Forum Culinar: Marcato Biscuits - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Marcato Biscuits a folosit cineva presa pentru biscuiti?

#21 Useril este offline   Maneki Neko 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 15 November 2012 - 04:16 PM

Vezi postareaAdriana, la 14 November 2012 - 11:16 PM, a spus:

Vezi postareaManeki Neko, la 14 November 2012 - 08:01 PM, a spus:

Daniella, eu am pistolul, mi l-am comandat acum vreo doi ani de pe amazon. Cea mai misto reteta mi s-a parut cea a Adrianei Nicoleta :tongue3:. Cu ajutorul retetei ei fac de fiecare data fursecuri cu pistolul fara sa dau gres niciodata.

Cam asa imi ies (poza mai veche):

Atasament 22370_100387399998517_3196471_n.jpg

Sunt mai mult decit perfecte, care reteta e, cea care era initial cu cacao? Ca mi se pare ca aceea era cea mai potrivita pentru pistolul asta.



Cea care are in compozitie si cacao, pe care eu am eliminat-o.

#22 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 15 November 2012 - 05:07 PM

Multumesc tuturor de raspunsuri :tongue3: .

Maya, de cate feluri sunt foile de silicon si care sunt cele "bune". Sunt si gata unsuroase ? :lol:
Ingredientele postate pe blog la reteta sunt cele folosite de tine? sau cele indicate de Licuta? ca nu am pricipit... sorry...

Si reteta Adrianei cu cacao unde ar fi de gasit?

Acum va rog sa imi spuneti cum fac ei ornamentele alea spectaculoase (colorate cu gem, jeleu, bomboane, cioco) la fursecuri ? :toothy9;

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#23 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 15 November 2012 - 05:44 PM

Vezi postareaDaniella, la 15 November 2012 - 05:07 PM, a spus:



Maya, de cate feluri sunt foile de silicon si care sunt cele "bune". Sunt si gata unsuroase ? :toothy9;
Ingredientele postate pe blog la reteta sunt cele folosite de tine? sau cele indicate de Licuta? ca nu am pricipit... sorry...

Si reteta Adrianei cu cacao unde ar fi de gasit?

Acum va rog sa imi spuneti cum fac ei ornamentele alea spectaculoase (colorate cu gem, jeleu, bomboane, cioco) la fursecuri ? :tongue3:


Daniella, foile de silicon se gasesc în diferite calitati, culori, texturi...etc. Cele mai proaste sînt în general cele ieftine. Tot astea tind a fi unsuroase dupa 2-3 uzari. Cînd siliconul uleiaza, despartiti-va rapid de el! Desi eu nu folosesc deloc foile de silicon, va recomand cele frantuzesti(?) - SILPAT.
Ingredientele de la reteta de pe blog, sînt cele folosite de mine. Dar cum spuneam, daca textura aluatului e formabila, dar nu tare, pe underground-ul potrivit se poate sprita orice fursec.

Reteta Adrianei, o ceri de la Maneki, ori Adrianei, ca eu nu stiu despre care reteta e vorba. Neavînd niciun nume, nu stiu dupa ce sa caut :lol:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#24 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 15 November 2012 - 05:53 PM

Multumesc frumos pt raspuns :tongue3:

Si acum va astept si cu idei de ornamente spectaculoase (Dar nu migaloase :lol: ), cand oti avea chef, timp si drum ... :lol:

Adriana, care e reteta ta, te rog, ca le-am salvat pe toate amintite aici, sa le ofer impreuna cu cadoaiele ... =)) ... pt a le starni interesul ... ca sa nu ramana pistoletul aruncat intr-un colt la ... alte prostii care imi umplu dulapurile de bucatarie ... Multu' :toothy9; !

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#25 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 15 November 2012 - 06:39 PM

sunt fursecurile cu cacao de aici, a patra reteta
http://adriananicole..._biscuitii-mei/
aici nu cred ca e, o sa o postez

#26 Useril este offline   Dagmar 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 30-March 11
  • LocationAlba Iulia, Romania

Postat 01 February 2013 - 07:00 PM

Am si eu un pistol pt. biscuiti, fix ca in prima postare. Grosimea bscuitului se regleaza din rotita de sub miner. De obicei nu pun la bisc. subtiri, ci la normal, tava nu o ung cu nimic, pistolul i-l tin vertical pe tava si minerul i-l apas ferm si-l ridic brusc( minerul) ,in felul acesta bisc. se lipeste de tava si prin ridicarea brusca a minerului aluatul se desprinde frumos de pe forma de sprit. Pistolul avea si mai multe retete de bisc. Sunt foarte multumita de el, de obicei dupa ce gat bisc. topesc cioco menaj si-i inmoi partea de deasupra, sau stropesc cu cioco topita. daca vrea cineva retetele originale pistolului pot sa l-e scriu, eu numai pe ele le-am folosit si-am fost f.multumita.In cuptor ramin pina se rumenesc usor, iar apoi se desprind usor cu cutitul, nu se lipesc din cauza grasimii.

#27 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 02 February 2013 - 04:01 AM

Dagmar, multumesc mult de postare :toothy6:! Eu nu l-am folosit inca, pentru ca l-au probat mama si cumnata+fratele meu, dupa o reteta de aici si nu le-a ieist, era prea moale aluatul si nu mergeau facute cu pistolul. Asa ca m-am demoralizat si inca nu l-am probat pe al meu, desi am cumparat si tot felul de perlute si inimioare de ornat ... , dar nu am elan inca.

Mi-ai face un mare servciu, daca ai pune aici retetele de la pistol probate de tine (din carte) si care ti-au iesit. Cand mai faci biscuiti, poate pui si poze cu produsul final.


Adriana, merci de link. :tongue3:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#28 Useril este offline   Dagmar 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 30-March 11
  • LocationAlba Iulia, Romania

Postat 03 February 2013 - 01:08 PM

Vezi postareaDaniella, la 02 February 2013 - 04:01 AM, a spus:

Dagmar, multumesc mult de postare ;)! Eu nu l-am folosit inca, pentru ca l-au probat mama si cumnata+fratele meu, dupa o reteta de aici si nu le-a ieist, era prea moale aluatul si nu mergeau facute cu pistolul. Asa ca m-am demoralizat si inca nu l-am probat pe al meu, desi am cumparat si tot felul de perlute si inimioare de ornat ... , dar nu am elan inca.

Mi-ai face un mare servciu, daca ai pune aici retetele de la pistol probate de tine (din carte) si care ti-au iesit. Cand mai faci biscuiti, poate pui si poze cu produsul final.


Adriana, merci de link. :headbang:


Draga Daniela, am fotografiat cutia pistolului de biscuiti si biscuiti iasa exact cum se vad in poza cutiei. Cealalta poza e cu formele pe care le are pistolul in randul de sus si randul de jos reprezinta forma biscuitilor care o are.

Reteta de baza pentru biscuitii Marcato (cantitatea corespunde pentru 35 - 40 biscuiti):
300 g faina
100 g unt sau margarina
70 g zahar
1 ou
1 lingurita mica esenta de vanilie sau un plic de vanilie
putina sare

Se amesteca riguros untul cu zaharul pana devine un melanj.
Se adauga oul si apoi faina, vanilia si sarea si se framanta pana devine o masa supla.
Biscuitii se framanta direct pe placa fara sa se adauge faina.
Se umple pistolul, se pun in tava timp de 15-20 de minute la o temperatura de 170-190 grade Celsius.

Eu am framantat toate componentele impreuna, dar absolut pe toate le-am cantarit si dupace am terminat aluatul
de framantat, i-am dat o forma ca de carnat si asa l-am bagat in pistol. Impingi aluatul cu pistonul ca sa eliberezi aerul,
apoi te apuci de pus biscuitii i ntava fix cum ti-am zis in cealalta postare.

Eu nu ma aragaz care indica temperatura si deaceea am scris pana se rumenesc usor, dar tot cam in timpul asta s-or facut.


------

Desert cu ciocolata si alune (tot biscuiti Marcato):
Cantitatea corespunde pentru 35-40 biscuiti.

300 g faina
100 g unt sau margarina
70 g zahar
1 ou
40-45 bucati alune macinate
1 lingurita mica de esenta vanilie sau un plic de vanilie
o lingurita mica de cacao
umpic de sare

Untul si zaharul se amesteca pana se face un melanj, dupaia se pun alunele macinate.
Vasul se pune pe baia de abur, apoi se adauga oul.
Cand s-a inmuiat melanjul se adauga faina.
Se framanta vartos tot asa pe placa ca in reteta de baza.
Se tin 15-20 de minute la cuptor la 170-190 de grade Celsius.

-----

Biscuiti cu lamaie (tot de tip Marcato - 30-35 biscuiti)

300 g faina
180 g unt sau margarina
70 g zahar
1 ou
1 lingurita mica de esenta de vanilie
coaja de lamaie rasa fin (dupa bunul plac)
1 lingura de suc de lamaie
umpic de sare

Se framanta tot dupa acelasi model toate si se tin 15-20 de minute la cuptor
la 170-190 grade C.


---------

Mie mi-au iesit exact ca pe cutie, dar ti-am spus ca am cantarit intotdeauna
toate componentele si nu am pus la ochi si i-am tras in ciocolata de menaj
ca sa fie mai frumusei.

Mai jos ti-am atasat cateva poze cu aparatul si modelele de biscuiti.
Click pe link ca sa vizualizezi.
In cutie cei avea si ceva retete si instructiuni de folosire.

http://imageshack.us...rafie0065o.jpg/

http://imageshack.us...grafie0067.jpg/

#29 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 26 February 2013 - 02:51 PM

Buna Dagmar,
am facut biscuiti dupa prima reteta, pe care ai numit-o de baza (Am adaugat doar ceva stafide in compozitie si blenduit un pic sa treaca prin disc si am ornat cu fructe confiate ca motz). Au iesit 60 bucati, foarte bine. Multumesc pentru reteta!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_02_2013/post-685-13618818460078.jpg
  • Imagine atasata: monthly_02_2013/post-685-13618818602919.jpg
  • Imagine atasata: monthly_02_2013/post-685-13618818741022.jpg
  • Imagine atasata: monthly_02_2013/post-685-1361882988298.jpg
  • Imagine atasata: monthly_02_2013/post-685-13618829962042.jpg
  • Imagine atasata: monthly_02_2013/post-685-13618830097532.jpg


Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#30 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 26 February 2013 - 03:45 PM

Brava Dani, foarte frumosi :occasion14: !

#31 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 26 February 2013 - 03:48 PM

Nu i-am gustat ca nu am voie acum, dar au fost declarati buni, desi era burdusita lumea de mancare. Socrella cu dantura pusa a zis ca sunt cam taricei... poate gasesc o varianta mai frageda!

merci! ai presa? :occasion14:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#32 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 26 February 2013 - 05:46 PM

Vezi postareaDaniella, la 26 February 2013 - 03:48 PM, a spus:

Nu i-am gustat, au fost declarati buni, desi era burdusita lumea de mancare. Socrella cu dantura pusa a zis ca sunt cam taricei... poate gasesc o varianta mai frageda!

merci! ai presa? :occasion14:


Eu i-as lasa mai putin la cuptor :appl: .

#33 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 26 February 2013 - 10:10 PM

Any, cred ca ai dreptate! o sa incerc si asa coptul la 170 grade doar 15 minute, desi as mai varia si reteta! bine inteles cand m-am apucat de reteta asta m-a distras picea si in loc de 300 g faina am pus doar 100 g. Ma uit la coca aia curgatoare crucis si mi-e clar ca nu o sa se poata face din ea biscuiti cu pistolul. Nici gand sa verific cata faina trebuia. Si pun cocos roz, nu stiu cat, dar pana a iesit destul de consistent, cat sa o pun cu siringa. Ei alea cu 100 g faina si vreo 200 g cocos roz, nu-s tari. Asa ca dupa ce am cascat in final ochii pe reteta a trebuit sa o refac corect, ca sa stiu ce sa spun lui dagmar. In orice caz, nu mi se pare prea comod de umblat cu pistolul, imi pare infinit mai simplu cu sabloane (ma refer in mod special la curatat etc).
Ar fi fain daca s-ar putea face si pricomigdale cu pistolul ca ii plac lui tati, dar ma tem ca e compozitia insuficient de tare, ca sa o impusti.

Am vazut ca in cartea mea e alta reteta. Scula pana la urma cred ca e o copie, ca numai pe cutie scrie Marcato Biscuits si e made in China. Pe scula in loc de logo marcato, scrie doar biscuits.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#34 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 07 March 2013 - 03:24 PM

Vezi postareaMaya, la 15 November 2012 - 12:44 AM, a spus:

Si asta e cu pistolieta :lol:

http://mayas-esprit....i-cu-cocos.html

... si cam orice aluat de fursec, gen biscuiti se poate împusca fara probleme. Cel mai bine merge pe o tava neunsa si nici înfainata. Biscuitii daca contin unt, se desprind fara probleme de pe tava. Totusi daca nu aveti chef de spalat tavi udati tava si lipiti hîrtie de copt/ nelipita de tava, ramîn biscuitii/fursecurile lipite de pistol :lol: Sau mai se poate altfel. Apasati usor aratatorul si degetul mijlociu departate pe hîrtia de copt, iar între degete împuscati furescu' :71:

Sau daca aveti foaie de silicon buna, nu de aia unsuroasa si foarte neteda, împuscati pîna va doare pusca ^_^


Maya, iti scriu aici, sa nu iti stric pe blog, ca poate ma insel eu. Sa te uiti tu (daca ai unde), te rog, la ingrediente daca nu cumva e o eroare la gramaj faina (sau nuca de cocos). Cu 130-140 g faina (si 25g fulgi de nuca cocos) nu iese consistenta de pistol. Mama ii face cu retetata asa, ies foarte buni, dar fragezi precum fursecurile si coca e curgatoare, nu merge sa o pui in pistol. Au incercat si mama si fratele/cumnata si cred ca e ceva in neregula. Banuiesc ca trebuie ceva mai multa faina? La biscuiti am vazut ca la 100 g unt + 1 ou, intra 300 g faina.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi