Forum Culinar: Sarmale fel de fel - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sarmale fel de fel

#21 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 25 December 2012 - 05:12 AM

Vezi postareaDexter, la 25 December 2012 - 01:19 AM, a spus:

uma, o să dau cu lingura-n ele cînd şi cînd, mulţumesc de sfătuire. deocamadată bolboroseala de la fierbere le acoperă pe majoritatea.
am varză de unde ziseşi matale şi oală de lut cu capac greu, sarmalele-s incarcerate în abur, fără putinţă de evadare. după 45 de minute pe aragaz le-am mutat in cuptor la 300 F. am pus ceasu' să sune in 4 ore, dacă nu sună, nu-mi fac griji, o să sune pompierii.

:) Corect!
A cat is a friend fur-ever !

#22 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 25 December 2012 - 09:39 AM

Vezi postareaDexter, la 25 December 2012 - 01:19 AM, a spus:

uma, o să dau cu lingura-n ele cînd şi cînd, mulţumesc de sfătuire. deocamadată bolboroseala de la fierbere le acoperă pe majoritatea.
am varză de unde ziseşi matale şi oală de lut cu capac greu, sarmalele-s incarcerate în abur, fără putinţă de evadare. după 45 de minute pe aragaz le-am mutat in cuptor la 300 F. am pus ceasu' să sune in 4 ore, dacă nu sună, nu-mi fac griji, o să sune pompierii.

Dex ce ai mai facut?! sper ca nu au sunat pompierii :) ,eu am pus poza acolo in ceaun si cu apa ,nici eu nu prea am mai avut loc in ceaun de asta data,dar eu nu le las atat in cuptor nesupravegheate le mai stropesc din cand in cand ba cu apa ba cu un pic de vin si ca sa nu se prinda mai sucesc scurt stanga -dreapta de ceaun ,eu cu tot cu prima forfoteala pe flacara si cu datul la cuptor la foc mic doar 2 ore jumate 3 cu totul ,timp total deci.
Apoi trebuie sa ai si frunza buna altfel te chinuie ,daca e de varza dulce trebuie sa aiba foaia buna si fina,varza dulce de sarmale se alege sa fie infoiata nu deasa batuta,se simte de cum o iei in mana cat e de grea,iar frunza se opareste in apa acrita,la fel alte frunze de vitza sau stevie etc. asa cum a aratat si Zerda ..


Daca nu ai manualitate la infasurat sarmalute eu gasesc mai usor sa nu le formezi in palma(mana)ci direct pe masa sau tocator,pui foaia cu o lingura pui compozitia pe o latura ,rulezi si apoi cu degetul introduci capetele inauntru,sau varianta 2 pui cum am zis pe o latura umplutura rulezi doar o tura apoi pliezi capetele opuse si apoi continui rulatul pana la capat!sper ca am fost explicita!

Pt. primele tale sarmale sunt convinsa ca te-ai descurcat f. bine!abea astept sa vii cu impresii :)

#23 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 25 December 2012 - 01:51 PM

Vezi postareaDexter, la 25 December 2012 - 12:46 AM, a spus:

lume, lume, am făcut sarmale împachetate pentru prima oară, reţeta lui geany. vreau să vă spun că ăi care vă ştiţi la împachetări de sarmale sunteţi tari şi demni de toată admiraţia mea.
cu toate iutuburile şi schiţele studiate, mi-au ieşit de forme şi grosimi aleatoare, de la piramide, la cilindri cotiţi, muşuroaie şi biluţe. astupişurile din capăt au fost create prin forţă, nu înţelepciune, după ce pe primele 3-4 le-am refăcut cam de 3 ori am zis că forma trebuie supusă inovaţiei şi creaţiei.
acum fierb, sarmalele, nu eu, iar eu mă frămînt cu următoarea intrebare, tre'să fie acoperite integral de lichid sau numa' aşa, cît cuprinde? cotele apelor din oală se arată cam pe la jumatea celei mai inalte din ultimul strat. dacă trebuie submerse, imi trebuie extensie la oală că nu mai e decît vreun centimetru neocupat, după aia incepe capacu'.


Hahahahahhaha, am ras de m-am zbart! La mine miroase tätä casa a sarmale, si acum! Ieri la ora 6 a aterizat mosafira si cand a intrat ieri in casa cica, sarmaleeeeeeeeeeeeeeeee. Geany, asa le faci cum facem si noi acasa, is mor-ta-le! Mersi mult mult :floare:
O sa vin si cu fro doo pozne, acu ne tiram la socrela, unde avem curcan umplut.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#24 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 25 December 2012 - 06:17 PM

:floare: ma bucur ca ai fost multumita Laponel! :love3:
Sa le mancati sanatosi (sper ca te simti mai bine)

#25 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 25 December 2012 - 07:21 PM

Asta e cratita mea magica de sarmale :floare: Merge la cuptor la 300F, adica la mic, mic focul si face sarmaua sa se topeasca in gura :love3:
Imagine atasata: monthly_12_2012/post-11-13564559625368.jpg

si sarmalele (la sfarsit le-am lasat un pic fara capac )
Imagine atasata: monthly_12_2012/post-11-13564559733192.jpg
A cat is a friend fur-ever !

#26 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 25 December 2012 - 07:50 PM

wow.

#27 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 25 December 2012 - 07:54 PM

Vezi postareastella, la 25 December 2012 - 07:50 PM, a spus:

wow.

+ 1 ,ce cratita faina! :floare:

Eu am doar ceaunul :love3:

#28 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 25 December 2012 - 08:01 PM

Sa pun si eu galustile mele aici

Imagine atasata: monthly_12_2012/post-1316-13564585015693.jpg

#29 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 25 December 2012 - 09:10 PM

Ce bine arata Cerulina! Se vede prin foaia aia transparenta,cred ca se topesc in gura! :floare:

#30 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 25 December 2012 - 09:16 PM

Sint convinsa ca si la oala KA ies minunate, dar eu nu dau pe nimic sarmalele mele facute in oala de lut.

Imagine atasata: monthly_12_2012/post-233-13564628309542.jpg

O folosesc de cel putin 15 ani, e o minunatie.

#31 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 25 December 2012 - 09:18 PM

Carme' una dintraia mi-asi dori si eu,daca vad o sa-mi cumpar coste cat o costa sunt sigura ca face toti banii :floare:

#32 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 25 December 2012 - 10:03 PM

Vezi postareaGeany, la 25 December 2012 - 09:10 PM, a spus:

Ce bine arata Cerulina! Se vede prin foaia aia transparenta,cred ca se topesc in gura! :floare:


Am avut varza adevarata soiul de Buzau. Am primit`o ca eu nu am pus ptr sarmale decat de cea tocata cu sacarica si legume. Au iesit foarte bune sarmalele si le am fiert in cuptor de pe la 8:30 pin la 2 azinoapte la foc micutz.

#33 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 26 December 2012 - 02:41 AM

Vezi postareaCarmella, la 25 December 2012 - 09:16 PM, a spus:

Sint convinsa ca si la oala KA ies minunate, dar eu nu dau pe nimic sarmalele mele facute in oala de lut.

Bune si cele facute in oala de lut :floare: Asa au cei de acasa si stiu gustul - dar am preferat sa continui asa, cu KA-ul. Chestie de gusturi ;)

A, daca puteam lua si cuptorul bunicii cu lemne, sigur luam si oala de lut in care le fierbea..

Geany ce zici tu, ca ceaunul tau e in acelasi stil, de fonta nu? Numai ca astea sunt emailate.
La mine baiul e mereu varza, pentru ca nu pot sa pun aici (varza canadiana are frunza groasa, ca cea turceasca) iau de la magazinul romanesc..si depind de ei. Dar au fost laudate asa ca nu ma plang ;)
A cat is a friend fur-ever !

#34 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 26 December 2012 - 09:33 AM

Am fost la mama la masa si omul a gustat din aperitive, dar s-a pastrat pentru sarmale, a venit tata cu mamaliga pe fund, s-a dat in barci ca a taiat-o artistic cu sfoara si omul: Io vreau 3 sarmale... dar tu le-ai facut, da??
A ras toata lumea! V-am zis eu ca nu era rea compozitia, numai mie mi-a scapat la alea de-acasa piperul!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#35 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 26 December 2012 - 05:42 PM

Vezi postareaGeany, la 25 December 2012 - 09:39 AM, a spus:

Dex ce ai mai facut?! sper ca nu au sunat pompierii

pîn'la urmă am băut cot la cot cu sarmalele, o duşcă eu, o duşcă ele, aşa că vizita pompierilor fu evitată.

iaca şi portretu' de grup, de la stînga la dreapta: borţonela, corneţela şi dulcica

Imagine atasata: monthly_12_2012/post-1215-13565360033904.jpg

#36 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 26 December 2012 - 10:31 PM

Arata foarte bine, nu in simetrie sta frumusetea sarmalelor :pupic: "Ba si in simetrie", ar spune soacra-mea :thumleft: ea le face mici si egale, are un tel in viata sa incadreze sarmalele intr-o masura stiuta numai de ea, eu le fac mari si inegale.

#37 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 26 December 2012 - 10:50 PM

Vezi postareaDexter, la 26 December 2012 - 05:42 PM, a spus:


iaca şi portretu' de grup, de la stînga la dreapta: borţonela, corneţela şi dulcica


Arata minunat, probabil ca si foarte gustoase :thumleft:
A cat is a friend fur-ever !

#38 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 26 December 2012 - 10:59 PM

Daa! Ceaunul meu e desta din fonta sau nu stiu ce o fi el! :)

Ha ha! asa Zerda! deci succes total cu sarmalutele tale! :lol:

Bravo Dex' arata f. apetisante,sper ca au fost pe gustul vostru! :pupic:

Carmella bunica mea le facea asa egale si simetrice,mie nu-mi ies asa ca ale ei in veci si pururi :thumleft:
Eh! Important e sa fie gustoase!

#39 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 27 December 2012 - 11:30 AM

La Craciun la ai mei, a fost si matusa stresanta, ea se numeste asa din motive evidente. Ok, toata lumea balota cu incredere sarmale ea zice uitindu-se in farfuria vecinului, ceea ce oricum nu se face, deci nici macar a ei, UITEEE asta este o sarma de gospodina lenesa ca era mai mare ca restul, era ultima facuta cu ce a ramas din compozitie!
In spiritul Craciunului nu i-am pus nik in cap, i-am zis daca o vrea ea si s-a fastacit! Sunt unii care nu au liniste nici cat mananca niste sarmale! :rolleyes:
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#40 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 27 December 2012 - 07:30 PM

Iaca si ceaunul meu, ca nu era cazul sa fac intr-o oala de lut, asa cum mi-ar fi placut, ca era prea mica...dar face ceaunul asta niste sarmalutze, daca eu nu le laud, atunci cine... :D pe ale mele le-a infasurat fiica mea si am lasat-o sa vad cum se descurca. Cam maricele as zice, daca as fi soacra, dar ca mama am tras concluzia ca e buna de maritat! :( :thumleft:

Imagine atasata: monthly_12_2012/post-1400-13566290736486.jpg

Imagine atasata: monthly_12_2012/post-1400-13566291448054.jpg

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi