Forum Culinar: Clatite cu nuca de cocos, tarate de ovaz si faina de naut - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Clatite cu nuca de cocos, tarate de ovaz si faina de naut

#1 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 25 February 2013 - 04:27 PM

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-1316-1361801992922.jpg





Ingrediente:

6 linguri fulgi de cocos rasniti

1 lingura fructoza

1 fiola esenta rom

1 fiola esenta vanilie

1 varf de lingurita praf de copt

3 oua intregi

3 linguri pline tarate de ovaz rasnite fin

3 linguri faina de naut

500 ml kefir

putin ulei ptr uns tigaia



Umplutura : 4-5 mere mai marisoare, taiate cubulete calite cu scortisoara

Toping: smantana dulce, scortisoara, sirop de agave, samburi de nuca



Mod de preparare:

Se pun in bol toate ingredientele si se amesteca foarte bine cu telul para, apoi se lasa la odihna compozitia cam 20 min.

Intre timp punem merele intr`o cratita si le calim cu scortisoara

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-1316-13618019464895.jpg

Dupa 20 de minute cat a stat compozitia de clatite la odihna, incingem tigaia antiaderenta si o ungem cu putin ulei si punem un polonic din compozitie (in compozitie se amesteca de fiecare data cand se pune o clatita la copt)
Imagine atasata: monthly_02_2013/post-1316-1361801961183.jpg


intoarsa in tigaie

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-1316-13618019538275.jpg


Cantitatea este ptr 8 clatite de marime normala.

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-1316-13618019698654.jpg





Gata pregatite ptr umplut cu merele calite cu scortisoara, iar deasupra punem o lingura de smantana, cateva bucati de samburi de nuca, scortisoara , siropul de agave.
Imagine atasata: monthly_02_2013/post-1316-13618019817123.jpg



#2 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 25 February 2013 - 04:50 PM

Esti o scumpa si iti multumesc ca ti-ai facut timp sa postezi si aici reteta!
Nu cred ca ti-am scris pana acum cat de admir(si invidiez in acelasi timp :) ) pentru tot ceea ce faci si pentru cat reusesti sa faci!Parca ai avea 5 maini si ziua parca e de 30 de ore la tine,zau!Parca in loc de apa bei energie :pupic: Tot respectul meu :pupic:
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#3 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 25 February 2013 - 05:45 PM

[quote name='petunie' date='25 February 2013 - 04:50 PM' timestamp='1361803823' post='187345']
Esti o scumpa si iti multumesc ca ti-ai facut timp sa postezi si aici reteta!
Nu cred ca ti-am scris pana acum cat de admir(si invidiez in acelasi timp :) ) pentru tot ceea ce faci si pentru cat reusesti sa faci!Parca ai avea 5 maini si ziua parca e de 30 de ore la tine,zau!Parca in loc de apa bei energie :pupic: Tot respectul meu :pupic:
[quote]

Iti multumesc ptr vorbele frumoase!
Si tu esti o gospodina desavarsita. Am salvat si eu ceva de la tine, dar o sa vezi o sa postez cu modificarile de rigoare.

Ma bucur ca va plac retetele mele, ma bucur ca sunt cu voi si imi doresc asa sa fim si in viitor, toate de aici indiferent pe ce topice ne aflam.

Aici eu zic ca ne ''intalnim'' sa mai prindem cate ceva una de la alta si
sa ne bucuram impreuna de tot ce facem.

Si eu ma bucur sa mai invat cate ceva de la voi toate, ptr ca nu ne`am nascut invatate nici una.

Sa faci clatitele ca sunt bune, bune. Tu daca vrei mai dulci pui mai multa fructoza. Ptr mine, este de ajuns asa ptr ca am completat cu siropul de agave, iar scopul este sa nu mai dorim atata de dulce ptr ca ''ingrasa'' si pe linga nu ne face bine.

#4 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 25 February 2013 - 05:50 PM

Si mie imi place aici cu voi,si chiar daca ceva/cineva nu-mi place evit.

Referitor la clatite:am vrut sa macin boabele de naut si mi-a cazut lama de la mixerul bat Imagine postata ,dar am pus-o la loc.Am reusit sa fac tarate de naut,mai departe nu am mers Imagine postata

Trebuie sa vad cum fac,caci i-am promis lui Patrick cand a plecat la sport ca va manca clatite cand vine acasa.

Musai sa gasesc si eu faina de naut,gata macinata!
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#5 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 25 February 2013 - 06:03 PM

Petunica, daca esti stransa de timp si situatie poti folosi faina integrala in loc de faina de naut.
Sorina

#6 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 25 February 2013 - 06:23 PM

[quote name='petunie' date='25 February 2013 - 05:50 PM' timestamp='1361807406' post='187360']

Trebuie sa vad cum fac,caci i-am promis lui Patrick cand a plecat la sport ca va manca clatite cand vine acasa.

Musai sa gasesc si eu faina de naut,gata macinata!
[quote]

Imposibil sa nu gasesti. Trebuie insa sa dibuiesti locul unde se vinde.

#7 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 25 February 2013 - 06:24 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 25 February 2013 - 06:03 PM, a spus:

Petunica, daca esti stransa de timp si situatie poti folosi faina integrala in loc de faina de naut.


Mersi,o sa fac pe viitor =))
Astazi am fost capoasa si am bagat iarasi mixerul in functiune;va pun mai incolo poza sa vedeti ce faina frumoasa mi-a iesit.Am cernut-o si groburile le-am pus separat intr-o punga si le voi fierbe candva.

Daca nu am avut Kefir decat 300 ml si am completat cu apa e bai?
Nu am avut nici cocos,dar am mai pus putine tarate de grau(ma duc la topicul cu produse sa intreb ceva,referitor) si inca o vanilie in plus.Acum sta la odihna "aluatul".
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#8 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 25 February 2013 - 06:28 PM

Nu as sti ce sa-ti spun, daaaar eu cand fac clatite folosesc apa gazoasa. Le face pufoase.
Ramane sa ne spui tu daca au fost probleme... dar nu cred.
Sorina

#9 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 25 February 2013 - 06:30 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 25 February 2013 - 06:28 PM, a spus:

Nu as sti ce sa-ti spun, daaaar eu cand fac clatite folosesc apa gazoasa. Le face pufoase.
Ramane sa ne spui tu daca au fost probleme... dar nu cred.


Cand fac clatite "normale" pun si eu apa gazoasa si lapte.Acum am pus apa plata.

Cerra,referitor la faina de naut,trebuie sa caut ca avem aici un magazin Bio,poate au acolo.
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#10 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 25 February 2013 - 06:32 PM

[quote name='sorinadaniela' date='25 February 2013 - 06:03 PM' timestamp='1361808188' post='187363']
Petunica, daca esti stransa de timp si situatie poti folosi faina integrala in loc de faina de naut.
[quote]

Sorina,
Eu stiu ca puteam si eu sa pun, doar ca am ales faina de naut sa ramana asa frumoase la culoare sa nu ma bombaneasca nimeni in casa ca sunt negre.

Daca copii nu sunt obisnuiti cu faina integrala nu o sa pape clatitele cum au facut nepoatele mele si a fost nevoita cumnata mea le faca din cele normale.Cumnata a gresit reteta a zis ca tine minte din cap nu mai deschide laptopul si a pus o punga de tarate si restul faina integrala si le`a papat ea si cumnatul ca fetele nici sa le priveasca nu au vrut. Ei sunt la inceput mai inceput ca mine in Monti, iar cu fetele este si mai greu sa le obisnuiasca asa cu noul stil de viata. Din aproape in aproape. Ne vedem saptamanal si le duc si eu cate ceva de la mine, bineinteles ca monti si maninca si zice ca ale lui tusa nu sunt asa ca si ale tale. Acum ce sa zic? va mut la mine nu?

#11 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 25 February 2013 - 06:36 PM

Raspunsul era pt Petunica, stiam ca ai ales faina de naut pt ca asa ai vrut. Acum am si motivatia: culoarea.

Sa stii ca fetele mele nu au probleme de genul asta. Important e sa fie gustoase. Culoarea alba la cocaturi nu a fost niciodata o prioritate a familionului meu. Cred ca sunt norocoasa.
Sorina

#12 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 25 February 2013 - 06:37 PM

[quote name='petunie' date='25 February 2013 - 06:24 PM' timestamp='1361809484' post='187370']
[quote name='sorinadaniela' date='25 February 2013 - 06:03 PM' timestamp='1361808188' post='187363']
Petunica, daca esti stransa de timp si situatie poti folosi faina integrala in loc de faina de naut.
[/quote]

Mersi,o sa fac pe viitor =))
Astazi am fost capoasa si am bagat iarasi mixerul in functiune;va pun mai incolo poza sa vedeti ce faina frumoasa mi-a iesit.Am cernut-o si groburile le-am pus separat intr-o punga si le voi fierbe candva.

Daca nu am avut Kefir decat 300 ml si am completat cu apa e bai?
Nu am avut nici cocos,dar am mai pus putine tarate de grau(ma duc la topicul cu produse sa intreb ceva,referitor) si inca o vanilie in plus.Acum sta la odihna "aluatul".
[quote]
Daca nu ai pus nici cocos, atunci pune si coaja rasa marunt de lamaie pe linga vanilie.

Nu este nici un bai. Apa sau smantana indoita cu apa pina la cantitatea dorita. Astea cu cocos au gust mai bun daca sunt facute asa cu smantana sau kefir.La celelate fac si eu cateodata cu apa minerala cand imi aduc aminte sa cumpar cate o sticla ptr ca noi nu bem apa minerala am pus eu interdictie acasa ptr ca ai mei au avut pietricele amindoi la rinichi.

Lasi la odihna vreo 20 de minute aluatul si amesteci des in el ca se lasa la fund taratele si cocosul chiar daca este macinat.


#13 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 26 February 2013 - 09:15 AM

Vin si cu dovezi :biggrin:
Avand in vedere modificarile facute,au iesit totusi foarte bune,numai ca nu am putut face clatite ci mini-clatite.Nu s-a "legat" asa bine compozitia ca nu am avut macinatura fina.Nautul,v-am zis,l-am macinat eu,l-am cernut,a iesit binisor,dar tot ca un gris,cumva,nu fin-fin.

Nu a comentat nimeni nimic.Eu am facut inghetata de vanilie(smantana lichida batuta+esenta de vanilie si niste fistic maruntit).Nu am pus fructoza in inghetata ca erau si merele destul de dulci,plus ca si in compozitia de clatite am pus o lingura.

Cand o sa am ingredientele date de tine,cerra,o sa le fac si exact dupa reteta,pana atunci vi le arat pe cele de ieri:


Imagine atasata: monthly_02_2013/post-59-13618628615661.jpg

-nautul macinat Imagine postata

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-59-13618628585313.jpg


Multumesc,cerra,pentru postarea retetei si imi pare rau ca a trebuit sa modific!
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#14 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 26 February 2013 - 10:49 AM

[quote name='petunie' date='26 February 2013 - 09:15 AM' timestamp='1361862927' post='187444']
Vin si cu dovezi :pupic:


Multumesc,cerra,pentru postarea retetei si imi pare rau ca a trebuit sa modific!
[quote]

Arata foarte bine clatitutele cum le`ai afcut tu.

Important, ca au fost si pe gustul familiei.

Nu trebuie sa iti para rau deloc. Cand ai ingredientele necesare, sa le incerci si cele cu cocos ptr ca au un gust foarte bun. Incearca sa gasesti faina de naut acasa nu iese asa fin.

Bravo ptr preparare! :biggrin:

pup

#15 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 26 February 2013 - 10:54 AM

[quote name='sorinadaniela' date='25 February 2013 - 06:36 PM' timestamp='1361810197' post='187378']
Cred ca sunt norocoasa.
/quote]

Stiu ca ptr petunica era, doar ca am spus motivul ptr care eu am pus nautul ca am uitat sa zic ca se pot face si cu faina integrala in loc la naut.Eu am vrut sa fie cat mai naturale la culoare nu ca nu imi palc negre dar am vrut galbene :biggrin:

Da, esti norocoasa!

Poi sti , este mai greu ptr cineva care este obisnuit cu clatite galbene si ii dai brunete :pupic: se uita lung la farfurie si se stramba(nu in toate cazurile dar se intampla asa cum zic eu.Multi, si apcat nu pun pret pe valoarea nutritiva sa fie prioritara si cea mai putin nutritiva sa fie asa rarutz de o pofta sa zicem.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi