Forum Culinar: Suleyman Magnificul - Forum Culinar

Salt la continut

  • 25 Pagini +
  • « Prima
  • 23
  • 24
  • 25
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Suleyman Magnificul Discutii despre serial

#481 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 09 March 2017 - 02:54 PM

Eu pe asta nou nu o sa-l urmaresc(sincer de la Suleyman,nu am mai urmarit nici o telenovica')asta m-a prins microbul ca am vrut sa vad cum e fata de celalalt,vazusem ca primul sezon e rezonabil de scurt,si dadea cate un episod lung in fiecare zi ,mi-a placut coloana sonora,decoruri,costume,bijuuri, etc,ca si la celalalt ,astea care sunt moderne,nu ma atrag,eu daca ma uit,vreau sa evadez din realitate si problemele de zi cu zi,imi place sa ma transpun intr-o lume cu printi si printese,romanticoase imi mai plac,sau comedii sa ma binedispun,sf.-uri etc..astelalte,vb. lui tanti Aurica de la Asau:''sunt eu satula de ale mele,nu-mi mai incarc''memoria' cu problemele altora'' :hug: o sa pot urmari si eu in voie chefi la cutite si master chef :toothy6:

#482 Useril este offline   Giorgiana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 4,405
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 14 March 2017 - 01:05 PM

Si pe mine m-a prins Kosem si chiar imi place, si stau si ma gandesc ca ceea ce ne arata in serial chiar a fost in realitate, intrigi peste intrigi, otraviri, taieri de capete, injunghieri, femei/sultane care conduceau Imperiul Otoman....iar Kosem pare sa fi fost mai puternica decat Hurem!
Cica Sezonul 2 ni l-ar da de la toamna.....
Vizionare placuta!
GEORGIA

#483 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 16 March 2017 - 10:48 PM

V-a placut?! :rolleyes: daca vreti sa aruncati si o mica geana in senul II :P http://blogatu.ro/20...1-sezon-ii.html

Unul dintre personajele pe care le recunosc,va fi Farya interpretata de Farah Zeynep Abdullah

Imagine atasata: monthly_03_2017/post-405-14896978385054.jpg

Am vazut-o in filmul ``in dragoste si in razboi``(personajul ei se numea Shura)

Imagine atasata: monthly_03_2017/post-405-14896978756703.jpg

#484 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 17 March 2017 - 09:06 AM

S-a terminat primul sezon?
Oricum nu stiu despre ce-i vorba, ca am vazut in total 15min cred.
I-a casapit pe toti sau au mai pastrat ceva si ptr va urma? :rolleyes:

#485 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 17 March 2017 - 09:07 AM

Eu m-am distrat, imi plac serialele in care nu scapa toata lumea ca prin minune ca la holivud!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#486 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 17 March 2017 - 09:21 AM

Vezi postareamoatza, la 17 March 2017 - 09:06 AM, a spus:

S-a terminat primul sezon?
Oricum nu stiu despre ce-i vorba, ca am vazut in total 15min cred.
I-a casapit pe toti sau au mai pastrat ceva si ptr va urma? :rolleyes:

Daa!! s-a terminat primul sezon...dupa ce s-a chinuit tot sezonul,pierzanduse in 1000 de detalii nesemnificative,i-a casapit pe toti in ultimele 8 min. de film :?: ..ashea`pe principiul,jap,jap pe dulap`` =)) In sezonul II gata alte personaje,totul e deja schimbat ca arata dupa multi ani domnia sultanului Murat ,deci carne noua de tun :P

#487 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 17 March 2017 - 09:25 AM

Vezi postareaGeany, la 17 March 2017 - 09:21 AM, a spus:

deci carne noua de tun :rolleyes:


ii aranjeaza si pe astia, nu-mi fac griji.

#488 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 17 March 2017 - 09:37 AM

Deci am blocat telefonul si m-am asezat la masacru sa contabilizez, trebuie sa recunosc ca nu putea fi mai misto decat daca juca Bruce Willis in film! Pai i-a capacit pe toti, nu mai trebuia decat sa remorcheze palatul din zona, dar atunci aveau nevoie de Schwartzenegger :rolleyes:
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#489 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 17 March 2017 - 10:25 AM

:?: Ba chiar pe unii i-au ucis de mai multe ori nu o data,printul Iskender,fusese ucis de mic,dar de fapt el scapase,toti il credeau mort si a aparut,a aflat sultanul Ahmet de el si a dat porunca sa fie ucis (asta a doua oara)arata cum e sugrumat,dupa mai multe episoade iar apare,se pare ca Zulfikar l-a crutat el numai s-a facut ca e mort,afla Kosem de el si iar arata cum e ucis intr-o explozie(asta e a treia oara)daca mai apare si in sezonul II io ma-mpusc :rolleyes: ,la fel era un slujitor chelios cu un cercel in ureche ,numa pandalii facea si ala,am uitat cum il chema,l-au omorat ,aruncat de pe stanci innecat,dupa mai multe episoade iar a aparut,iar s-a tinut de prostii ,iar l-au omorat injunghiat,ce sa mai?! `` greu de ucis 1,2 si 3`` sunt mic copil pe langa astia =)) :P

#490 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 17 March 2017 - 11:02 AM

Auzi eu m-am uitat asa "lejer" de relaxare, ce, ma incurca pe mine vreo doua-trei asasinate eu care stau la doi pasi de Piata Victoriei de s-au plictisit si pisicile de mitinguri! Acum pe bune, ca m-am dat pe net, cam asa a fost de s-a jucat meciul, bine, pe Mustafa nu l-a omorat nimeni, ca era nebun si se zice ca nebunii sunt oamenii lui Dumnezeu, de fapt nici in serial nu l-a omorat, doar pe iubita lui mama si el nici nu s-a prins!Dar in rest, ca la carte, 2 la scoala de fete, 2 la scoala de baieti, doua la primarie... cum zicea Caragiale, i-a aranjat !
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#491 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 17 March 2017 - 11:14 AM

Hi hi hi!paii daca e sa o luam de-a fira-n par,ne da mai multe cu virgula,,,de casapit se casapeau ei,dar aveau si ei totusi legile lor,altfel era considerata crima,ca sa obtina uciderea unuia sau mai multi printi ce puteau deveni pretendenti la tron,sultanul trebuia sa obtina fetva de la muftiu,deci era cumva legal...atunci cum naiba in ultimele opt minute de film,Kosem ii ucide pe toti astfel,pe Omar trimite sa fie injunghiat cand era la croitor ,(isi facea haine noi uomu` )si de fatza cu atatia martori ala ii spune ca sultana Kosem ii transmite salutari(selame`)si-l injunghie de mai multe ori in cap :rolleyes: ,la fel pe Dilruba,selame de la Kosem,si o injunghie de fata cu toate servitoarele si doamnele din suita ei in mijlocul saraiului,la fel pe Halime de fata cu Mustafa,care ala visa cai verzi pe pereti :P ...acum si pe ala l-a lasat asa in aer,sa vedem daca in sezonul urmator mai apare...Si cum spuneam face toate astea si Kosem scapa basma curata?!..pai nu ne da cu virgula?! :?:

#492 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 17 March 2017 - 11:19 AM

Pai nu, ca muftiul care dadea fetva, era ala care-si pierduse un nepot, crezi ca nu semna de drag??
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#493 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 17 March 2017 - 11:30 AM

Paii i-o fi semnat?! ca mie nu mi-a aratat :rolleyes: ...au batut campii 30 de episoade si in ultimele minute jap-jap fara alte explicatii,gata filmul..the end :P

#494 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 17 March 2017 - 12:16 PM

Vezi postareaGeany, la 17 March 2017 - 10:25 AM, a spus:

daca mai apare si in sezonul II io ma-mpusc :rolleyes:


mai bine impusca-l pe el ca sa stim cu totii ca de data asta n-a scapat.
ce face omul cu mana lui... :?:


Vezi postareaGeany, la 17 March 2017 - 11:14 AM, a spus:

sultanul trebuia sa obtina fetva de la muftiu,deci era cumva legal...


moama, deci asta era cel mai tare din parcare! :P

#495 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 17 March 2017 - 12:26 PM

Daa!! e crima si pedeapsa cu aishtia` da` bine ca s-o terminat ,macar mi-am mai luat de-o grija~ :rolleyes:

#496 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 17 March 2017 - 01:12 PM

Nu va place sa traiti primejdios! Radeti voi dar cautati pe net cam asa se faceau treburile pe atunci si acolo. Ca sa fiu cinstita nici in Franta nu stateau mai bine....
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#497 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 17 March 2017 - 01:28 PM

Cu siguranta asa era ,ba chiar si mai rau,chiar am citit ,intradevar sultanul Osman a fost ucis pt.ca intranse in conflict cu soldatii dar si revolta populara,si intradevar dupa ce l-au ucis i-au taiat urechea ,exact ca in film...spusesera si la Suleyman ca in mare s-a tinut cont si de datele istorice,producatorii s-au consultat cu istorici..intrigile si multe altele sunt fictiune pt.a realiza si drama si romantismult etc,dar s-au pastrat si bazele istorice in linii mari ...Cel putin eu asta am citit,ce-i drept nu m-am documentat f. mult! :?: :rolleyes:

P.S Si si la noi,imi amintesc cum de copila am ramas f. marcata cand am citit de Constantin Brancoveanu ,executarea lui impreuna cu copii sai... :P doamne ce vremuri...bine ca nu mai traim in acele timpuri..

#498 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 24 September 2017 - 11:02 AM

De maine ,luni,25 sept. incepe sezonul 2 din Kosem ,pe canal D de la ora 20 in fiecare luni si marti...cu siguranta stiti intrucat i-au facut reclama intensiva,da' am zis sa va anunt totusi si eu :floare: ..ma nerveaza' ca mi se suprapune cu chefi la cutite,da oi vedea eu :floare: ..suleyman magnificul inca e in reluare tot pe canal D sambata si duminica de la 9,10 dimineata =))

Arata acest topic


  • 25 Pagini +
  • « Prima
  • 23
  • 24
  • 25
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi