Forum Culinar: Torturile mele - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Torturile mele

#1 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 18 December 2009 - 11:53 AM

M-am gindit ca acum cu ocazia sarbatorilor ne putem aminti chiar de torturi mai vechi,pe care poate le-am uitat,si ne putem inspira pt altele noi,revizitate sau nu.
Va mai amintiti de tortul Danezei ''Broscuta testoasa''?(multumesc Daneza superba idee)
Iata cum l-am facut eu
[attachment=0]BEATRICE & ANDU2009 (10).JPG[/attachment]
Am facut doi copii foarte fericiti nepotelul de 3 ani si bebelul (proprietate personala)
Am facut un pandispan din 4 oua 4 linguri de zahar 4 linguri de faina esenta de vanilie.Am copt pe hirie de copt,am scos pe un servet umed ,l-am taiat in doua(am facut astfel 2 rulade)am rulat repede pe lung(daca rulam pe lat imi ieseau felii mai mari de rulada,si eu am vrut asa mai maruntele)am umplut cu gem de capsuni,am rulat din nou si cund s-au racit am taiat in felii de 1,5 cm.Am pus intr-un lighean o folie de plastic (de la o punga' fiindca pelicula film are riscul sa mi se lipeasca si sa se smotoceasca putin la scos).Am dispus dinspre centrul formei feliile de rulada tapetind astfel vasul.
Am umplut cu tort diplomat reteta mea:500gr frisca(batuta bat),300gr zahar,250 ml.lapte 4-5 linguri de gelatina(muiata cu apa,dizolvata la bain marin),1 lingura de faina,fructe(mie-mi plac,ananas si portocale,stafide).Amestec gelatina calduta cu 2 linguri de frisca,crema:frec galbenusele cu zaharul pina se albesc,adaug laptele,dau in clocot amestecind cu telul para,adaug si faina( un pic muiata cu lapte)cind se ingroasa pun stafidele si iau de pe foc,las sa se raceasca acoperit cu o pelicula(ca sa nu faca ,crusta).Albusele batute bat.In crema calduta incorporez gelatina dizolvata,adaug si spuma de albuse,si la urma frisca cu miscari usoare de sus in jos ca la chec (,ca sa nu stricam spuma)adaug fructele taiate cubulete si bine scurse de zeama,stafidele muiate.Si gata aceasta reteta o fac eu dintodeauna,e ieftina si buna si nu am avut niciodata surprize cu ea(marturisesc ca uneori am pus chiar mai putina frisca decit prevede reteta)
Revenind la biata noastra broscuta ,am turnat crema de diplomat in lighenasul tapetat cu felii de rulada dupa
cum v-am povestit,am acoperit cu piscoturi(dar se poate si cu o foaie de pandispan),am acoperit cu folie si am dat la rece pina a doua zi.Restul e istorie....
Multumesc Danezei pt idee,sper ca v-a facut si voua placere sa revedeti broscuta :appl:

Imagini atasate

  • Imagine atasata: 456_877bcf07ca536386e81ce96e0278e013.jpg


#2 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 18 December 2009 - 12:20 PM

Un tort de ziua mamei mele .Mentionez ca sunt 0/ la capitolul ornat,la ce opere de arta am vazut la voi,sper ca dora sa nu le vada .
Tortul era cu blat din pandispan din8 oua,8 linguri de zahar 8 linguri de faina.
Crema ganaj pt.100 gr ciocolata amaruie 200gr smintina .Incalzesc smintina la bain marin dar fara sa o scap in fiert adaug cioco sfarimata,mestec rapid sa se dizolve cioco dau la rece cind s-a racit mixez.Alta reteta de crema pt. 100 gr. de ciocolata amara 100 gr. de lapte si 25 de gr. de unt procedez la fel.Dublez sau triplez retetele dupa cita cantitate am nevoie.
deci acest tort avea crema ganaj,insiropat cu sirop de portocale,si un strat de frisca amestecat cu-n iaurtel de capsuni.
Gardut de felii de rulade(rulata foaia de pandispan pe latime nu ca la broscuta asa am felii mai mari)umpluta cu gem de visine si putina frisca,ornat cu fructeImagine atasata: 456_f97b4a04c75a5176ba595d4979900cbe.jpg

Imagini atasate

  • Imagine atasata: 456_519c9b6a3d2664914315606814df5174.jpg


#3 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 18 December 2009 - 12:33 PM

Tortul ''Bavareza de capsuni''facut de mine dupa reteta doamnei Amalia,reteta pe care am respectato cu sfintenie.Multumesc doamna Amalia de reteta.Este f..buna.Imagine atasata: 456_873803ae37f2dc05148c5a9e3d6ea1d6.jpg
Totusi am o precizare la aceasta reteta,mie nu prea me-a placut cum a iesit la gust din cauza ca nu am facut-o in perioada capsunilor ci in afara sezonului cu acele capsuni(de carton cum le numesc eu)ff frumoase dar total neparfumate si acre,astfel tortul meu a iesit total fara gust ,nici dulce.Mi-am promis sa-l refac in sezonul capsunilor,si s-ar putea sa pun si mai mult zahar.
Sora mea l-a facut cu piersici(nectarine) si altadata cu caise si a fost tare multumita de el.
Multumim doamna Amalia. :appl:

#4 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 18 December 2009 - 12:51 PM

Geany a spus:

Mentionez ca sunt 0/ la capitolul ornat,la ce opere de arta am vazut la voi,sper ca dora sa nu le vada .


sigur le vede, si pe-al meu l-a vazut, da' i ingaduitoare!

#5 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 18 December 2009 - 12:53 PM

Un tort nici n-ar trebui sa-l postez de rusine dar am circumstante atenuant,l-am facut de craciun acum 3 ani cind alex al meu avea 4 luni si sugea,ma termina noaptea,asa ca mincare pregatiri si tort le-am facut cind apucam fara nici un ajutor.Acest tort l-am facut pe la 1 de noapte.Imagine atasata: 456_0351c515a1b9b0d3dd6405b2d05e4855.jpg
Am facut blatul de pandispan din 8 oua.Sirop de zahar ars aromatizat cu coaja si zeama de lamie,si putin rom (sau cognac nici nu mai stiu ca la ora aia nu mai conta)Umplut cu frisca,din care am inpartito in doua o jumate am lasat-o simpla doar aromatizata cu o fiola de esenta (de butervanila)si cealalta jumatateam amestecat cu crema de nutela.Gardut de piscoturi si gata.L-am postat pt ca se poate face un tort in lipsa de timp si ingrediente multe la nevoie.Poate mai pateste cineva ca mine.... :appl:

#6 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 18 December 2009 - 12:55 PM

moatza a spus:

Geany a spus:

Mentionez ca sunt 0/ la capitolul ornat,la ce opere de arta am vazut la voi,sper ca dora sa nu le vada .


sigur le vede, si pe-al meu l-a vazut, da' i ingaduitoare!

Haoleu moato acu' chiar c-am intrat in panica :appl:

#7 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 18 December 2009 - 01:23 PM

Inca un tort facut in cinstea venirii surorii mele din Italia astavara(Bia)si a nepotelului Andu.Incercari timide de a modela caramele sugus.[attachment=2]BEATRICE & ANDU2009 (11).JPG[/attachment]
Tortul era cu blat de pandispan cu cacao si nuci ,gardut de rulade,crema de ciocolata sirop de compot de anas,si frisca, cu cubulete de ananas[attachment=1]BEATRICE & ANDU2009 (12).JPG[/attachment]
Deasupra ceva alune fistic maruntit(in italia se chiama pistachio si sor'me ii zice ''chizdachi'' ;) )[attachment=0]BEATRICE & ANDU2009 (13).JPG[/attachment] :appl:

Imagini atasate

  • Imagine atasata: 456_07ee09ec138e94c2fe2938648f4d1566.jpg
  • Imagine atasata: 456_da407189f7f2a33a0b9f88287fed0137.jpg
  • Imagine atasata: 456_fc719fade09376e0a6f7a082bb9c7ae5.jpg


#8 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 18 December 2009 - 01:35 PM

Aici un tort de frisca,cu cu un cocteil de fructe exotice.Imagine atasata: 456_3f735290f32b7f715c70b9ed8370b35f.jpg
Blat de pandispan din 8 oua,insiropat cu siropul de la compotul de fructe,umplut un strat cu frisca si fructe,un strat cu crema fiarta de vanilie(crema pasticera) si fructe,gardut de piscoturi,si o incercare timida de impletitura de frisca.

#9 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 18 December 2009 - 01:47 PM

Acum un tort cu crema ganaj dar facut cu ciocolata cu lapte milca de aceasta dataImagine atasata: 456_62717a3f22749e1df076364f765c2e5e.jpg
Insiropat cu sirop de portocale si umplut un strat cu ganaj si unul cu crema pasticera de vanilie aromatizata cu coaja si cubulete de portocala,gardut de ruladeImagine atasata: 456_5fb5b0d19f7354ad11a95ddb2c658d2f.jpg :appl:

#10 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 18 December 2009 - 02:01 PM

Si tortul meu de mere.Imagine atasata: 456_c0ba54d46eda1279d3b8fded0d40d0e2.jpg
Iata cum procedez eu:curat mai multe mere le frec cu lamie sa nu se oxideze,le scobesc de cotor,ung o cratita cu mult unt si presar cu zahar,inghesui merele unul linga altul in mijloc pun putin gem le presar din abundenta cu zahar mai pun cite un fulg de unt peaici pecolo,stropesc cu putin vin,dau la cuptor exact timpul cit prepar blatul de pandispan.Torn blatul de pandispan peste ele (izbesc si misc putin cratita ca sa intre blatul peste tot,coc pina la proba cu scobitoare nu se mai prinde nimic pe ea).Isiropez cu sirop de zahar ars.Ornez cu frisca.

#11 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 18 December 2009 - 02:04 PM

Mentionez ca torturile sunt mai vechi si pozele nu au fost facute ca sa le postez(imi facusem eu asa un retetar ca sa nu le uit)deaia nici sectiuni nu am.
Intentia mea a fost ca poate se inspira cineva sau i-si aduce aminte de o reteta stiuta mai demult dar uitata. :lol:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi