulteasca precum semintele rodiei…

Am baut un cidru exceptional, cidru ca sa fim in tema sarbatorii, si am mancat placinta cu mere, ca asta e preferata lui Dan. Nu detaliez, ca am facut-o cu un alt prilej(american pie). Placinta a fost calda, la solicitarea adoratului, cu o cupa de inghetata de vanilie alaturi. Am dat naibii diabetul :))!

Desi la voi(noi) nu e niciun An Nou(inca), lasati-ma sa va urez ca aici שנה טובה ומתוקה!, citit, evident, de la dreapta la stanga :)

Imagine atasata: monthly_09_2012/post-243-13478821133986.jpg

Imagine atasata: monthly_09_2012/post-243-1347882095385.jpg

Va dati seama ca poporul asta are 5772(cinci mii sapte sute saptezeci si doi) de ani inscrisi in scripte??

Deoarece si azi si maine e sarbatoare, sa va asteptati sa mai completez pe aici ;)

Si sa aveti o saptamana nemaipomenita in continuare!

#120 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 17 September 2012 - 02:33 PM

Instrumentul asta pentru curatat rodii l-ai vazut? Functioneaza sa stii.

Iar am invatat ceva nou.Sunt multe metafore culinare in traditia evreiasca, nu-i asa?

Yom Tov!(Sper sa nu fac vreo gafa!) :)

Arata acest topic


  • 28 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi