Forum Culinar: Friptura de cocos cu garnitura de piure de napi - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Friptura de cocos cu garnitura de piure de napi Cel mai sanatos piure!

#1 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 10 February 2013 - 06:44 PM

Am promis, candva, ca voi posta retetele mele pe baza de napi/topinamburi. Astazi am pregatit o garnitura din napi pentru friptura noastra cea de toate zilele si am avut si timp de fotografiat, asa ca pot sa dau lejer raportul.Reteta acestui piure, dupa parerea mea, ar trebui cunoscuta de catre toti aceia care au probleme cu glicemia, sau chiar sufera de diabet si alte alea... Napul sau topinamburul, ca si aliment, are o valoare inestimabila nu doar pentru faptul ca este bogat in minerale (Ca, Mg, K, P), vitamine, proteine, agenti specifici cat pentru continutul sau de inulina. Inulina, considerata ingredient alimentar functional, deoarece poate modifica procesele fiziologice și biochimice din organismul uman, avand rol preventiv în aparitia unor boli si conducand la o stare de sanatate imbunatatita, are rol de agent bifidogenetic, care stimuleaza sistemul imunitar al organismului, scade nivelul de bacterii patogene în intestin, combate constipatia, scade riscul osteoporozei prin cresterea absorbtiei mineralelor iîn special calciul), reduce riscul aterosclerozei prin scaderea sintezei trigliceridelor si a acizilor grasi în ficat și reducerea nivelului acestora în ser, reduce absortția de zahar din sange – prevenind sindromul metabolic si diabetul zaharat.Inulina este un edulcorant care prin concentrarea sucului de topinambur poate fi folosit la indulcirea produselor destinate diabeticilor sau in dietele de slabire si ar fi mai fi multe de spus…Cine doreste studiaza problema si se convinge, noi ne-am convins demult si am vazut pe pielea noastra efectele consumarii napilor.I-am adus in gradina cu dublu rol: sa ne incante privirea cu florile lor superbe si sa ne asiguram necesarul pentru consumul alimentar. Ne plac si cruzi si gatiti, mai nou, in toamna am facut si gem si a fost o reusita delicioasa. Imi cer scuze pentru introducerea nesfarsita, dar cred cu tarie ca napul/topinamburul merita sa fie mai bine cunoscut si consumat ca atare!
Nu-i fac reclama, vi-l prezint (dezinteresat) asa cum a aratat azi in farfuria mea!

Ingrediente:

Pentru friptura:

Puteti folosi orice parte a unei pasari care va place, la fel de bine poate fi vita sau porc, eu astazi am avut carne de cocos (de curte) care se face mai greu, va voi spune cum am procedat , dar se poate jongla aici, preparandu-se friptura dupa preferinta.

4 bucati de carne de pasare o lingura de ulei de masline
cimbru, oregano, piper, dupa gust
o cana de apa+ o ceasca de vin(daca e pui cumparat injumatatiti apa)
o foaie de dafin

Pentru piure de napi:

1,5 kg de napi
o ceapa medie
un pastarnac sau 50 de gr. radacina de telina
2 linguri de ulei de masline
3 catei de usturoi
o lngura cu varf de sos de hrean, sau hrean ras pe razatoarea fina
sare dupa gust
optional, 40 gr. unt( daca nu doriti sa gatiti dietetic)

Mod de preparare:

Se pregateste carnea pentru cuptor. Se imbalsameaza bine cu mirodeniile, se sareaza, se aseaza intr-o tava antiaderenta, daca se poate, sa fiti lipsiti de griji. :) Se adauga uleiul, foaia de dafin, apa, se pune capac si se da la cuptor la foc mediu.Eu am pus si crengute de cimbru deasupra. Dupa o ora se ia capacul si se lasa sa se rumenesca putin carnea, asa arata friptura mea din cocos bataus redus la tacere…

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-1400-13605139613959.jpg

Acum sa vorbim mai pe larg despre modul in care o sa-i pregatim pe domnii topinamburi, carora nu le-am facut din pacate o poza mai frumoasa, fiindca ploua cu galeata si nici timp de cochetarii nu aveam, sunt asa cum mi i-a adus sotul dupa ce i-a spalat de pamant( seamana cu radacina de ghimbir).

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-1400-13605139963322.jpg

Coaja napilor este foarte subtire, eu nu-i curat, fiindca asa mi-a recomandat nutritionistul, ii spal cu un buretel nou de vase si o periuta, in special la incheieturile ramificatiilor pentru ca acolo poate ramane pamant. Voi procedati cum credeti de cuviinta, dar nu uitati, coaja este sanatoasa! Dupa ce ne asiguram ca am executat operatiunea “spalarea” fara cusur, se clatesc sub jet puternic de apa si se pun la fiert, eu in oala sub presiune, voi fierbeti in ce doriti. Se pune apa cat sa depaseasca nivelul napilor si apoi se adauga ceapa intreaga, pastarnacul taiat in doua sau patru, uleiul si sarea. Atentie, fierb mult mai repede in comparatie cu cartofii! Se verifica cu ajutorul varfului unui cutit daca sunt gata, se scurg de apa si se lasa putin sa se racoreasca.

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-1400-13605140067978.jpg

Se paseaza apoi cu uneltele din dotare, in vasul in care se pun napii pentru pasat se adauga si usturoiul tocat marunt.

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-1400-13605140157823.jpg

Dupa ce se mixeaza un minut, se pune si hreanul peste piure si se continua mixarea.

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-1400-13605140306906.jpg

Este gata cand are o consistenta pufoasa, ca de piure, voila!

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-1400-13605140908882.jpg

Este un piure deosebit, dulceag, pufos, cu gust usor asemanator anghinarei. Noi il adoram si i-am simtit si beneficiile pentru sanatate! Urmele cojitelor il pistruiaza intr-un mod placut, nicidecum inestetic si in fata farfuriei gata pregatite pentru masa, cuvintele sunt in plus!

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-1400-13605140684242.jpg

Postarea de astazi se datoreaza de fapt, acestui piure din napi, mai putin consumat din pacate, fiindca fripturi la cuptor se fac des si prin tot locul…friptura faceti-o din ce carne doriti si cum doriti, dar incercati si napii sa vedeti ce dulci sunt!

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-1400-13605140564788.jpg

Nu stiu ce o sa faceti voi, dar stiu sigur ca noi vom continua sa mancam napi cruzi sau gatiti, fiindca ne-am convins de calitatile lor neegalate pentru sanatate. Practic, pentru continutul de inulina nu au egal in lumea plantelor, stiu ca se extrage si din radacina cicoarei, dar in alimentatie napul este regele inulinei.

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-1400-13605140417132.jpg

Noi pofta am avut cu carul si vom mai avea, dar in speranta ca v-am facut si voua, va spunem de pe acum, pofta buna!

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-1400-13605140771577.jpg

#2 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 10 February 2013 - 07:19 PM

Multumim frumos!

Arata foarte bine!!

#3 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 10 February 2013 - 08:12 PM

Gelutza, eu nu fac fasoane, mananc cartofii copti cu coaja, dar napi n-am mancat de atata vreme ca nu stiu daca mi-ar placea cu coaja!
I-am zis mamei sa-si puna napi in gradina, ca au flori galbene frumoase si nu sunt pretentiosi, ca ea tot timpul comenteaza ca tata nu uda florile.

Poate daca-i bag teoria cu beneficiile de tratament ma asculta!

Mie chiar imi place tare mult galbenul!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#4 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 10 February 2013 - 09:18 PM

Gelutza, super prezentarea si povestea si sugestia =))! Multumesc ca ti-ai facut timp sa ne scrii si noua despre napi!
Nu am mancat niciodata napi, o sa ma uit dupa ei la hipermarket, sper sa ii gasesc ...
Arata foarte bine si friptura si farfuria ta finala, felicitari! :(

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#5 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 10 February 2013 - 09:35 PM

uff postat gresit.

#6 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 11 February 2013 - 09:13 AM

As incerca si eu napii,dar n-am vazut niciodata la vanzare. Stiu cum arata planta, cred ca am vazut-o prin curti, dar nu prea stie lumea ce-i sub pamant.
Gela, sa traiti si sa va bucurati de napi in continuare!

#7 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 11 February 2013 - 10:24 AM

Am mai intrebat pe forum,dar nu am primit raspuns exact,asa ca mai intreb o data:
-cand sunt buni de consumat napii?Eu am in gradina.
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#8 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 11 February 2013 - 04:59 PM

Cocosul ca cocosul (sic!)
Dar topinamburul ....
Iar am egoism pe tine :)

Cred ca se pot consuma din tomana incepand. Un prieten mi-a adus acum 2 ani prin ianuarie cand se dezghetase cateva zile pamantul.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#9 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 11 February 2013 - 07:39 PM

Vezi postareacerra, la 10 February 2013 - 07:19 PM, a spus:

Multumim frumos!

Arata foarte bine!!


Multumesc si eu pentru compliment.

#10 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 11 February 2013 - 07:46 PM

Vezi postareamoatza, la 11 February 2013 - 09:13 AM, a spus:

As incerca si eu napii,dar n-am vazut niciodata la vanzare. Stiu cum arata planta, cred ca am vazut-o prin curti, dar nu prea stie lumea ce-i sub pamant.
Gela, sa traiti si sa va bucurati de napi in continuare!

Tare asa vrea sa-i incerci...
Eu am vazut in piata la tarani inainte de sarbatori, se vindeau la gramajoara, 4 lei.
Mama soacra (Dumnezeu s-o odihneasca in pace) m-a gasit odata gatind napi si a fost socata sa vada ca asta ii dau eu sa manance fiului sau! Dansa avea in curte dar ii dadea la porci si cica le mergea foarte bine godacilor mancatori de topinamburi! :lol:
Sper sa traim , sa imbatranim frumos si sa consumam napi pana la adanci batraneti! :)

#11 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 11 February 2013 - 07:53 PM

Vezi postareapetunie, la 11 February 2013 - 10:24 AM, a spus:

Am mai intrebat pe forum,dar nu am primit raspuns exact,asa ca mai intreb o data:
-cand sunt buni de consumat napii?Eu am in gradina.


Eu nu am vazut intrebarea ca ti-as fi raspuns cu drag, sau poate mi-a scapat, cine stie.
Noi ii consumam incepand din octombrie.Scoatem un cos mare (cam 30 kg)si punem la pastrare in pivnita. Mancam zilnic macar cate unul crud. Cand se dezgheata pamantul incepem sa scoatem doar cat ne trebuie pentru consum, fiindca daca sunt proaspeti coaja este frumoasa si nu ma deranjeaza, dar daca stau cateva zile se usuca si nu-mi place sa-i mananc asa urati! :) Deci, poti manca in acest sezon pana la Paste din ei, pentru noi sunt un adevarat deliciu in postul Pastelui. Sper sa-mi spui impresiile, daca zici ca ai napi!

#12 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 11 February 2013 - 07:58 PM

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 11 February 2013 - 04:59 PM, a spus:

Cocosul ca cocosul (sic!)
Dar topinamburul ....
Iar am egoism pe tine :)

Cred ca se pot consuma din tomana incepand. Un prieten mi-a adus acum 2 ani prin ianuarie cand se dezghetase cateva zile pamantul.


Cocosii am inceput sa-i arunc si peste gard, nu numai in tigaie ca nu mai suport atata bataie in ograda!
Referitor la topinamburi, daca mi-ai vedea razorul...este exact pe malul apei.
Ca sa te scap de egoism maine o sa fac salata de topinambur in tandem cu sfecla rosie,ce-o iesi, voi povesti! :lol:
Si da, se consuma din toamna incepand, pana primavara tarziu, chiar si vara, daca se pastreaza intr-un loc potrivit, au cam aceleasi nevoi de pastrare ca si cartofii.

#13 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 11 February 2013 - 10:32 PM

Cand ajung la gradina o sa scot si eu(daca se dezgheata pamantul,ca acum iar a inghetat Imagine postata ) si vin cu impresii :iamwithstupid:
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#14 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 12 February 2013 - 01:13 AM

eu ca să scapt de egoism mă ofer paznic la grădină. da tre' să-mi asiguri masa :iamwithstupid:

#15 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 12 February 2013 - 10:25 PM

Vezi postareaDexter, la 12 February 2013 - 01:13 AM, a spus:

eu ca să scapt de egoism mă ofer paznic la grădină. da tre' să-mi asiguri masa :)


Pai, daca-ti plac napii si cocosii, m-am scos, fiindca nu scot o letcaie din buzunar! =))

#16 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 13 February 2013 - 12:13 AM

Gela pun si eu o intrebare de citadin: cum se planteaza napii?? iei tuberculul si-l bagi in pamant?? de unde iei tuberculul?? Ti-am zis ca vreau sa-i dau un " hobby" lui mama!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#17 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 13 February 2013 - 07:43 PM

Vezi postareazerda, la 13 February 2013 - 12:13 AM, a spus:

Gela pun si eu o intrebare de citadin: cum se planteaza napii?? iei tuberculul si-l bagi in pamant?? de unde iei tuberculul?? Ti-am zis ca vreau sa-i dau un " hobby" lui mama!

Exact asa cum ai spus,se face sant cam de 20 cm. adancime si se planteaza tuberculii pe sant la distanta de 30 de cm fiindca se vor inmulti turita.
Hobby-ul ii va folosi mamei si va fi ca si cand a plantat flori(daliile se planteaza la fel) dar se va trezi si cu un aliment sanatos in cosul cu bunatati cand florile se vor termina,deci, bingo! =))

#18 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 13 February 2013 - 08:04 PM

Vezi postareaGelutza, la 11 February 2013 - 07:58 PM, a spus:

Cocosii am inceput sa-i arunc si peste gard,


Gelutzo, vezi,draga, ca nu-i arunci peste gardul corespunzator, of!

#19 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 13 February 2013 - 08:12 PM

Gela, eu iti las napii si-ti iau cocosul!

#20 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 13 February 2013 - 09:22 PM

Vezi postareaany_annette, la 13 February 2013 - 08:12 PM, a spus:

Gela, eu iti las napii si-ti iau cocosul!

Semnez transferul! =))

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi