Forum Culinar: Meniuri de shabat - Forum Culinar

Salt la continut

  • 28 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Meniuri de shabat acasa la redivivus

#41 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 18 August 2012 - 09:14 PM

Ma atrage plachia, sa-mi procur tot si o fac si eu. Banuiesc ca pot folosi si file de alti pesti, nu?

#42 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 19 August 2012 - 08:37 AM

Vezi postareaAdriana, la 18 August 2012 - 09:14 PM, a spus:

Ma atrage plachia, sa-mi procur tot si o fac si eu. Banuiesc ca pot folosi si file de alti pesti, nu?


sigur!
doar ca, la alegerea pestelui, trebuie sa tii cont sa fie cu carne mai ferma, ca sa nu se sfarame in mancare, chiar daca il tii asa de putin pe foc; se stie ca pestele se gateste (si se digera :rolleyes: ) foarte repede
chefalul corespunde perfect acestui criteriu
in Romania se poate utiliza crap fitofag, de exemplu, desi chefalul e pe toate drumurile, dar e mai scump, din ce-mi amintesc eu

#43 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 19 August 2012 - 09:19 AM

Vezi postarearedivivus, la 19 August 2012 - 08:37 AM, a spus:

Vezi postareaAdriana, la 18 August 2012 - 09:14 PM, a spus:

Ma atrage plachia, sa-mi procur tot si o fac si eu. Banuiesc ca pot folosi si file de alti pesti, nu?


sigur!
doar ca, la alegerea pestelui, trebuie sa tii cont sa fie cu carne mai ferma, ca sa nu se sfarame in mancare, chiar daca il tii asa de putin pe foc; se stie ca pestele se gateste (si se digera :rolleyes: ) foarte repede
chefalul corespunde perfect acestui criteriu
in Romania se poate utiliza crap fitofag, de exemplu, desi chefalul e pe toate drumurile, dar e mai scump, din ce-mi amintesc eu

mersi, habar n-am cine e chefalul asta pe italiana, ma orientez spre un peste cu carne ferma :tongue3:

#44 Useril este offline   Dauphne 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 20-July 11

Postat 19 August 2012 - 10:44 AM

Ce e cernusca??
Susan negru ori nigella?

Vezi postareaAdriana, la 19 August 2012 - 09:19 AM, a spus:

mersi, habar n-am cine e chefalul asta pe italiana, ma orientez spre un peste cu carne ferma :rolleyes:

Triglie (mullidi), mai popular ala rosu.

#45 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 19 August 2012 - 11:10 AM

triglie sunt mici si rosii si din pacate pline de oase
Imagine postata
cu totul altceva decit a folosit redivivus din cite vad in poza ei

#46 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 19 August 2012 - 12:03 PM

Vezi postarearedivivus, la 18 August 2012 - 07:42 PM, a spus:

18 august 2012

Astazi am avut niste ardei ciudati, de culoare mov, cum nu am mai vazut pana acum, nici nu stiu daca poza mea e elocventa.

f dragalasi ardeii tai!

Peste acestea am pus putina cernusca

hi, hi! n-am auzit cuvantul asta pana acum.


La acest moment, am adaugat bucatile de peste

eu le prajesc in prealabil, in rest aceeasi reteta.


Aici este cumplit de cald, in continuare,

te compatimesc, sa stii!
cate luni din an aveti caldurile astea mari?


Noi nu avem dreptul la chestii cu zahar,

cum adica? la bauturi te referi? considerente medicale, religioase?


sa va fie de bine! asteptam continuarea :rolleyes:

#47 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 19 August 2012 - 02:13 PM

Vezi postareamoatza, la 19 August 2012 - 12:03 PM, a spus:

Vezi postarearedivivus, la 18 August 2012 - 07:42 PM, a spus:

18 august 2012

Astazi am avut niste ardei ciudati, de culoare mov, cum nu am mai vazut pana acum, nici nu stiu daca poza mea e elocventa.

f dragalasi ardeii tai!

Peste acestea am pus putina cernusca

hi, hi! n-am auzit cuvantul asta pana acum.


La acest moment, am adaugat bucatile de peste

eu le prajesc in prealabil, in rest aceeasi reteta.


Aici este cumplit de cald, in continuare,

te compatimesc, sa stii!
cate luni din an aveti caldurile astea mari?


Noi nu avem dreptul la chestii cu zahar,

cum adica? la bauturi te referi? considerente medicale, religioase?


sa va fie de bine! asteptam continuarea :rolleyes:


sa le luam in ordine :tongue3: :

1. despre cernusca http://condimenteweb...te/cernusca-c44
si sa stii ca am vazut si la Bucuresti branzeturi cu cernusca !

2. si eu faceam pe vremuri cu pestele prajit - intre timp m-am mai "copt" si mai tai si eu din prajeli pe unde se mai poate
gustul ramane foarte bun si fara sa fie prajit pestele

3. aici e cald tot timpul, doar ca in decembrie se mai racoreste, iar in ianuarie si februarie temperaturile pot cobori pana la 10 grade, dar rar; e si perioada(singura) in care ploua aici, dar sa vedeti ce ploi!!!

4. nu avem dreptul la chestii cu zahar deoarece toti suntem diabetici, eu in faza incipienta, ei...mai veterani
si am spus aici ca nu avem niciun fel de constrangeri religioase :floare:

#48 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 19 August 2012 - 02:15 PM

Vezi postareaAdriana, la 19 August 2012 - 09:19 AM, a spus:

Vezi postarearedivivus, la 19 August 2012 - 08:37 AM, a spus:

Vezi postareaAdriana, la 18 August 2012 - 09:14 PM, a spus:

Ma atrage plachia, sa-mi procur tot si o fac si eu. Banuiesc ca pot folosi si file de alti pesti, nu?


sigur!
doar ca, la alegerea pestelui, trebuie sa tii cont sa fie cu carne mai ferma, ca sa nu se sfarame in mancare, chiar daca il tii asa de putin pe foc; se stie ca pestele se gateste (si se digera :rolleyes: ) foarte repede
chefalul corespunde perfect acestui criteriu
in Romania se poate utiliza crap fitofag, de exemplu, desi chefalul e pe toate drumurile, dar e mai scump, din ce-mi amintesc eu

mersi, habar n-am cine e chefalul asta pe italiana, ma orientez spre un peste cu carne ferma :tongue3:


s-o fi chemand si la voi buri? aici asa-i zice, dar eu il stiu din Romania

#49 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 19 August 2012 - 02:19 PM

uite despre chefal

http://www.crap.ro/p...0/chefalul.html

Adriana, asta e un peste care are foarte putine oase, cu o carne alba si ferma, dar cu gust destul de delicat pentru un peste de mare. Merita sa cauti asta neaparat, daca ai unde. Dar fiind peste de mare, e imposibil sa nu gasesti

#50 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 19 August 2012 - 02:24 PM

am mai gasit o denumire pentru chefal: yellowtail fish

#51 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 19 August 2012 - 04:02 PM

Vezi postarearedivivus, la 19 August 2012 - 02:19 PM, a spus:

uite despre chefal

http://www.crap.ro/p...0/chefalul.html

Adriana, asta e un peste care are foarte putine oase, cu o carne alba si ferma, dar cu gust destul de delicat pentru un peste de mare. Merita sa cauti asta neaparat, daca ai unde. Dar fiind peste de mare, e imposibil sa nu gasesti

Mersi, cu denumirea in latina e cel mai usor de gasit pentru ca traducerile in Internet sunt de cele mai multe ori gresite.
Se numeste cefalo, mersi mult.

#52 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 19 August 2012 - 04:15 PM

Vezi postarearedivivus, la 19 August 2012 - 02:13 PM, a spus:



1. despre cernusca http://condimenteweb...te/cernusca-c44
si sa stii ca am vazut si la Bucuresti branzeturi cu cernusca !

aaa, cernusca=nigella. despre nigella auzisem.

4. nu avem dreptul la chestii cu zahar deoarece toti suntem diabetici, eu in faza incipienta, ei...mai veterani
si am spus aici ca nu avem niciun fel de constrangeri religioase :rolleyes:

ai mai povestit de dulciuri, tarte, prajituri...si de-aia intrebasem. in rest, am inteles. sanatate multa!


#53 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 19 August 2012 - 11:55 PM

Vezi postareamoatza, la 19 August 2012 - 04:15 PM, a spus:

Vezi postarearedivivus, la 19 August 2012 - 02:13 PM, a spus:


sanatate multa![/i]



multumim =))

#54 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 26 August 2012 - 01:54 PM

25 august 2012

Ieri a fost un shabat special - soacra mea a avut un program independent de noi, asa ca eu si sotul meu am hotarat...sa ne facem de cap!
De obicei, ea vrea numai mancaruri soft, nu vrea ceapa, nu vrea picant, nu vrea fasole, nu vrea oaie, etc... :love7:

Am avut o masa simpla, dar cu lucruri care ne plac.

Am inceput cu o ciorba de legume

Astea sunt legumele, inainte de a le pune la foc

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-243-13459801316475.jpg

Am calit separat ceapa si un fir subtire de praz, apoi am adaugat rosiile taiate cuburi si le-am lasat sa dea cateva clocote impreuna.

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-243-13459801732705.jpg

Acest amestec l-am adaugat peste legumele fierte, apoi am pus bors si verdeata si am facut niste zdrente marunte-marunte cu ou si smantana.
Rezultatul:

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-243-13459802026435.jpg

Piesa de baza a fost ceva ce n-am fi indraznit sa facem daca venea si soacra mea. :) Este o placinta tatarasca, ce facea deliciul vacantelor mele in casa unor prieteni din Agigea: shuberek, adica o placinta cu carne de oaie.

Pentru inceput, se face un aluat, foarte bun si foarte fin, desi simplu de tot

450g faina,250 ml apa, 5 linguri de ulei, sare, 2 lingurite rase de zahar, 1 ou, drojdie.

Apa cu sarea, zaharul si uleiul se incalzesc. Se bate oul si partile lichide se adauga partilor solide, rezultand un aluat molcut, asemanator celui de coltunasi(daca stiti cum e). NU SE LASA LA CRESCUT, se lucreaza imediat.

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-243-13459802712296.jpg

Eu impart aluatul in 8 bucati si din fiecare intind o foaie cam de 20 cm diametru in care pun urmatoarea umplutura

450 g carne de oaie tocata, 3 cepe taiate f fin, un ou, sare, piper se amesteca totul si se repartizeaza pe foile de mai sus. Eu am adaugat si putin cumin oriental

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-243-1345980326148.jpg

Se fac ca niste coltunasi uriasi, care se prajesc putin in ulei incins. Pot fi si coapte in cuptor, ca empanadas, dar va jur ca prajite sunt DIVINE.

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-243-13459803789216.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-243-13459803942489.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-243-13459804116319.jpg

Aluatul, cum spuneam, este foarte fin si shuberekul are un gust de-ti vine sa-ti bati toate neamurile.

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-243-13459804296907.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-243-13459804457346.jpg

Am baut bere, tot fiindca nu era soacra mea cu noi, ca ea e contra berii :)


De data asta, chiar am facut-o lata, pentru ca am facut si galuste cu prune!

Cand eram in Romania, faceam un aluat fara gres dintr-un kg de cartofi fierti si imediat dati prin sita, 3-4 oua, 300g faina si putina sare. Dar pentru ca aici cartofii sunt cumplit de aposi, ca toate legumele, de data asta am folosit praf de cartofi pentru piureu, aproximativ 200g si am pus, pentru hidratare, si lapte, din ochi, pana a ajuns la consistenta cunoscuta.

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-243-13459805968886.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-243-13459806108109.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-243-1345980626572.jpg

Prunele le-am taiat in doua, fiindca erau prea mari, le-am pus zahar in gaura lasata de sambure si scortisoara.

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-243-13459806374655.jpg

Am facut un sul din aluat si am taiat felii potrivite, pe care le-am intins si am inglobat in ele prunele.

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-243-13459806547192.jpg

Le-am fiert in apa clocotita, inca 10 minute dupa momentul in care s-au ridicat la suprafata.

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-243-13459806763259.jpg

Le-am scurs si le-am tavalit prin praf de biscuiti petit-beurre.

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-243-13459806903708.jpg

Mie nu-mi place sa fac pesmet prajit, asa ca am o metoda proprie, pe care o prefer de departe.
Dupa ce le-am tavalit prin parf de biscuiti, le aranjez intr-un vas termo-rezistent, pudrez cu scortisoara din belsug, imprastii cateva bucatele de unt si torn o cantitate generoasa de smantana, apoi le pun la cuptor pentru aproximativ 20 min.

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-243-13459807064937.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-243-13459807220881.jpg

Poze cu galustele scoase din cuptor nu am, pentru ca evident ca a aparut soacra mea la noi, plus un verisor de-al lui Dan, asa ca sfarsitul mesei noastre de shabat in tete-a-tete n-a mai fost chiar asa si galustele s-au topit ca prin farmec inainte sa mai pot eu poza ceva.


Soacra mea nu fusese departe, era de altfel perfect posibil si probabil sa vina la noi, dar am sperat ca va sta mai mult la vecinii nostri de deasupra, care au saptamana asta shiva.

Am mai pomenit odata despre shiva, dar cum nu a fost absolut nimeni curioasa sa stie ce-o fi aia si n-a intrebat, nici eu n-am mai povestit :)
Dar e pacat ca nu intrebati(parerea mea), pentru ca astea sunt lucruri despre care nu aveti de unde sti. In fine...

Shiva este perioada de doliu de o saptamana dupa moartea unui evreu. In aceasta saptamana familia directa: mama , tata, frati, surori, copii stau in casa si primesc pe toti cei care doresc sa le prezinte condoleante.

Momentul mortii unui evreu este foarte important, dar intr-un mod TOTAL diferit fata de ce avem noi, romanii. O sa va spun doar cateva lucruri, ca sa aveti o idee minima.

Evreii sunt inmormantati in maximum 24 de ore de la deces(la fel ca si musulmanii si cetatenii tarilor unde este foarte cald - si la greci este lege pentru asa ceva, de exemplu), la orice ora( noi am fost la inmormantarea tatalui partenerului de afacere al lui Dan la Haifa, la 12 noaptea !), absolut fara niciun fast, extrem de simplu si de discret. Locurile de veci sunt repartizate gratuit de catre stat, nu exista niciun fel de afacere legata de morti, nu se platesc inmormantarile, nu se dau pomeni, etc... Nu se cumpara haine, corpul se infasoara, ca pe vremea lui Isus, in giulgiu si asta este tot.
La inmormantare, este un moment in care rabinul taie cu un foarfece cate o bucata din hainele cu care sunt imbracati membrii familiei si cu hainele astea taiate trebuie sa fie tot timpul perioadei de shiva, in semn de durere si de doliu.

Acasa, stau toti impreuna si primesc pe cei veniti sa prezinte condoleante, ii servesc cu fructe uscate, bauturi racoritoare, cafea, ceai, alune - chestii din astea simple, bune pentru aceste vizite foarte scurte, cu scop precis.

Pe vremuri, sau chiar si acum in familiile ultra-religioase, cei in doliu stateau/stau pe jos, nu pe scaune sau canapele, paturi, etc..., nu se gateste intr-o casa in shiva, nu se raspunde la telefon, cei care vin si sunt rude sau prieteni apropiati aduc platouri cu mancare, le fac cumparaturile, etc...

Faptul ca nu stau mult in preajma celui decedat si apoi timp de o saptamana sunt inconjurati de compasiunea si suportul tuturor celor din jur ii ajuta sa treaca mult mai bine peste eveniment decat reusim noi, parerea mea.


Ei, sunt multe de spus despre obiceiul acesta, dar poate nu e nici locul, nici momentul - am vrut doar sa ridic putin coltul perdelei care acopera o lume despre care se stiu destul de putine lucruri.


Pentru ca e deja duminica dupa-amiaza, va doresc sa aveti parte de o noua saptamana buna si de mai putina caldura in regiunile calamitate.

Shalom tuturor, de aici, din partea mea si...pe sambata viitoare!

#55 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 26 August 2012 - 02:37 PM

un shabat mai lejer, v-ati facut de cap :love7:

ca de obicei, pe mine ma intereseaza orice povestesti tu despre zona si obiceiurile de-acolo. n-am avut niciodata printre cunostintele mele un evreu si de aceea mi se pare atat de altfel.
am mers odata in tren cu o evreica in varsta, venita la rude, in Botosani. m-a impresionat ca doamna, cu toate ca parea si cred ca si era destul de in varsta, mergea inca la serviciu si-n plus, cu toate ca nu era clima in vagon (era cam acum 15 ani), nu s-a plans deloc de caldura. dar era toropitor, zau!
despre inmormantare...stiam ca totul se desfasoara f simplu. si mi se pare mult mai firesc asa.
ps: peste drum de cvartalul de blocuri in care stau sunt case. tocmai ce-am avut o inmormantare in vecini, un conlocuitor. Trei nopti de priveghi cu gratare sfarainde, parcarile pline de n-aveai unde sa-ti lasi masina si-n dimineata asta ne-am trezit in ritmuri de fanfara. dar nu funebre, ii canta hai, acasa, puisor!
Redivivus, scuze ptr paralela!

#56 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 902
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 26 August 2012 - 02:57 PM

Redivivus placinta ta cu carne de oaie arata demential si imi face cu ochiul rau de tot.... :love7:

acu tre sa vand cand ajung la Vadi ca sa cumpar carne de oaie....

#57 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 26 August 2012 - 03:31 PM

Moatza draga, aici oamenii lucreaza foarte mult si foarte mult timp.

Femeile ies la pensie la 65 de ani si barbatii la 67, dar e adevarat ca sunt un popor foarte longeviv, pe locul 3 in lume dupa longevitate, daca nu ma insel. Vecinul nostru de la etaj care tocmai a murit s-a prapadit la 95 de ani si crede-ma ca pana acum vreo 3 luni inca mergea in fiecare dimineata la piscina, sa inoate.

Traiesc foarte cumpatat, mananca sanatos, se repecta teribil si sunt foarte interesati de sport, in masa.

In orice dimineata sau seara vezi oameni de absolut toate varstele care fac"mers", care aici e "sport" national. Adica mers vioi, kilometri intregi, in echipament sportiv. Nu alergat - mers! Se spune ca asta e adevarata miscare necesara organismului si, daca ii cunosti pe evrei ca natiune, le dai dreptate.

In plus, aici toata lumea are biciclete si e o placere sa vezi parinti pe bicicleta, avand in spate copilul mic pus si fixat cu centura de siguranta in scaunelul special pentru copiii mici :love7: . Aici e obligatoriu ca ciclistii sa poarte casca de protectie, copiii sunt toti echipati si cu cotiere, si cu genunchiere.

Exista o mare sarbatoare aici care se numeste Yom Kippur, care este de post negru national. In ziua asta nu exista emisiuni tv sau radio, nu circula ABSOLUT NIMIC, nu zboara nicio cursa aeriana.
Asta, pe de alta parte, e ziua bicicletelor si fiecare copil, la randul lui, primeste prima bicicleta din viata de Yom Kippur. De Yom Kippur lumea merge pe mijlocul strazii, printre biciclisti, bicicleta fiind singurul mijloc de transport admis.

Crede-ma: e o tara foarte interesanta :)

#58 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 26 August 2012 - 03:35 PM

Rog pe vreun administrator sa scoata una din cele 2 poze identice cu umplutura pentru shuberek - eu am vrut sa fac cu "edit" dar pe "edit" imi apare ca fiind o singura data postata! nu mai inteleg nimic

#59 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 27 August 2012 - 01:48 PM

Vezi postarearedivivus, la 26 August 2012 - 03:35 PM, a spus:

Rog pe vreun administrator sa scoata una din cele 2 poze identice cu umplutura pentru shuberek - eu am vrut sa fac cu "edit" dar pe "edit" imi apare ca fiind o singura data postata! nu mai inteleg nimic


Nu ai observat-o, din cauza vitezi ni se întîmpla tuturor. Era postata de doua ori.

Attachment/imaginea 3194 apare de doua ori. Am scos-o.

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-5-13460678450534.png

Revenind la meniu, îmi plac mult galustele cu prune la cuptor. Metoda noua pentru mine si interesanta. Multumesc!
Si shuberek-ul ma încînta, dar nu cu carne de oaie. Banuiesc ca si cu vita ar iesi delicios. Merci din nou pentru idei :)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#60 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 27 August 2012 - 02:53 PM

Vezi postarearedivivus, la 26 August 2012 - 01:54 PM, a spus:

am vrut doar sa ridic putin coltul perdelei care acopera o lume despre care se stiu destul de putine lucruri.

ai facut foarte bine, eu nu stiam absolut nimic despre shiva

Arata acest topic


  • 28 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi