Forum Culinar: Suleyman Magnificul - Forum Culinar

Salt la continut

  • 25 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Suleyman Magnificul Discutii despre serial

#21 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 08 March 2013 - 10:07 PM

Vezi postareaGeany, la 04 March 2013 - 07:30 PM, a spus:



Hurrem imi place ca nu au ales fro' schiloada cum se poarta acum,e chiar plinuta,dar f. carismatica,se potriveste si ea f. bine rolului,am vazut la tv. pe Arsinel ca si-a exprimat aceeasi parere,e f. bine aleasa f. carismatica ( fani ai serialului dar care nu o plac pe ea spun ca are dinti de cal ,rade cu gura pana la urechi de se zguduie peretii,ca nu are maniere,ca e grasa,etc,astia in general am vazut ca o lauda pe Mahidevran




Daaa, de speriat ce grasa este! :D

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-5-13627731770478.jpg

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-5-13627732253796.jpg
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#22 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 08 March 2013 - 10:22 PM

Se pare ca a avut perioade cand a fost mai ''durdulie '' putin http://www.enational...le-234300.html/

Eu nu asi crede ca sunt Toma necredinciosul'' ,pana nu vad nu cred

Dar se vede dupa poze ,intentionat arat doar cele cu chipul,nu cu corpul,se vede cu ochiul liber diferenta..

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-405-13627740669418.jpg

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-405-13627740746119.png

(citisem un articol care scria ca se ingrasase ca a dat de dulciurile turcesti,pe care le-a gasit absolut irezistibile :D )

#23 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 08 March 2013 - 10:30 PM

Ashea!! ci' sa va mai spun ca stiu multe?! :D nici nu stiu de unde sa ma incep si un' sa ma termin' :D

Haii sa va pun rezumatul urmatoarelor 2 episoade ce vor rula la noi luni si marti,respectiv episodul 47-48..

Linkul meu

Cum unii au avut probleme cu citirea linkului dau si copi si paste,mna!
Hurrem are un cosmar cu un dragon scuipandu-i foc pe față si se trezeste speriata. Suleyman incearca sa o calmeze dar ea ii spune sa n-o lase singura pentru ca vor s-o omoare. Este in anul 1532. Suleyman e mandru de fiul sau, Mustafa, impreuna cu care va merge la lupta.
Disensiunile din harem continua, de data aceasta cadânele fiind suparate ca Mahidevran nu le mai cadoriseste cu nimic. Hurrem isi alege o noua servitoare de incredere in persoana Norei, a carei biografie seamana cu a sa din tinerete. Intr-una din zile trece pe la dormitorul concubinelor si cadâna Lalezar îi vorbește urat. Hurrem, provocata fiind, se enerveaza si o ameninta ca-i taie limba. A doua zi Lalezar apare insangerata si cu limba taiata, pentru ca Hurrem sa fie invinuita de acest fapt. Sultana merge la Valide cerandu-i explicatii pentru frictiunile care apar intre ea si harem. Fidan, cadâna care ii taiase limba lui Lalezar este ucisa. Intre timp se pune la cale o alta mistificare, pentru ca Hurrem sa fie acuzata: o servitoare loiala lui Valide este pusa sa fure pungile cadânelor si sa le puna sub perna lui Elif, preferata lui Mustafa. Pana la urma Elif da foc palatului regal si in acelasi timp cu incendiul se iscă o revolta a cadânelor care merg in camera la Hurrem cu torțe în mâini.

Hurem este salvata din incendiu de catre Daye care aduce soldatii. Totusi cadânele reusesc s-o ardă pe față. Hatice o duce la palatul ei unde o ingrjeste Nigar. Hurrem ii scrie lui Suleyman despre cele intamplate, dar ii spune ca nu stie daca ea va mai fi in viata cand el se va intoarce de la razboi, dar ar vrea macar copiii lor sa fie salvati. Din nefericire, mesajul nu ajunge la Suleyman, pentru ca Ibrahim il ascunde, spunandu-i lui Mustafa ca nu este atat de important ceea ce se petrece in harem.

Hurrem se hotaraste sa mearga la palat sa-si vada copiii, pe fondul agitatiei lui Valide si Mahidevran, care ar fi dorit ca sultana sa moara, pentru ca vie fiind, ii va spune totul lui Suleyman si acesta le va pedepsi. Daye este trecuta pe o functie minora pentru ca indrazneste sa o apere pe Hurrem in fata lui Valide, spunandu-i acesteia din urma ca ea este sultana si sotia legitima a stapanului si ca trebuie ascultata.


Cand sultanul se intoarce, Hurrem poarta un val inchis la culoare pe față, dar el o duce la oglinda si incet ii desface valul, spunandu-i ca nu ar putea s-o considere vreodata urata, din moment ce el respira doar pentru ea. Apoi o saruta pe fața arsă.
In continuare viata la palat isi reia cursul, Mustafa se indragosteste de Nora, asa cum ea si cu Hurrem planuisera sa se intample.
Intr-o zi Daye o palmuieste pe Gulșah, iar Valide o da afara din palat. O cearta sta sa izbucneasca intre Mahidevran si Hurrem, care este intrerupta de sultan, si care involuntar o umileste pe fosta sa favorita. Mustafa ii cere socoteala tatalui sau pentru supararile lui Mahidevran, care par sa nu se mai termine, si il intreaba, pe buna dreptate, cine le va decide viitorul? Sultanul sau Hurrem?

#24 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 08 March 2013 - 10:33 PM

:D

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-405-13627747798675.gif

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-405-13627747867708.gif

#25 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 08 March 2013 - 10:37 PM

O ghicitoare/vrajitoare,ma rog ce era ea :D citeste in nisip si prevede un dragon(initial e un peste,apoi un dragon care doarme si se trezeste ce va arde palatul )
Hurrem se pare ca are un vis cu un dragon

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-405-13627748530856.gif

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-405-1362774886201.gif

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-405-13627748695225.gif

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-405-13627748782801.gif

Va fi ca o premonitie a ceea ce i se va intampla :D

#26 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 08 March 2013 - 10:54 PM

Apare in tablou'' mustafa mare..

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-405-13627760327712.jpg

Sincer mie nu prea imi place de el,parca are ceva asa,nu stiu cum sa spun dubios :D

#27 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 08 March 2013 - 11:03 PM

Sunt multe lucruri,la care nu m-asi fi asteptat in serial,Ibrahim,de exemplu (desi nu stiu daca va fi mentionat in serial,se pare ca a fost indragostit de Hurrem si de aici ca l-a respins toate frictiunile dintre ei Aici)

Poate nu se vede linkul la unii asa ca dau si copy

Pargali Ibrahim Pasha era indragostit de Hurrem

Potrivit publicației HÜRRİYET, istoricul turc Yavuz Bahadyroglu a dezvăluit tuturor motivul rivalității dintre Pragali Ibrahim Pasha și Hurrem Sultan. “Ibrahim o iubea la nebunie pe Hurrem, dar dragostea lui nu a fost niciodată reciprocă, de aici și rivalitatea dintre ei. Hurrem nu-l putea iubi pe Ibrahim atît timp cît avea în preajma ei un bărbat ca Suleyman. Hurrem știa de sentimentele lui Ibrahim. Cînd sultan Suleyman a aflat despre sentimentele lui, aceasta a fost picătura care a umplut paharul. , a declarat istoricul turc.

În serialul Suleyman Magnificul sub domnia iubirii, moartea lui Ibrahim a fost ilustrată astfel: Înainte de a fi ucis, Ibrahim a cinat împreună cu Hurrem și sultanul Suleyman. După cină, Ibrahim a rămas să înnopteze la palat în camera vecină. În timp ce sultanul dormea, din porunca lui, 4 călăi au năpustit peste Ibrahim și i-au aruncat lanțul de gît, sugrumîndu-l.

Istoricul Yavuz Bahadyroglu a mai dezvăluit și motivul pentru care Ibrahim l-a susținut pe Mustafa fiul lui Mahidevran, devenind dușmanul de moartea a lui Hurrem. Ibrahim nu s-a putut niciodată împăca cu ideea că Hurrem l-a respins, preferînd să-i fie fidelă sultanului. Drept răzbunare, Ibrahim s-a căsătorit cu sora sultanului Hatice, iar la baza acestei căsnicii nu a stat niciodată dragostea, ci numai interesul politic. Suleyman și Ibrahim au fost prieteni apropiați. Încrederea sultanului în bunul său prieten s-a pierdut odată cu descoperirea dragostea pe care Ibrahim i-o purta lui Hurrem.

#28 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 08 March 2013 - 11:09 PM

Apoi Daye , nu asi fi crezut niciodata ca se va ''alia '' cu Hurrem,o credeam credincioasa orbeste lui Valide(sultana mama),se pare ca era mult mai practica decat am crezut inclinaduse incotro bate vantul,ce m-a impresionat a fost ca inainte sa-i dea caietul (lui leo ) s-a interesat daca Hurrem l-a inselat pe sultan sau nu si Nigar i-a spus ca sub nici o forma...deci chiar a interesat-o, si a actionat ca a tare ,faza asta m-a impresionat si nu ma asteptam,si in viitor va fi alaturi de Hurrem din umbra..

#29 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 08 March 2013 - 11:20 PM

Hurrem se teme ca o sa fie otravita si pune o servitoare sa-i guste mancarea, le imparte din nou aur cadanelor sale, insa dimineata acestea descopera ca aurul le-a fost furat.
Esma vine si ii spune lui Hurrem ca sultana-mama a luat copiii la plimbare. Mahidevran o cheama pe Nigar la ea si ii spune s-o considere aliata ei si sa locuiasca la ea. Gul-Aga este inchis de un baltagiu intr-o camara.

Sumbul e chemat de sultana-mama, care il pune sa instige cadanele la revolta impotriva lui Hurrem. Ei sunt auziti de Aybige, care se duce la Hurrem si o avertizeaza. Nora o anunta pe Hurrem ca in palat a izbucnit o revolta impotriva ei.

Daye cheama soldatii sa potoleasca revolta, insa acestia nu pot intra pentru ca usile palatului fusesera ferecate. Aybige, Nora si Hurrem vor sa fuga din palat, dar sunt prinse de Fatma, care le conducea pe cadanele sultanei-mama inarmate cu torte. Acestea o prind pe Aybige, dar Hurrem si Nora reusesc sa se inchida intr-o camera.

Fatma si cadanele reusesc sa sparga usa, Nora e prinsa de cadane iar Fatma o loveste cu torta pe Hurrem…

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-405-13627775353581.jpg

Hurrem arsa pe fata

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-405-13627776350666.png

Sursa facebook Suleyman magnificul- sub domnia iubirii

#30 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 08 March 2013 - 11:43 PM

Nora.
Aceasta va fi cadâna de care Prinţul Mustafa se va îndrăgosti , iar Mahidevran va fi împotriva lor , deoarece cadâna era de partea lui Hurrem.
Soţia lui Suleyman o va pune să-l otrăvească pe Mustafa pentru că îl vedea ca pe o ameninţare , fiind primul , cel mai mare copil al lui Suleyman şi întâiul la tronul Imperiului. Până la urmă aceasta nu-l va otrăvi , nu va putea.

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-405-13627790277964.png

#31 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 09 March 2013 - 12:16 AM

Suleyman Magnificul ( Muhteşem Yüzyıl
In sfarsit s-au impacat :occasion15:

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-405-13627808810326.png

Hurrem a vrut sa se arunce de la balconul imperial [intr-o ratacire de moment] , insa sultana-mama o prinde de mana si o va intreba , ce crede ca face :'>
Best moment :> :notworthy:

In episodul 55 , Suleyman se va imbolnavi ,
Mahidevran il va sfatui pe Mustafa sa isi ucida fratii , astfel avand cale libera la tron , in caz ca sultanul murea . Sultana-mama ii auzi , si trimite copii impreuna cu Hurrem la palatul lui Hatice .

In acelasi episod sultana-mama va incepe sa o urasca pe Mahidevran si se va apropia din ce in ce mai mult de Hurrem,sprijinind-o .

#32 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 09 March 2013 - 12:22 AM

Aceste amanununte doar le-am vazut si eu ,nu sunt verificate,deci eu sper sa nu dau informatii false :occasion15:

#33 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 09 March 2013 - 12:26 AM

Mihrimah se va juca cu coroana lui Hurrem și i-o va rupe.

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-405-13627815617924.png

#34 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 09 March 2013 - 09:36 PM

Si Hurrem ramane cu cicatrice tot filmul?
acuma la ce serial s-a ajuns?
ce-i cu caietul cu care a fost amenintata Hurrem?
nu prea am retinut toate numele si nu le identific cu personajele, dar mi-a placut sa citesc ce zici tu, Giani.
mi se pare o poveste din 1001 nopti dar vad ca are si fundament istoric.
am sa urmaresc topicul si-ncerc cat de cat sa mai vad din film. am inteles ca-i duminica in reluare?

ce rai erau astia, una-doua, pac, se omorau!

#35 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 09 March 2013 - 10:21 PM

Vezi postareamoatza, la 09 March 2013 - 09:36 PM, a spus:

Si Hurrem ramane cu cicatrice tot filmul?
acuma la ce serial s-a ajuns?
ce-i cu caietul cu care a fost amenintata Hurrem?
nu prea am retinut toate numele si nu le identific cu personajele, dar mi-a placut sa citesc ce zici tu, Giani.
mi se pare o poveste din 1001 nopti dar vad ca are si fundament istoric.
am sa urmaresc topicul si-ncerc cat de cat sa mai vad din film. am inteles ca-i duminica in reluare?

ce rai erau astia, una-doua, pac, se omorau!

Hi hi! ce ma bucur ca-mi dai apa la moara ;) nu prea am de gand sa vb. la pereti (nu am nici un interes sa ma fac cunoscuta ca sunt cunoscuta ca un cal breaz ;) si nici de nr. de postari nu mai am nevoie ca am dat kilometrajul peste cap ;) )glumesc maii!! eu daca nu am cu cine vb. vb. si singura doar ma stiti ca-s ciripitoare'' rau ;)

Ashea,Motzulin' ,Hurrem a fost adusa cadou '' sultanului ,ea fusese fiica unui preot crestin ,dar ea chiar se pare ca s-a indragostit de sultan (acum' am si eu un dubiu' cred ca ii si cam placea bogatia si puterea,dar asta e doar opinia mea personala,da?!)_asa ca s-a convertit' la religia musulmana,la un moment dat in serial in primele episoade apare un personaj,pictorul Leo,care face parte din trecutul ei si care fusese si era inca indragostit de ea,el datorita talentului sau e solicitat sa faca portretul sultanului si a lui Hurreem,iti dai seama cand se vad ce moment ;) Hurrem saraca ,facea fetze fetze,istoria a continuat,ei vazanduse de departe doar cand ea ii ''poza'',el era inca indragostit de ea,dar ea de sultan si cu un copil,asa ca era iubire imposibila,daca s-ar fi aflat isi pierdeu toti capul (la propriu ;) )inclusiv copii..Pare barbar ,dar se pare ca asa era in acele timpuri,asa ca daca privim serialul cu ochii si cu mintea de acum ,sunt unele amanunte absolut socante,si revoltatoare,asa ca pt. a intelege trebuie sa ne ''transpunem'' la acele obiceiuri acelor timpuri si la mentalitatea si obiceiurile de atunci...spun asta pt. ca ,povestea se sf. trist.Pictorul Leo desi stie ca nu poate sa reinoade dragostea cu Hurrem,si ca pt. ea el reprezinta doar trecutul,nu a putut sa lase tot si sa dispara,a tinut un jurnal,Ibrahim care era seful slugilor a aflat,si a incercat sa o stranga cu usa pe Hurrem ,acum nici dovezi concrete impotriva ei nu prea avea si pozitia lui era cam subreda(abea era casatorit cu Hatice ),dar a reusit sa stabileasca o intalnire intre pictorul Leo si Hurrem ,si i-a dat ''rahat''(dulce da?! ;) ) otravit,indemanand-o sa i-l dea ,daca intradevar a renuntat la el,amandoi stiau,asa ca scena a fost f. emotionanta,Leo a mancat de buna voie si stiind ce e ,spunnandu-i ca ea trebuie sa traiasca,chiar in acel timp venise sultanul in ''vizeta'' la sorusa' Hatice asa ca Hurrem apare in gradina stiindu-l pe Leo prabusit otravit ,cadavrul va disparea fara urma la comanda lui Ibrahim
Povestea nu se termina totusi aici ca ,Ibrahim pune mana pe caietul lui Leo(care e un jurnal)acolo se vede clar draqgostea lui pt. Hurrem si faptul ca s-au intalnit pe ascuns si desi Hurrem nu l-a inselat pe sultan o putea compromite,ba mai mult ucide,asa ca Ibrahim va incerca sa-l foloseasca ca si arma inpotriva lui Hurrem amenintand-o,la un moment dat il aduce sultanului,de fata cu Hurrem si o pune sa-l citesca ea,jurnalul fiind scris in ruseste,dar intra o sluga ce spune ca Hatice a incercat sa se sinucida in urma pierderii copilului ea fiind depresiva,asa ca Hurrem panicata ramane singura si arunca jurnalul in curte pe iarba,cineva il ridica si s-a dovedit ca era Nigar,il ingroapa,Nigar e cam alunecoasa cred eu ca l-a pastrat nu l-a distrus nu i l-a dat lui Hurem,in fine la un moment dat il fura' cadana ce o servea pe Mahidevran,dar ele nu stiau rusa,vedeu numele lui Hurrem mentionat dar nu stiau ce e,il vede sultana mama ,ea il citeste ca stia rusa si o confrunta pe Hurrem su proba ce o putea incrimina in fata sultanului ,doar ca in acel moment face o criza de inima,un infart,si lesina,asa ca in bulversarea creata,caietul/jurnalul ajunge la Daye,credincioasa sultanei mame...
Aici e momentul ce m-a impresionat pe mine ca Daye mi se parea devotata trup si suflet sultanei mama,mana ei dreapta si ochii ei in harem,aceasta e chemata de Hurrem,care isteata fiind ii propune un targ,sa-i dea jurnalulo,si in schimb ea ii va da un titlu de proprietate,o livada ce-i fusese ei oferita cadou de sultan,astfel Daye la batarnete fiind asigurata de un locsor' cald.
Asi fi putut sa jur ca Daye va refuza in schimb ea s-a gandit (Hurrem i-a dat timp de gandire,vezi strategie') si Daye a intrebat-o pe Nigar stiut fiind ca aceasta citise jurnalul,daca Hurrem e vinovata si daca aceasta l-a inselat pe sultan,raspunsul fiind ''sub nici o forma/in nici un caz'',asa ca Daye ii da jurnalul,Hurrem ii da titlul de proprietate,se pare ca acolo incepe,o aliere'' a lor...ce fata a avut sultata mama cand a venit la Hurrem sa o ameninte cu ''proba'' iar Hurremm ia ras in fatza:'' care?!'' ''asta?!'' si sub ochii ei l-a aruncat in foc in semineu ;)
Totusi si fara proba a incercat sa o puna pe Hurrem intr-o lumina proasta,sultanul ascuns dupa un paravan urmand sa asculte convorbirea,sultana mama incercand sa o traga de limba cum sta treaba cu Leo,dar Daye ii face un semn discret ,Hurrem vede fata sultanului reflectata intr-o vaza,asa ca bineinteles ca cea ce pica prost e sultana mama,nu se termina aici,sultana mama incearca sa se agate de Ibrahim care stia tot,dar acesta intrebat de sultan neaga ca r fi la curent cu asa ceva(oricum ar fi picat el intr-o lumina proasta ca ar fi ascuns asa ceva,lucru care nu-i convenea de loc)
Si asta e doar una dintre intrigi

#36 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 09 March 2013 - 10:27 PM

Nu! Hurrem nu ramane cu cicatrice pe fata in urma arsurilor,se vindeca!

#37 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 09 March 2013 - 10:47 PM

ei, acum am alta perspectiva stiind de unde vine si cine e Hurreem ;)
Daye stiu cine e. Nigar a fost odalisca lui Hurreem? ca parca s-a maritat. am inteles ca se tine cu Ibrahim iar barbat'su a facut-o femeie libera. asta ce inseamna, ca mai e maritata? unde sta ea, tot la palat sau in casa de la Ibrahim? si mai zi-mi cum o cheama pe servitoarea fidela lui Hureem, aia care are grija de copiii ei.
cine e Esma? Fatma e servitoarea lui Mahidevran sau a sultanei-mama?
au niste numeeeee, greu le asociez figurilor, is multi tare!
Sumbul e ala care se stramba, eunucul. e fidel lui Hurreem? celalalt care impartea bani cadanelor - darul lui Hurreem- e tot eunuc? oare cum il cheama?
deci Mustafa, care-i fiul sultanului si-a lui Mahidevran se combina cu o cadana care va intra in serial de-acum incolo.
dar Bali -parca asa am stabilit ca-i zice frumuselului- nu se combina cu fatuca aia in pantaloni? aia-i verisoara sultanului, nu?
mda!

#38 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 09 March 2013 - 11:10 PM

Ehe! Draga Motzulin' ie' grele :lol: cred ca tocmai de asta are serialul asa de multi fani din toate paturile sociale ca sa spun asa,ca prinde si persoane care urmaresc doar partea superficiala'' a actiunii,si pe cei pasionati de istorie ,si pe cei pasionati de film/acorie(decoruri,muzica ,bijuterii,actori),si pe cei ce pot privi mai departe ,ca sa spun asa de actiune...Uite Hurrem/Ibrahim,amandoi au fost convertiti ,amandoi lupta pt. atentia si a fi favoritii sultanului,amandoi cu ambitii imense,amandoi avizi de putere si de tot ce implica ea si avere...cu toate aste sunt + si - si totusi se respecta ca dusmani si adversari,comploteaza,fac dreg,dar pana la urma?!! ^_^ gasesc asta f. intrigant si interesant :71: Intre ei e totul ca un joc strategic ..Hmm!!

In rest despre servitoarea fidela acum a lui Hurrem da e Esma,dar au mai fost (maria ,otravita chiar de Hurrem cu o blana,guler sau haina ce o fi fost ea,cu o solutie pt. oglinzi cand i-a facut cadou lui Suleiman oglinda,menita sa-l faca cand se ''oglindeste'' sa o vada doar pe ea)
Nigar ,e alunecoasa rau,cand e cu Hurrem cand impotriva ei uneltind, asa a fost si asa va fi,acusi o oblojeste de arsuri,mai tarziu iar ia parte la un complot impotriva ei :sad3: are o dragoste bolnava pt. Ibrahim,si ii va face si o fetita,Ibrahim o tine intr-o casa pe care a cumparat-o special,nunta ei a fost doar de fatada,ea fiind de fapt femeia lui Ibrahim..
Sumbul e cel care se stramba,dar nu e cu Hurrem,celalalt Gul ii e fidel ei!
Despre Bali si fata nu stiu nici eu prea multe ,stiu ca e o atractie intre ei ce se va dezvolta ,dar nu stiu inca finalul

#39 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 09 March 2013 - 11:13 PM

aaa, bon, bon, mi-am mai lamurit cate ceva. sa traiesti, Giani, te mai ametesc io.

#40 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 09 March 2013 - 11:35 PM

hi hi , :sad3: va stau la dispozitie...

Arata acest topic


  • 25 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi