Forum Culinar: Supa crema de linte - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Supa crema de linte (egipteana)

#1 Useril este offline   Amina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 301
  • Inregistrat: 03-December 09
  • LocationRm. Valcea

Postat 18 January 2013 - 04:08 PM

Supa crema de linte rosie

Ingrediente:
500 g linte rosie
ceapa
fidea subtire
ulei
unt
sare

Se spala bine lintea, se opareste, se arunca apa si se pune la fiert .


Imagine atasata: monthly_01_2013/post-332-13585174110887.jpg

Se toaca marunt 2 cepe medii si se prajesc foarte bine in ulei.

Imagine atasata: monthly_01_2013/post-332-13585174621132.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2013/post-332-13585174894058.jpg

Dupa ce lintea este bine fiarta se strecoara si se paseaza/marunteste foarte bine. Pasta obtinuta se pune inapoi pe foc in apa in care a fiert.

Imagine atasata: monthly_01_2013/post-332-13585175360963.jpg

Se adauga ceapa prajita si o parte din uleiul in care s-a prajit ( cat va lasa pe voi sufletul sau ficatul dupa caz :occasion14: ). Se lasa la foc mic pana ceapa este bine fiarta.

Imagine atasata: monthly_01_2013/post-332-1358517609707.jpg

Intr-o tigaie se topeste o lingurita de unt si se prajesc 2 pumni de fidea subtire.

Imagine atasata: monthly_01_2013/post-332-13585176437503.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2013/post-332-13585177486375.jpg

Se adauga in supa, se mai lasa 2-3 min pe foc si gata.
Pofta buna!

Imagine atasata: monthly_01_2013/post-332-13585178520423.jpg

Si nu radeti de ardeiul meu gigant, era cel mai mic din grupa.
Este o supa foarte consistenta si merge de minune in anotimpul rece. Eu o gatesc foarte des, fiind una dintre putinele feluri de mancare egiptene pe care am invatat sa le gatesc.


#2 Useril este offline   Carmen L 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,690
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 18 January 2013 - 05:01 PM

Amina am poftit instant la o portie, dupa ce termin supa de rata o fac, mersi pentru reteta.
Ardei giganti am cumparat si eu. Nu mancam foarte piscacios, adica fiul meu cel mare a
inceput sa cocheteze cu picantul, asa ca mie imi plac astia ca pot taia si eu fasii care nu pisca tare :occasion14:
Imagine postata

#3 Useril este offline   Amina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 301
  • Inregistrat: 03-December 09
  • LocationRm. Valcea

Postat 18 January 2013 - 05:38 PM

Carmen, eu am terminat supa ieri si maine as dori ( ar trebui) o supa de rata! :lol: . Sa vad daca gasesc una in Kaufland si daca ma lasa Yasmine sa o fac supa, ea si sotul viseaza la friptura, io la rata pe varza :occasion14: .
Eu pana sa ma casatoresc nu mancasem niciodata linte. Cand mi-a spus sotul cum sa o gatesc m-am uitat cam :occasion14: , cum adica ceapa prajita si fidea prajita intr-o ciorba!? Spre surprinderea mea mi-a placut.

#4 Useril este offline   Carmen L 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,690
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 18 January 2013 - 06:05 PM

Cumperi o rata+ un piept pentru supa si impaci si friptura si varza si supa :occasion14: .
Bine supa nu e musai sa o faci odata cucelalalte daca nu doresti rata in tot meniul.

Sau facem schimb, tu dai o portie generoasa de ciorba sa o pot imparti la 4 de gust, tu primescti
trei portii de supa caci eu am oala de 5l plina :occasion14:
Imagine postata

#5 Useril este offline   Amina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 301
  • Inregistrat: 03-December 09
  • LocationRm. Valcea

Postat 18 January 2013 - 06:32 PM

da, facem schimbul si asa reusesc mai bine sa impac si varza-eu, si iada-Yasmine si lupu-sot! :occasion14:

#6 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 18 January 2013 - 06:53 PM

Suna interesant, am linte rosie ( nu stiam ce sa fac cu ea) si chiar cred ca o voi proba zilele urmatoare, desi e contra a ceea ce suporta fierea mea nasolita :)

Daca e o reteta egipteana, nu i-ar sta mai bine la Bucatariile Lumii? Sau eventual la vegetariene?
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#7 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 18 January 2013 - 07:28 PM

sau lipită de topicul aurei, unde sunt mai multe variante (indiană şi burmeză) de supă de linte roşie? zic şi eu ...

#8 Useril este offline   Amina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 301
  • Inregistrat: 03-December 09
  • LocationRm. Valcea

Postat 18 January 2013 - 07:29 PM

Maya, cred ca la Bucatariile Lumii, desi daca inlocuim untul cu uleiul e si vegetariana.

De la lintea cu ceapa prajita nu patesc nimic, pe cand de la ciorba de fasole cu ceapa fiarta am cele mai urate arsuri la stomac. Cu fierea am inceput razboiu abia de anu trecut, inca nu am invatat bine ce mancaruri nu ii priesc.

#9 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 18 January 2013 - 08:02 PM

Vezi postareaAmina, la 18 January 2013 - 07:29 PM, a spus:

Maya, cred ca la Bucatariile Lumii, desi daca inlocuim untul cu uleiul e si vegetariana.

De la lintea cu ceapa prajita nu patesc nimic, pe cand de la ciorba de fasole cu ceapa fiarta am cele mai urate arsuri la stomac. Cu fierea am inceput razboiu abia de anu trecut, inca nu am invatat bine ce mancaruri nu ii priesc.


La fiecare e diferit. Ne mai da si fierea asta batai de cap. Om vedea noi ce zice fierea mea de supa ta :)

Amina, la vegetariene postam de la vegan pîna la ovo-lacto, deci merge si cu unt :) Ramîne la alegerea ta. Vegetariene sau Bucatariile Lumii :)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#10 Useril este offline   Amina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 301
  • Inregistrat: 03-December 09
  • LocationRm. Valcea

Postat 18 January 2013 - 08:36 PM

:) la Bucatarii, multumesc.
Ma gandesc, sa mai pun cateva egiptene, dar asa au niste dulciuri de ti se inclesteaza gura, si niste mancaruri greu de digerat, ca uneori nu imi vine nici sa le fac , dar sa le mai si postez. Bine au ei si mancare foarte buna, dar nu stie sotu sa ma invete.

#11 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 18 January 2013 - 10:14 PM

[quote name='Amina' date='18 January 2013 - 02:08 PM'
[/quote]

Interesanta supa de linte cu taitei prajiti!

Nu inteleg doua, trei faze din reteta:

1: dc prajesti (arzi ceapa)

2: dc oparesti lintea rosie

3 dc pasezi lintea rosie

Lintea rosie se topeste singura.Daca continui sa maninci multa ceapa asa rumenita, o sa ai probleme cu fierea si stomacul.

Sper sa nu te fi suparat mesajul meu!


#12 Useril este offline   Amina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 301
  • Inregistrat: 03-December 09
  • LocationRm. Valcea

Postat 18 January 2013 - 11:41 PM

1. nu ard ceapa, este doar bine rumenita, asa a iesit poza mai inchisa la culoare.
2. oparesc orice leguma, scurt in cateva clocote.
3. nu, lintea nu se topeste singura pana la consistenta unei creme si pasatul ei nu este obligatoriu, este doar pentru pretentiosi ca sotul meu.

Daca stau bine sa ma gandesc, este singura reteta care imi vine acum in minte si in care folosesc ceapa prajita. Nu prajesc ceapa pentru nici un fel de mancare, doar o calesc usor pentru a scapa de gustul metalic.
Am prezentat reteta exact asa cum o mananca sotul meu si banuiesc ca multi alti egipteni. Mie mi-a placut si m-am gandit ca poate o sa va placa si voua. Si nici eu nu o mananc in fiecare zi.
Nu m-am suparat, daca ai observat mai sus discutam cu Maya despre marele ''cusur'' al acestei retete.

#13 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 18 January 2013 - 11:53 PM

Vezi postareaAmina, la 18 January 2013 - 11:41 PM, a spus:



Repet: nu am vrut sa te supar si nici nu am intrebat rautacios. Am intrebat ptr ca eu nu oparasc si nici nu pasirez lintea rosie si mie asa mi sa parut ca ceapa este prajita tare ce dupa mine daca mi`ai da asa orice cu ceapa prajita asa cred ca m`ai duce undeva pe brate stigand helppppp (ce fac cu asta din bratele mele ca da coltzul). Ma gandeam dupa ce ti`am scris mesajul, ca poate colo asa se maninca si daca ar fi sa merg vreodata in egipt sa nu comand asta daca asa este modelul(acum sti cum sta problema fiecare cu stomacul lui eu ziceam de al meu).

#14 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 18 January 2013 - 11:59 PM

Vezi postareaAmina, la 18 January 2013 - 08:36 PM, a spus:

:) la Bucatarii, multumesc.
Ma gandesc, sa mai pun cateva egiptene, dar asa au niste dulciuri de ti se inclesteaza gura, si niste mancaruri greu de digerat, ca uneori nu imi vine nici sa le fac , dar sa le mai si postez. Bine au ei si mancare foarte buna, dar nu stie sotu sa ma invete.

Poi o sa te invete ce doreste el sa manince. Incearca pe site egiptene de bucatarie si vezi ceva ce este si pe gustul tau. Eu daca il intreb pe al meu ce doreste sa maince clar imi zice asa mai pe departe ca asa ii este pofta de te miri ce asa cum facea mama lui. Eu mi`am dat interesul in decursul celor 25 de ani de casatorie sa invat si mincarurile facute la mama lui sa nu le duca dorul dar, binenteles ca maninca si ce fac eu dar nu chiar orice combinatie de aici din zona mea de la familia mea ptr ca nu ii place.

#15 Useril este offline   Amina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 301
  • Inregistrat: 03-December 09
  • LocationRm. Valcea

Postat 19 January 2013 - 09:27 AM

Cerra nu ma supar, am spus mai sus ca mai am retete dar sunt destul de grele pt digestie. Nu am spus ca nu sunt gustoase :occasion14:
Pe de alta parte probabil ca stii, egiptenii sunt musulmani si nu consuma carne de porc, alcool - din cauza religiei si nici produse afumate - observatie personala. Mananca foarte multe fructe si legume, peste si alte goange marine. Iar cei din zonele rurale mananca carne, fructe si legume naturale. Asa ca pe undeva se compenseaza.
Si nici pasionati de propria sanatate nu prea sunt egiptenii, mananca ce au pofta, cand au pofta si in orice cantitate si combinatie, lucru care pe mine ma innebuneste.

#16 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 19 January 2013 - 12:54 PM

Vezi postareaAmina, la 19 January 2013 - 09:27 AM, a spus:


Pe de alta parte probabil ca stii, egiptenii sunt musulmani si nu consuma carne de porc, alcool - din cauza religiei si nici produse afumate - observatie personala. Mananca foarte multe fructe si legume, peste si alte goange marine. Iar cei din zonele rurale mananca carne, fructe si legume naturale. Asa ca pe undeva se compenseaza.



stiu! :occasion14:

Cu alchoolul este o chestiuta asa mai pe sub mana iti zic sigur dar nu chiar generala(musulmanii turci consuma yeni raki in araba araka , Araki , ariki ) si pun apa peste el si in pahar arata ca si lapticul . Acum nu chiar toti dar se practica. Sigur ca dupa religie nu se consuma alcool dar toti avem pacate inclusiv celelate religii.

Asta ca o discutie ptr( ca ai amintit de alcool) si nu este treaba noastra ce fac ei ptr ca fiecare face ce crede ca este mai bine ptr el.

O sa urmaresc cu drag si eu retetele tale si care vor fi pe placul meu o sa le fac si eu. :thumleft:

#17 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 19 January 2013 - 05:27 PM

Cunosc mai multe persoane care oparesc boabele astea uscate de linte, mazare, fasole... and co. Chiar si mama o face. Nu stiu de ce o fac restul, mama zice ca nu se baloneaza :occasion14:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#18 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 19 January 2013 - 08:21 PM

Vezi postareaMaya, la 19 January 2013 - 05:27 PM, a spus:

Cunosc mai multe persoane care oparesc boabele astea uscate de linte, mazare, fasole... and co. Chiar si mama o face. Nu stiu de ce o fac restul, mama zice ca nu se baloneaza =))


Am intrebat ptr ca nu stiam ca se si oparesc. Eu le spal doar in multe ape reci pina numai iese apa alba.


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi