Forum Culinar: Marcato Biscuits - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Marcato Biscuits a folosit cineva presa pentru biscuiti?

#1 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 14 November 2012 - 11:09 AM

Nu stiu daca postez bine aici, daca nu rog un admin sa-mi mute intrebarea unde ii locul.

Are cineva smecheria vreun tip de presa/spritz pentru biscuiti? Este folositor? Sau mai rau se lipeste coca in ea si nu merge asa bine, cum vad in promo. Vreau sa o cumpar azi cu oferta, dar as vrea sa stiu daca e ceva de capul ei.
Pachetul include:

1 x aparat pentru biscuiti Marcato Biscuits
10 x forme pentru fursecuri, biscuiti
4 accesorii cu forme diferite, pentru ornat


In caz ca aveti si merita, poate o sa impartasim si retete.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_11_2012/post-685-13528838000529.jpg


Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#2 Useril este offline   boabe de cafea 

  • Red Hood
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 04-January 11
  • LocationRomania

Postat 14 November 2012 - 11:53 AM

Vezi postareaDaniella, la 14 November 2012 - 11:09 AM, a spus:

Nu stiu daca postez bine aici, daca nu rog un admin sa-mi mute intrebarea unde ii locul.

Are cineva smecheria vreun tip de presa/spritz pentru biscuiti? Este folositor? Sau mai rau se lipeste coca in ea si nu merge asa bine, cum vad in promo. Vreau sa o cumpar azi cu oferta, dar as vrea sa stiu daca e ceva de capul ei.
Pachetul include:

1 x aparat pentru biscuiti Marcato Biscuits
10 x forme pentru fursecuri, biscuiti
4 accesorii cu forme diferite, pentru ornat


In caz ca aveti si merita, poate o sa impartasim si retete.

:) Gand la gand cu bucurie! Eu am un aparat din asta. Sambata am inregistrat un esec rasunator si ii povesteam aseara Zoazorelei ca e una din chestiile care nu-mi ies si ma obsedeaza.
Descrierea neconformitatii (nu ma luati in seama-deformare profesionala)-biscuitul are o forma minunata cand il spritez, totul pare ok pana la faza de coacere cand se face ca o mare placinta, diforma :love7: Solutia? Alta reteta, musai!
Umbla vb ca tot dumneaei Zoazo are o reteta minunata. Poate ne-o da si noua!

#3 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 14 November 2012 - 12:05 PM

Chiar de aparatul asta ma intreba sora-mea alaltaieri,ca vrea sa il cumpere si ea ca e la oferta :love7:
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#4 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 14 November 2012 - 12:52 PM

Vezi postareaboabe de cafea, la 14 November 2012 - 11:53 AM, a spus:


:floare: Gand la gand cu bucurie! Eu am un aparat din asta. Sambata am inregistrat un esec rasunator si ii povesteam aseara Zoazorelei ca e una din chestiile care nu-mi ies si ma obsedeaza.
Descrierea neconformitatii (nu ma luati in seama-deformare profesionala)-biscuitul are o forma minunata cand il spritez, totul pare ok pana la faza de coacere cand se face ca o mare placinta, diforma :scratch: Solutia? Alta reteta, musai!
Umbla vb ca tot dumneaei Zoazo are o reteta minunata. Poate ne-o da si noua!


Aluatul ptr biscuiti nu tre sa fie tzapan si sa lipesti forma vertical in tava si faci 2 clicuri cu pistolul ptr un biscuite. Adica ei tre sa fie subtiri cruzi in tava.


uite pina vine nasica mea zoazorica, iti dau eu reteta ei.

Sunt foarte buni.


Fursecuri fragede Maria

Ingrediente:

1 ou
100 gr zahar
450 gr untura
800 gr faina
1 lingurita amoniac (bicarbonat de amoniu) nestins
sare, esente




Mod de preparare:

Se amesteca toate ingredientele (eu am cantarit faina, sa vad cata intra) pana se obtine un aluat molcel, usor de modelat.

Se formeaza fursecurile si se coc 10-15 minute, la foc mediu, pana se rumenesc usor pe margini.

Din cantitatatile astea, mie mi-au iesit 24 bucati.Le-am ornat cu stafide.

Nota: Daca vreti sa le faceti cu pistolul, vor intra cam 900 gr faina, sa fie usor tare aluatul.Si stingeti amoniacul cu putina lamaie.

Timp de preparere: 30 min

De la mine citire cerra
Eu zic ca merg cu pistolul exact cu 800gr de faina asa cum scrie in reteta.



#5 Useril este offline   boabe de cafea 

  • Red Hood
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 04-January 11
  • LocationRomania

Postat 14 November 2012 - 12:57 PM

Vezi postareacerra, la 14 November 2012 - 12:52 PM, a spus:

Vezi postareaboabe de cafea, la 14 November 2012 - 11:53 AM, a spus:


:floare: Gand la gand cu bucurie! Eu am un aparat din asta. Sambata am inregistrat un esec rasunator si ii povesteam aseara Zoazorelei ca e una din chestiile care nu-mi ies si ma obsedeaza.
Descrierea neconformitatii (nu ma luati in seama-deformare profesionala)-biscuitul are o forma minunata cand il spritez, totul pare ok pana la faza de coacere cand se face ca o mare placinta, diforma :scratch: Solutia? Alta reteta, musai!
Umbla vb ca tot dumneaei Zoazo are o reteta minunata. Poate ne-o da si noua!


Aluatul ptr biscuiti nu tre sa fie tzapan si sa lipesti forma vertical in tava si faci 2 clicuri cu pistolul ptr un biscuite. Adica ei tre sa fie subtiri cruzi in tava.


Am facut toata gama de la moale la tzapan de nu mai iesea din forma si tot asa au iesit nenorocirile. Umbla vorba prin lumea blogosferei ca trebuia sa adaug amidon. Pe asta recunosc ca nu am facut-o...La ce i-o trebui fursecului amidon? :-*

#6 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 14 November 2012 - 01:16 PM

Vezi postareaboabe de cafea, la 14 November 2012 - 12:57 PM, a spus:


Am facut toata gama de la moale la tzapan de nu mai iesea din forma si tot asa au iesit nenorocirile. Umbla vorba prin lumea blogosferei ca trebuia sa adaug amidon. Pe asta recunosc ca nu am facut-o...La ce i-o trebui fursecului amidon? :scratch:


Nu pun nici un amidon. Tine lipita forma de tava si fa numai doua clicuri si o sa iti iese si biscutii mult doriti. Eu numai am pistol ca sa rupt o ureche la el si l am aruncat si fac cu poshu.

Biscuitii sa fie subtirei in tava si cat cresc ei in 10-15 min numa bine si nu se deformeaza.

Ceva nu este bine la aluat atunci.Aluatul ptr biscuitii facuti cu pistolul este mai moale casa ca si o crema groasa dar nu curge nimik (nustiu daca am explicat bine. Poze numai am sa iti arat.

Eu am facut cu poshul fursecurile zoazoricii lungi bastonase striate, iar cu pistolul sau chiar cu poshul o reteta dupa un blog si au iesit super buni si nu deformati. Dca vrei iti scriu reteta.

#7 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 14 November 2012 - 01:32 PM

Vezi postareacerra, la 14 November 2012 - 12:52 PM, a spus:

Vezi postareaboabe de cafea, la 14 November 2012 - 11:53 AM, a spus:

Imagine postata Gand la gand cu bucurie! Eu am un aparat din asta. Sambata am inregistrat un esec rasunator si ii povesteam aseara Zoazorelei ca e una din chestiile care nu-mi ies si ma obsedeaza.
Descrierea neconformitatii (nu ma luati in seama-deformare profesionala)-biscuitul are o forma minunata cand il spritez, totul pare ok pana la faza de coacere cand se face ca o mare placinta, diforma Imagine postata Solutia? Alta reteta, musai!
Umbla vb ca tot dumneaei Zoazo are o reteta minunata. Poate ne-o da si noua!


Aluatul ptr biscuiti nu tre sa fie tzapan si sa lipesti forma vertical in tava si faci 2 clicuri cu pistolul ptr un biscuite. Adica ei tre sa fie subtiri cruzi in tava.


uite pina vine nasica mea zoazorica, iti dau eu reteta ei.

Sunt foarte buni.


Fursecuri fragede Maria

Ingrediente:

1 ou
100 gr zahar
450 gr untura
800 gr faina
1 lingurita amoniac (bicarbonat de amoniu) nestins
sare, esente




Mod de preparare:

Se amesteca toate ingredientele (eu am cantarit faina, sa vad cata intra) pana se obtine un aluat molcel, usor de modelat.

Se formeaza fursecurile si se coc 10-15 minute, la foc mediu, pana se rumenesc usor pe margini.

Din cantitatatile astea, mie mi-au iesit 24 bucati.Le-am ornat cu stafide.

Nota: Daca vreti sa le faceti cu pistolul, vor intra cam 900 gr faina, sa fie usor tare aluatul.Si stingeti amoniacul cu putina lamaie.

Timp de preparere: 30 min

De la mine citire cerra
Eu zic ca merg cu pistolul exact cu 800gr de faina asa cum scrie in reteta.




Ooooo,"Fursecurile Maria" sunt delicioase si facute fara masina/pistol.Eu am scris reteta deja de mult in caiet si ii sunt recunoascatoare zozoricii ca a postat-o
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#8 Useril este offline   boabe de cafea 

  • Red Hood
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 04-January 11
  • LocationRomania

Postat 14 November 2012 - 02:46 PM

Vezi postareacerra, la 14 November 2012 - 01:16 PM, a spus:

Vezi postareaboabe de cafea, la 14 November 2012 - 12:57 PM, a spus:


Am facut toata gama de la moale la tzapan de nu mai iesea din forma si tot asa au iesit nenorocirile. Umbla vorba prin lumea blogosferei ca trebuia sa adaug amidon. Pe asta recunosc ca nu am facut-o...La ce i-o trebui fursecului amidon? :scratch:


Nu pun nici un amidon. Tine lipita forma de tava si fa numai doua clicuri si o sa iti iese si biscutii mult doriti. Eu numai am pistol ca sa rupt o ureche la el si l am aruncat si fac cu poshu.

Biscuitii sa fie subtirei in tava si cat cresc ei in 10-15 min numa bine si nu se deformeaza.

Ceva nu este bine la aluat atunci.Aluatul ptr biscuitii facuti cu pistolul este mai moale casa ca si o crema groasa dar nu curge nimik (nustiu daca am explicat bine. Poze numai am sa iti arat.

Eu am facut cu poshul fursecurile zoazoricii lungi bastonase striate, iar cu pistolul sau chiar cu poshul o reteta dupa un blog si au iesit super buni si nu deformati. Dca vrei iti scriu reteta.



Vezi postareapetunie, la 14 November 2012 - 01:32 PM, a spus:

Vezi postareacerra, la 14 November 2012 - 12:52 PM, a spus:

Vezi postareaboabe de cafea, la 14 November 2012 - 11:53 AM, a spus:

Imagine postata Gand la gand cu bucurie! Eu am un aparat din asta. Sambata am inregistrat un esec rasunator si ii povesteam aseara Zoazorelei ca e una din chestiile care nu-mi ies si ma obsedeaza.
Descrierea neconformitatii (nu ma luati in seama-deformare profesionala)-biscuitul are o forma minunata cand il spritez, totul pare ok pana la faza de coacere cand se face ca o mare placinta, diforma Imagine postata Solutia? Alta reteta, musai!
Umbla vb ca tot dumneaei Zoazo are o reteta minunata. Poate ne-o da si noua!


Aluatul ptr biscuiti nu tre sa fie tzapan si sa lipesti forma vertical in tava si faci 2 clicuri cu pistolul ptr un biscuite. Adica ei tre sa fie subtiri cruzi in tava.


uite pina vine nasica mea zoazorica, iti dau eu reteta ei.

Sunt foarte buni.


Fursecuri fragede Maria

Ingrediente:

1 ou
100 gr zahar
450 gr untura
800 gr faina
1 lingurita amoniac (bicarbonat de amoniu) nestins
sare, esente




Mod de preparare:

Se amesteca toate ingredientele (eu am cantarit faina, sa vad cata intra) pana se obtine un aluat molcel, usor de modelat.

Se formeaza fursecurile si se coc 10-15 minute, la foc mediu, pana se rumenesc usor pe margini.

Din cantitatatile astea, mie mi-au iesit 24 bucati.Le-am ornat cu stafide.

Nota: Daca vreti sa le faceti cu pistolul, vor intra cam 900 gr faina, sa fie usor tare aluatul.Si stingeti amoniacul cu putina lamaie.

Timp de preparere: 30 min

De la mine citire cerra
Eu zic ca merg cu pistolul exact cu 800gr de faina asa cum scrie in reteta.




Ooooo,"Fursecurile Maria" sunt delicioase si facute fara masina/pistol.Eu am scris reteta deja de mult in caiet si ii sunt recunoascatoare zozoricii ca a postat-o

Mai fetelor, ma apuc iar sa fac in weekend. Daca voua v-au iesit e musai sa vad cum sunt!
Cerrulina, zici ca ai facut cu pistolul? Daca n-or merge ma apuc si le fac guguloaie pe care le turtesc apoi-cica-s la moda (thumbprints :floare: )
Multumesc, Petunie! :-*

#9 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 14 November 2012 - 03:22 PM

Oooo merci mult de raspunsuri fetele :scratch: ! hai ca il comand acu. Ma uitasem pe youtobe si am vazut 2 demonstratii. uneia ii ieseau absolut perfecti, altuia i se lipeau, trebuia sa ii scoata cu mana din pistol si tot asa ca gogosile aratau si inainte si dupa .

Gata .... ! am comndandat 5 buc, si cadouri de Craciun pt mama, soacra, cumnata si nasa. Cost 29 lei buc + 5 lei tranport bucuresti (la tot coletul) sau 8 ori 9 lei in tara. Daca va intereseaza sa-mi dati pm cu adresa de mail azi, cat mai e oferta sa va dau linkul ca nu cred ca e voie sa il pun aici.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#10 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 14 November 2012 - 03:27 PM

Hauolica! acum am vazut ca sunt cu untura. De unde procur eu acum untura ? :scratch:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#11 Useril este offline   boabe de cafea 

  • Red Hood
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 04-January 11
  • LocationRomania

Postat 14 November 2012 - 03:37 PM

Vezi postareaDaniella, la 14 November 2012 - 03:27 PM, a spus:

Hauolica! acum am vazut ca sunt cu untura. De unde procur eu acum untura ? :rolleyes:

:mellow: Oare cu unt nu merge?

#12 Useril este offline   boabe de cafea 

  • Red Hood
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 04-January 11
  • LocationRomania

Postat 14 November 2012 - 03:38 PM

Vezi postareaDaniella, la 14 November 2012 - 03:22 PM, a spus:

Oooo merci mult de raspunsuri fetele :mellow: ! hai ca il comand acu. Ma uitasem pe youtobe si am vazut 2 demonstratii. uneia ii ieseau absolut perfecti, altuia i se lipeau, trebuia sa ii scoata cu mana din pistol si tot asa ca gogosile aratau si inainte si dupa .

Gata .... ! am comndandat 5 buc, si cadouri de Craciun pt mama, soacra, cumnata si nasa. Cost 29 lei buc + 5 lei tranport bucuresti (la tot coletul) sau 8 ori 9 lei in tara. Daca va intereseaza sa-mi dati pm cu adresa de mail azi, cat mai e oferta sa va dau linkul ca nu cred ca e voie sa il pun aici.

Ce fain! Ai terminat cu jumate din familie! Pe ale mele cadourile de tipul asta le lasa reci. Eu sunt singura pe care o chinuie talentul. :rolleyes:

#13 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 14 November 2012 - 04:07 PM

Vezi postareaboabe de cafea, la 14 November 2012 - 02:46 PM, a spus:


Cerrulina, zici ca ai facut cu pistolul? Daca n-or merge ma apuc si le fac guguloaie pe care le turtesc apoi-cica-s la moda (thumbprints :rolleyes: )
Multumesc, Petunie! :mellow:


Cu posh`ul bastonase drepte striate ca am aruncat pistoletu ca al meu avea doua urecchi si una sa rupt si la cos. Am vazut pistolete la lidl dar numai stiu pretul.

#14 Useril este offline   boabe de cafea 

  • Red Hood
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 04-January 11
  • LocationRomania

Postat 14 November 2012 - 06:08 PM

Vezi postareacerra, la 14 November 2012 - 04:07 PM, a spus:

Vezi postareaboabe de cafea, la 14 November 2012 - 02:46 PM, a spus:


Cerrulina, zici ca ai facut cu pistolul? Daca n-or merge ma apuc si le fac guguloaie pe care le turtesc apoi-cica-s la moda (thumbprints :rolleyes: )
Multumesc, Petunie! :mellow:


Cu posh`ul bastonase drepte striate ca am aruncat pistoletu ca al meu avea doua urecchi si una sa rupt si la cos. Am vazut pistolete la lidl dar numai stiu pretul.

Eu am pistolul numai ca nu stiu daca o sa mearga reteta :mellow:

#15 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 14 November 2012 - 06:16 PM

Vezi postareaboabe de cafea, la 14 November 2012 - 03:37 PM, a spus:

Vezi postareaDaniella, la 14 November 2012 - 03:27 PM, a spus:

Hauolica! acum am vazut ca sunt cu untura. De unde procur eu acum untura ? :rolleyes:
:mellow: Oare cu unt nu merge?

ma tem ca nu merge, adica ies tari
Cerra/zozo?
sa stii ca nici ale mele nu cred ca se vor entuziasma, dar sper ca daca le dau si pistoletul si reteta se punpe treaba ... poate se entuziasmeaza asa de tare ca imi fac si mie :mellow:
acu' nah, calul de dar ... :mellow: Sincer, nu am timp sa bananai dupa cadouri separat pe gustul fiecaruia din neam .... Pe vremuri umblam si asa faceam, acu' sunt legata de scaun la birou si de gatul picei acasa ...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#16 Useril este offline   iulia nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,134
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 14 November 2012 - 07:12 PM

daniela, untura de porc gasesti in selgros.

#17 Useril este offline   Maneki Neko 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 14 November 2012 - 08:01 PM

Daniella, eu am pistolul, mi l-am comandat acum vreo doi ani de pe amazon. Cea mai misto reteta mi s-a parut cea a Adrianei Nicoleta :tongue3:. Cu ajutorul retetei ei fac de fiecare data fursecuri cu pistolul fara sa dau gres niciodata.

Cam asa imi ies (poza mai veche):

Imagine atasata: monthly_11_2012/post-65-13529160506339.jpg

#18 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 14 November 2012 - 08:58 PM

Vezi postareaManeki Neko, la 14 November 2012 - 08:01 PM, a spus:

Cea mai misto reteta mi s-a parut cea a Adrianei Nicoleta :tongue3:. Cu ajutorul retetei ei fac de fiecare data fursecuri cu pistolul fara sa dau gres niciodata.






Rtetea Adrianei sau asta care ies sigur cu pistolul (nu imi apartine reteta doar am facut`o).



350 grame de faina

6 linguri zahar pudra

250 gr unt (la temp camerei)

2 galbenusuri

1/2 plic praf de copt

2 plicuri zahar vanilat

Se freaca untul cu zaharul pudra si vanilat, galbenusurile si se adauga apoi faina.Se coc la 190 grade vreo 10 min.

#19 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 14 November 2012 - 11:16 PM

Vezi postareaManeki Neko, la 14 November 2012 - 08:01 PM, a spus:

Daniella, eu am pistolul, mi l-am comandat acum vreo doi ani de pe amazon. Cea mai misto reteta mi s-a parut cea a Adrianei Nicoleta :tongue3:. Cu ajutorul retetei ei fac de fiecare data fursecuri cu pistolul fara sa dau gres niciodata.

Cam asa imi ies (poza mai veche):

Atasament 22370_100387399998517_3196471_n.jpg

Sunt mai mult decit perfecte, care reteta e, cea care era initial cu cacao? Ca mi se pare ca aceea era cea mai potrivita pentru pistolul asta.

#20 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 15 November 2012 - 12:44 AM

Si asta e cu pistolieta :lol:

http://mayas-esprit....i-cu-cocos.html

... si cam orice aluat de fursec, gen biscuiti se poate împusca fara probleme. Cel mai bine merge pe o tava neunsa si nici înfainata. Biscuitii daca contin unt, se desprind fara probleme de pe tava. Totusi daca nu aveti chef de spalat tavi udati tava si lipiti hîrtie de copt/ nelipita de tava, ramîn biscuitii/fursecurile lipite de pistol :tongue3: Sau mai se poate altfel. Apasati usor aratatorul si degetul mijlociu departate pe hîrtia de copt, iar între degete împuscati furescu' :)

Sau daca aveti foaie de silicon buna, nu de aia unsuroasa si foarte neteda, împuscati pîna va doare pusca :)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi