Forum Culinar: Meniuri de shabat - Forum Culinar

Salt la continut

  • 28 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Meniuri de shabat acasa la redivivus

#61 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 27 August 2012 - 05:50 PM

Vezi postarearedivivus, la 26 August 2012 - 01:54 PM, a spus:



absolut fara niciun fast, extrem de simplu si de discret. Locurile de veci sunt repartizate gratuit de catre stat, nu exista niciun fel de afacere legata de morti, nu se platesc inmormantarile, nu se dau pomeni, etc... Nu se cumpara haine, corpul se infasoara, ca pe vremea lui Isus, in giulgiu si asta este tot.



Eu as adopta oricand metoda asta, mi se pare cel mai intelept lucru.

Imi plac de "mor" ;) galustele tale "gratinate"!

#62 Useril este offline   cristinaD 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 328
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationV.A.

Postat 27 August 2012 - 10:04 PM

Redivivus, multumesc pentru povestirile fascinante cu care insotesti retetele :D

#63 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 28 August 2012 - 11:57 AM

Vezi postareaMaya, la 27 August 2012 - 01:48 PM, a spus:


Revenind la meniu, îmi plac mult galustele cu prune la cuptor. Metoda noua pentru mine si interesanta. Multumesc!
Si shuberek-ul ma încînta, dar nu cu carne de oaie. Banuiesc ca si cu vita ar iesi delicios. Merci din nou pentru idei :lol:


Multumesc, Maya.

Cat despre shuberek, e foarte bun si cu carne de vita, dar cu oaie e...special.
Eu stiu ca in Romania e foarte multa lume care refuza aprioric sa manance carne de oaie, pe motiv ca miroase, dar gresesc teribil doar pentru ca nu o prepara corect.
Nici eu nu am mancat pana nu am stat o vreme in Grecia. O bucata din familia noastra e greceasca si avem rude in Creta, unde am dat de gustul preparatelor din carne de oaie. Poate o sa scriu odata aici cum se face.

Pana atunci, poti incerca linistita cu carne de vita :D

#64 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 28 August 2012 - 12:02 PM

Clau_ash, Eataly, CristinaD - va multumesc pentru aprecieri.

Iar "povesti" o sa spun in continuare, daca va plac :lol:

#65 Useril este offline   2ut 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,117
  • Inregistrat: 07-April 10

Postat 28 August 2012 - 12:39 PM

Si eu astept cu nerabdare si meniurile si povestile tale, mai ales ca e vorba oarecum despre o alta lume, cu alt stil de viata, obiceiuri religioase, alimentare si mi se pare foarte interesant tot ce scrii tu aici.

#66 Useril este offline   bristena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,329
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 28 August 2012 - 12:43 PM

Vezi postarearedivivus, la 28 August 2012 - 11:57 AM, a spus:

shuberek, e foarte bun si cu carne de vita, dar cu oaie e...special.
Eu stiu ca in Romania e foarte multa lume care refuza aprioric sa manance carne de oaie, pe motiv ca miroase, dar gresesc teribil doar pentru ca nu o prepara corect.
Nici eu nu am mancat pana nu am stat o vreme in Grecia. O bucata din familia noastra e greceasca si avem rude in Creta, unde am dat de gustul preparatelor din carne de oaie. Poate o sa scriu odata aici cum se face.



Redivivus, cand o sa prepari ceva cu carne de oaie si o sa ai timp de facut poze, te rog sa faci subiect separat

mie imi place foarte mult carnea de miel/oaie

si eu iti urmaresc postarile cu retete si info despre un popor si o cultura despre care nu stiu prea multe si ma bucur de fiecare data cand postezi

spor la ce faci si multa sanatate
fiica dacilor

#67 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 28 August 2012 - 06:35 PM

Vezi postarearedivivus, la 28 August 2012 - 11:57 AM, a spus:


Eu stiu ca in Romania e foarte multa lume care refuza aprioric sa manance carne de oaie, pe motiv ca miroase, dar gresesc teribil doar pentru ca nu o prepara corect.
Nici eu nu am mancat pana nu am stat o vreme in Grecia. O bucata din familia noastra e greceasca si avem rude in Creta, unde am dat de gustul preparatelor din carne de oaie. Poate o sa scriu odata aici cum se face.

)


Ai dreptate: aici oaia este putin diferita fata de oile de acolo dar, daca este curatata bine de seu si marinata cum trebuie numai miroase deloc.

Daca imi permiti aici zic cum fac eu: daca este ptr gratar fac asa: bucatile de carne curatate frumos, puse in vas , peste carne ceapa cruda taiata solzisori, cimbru, usturoi, menta apoi iarasi carne si iarasi ceapa repetam pina terminam carnea apoi peste torn o cutie de bulion mai gros si o sticla de 1l coca-cola si agit putin vasul si o las 12 ore la rece. Cand se prepara la gratar se scoate frumos bucatile de carne si se pun pe gratar. stiu ca nu sunteti multe de acord cu coca cola dar isi face treaba si chiar nu patiti nimik.

Daca doresc sa fac supa, ciorba, mancare cu carnea de oaie,atunci curat carnea o las sa stea putin in apa rece apoi o scurg de apa o pun intr`o oala mai mare si torn peste ea lapte dulce clocotit(laptele trebuie sa acopere carnea) si acopar cu un capac si las exact 2 ore. Se scoate carnea din lapte se clateste cu apa rece si se pune la fiert. Sotul meu avea oroare de carnea de oaie si dupa metoda asta maninca si tot ar mai vrea.

Poate mai exista si alte metode de a scoate mirosul de amoniac al carnii de oaie in afara de opareala cu apa si otet (prefer variantele de mai sus)

Scrieti care stiti si alte variante.

#68 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 29 August 2012 - 09:30 AM

Nici eunu-s prietena cu carnea de oaie,dar am mancat o data ceva gen shuberek,facut de seful meu si nici nu am simtit ca e cu carne de oaie.

Eu chiar daca nu am scris la topic,l-am urmarit si il urmaresc in continuare.E foarte interesant Imagine postata
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#69 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 29 August 2012 - 10:30 AM

Eu nu ma complic in halul asta cu oaia, eu sunt moarta dupa carnea de oaie, ma duc si-mi iau de la magazinul arabesc cand m-apuca fiindca nu se gaseste peste tot.

Curat seul, ca nu-mi place grasimea, dar de la arabi, daca iei cotlete sau muschiulet nu mai ai ce curata, e gata curata, o pun in recipient pun vin alb peste ea, sare, piper, busuioc si menta sau cimbru si maghiran,usturoi dupa chef, o las pana cand am chef s-o mananc si o gatesc la cuptor pana se face carnea .Asta in cazul ca este pulpa.
Daca sunt cotlete sau muschiulet o pun pe gratar cu sare piper si mirodenii, iar vinul il beau pana se face gratarul.
Am facut o singura data un soi de rulada de miel( carne tocata) si iar nu i-am pus nimic in afara de mirodenii si a mancat toata lumea nici nu s-a prins!
Si alta data am marinat carnea in iaurt cu menta,usturoi, sare, piper,chimen si boia, tot pe gratar! Eu n-am rabdarea s-o las peste noapte, dar uneori o las vreo 6 ore.
Omul meu nu se atingea de miel fereasca sfantul si culmea este ca ce a poftit prima data a fost borsul de miel, cu multa ceapa si usturoi verde si leustean.
Acuma la restaurant, la fiecare 4 dati, isi ia ori pastrama, ori frigarui de berbecut, ori cotlete.

Deci sunt foarte curioasa ce retete pune redivivus ca sa mai incerc!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#70 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 29 August 2012 - 12:22 PM

Vezi postareazerda, la 29 August 2012 - 10:30 AM, a spus:

Eu nu ma complic in halul asta cu oaia, eu sunt moarta dupa carnea de oaie, ma duc si-mi iau de la magazinul arabesc cand m-apuca fiindca nu se gaseste peste tot.





Cu mielul nu ma complic deloc fac cum zici si condimentat si la friptura. Cu oaia tre sa ma complic ptr ca are miros si ar insemna sa nu manince barbatu si nici ceilalti ca doar din povestirile mele sti deja ca noi suntem multi in gasca si mancam des impreuna.

Si eu astept retete cu carne de oaie. Altele decat ( varza dulce/acra, tocanita, friptura, cu naut, ciorba, papricas de cartofi si carne de oaie, ghiveci. Altele care nu le am facut sa le pot incerca).

#71 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 904
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 29 August 2012 - 12:34 PM

Nici eu n-am probleme cu carnea de oaie. De fapt cu cat e gustul de oaie mai pronuntat, cu atat mai bine :floare: .

Am facut pulpa de miel si cu vin rosu si cu vin alb, si la cuptor si la cratita, si la gratar - toate dispar rapid....asa ca sunt fericita la capitolul asta, nu tre sa ma staduiesc prea tare.Singurul lucru cu probleme de miros este ciorba de burta, dar sufar ca e buna rau :floare:

#72 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 29 August 2012 - 01:11 PM

Dragelor, as fi asteptat sa fac eu odata carne de oaie sau miel, dar vad ca e interesul mare aici si habar nu am cand o sa ma mobilizez eu exemplar :floare:

Daca suportati fara poze pas cu pas, va dau o reteta cretana minunata si sunt gata sa jur ca daca o faceti, chiar si cele mai carcotase sau sensibile isi vor schimba parerea.

Intai o sa va spun ca, pentru a fi asa cum trebuie, miel nu se mananca decat daca are cel putin 10 kg, IN NICIUN CAZ mai mic, iar oaia trebuie sacrificata toamna - septembrie/octombrie - ca atunci este buna-buna.

Ce spune Cerra este foarte bun, dar eu va propun o reteta in stilul inconfundabil grecesc, simpla si extrem de gustoasa.

Se ia carne de miel, berbec, ied, oaie sau capra :floare: (carnea de capra/ied nu miroase deloc!) asa cum o preferati, mai macra sau cu os. Eu prefer, de departe, coastele cu tot cu sira spinarii.

Dupa ce se curata si se spala foarte bine, pentru a nu ramane nici cel mai mic fir de par sau alte chestii neplacute, se portioneaza potrivit si bucatile se pun intr-un vas cu fundul gros, sau din tuci, impreuna cu putin ulei de masline, o creanga de cimbru sau oregano, piper, sare, 1-2 cepe taiate grosier si mai multi catei de usturoi NEDECOJITI. Subliniez asta pentru ca astfel carnea primeste aroma usturoiului fara a lasa degustatorului niciun fel de "parfum" in gura =)). Plus ca usturouiul astfel preparat are un gust foarte bun!

Se pune pe foc, cu capac cat mai etans si nu se pune niciun strop de apa, pentru ca aceasta carne isi lasa, macar pentru inceput, atata lichid cat are nevoie. In mod exceptional, spre sfarsitul prepararii, se poate adauga apa calda sau un strop de vin, fiecare dupa plac. Mentionez ca trebuie invartit in vas din cand in cand, ca sa nu riscati sa se prinda. Carnea trebuie sa ramana suculenta, nu sa se usuce.

Cand carnea este gata, se lasa cam 15 minute cu capacul pus, cu focul stins, inainte de a o servi la masa.

Pentru aceasta carne se prepara un orez in felul urmator: se fierb niste oase de la animalul de la care provine carnea.

Intr-un vas se caleste o ceapa mica, taiata foarte fin, pana la momentul in care devine doar translucida. Peste ceapa se adauga cate o ceasca (de cafea) de orez pentru fiecare persoana si se amesteca doar cateva minute pe foc, in uleiul in care a fost calita ceapa. Aceasta operatiune va determina ca boabele de orez sa nu se terciuiasca si sa nu se lipeasca.

Dupa cateva momente, se adauga in vas cate 3 cesti din supa de oase pentru fiecare ceasca de orez si se lasa sa fiarba la foc mai potolit pana incep sa se vada cratere in orez, semn ca supa a fost aproape in intregime absorbita. Acum inchideti focul si puneti capacul peste vas, lasand totul sa se definitiveze pentru inca vreo 10 minute.

Retineti ca nu se amesteca niciodata in orez atata timp cat se fierbe. Stati linistite, ca daca vasul nu e doar cat o foaie de ceapa de subtire, nu se intampla nimic si nu se prinde orezul.

Inainte de a servi la masa, se infoaie orezul cu o furculita se amesteca cu sucul de la 1-2 lamai si asta e tot!

Mananci pana vezi in ceata in fata ochilor =)))

Orezul cu lamaie este una din cele mai bune combinatii posibile cu carnea de oaie, dar mai sunt si altele. Mai pastrez si eu cate un secret, sa mai am ce posta pe aici :)

PS: Cerra, faza cu laptele nu am stiut-o, dar m-ai facut curioasa. O sa incerc si eu, desi pe mine nu ma deranjeaza mirosul carnii de oaie, insa vreau sa vad ce imbunatatire aduce. Multumesc de pont.

#73 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 29 August 2012 - 03:14 PM

Stati asa si nu miscati!! Asta cu orezul cu lamaie trebuie incercata! Cei mai vechi pe forum stiu ca eu vibrez la cuvinte ca lamaie, grepfruit,in general orice este acrisor!

Nu ma face, ca nu saptamana asta ca sunt home alone in we, dar ailalta o comit cu tot cu orez, ii zic reteta cretana sa vezi ce baloteaza, daca zici ca e un succes garantat!
Numai sa-mi zici cat s-o invart/las pe foc asa in general..o ora?? La foc mic?
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#74 Useril este offline   Dauphne 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 20-July 11

Postat 29 August 2012 - 03:24 PM

Vezi postarearedivivus, la 29 August 2012 - 01:11 PM, a spus:

Mananci pana vezi in ceata in fata ochilor :floare:)

Asta nu-mi place deloc....as fi in stare =))

Vezi postarearedivivus, la 29 August 2012 - 01:11 PM, a spus:

o reteta cretana minunata si sunt gata sa jur ca daca o faceti, chiar si cele mai carcotase sau sensibile isi vor schimba parerea.
catei de usturoi NEDECOJITI.

Orezul cu lamaie este una din cele mai bune combinatii posibile cu carnea de oaie, dar mai sunt si altele. Mai pastrez si eu cate un secret, sa mai am ce posta pe aici :)

Am s-o incerc si eu cu prima ocazie (ambele, adica). Merci. :floare:
Te urmaresc in continuare, cu interes.
Am o intrebare, cand zici nedecojit, la ce te referi: adica intreg, neatins =)), sau zdrobit in coaja? Eu, de ex, asa folosesc usturoiul sa aromez diverse: il zdrobesc necuratat, cu lama cutitului si il arunc in ce-mi trebuie.

P.S.: Ca tot vorbiti de tips, carnea de miel o marinez in iaurt cu usturoi, cimbru, ulei EVO.

#75 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 29 August 2012 - 09:31 PM

Vezi postarearedivivus, la 29 August 2012 - 01:11 PM, a spus:



PS: Cerra, faza cu laptele nu am stiut-o, dar m-ai facut curioasa. O sa incerc si eu, desi pe mine nu ma deranjeaza mirosul carnii de oaie, insa vreau sa vad ce imbunatatire aduce. Multumesc de pont.


Probeaza si vei vedea rezultatul:).

Important: laptele clocotit sa acopere bucatile de carne si acoperita oala si lasat asa 2 ore.Eu folosesc cam 2 l de lapte la o cantitate de vreo 3 kg de carne aranjata frumos in oala.Daca cumva mai trebuie se complecteaza cu apa clocotita dar sa nu fie o cantitate mare de apa.

O sa incerc orezul cu lamaie.

Mie imi place o supa cu carne de oaie pe care am mincat`o prima data la o prietena al carui sot este turc va zic si voua : pe cat de simpla pe atat de gustoasa.

O fac si eu de fiecare data cand fierb carne de oaie. Se maninca toata.

Se pune carnea la fiert, apoi se dezoseaza in fasii mici, se piseaza usturoi, sare. In farfurie in supa se stoarce zeama de lamaie si se pune chilli (ei pun ardei iute turcesc pisat mai marisor. Foarte buna.

Supa se serveste fierbinte.

#76 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 904
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 30 August 2012 - 08:02 AM

Am salvat reteta cu oaia si orezul cu lamaie, il fac cu prima ocazie... :notworthy:

#77 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 30 August 2012 - 01:26 PM

Vezi postarearedivivus, la 22 July 2012 - 07:15 AM, a spus:

errata: pentru chestia cu dovlecei si morcovi , any_annette,iarta-maaa :notworthy:


:drool: Important e ca-ti place!

#78 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 30 August 2012 - 04:32 PM

Vezi postareazerda, la 29 August 2012 - 03:14 PM, a spus:

Stati asa si nu miscati!! Asta cu orezul cu lamaie trebuie incercata! Cei mai vechi pe forum stiu ca eu vibrez la cuvinte ca lamaie, grepfruit,in general orice este acrisor!

Nu ma face, ca nu saptamana asta ca sunt home alone in we, dar ailalta o comit cu tot cu orez, ii zic reteta cretana sa vezi ce baloteaza, daca zici ca e un succes garantat!
Numai sa-mi zici cat s-o invart/las pe foc asa in general..o ora?? La foc mic?


Depinde cat e de tanar/batran animalul, eu nu pun cu cronometrul, o vezi si singura cand e gata, ca sa intre usor furculita in ea. Oricum tre sa fie cam o ora, probabil.

IN ORICE CAZ trebuie avut grija, cum am mai spus, sa nu se usuce carnea, ea trebuie sa fie suculenta. Cum invarti destul de des in cratita/ceaun, vezi exact momentul in care ramane fara lichid si mai adaugi tu, cate putin, pana e gata carnea.

Si da, focul sa fie potrivit, ca sa nu se prinda sau arda.

Spor la treaba si sa ne zici cum a iesit!

#79 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 30 August 2012 - 04:36 PM

Vezi postareaDauphne, la 29 August 2012 - 03:24 PM, a spus:


Am o intrebare, cand zici nedecojit, la ce te referi: adica intreg, neatins :occasion15:, sau zdrobit in coaja? Eu, de ex, asa folosesc usturoiul sa aromez diverse: il zdrobesc necuratat, cu lama cutitului si il arunc in ce-mi trebuie.

P.S.: Ca tot vorbiti de tips, carnea de miel o marinez in iaurt cu usturoi, cimbru, ulei EVO.


Nedecojit adica nedecojit si ne-zdrobit, intreg, doar spalat. Fiind in coaja, usturoiul e cumva inchis etans si se coace aproximativ.

Chiar daca pana la sfarsitul procesului termic unii catei se mai "dezvelesc" si mai ramane stinghera cate o coaja prin cratita, partea buna deja i s-a intamplat usturoiului, asa ca nu e nicio paguba.

#80 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 30 August 2012 - 04:38 PM

Poate se strang aici discutii cat pentru un topic separat despre carnea de oaie :lol:)

M-ati invadat! :occasion15:

Arata acest topic


  • 28 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi