Forum Culinar: Lapte condensat! - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Lapte condensat! caut retete

#21 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 17 August 2012 - 10:59 AM

Vezi postareaAlexandru, la 13 August 2012 - 05:05 PM, a spus:

Te astept cu reteta.

P.S. : Adevaratul lapte condensat nu este îndulcit. :occasion14:


Intai: scuze ca vad abia azi raspunsul tau

Apoi: eu credeam ca laptele condensat e doar indulcit, dar acum imi amintesc ca am avut si folosit si neindulcit - imi joaca feste memoria, dar e dublat de faptul ca partea greceasca din neamul meu m-a facut sa fiu in contact mai mult cu asta indulcit(se stie ca grecii mananca cumplit de dulce, ca turcii si arabii...)

Si in ultimul rand: cum nu sunt in stare sa fac tarta asta acum, ca s-o postez ca lumea undeva pe forum, scriu doar reteta si poate s-o gasi cineva s-o incerce

TARTA DE LAMAIE "SIMEON II"

Ingrediente:
pentru 8 persoane

Blatul:
250g biscuiti Petit Beurre sau orice alti biscuiti simpli
125g unt
Umplutura:
4 galbenusuri de ou
400 ml lapte condensat
200 ml zeama de lamaie
Bezeaua:
4 albusuri de ou
200g zahar tos

Mod de preparare
Blatul:
Sfaramati biscuitii si-i amestecati cu unt(la temperatura camerei) pana obtineti o compozitie omogena. Pe fundul (mobil) al unei tavi de tarta demontabile, intindeti blatul,apoi presati-l pentru a-l face compact.
Optional il puteti coace timp de 5-10 min in cuptor la 180 gr C.
Crema:
Bateti galbenusurile, adaugati laptele condensat si zeama de lamaie. Amestecati pana la obtinerea unei creme omogene. Turnati crema deasupra blatului de biscuiti.
Bezeaua:
Bateti albusurile spuma si adaugati zaharul, putin cate putin,pana se dizolva complet. Puneti albusul batut spuma intr-un pos cu marginea zimtata si decorati tarta.
Introduceti tarta in cuptor si coaceti la 180 gr C timp de 35 min pana cand bezeaua prinde o culoare aurie

Servire
Serviti imediat sau la temperatura camerei. Tarta se serveste de pe un platou, musafirii avand ocazia sa admire desertul si sa-si puna singuri in farfurie atat cat doresc.

(Reteta a fost recomandata de regele Simeon al II lea al Bulgariei, de unde si numele pe care i l-a dat principesa tartei. Am pus textul exact ca in carte, pacat ca nu pot atasa si poza :rolleyes:)

#22 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 17 August 2012 - 12:13 PM

Vezi postarearedivivus, la 17 August 2012 - 10:59 AM, a spus:


TARTA DE LAMAIE "SIMEON II"

Ingrediente:
pentru 8 persoane

Blatul:
250g biscuiti Petit Beurre sau orice alti biscuiti simpli
125g unt
Umplutura:
4 galbenusuri de ou
400 ml lapte condensat
200 ml zeama de lamaie
Bezeaua:
4 albusuri de ou
200g zahar tos

Mod de preparare
Blatul:
Sfaramati biscuitii si-i amestecati cu unt(la temperatura camerei) pana obtineti o compozitie omogena. Pe fundul (mobil) al unei tavi de tarta demontabile, intindeti blatul,apoi presati-l pentru a-l face compact.
Optional il puteti coace timp de 5-10 min in cuptor la 180 gr C.
Crema:
Bateti galbenusurile, adaugati laptele condensat si zeama de lamaie. Amestecati pana la obtinerea unei creme omogene. Turnati crema deasupra blatului de biscuiti.
Bezeaua:
Bateti albusurile spuma si adaugati zaharul, putin cate putin,pana se dizolva complet. Puneti albusul batut spuma intr-un pos cu marginea zimtata si decorati tarta.
Introduceti tarta in cuptor si coaceti la 180 gr C timp de 35 min pana cand bezeaua prinde o culoare aurie

Servire
Serviti imediat sau la temperatura camerei. Tarta se serveste de pe un platou, musafirii avand ocazia sa admire desertul si sa-si puna singuri in farfurie atat cat doresc.

(Reteta a fost recomandata de regele Simeon al II lea al Bulgariei, de unde si numele pe care i l-a dat principesa tartei. Am pus textul exact ca in carte, pacat ca nu pot atasa si poza :occasion14:)


200ml zeama lamaie, nu-i cam mult?

#23 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 17 August 2012 - 12:29 PM

Nu, nu este. Asa e reteta si iese bine. Am servit si eu o bucatica, facuta exact dupa reteta asta. Nu facuta de mine, tarta :occasion14:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#24 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 17 August 2012 - 06:38 PM

Exact, are dreptate Maya, faceti-o exact cum e reteta si n-o sa va para rau, plus ca e foarte aspectuoasa daca o decorati frumos cu bezeaua aia.

#25 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 21 August 2012 - 11:59 AM

Crema de lapte condensat

200 ml smantana pt frisca (+1 plic intaritor frisca, sau fara),
175 g lapte condensat,
100 ml lapte,
6 g gelatina inmuiata in apa rece (sau cantitatea necesara pentru 250 ml lichid),
50 g miere=1 lg, esenta vanilie

Preparare: Se pune gelatina la inmuiat in apa rece. Laptele condensat se amesteca cu 50 ml lapte. Gelatina se topeste in 50 ml lapte cald (pe baie de abur, fara a o fierbe- se ditrug proprietatile), apoi se adauga amestecului cu lapte condensat. Adaugam si mierea. Batem frisca (cu intaritorul) pana se intareste bine si se amesteca cu compozitia de lapte. Lasam crema la rece 30-40 minute, amestecand de 2 ori intre timp. (Nu trebuie sa se inchege, doar sa capete consistenta, sa nu mai fie fluida). Turnam crema intre foi si lasam la frigider cateva ore, pana se intareste.(Crema fiind consistenta, nu este neaparat necesar sa folosim margini/inel)

Crema de mascarpone cu lapte condensat

500 gr mascarpone
170 gr lapte condensat
250 gr frisca

Tineti toate ingredientele in frigider, astfel crema va fi gata mai repede pt utilizare.
Amestecati putin mascarponele cu mixerul pentru a iesi cremos.
Adaugati cate un pic laptele condensat (cateodata e nevoie de mai putin de 170 gr lapte condensat si asta probabil datorita tipului de mascarpone) si amestecati cu mixerul. Daca observati ca amestecul de mascarpone si lapte condensat devine mai lichid, opriti-va, nu mai adaugati lapte condensat.
Bateti frisca bine si apoi cu o lingura amestecati toate ingredientele (mascarpone, lapte condensat, frisca).

Puteti folosi crema ca umplutura la torturi sau puteti decora cu ea tortul..
Atentie: in functie de fiecare tip de mascarpone, un tub de laptele condensat poate fi prea mult. Opriti-va in a mai adauga lapte condensat daca crema incepe sa fie lichida.

Crema de caramel

Daca iti este in conserva laptele condensat il pui la fiert aprox 2-4 ore la foc mic si invelit intr-un prosop, apa sa ajunga la 1 cm sub inaltimea conservei.
Iese un caramel tare dupa racire daca-l tii 4 ore la fiert.
Amesteci cu frisca batuta...si gata mousse-ul de caramel.

[b]Crema de unt si lapte condensat


250 g unt rece inca usor de lucrat, il tai bucati mici
397 g lapte condensate = o conserva
Bateti untul cu viteza cea mai mare cel putin 10 min. Untul va devein alb. Acest pas e fundamental pt reusita cremei.
Incepeti sa adaugati putin cate putin laptele condensat in timp ce robotul functioneaza.
Bateti tot timpul la viteza mare si in alte 10 min crema va fi gata pentru a o putea folosi la umplere sau la decorare.

[b]Crema Raffaello

250 g mascarpone
100 g lapte condensat
150 ml frisca neindulcita
150 g ciocolata alba
Jamate de pachet wafers cu vanilie (napolitane cu vanilie 63 gr)
Migdale taiate (facoltativ)
Fulgi de cocos

Ciocolata se topeste pe baie de aburi cu 100 ml frisca. Lasati sa se raceasca.
Mascarponele tineti-l in congelator 15 min apoi incepeti sa-l bateti incet si adaugati laptele condensat .
Adaugati ciocolata topita si racita. Amestecati. Adaugati restul de frisca batuta.
Crema o completati cu napolitanele de vanilie zdrobite (grosier), migdalele si fulgii de cocos.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi