Forum Culinar: iPad, iPhone - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

iPad, iPhone fel de fel

#1 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 20 August 2013 - 08:14 AM

De vreo 2 luni sunt posesoarea unui iPad. ( atzi observat ca nu am scris fericita posesoare , da? ). A trebuit sa ni-l cumparam pt servici. La inceput nici nu l-am deschis....apoi , na ja....m-am gandit ca trebuie sa ma obisnuiesc cu el din moment ce asta o sa fie tabla mea la scoala.
E o poveste lunga: pe de o parte - familia Mutti e 1000% impotriva marului , uram sectantismele astea si pace. Pe de alta parte directorul nostru a fost convins ca e cea mai buna solutzie in cladirea noua. Asa ca nu a mai cumparat Smart Boards ci Apple TV si toata nebunia....iar iPad-urile a trebuit sa ni le cumparam noi. ( Mda , ne da anul asta 70 sau 90 de euro inapoi....la anul poate iar , daca mai are Kreiss-ul bani...etc )
Gata cu povestea. Sa trecem la treaba.
Intrebari de habarnist:
e
  • xista vreun Word ceva pt iPad?
  • cum micsorez eu poze? pe calc o faceam cu Paint ca era simplu....


to be continued.....

#2 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 21 August 2013 - 07:45 AM

Vezi postareaMutti, la 20 August 2013 - 08:14 AM, a spus:

De vreo 2 luni sunt posesoarea unui iPad. ( atzi observat ca nu am scris fericita posesoare , da? ). A trebuit sa ni-l cumparam pt servici. La inceput nici nu l-am deschis....apoi , na ja....m-am gandit ca trebuie sa ma obisnuiesc cu el din moment ce asta o sa fie tabla mea la scoala.
E o poveste lunga: pe de o parte - familia Mutti e 1000% impotriva marului , uram sectantismele astea si pace. Pe de alta parte directorul nostru a fost convins ca e cea mai buna solutzie in cladirea noua. Asa ca nu a mai cumparat Smart Boards ci Apple TV si toata nebunia....iar iPad-urile a trebuit sa ni le cumparam noi. ( Mda , ne da anul asta 70 sau 90 de euro inapoi....la anul poate iar , daca mai are Kreiss-ul bani...etc )
Gata cu povestea. Sa trecem la treaba.
Intrebari de habarnist:
e
  • xista vreun Word ceva pt iPad?
  • cum micsorez eu poze? pe calc o faceam cu Paint ca era simplu....


to be continued.....


Uite aici ai cele mai bune 15 Office Apps pentru iPad. Aici unu gratuit : https://itunes.apple...d633646265?mt=8 La fel programele pentru prelucrarea imaginilor, totul gasesti în App Store. Gasesti gratuite cît si contra cost :occasion14: Ca orice care nu cunosti, ti se pare aiurea... dupa ce cunosti sta altfel treaba. Dar na, aici vorbeste un fan de mere.

De foto eu am o gramada gratuite si unele care costa. Cel mai des însa îl folosesc pe asta : PicsArt photo studio si cîteodata PS Express.

De ce nu-ti plac merele? Eu n-am ratat niciun model de iPhone, iar iPad-ul e super la citit (si bineînteles nu numai). Am o biblioteca întreaga cu mine. Pe nimic nu se citeste asa clar si placut cum pe iPad, daca vorbim de aparate :occasion14: Normal ca nu se compara cu cititul unei carti adevarate, de hîrtie, mai ales una veche. Mmmmm, ador mirosul de carti!


Uite picsart, care e gratis. Deschizi programul, alegi foto din galerie, deschizi tool - aici vezi Größe verändern, apesi si dai marimmea dorita, bifezi si salvezi fotografia si cu asta basta.

Imagine atasata: monthly_08_2013/post-5-13770647244172.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2013/post-5-13770647372889.jpg
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#3 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 21 August 2013 - 08:07 AM

Nu-mi place politica lor , Maya. E o SECTA!
SmartPhone-ul meu are Android , nu pot sa-l sicronizez cu iPad-ul..... alta belea :occasion14:
Si m-a mai enervat si felul in care a trebuit sa ni le cumparam .
Ce-i drept, Retina face totzi banii :occasion14:

In fine , merci mult.... :occasion14: ..ma uit azi la servici.

( Maya , tu tzi-ai luat iPad numai pt citit ?????????????????? )

#4 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 21 August 2013 - 08:14 AM

Vezi postareaMutti, la 21 August 2013 - 08:07 AM, a spus:

Nu-mi place politica lor , Maya. E o SECTA!

Pe mine ma doare-n slapi de politica lor, le ador aparatele :D


Vezi postareaMutti, la 21 August 2013 - 08:07 AM, a spus:


SmartPhone-ul meu are Android , nu pot sa-l sicronizez cu iPad-ul..... alta belea :occasion14:
Si m-a mai enervat si felul in care a trebuit sa ni le cumparam .
Ce-i drept, Retina face totzi banii :cheers:

In fine , merci mult.... :occasion14: ..ma uit azi la servici.

( Maya , tu tzi-ai luat iPad numai pt citit ?????????????????? )


Nu îl folosesc doar la citit, dar e bun cînd esti pe drumuri, ca poti citi carti, sau în vacanta/conceciu daca mai vrei sa-ti citesti posta electronica, copiii se pot juca, apoi muzica, videos, poti sa vezi tv, sa surfezi în internet.... deci pot face cam orice cu el si nu tre' sa-mi car laptopul dupa mine :D

Normal ca nu poti sa-ti sincronizezi Androidul cu el, deci tre' sa-ti iei si un iPhone :occasion14:
Eu n-as lua alt telefon nici batuta, doar iPhone. Nu le fac reclama, si cum ziceam mi se îndoaie de politica atîta timp cît îmi plac aparatele lor :D
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#5 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 26 August 2013 - 10:34 PM

Buna, sunt Dana, si eu posesoarea fericita a unui ipad. Imagine postata
iaca, ma laut si eu!

Pana sa-l iau, acu 2 sapt, nu simteam lipsa, ca aveam laptop si acs si la serviciu, deci nu prea ma caram cu ele ... si nu stiam diferenta ... . Dar in concediu, sau la o intalnire era greu cu harnasamentele: greu/maricutz, ditamai incaratorul, conectarea la net inestetica in caz de missing wifi. Acum, sunt o rasfatata! Eu nu ma uit la tv de muuuulti ani. Pentru mine youtobe a devenit de vreo 2 luni inlocuitorul TV, ma uit pe filmulete cu diverse chestii ce fac interesul meu! zici ca am descoperit America! chiar ma oftic ca nu am descoperit youtubeul mai demult! am gasit chestii super! si da, e super comod si in pat si pe sezlong, pe terasa proprie si pe unde mai iesi ... Bateria tine min 8 ore, ceea ce la laptop nu s-a auzit. Camera bunicica!

Pentru tacam complet am luat si iphone 5 (taman cand scot astia sasele!!!), pt ca bb s-a prostit complet in ultimii 2 ani, a scos numai modele nashpa ... Cel putin ultimul m-a disperat.

Ce ma necajeste la bb versus apple e ca au doar tastatura touch si cum eu scriu mult, ma rupe! nu am viteza si bag gramada de greseli! deci e inuman, daca esti scriitoare ca mine ... numai bine, ca acu tb sa ma lecuiesc!

nu stiu sa sincronizez cum fac?

asa...., mutti ai facut cont apple? o sa gasesti unde ti-a spus Maya, pe apple store, multime de aplicatii utile. Eu am fost f fericita sapt trecuta la mare, cu "carticica" in brate. Eu nu am rabdare pe sezlong daca nu am o ocupatie. Carti pe hartie nu mai pot citi de o vreme buna, am ajuns la un mom dat la o saturatie. Dar filmuletele tematice de pe youtube sunt deliciu...! chiar si cartile electronice imi plac de o vreme buna. Am si un kinder, dar pe ala nu am invatat a-l folosi.

eu nu stiu ce secta sunt, dar nici nu ma pasioneaza aspectul! apoi neam de masoni sunt toate corporatiile mari de top (pe sectiunea lor), actuale ... Si ce putem sa facem? sa cumparam tenisi de Dragasani in loc de Converse? ... nu poti ... ca-i alta gasca in alta traista ...

continua, te rog, cu intrebarile ca si eu sunt novice rau!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#6 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 26 August 2013 - 10:47 PM

Te-am "prins" de la prima poza postata din ios pe FB. Stiam ca ti-ai luat iPhone. Sa le folosesti sanatoasa :occasion15:

Nu stii sa sincronizezi ce? iPad si Iphone cu iTunes pe un computer?
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#7 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 26 August 2013 - 10:53 PM

merci mult! sa dea Domnul! Imagine postata

pai da, nu stiu sa sincronizez astea 2 intre ele, o data
si 2 nu stiu sa fac poze, are camera buna iphone-ul, dar e musai sa ai rabdare, ca-mi iesira toate tremurate rau!!! Nu stiu de ce ? e drept ca le-am facut pe viteza, mai ales ca mandra mea nu sta o clipa locului ... e aproape imposibil sa o surprinzi in foto! Si parca imediat ce le urc pe fb se incetoseaza si mai si!

merci Imagine postata

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#8 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 27 August 2013 - 08:27 AM

Carti pe hartie nu mai pot citi de o vreme buna, am ajuns la un mom dat la o saturatie. Dar filmuletele tematice de pe youtube sunt deliciu...! chiar si cartile electronice imi plac de o vreme buna. Am si un kinder, dar pe ala nu am invatat a-l folosi.


Imi poti detalia si mie la ce te referi, din experienta mea am gasit pe youtube de la filme intregi de valoare pana la TOATE PORCARIILE, ce inseamna filmulet tematic??? Ce tema are el?? Viata delfinilor??? Cate droguri se folosesc la Hollywood?? Cum sa curatam pestele calcan?? Cum sa curatam casa cu otet si bicarbonat?? Cum sa ne reparam masina?? Cum sa impacam androidul cu iphone si ipad?

PS nu am nicio toleranta pentru cei care au saturatie la cartile pe hartie, as putea zice mai rau, dar ma abtin! In orice caz oculistii sunt de partea mea o sa va iasa pe nas cartile electronice, cum a fost si cu castile date la maximum la diverse gadgeturi de urla de le auzi prin metrou de la 3 metri cu tot zgomotul inconjurator!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#9 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 27 August 2013 - 06:15 PM

Zerda draguta, nu te agita. Cel mai drag si mai drag mie, îmi sînt cartile de hîrtie. Citesc carti în româna, germana si chiar si engleza - în engleza ce-i drept lectura mai usoara, pen'ca engleza mea e învatata asa, de mine. Nu am avut engleza în scoli. Mai, eu as putea sa dorm într-un anticariat, atît îmi place mirosul de carti vechi! De fiecare data înainte sa merg în tara îmi comand carti de la un anticariat din Bucuresti. Asa le place alora de mine, ca-mi pun si cadouri. Adica alte carti în genul celor comandate :tongue3:
Cu toate astea, îmi plac si cartile electronice, ca pot avea o întreaga biblioteca dupa mine. Si daca e ceva, caut ceva, ma plictisesc, am ce rasfoi. Dar niciodata nu as spune ca prefer cititul pe iPad, înaintea unei carti adevarate. Dar c'est la vie, fiecare cu zburatoarea din dotare :hug:

Asa, si acum din nou la tehnologie.

Daniela, iPhone si iPad se sincronizeaza in iTunes pe un PC/Laptop. Dupa ce ai aceste aparate conectate la un PC/Laptop în iTunes, ele se sincronizeaza automat. Apoi tot ce ai pe aparate e acolo, în iTunes. De aici le poti tu muta de pe unu pe cealalalt. Adica poti transfera poze, date, texte, muzica, contacte... etc, si etc de pe telefon pe tableta si invers. La fel datele, poze, programe/Apps din iCloud, le poti lua cu oricare dintre aceste aparate...
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#10 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 31 August 2013 - 09:31 AM

Maya, merci, adica trebuie sa descarc iTunes si pe laptop? nu merge doar intre ele: ipad - iphone ?



filmulete cu exact tematica de interes pentru tine...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#11 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 04 September 2013 - 05:14 PM

Vezi postareaDaniella, la 31 August 2013 - 09:31 AM, a spus:

Maya, merci, adica trebuie sa descarc iTunes si pe laptop? nu merge doar intre ele: ipad - iphone ?


Pai daca vrei sa-ti transferi date de pe laptop ca muzica, poze si altele, trebuie sa ai iTunes pe laptop, nu? :sad4:

Mi-am amintit de ceva folositor, poate stiti, dar poate mai e vreun nestiutor. Deci, la citit în pat de exemplu, ca sa nu se tot întoarca pagina de la verticala la orizontala sau invers, adica sa nu tot danseze daca aveti o stare miscatoare ca a mea, puteti bloca treaba asta în felul urmator ( as'noapte cînd am început And the Mountains Echoed (daca o vrea cineva, sa spuna, ca i-o dau), m-am gîndit sa va spun si voua. Nu aveam activata chestia asta, ca nu am mai citit demult pe iPad, dar mi-a facut Zerda pofta :sad4:




(Valabil si pentru iPhone)
Apasati de doua ori pe Home Button, vi se deschide o bara pe care apar apps-urile active în background. Arata asa:


Imagine atasata: monthly_09_2013/post-5-13783082377056.png

Dati cu degetul din stînga spre dreapta pe bara de jos si va apare asta:


Imagine atasata: monthly_09_2013/post-5-13783082543498.png

Touch semnul din stînga, sageata curbata. Va aparea un lacatel. Semn ca v-ati "înghetat" pagina în pozitia dorita :sad4:

Imagine atasata: monthly_09_2013/post-5-13783083059102.png


Apropos functiunea print screen la iPad si iPhone se face apasind concomitent pe butonul Home si Power (ala care închide telefonul)... tot în cazul în care nu stiati :hug:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#12 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 06 September 2013 - 01:31 PM

Maya, daca-mi cumpar un app pot sa-l dau jos de 4 ori kostenlos?

De ex: Mi-am cumparat un Lehrerkalender. Pot sa i-l dau si prietenei mele ca sa-si introduca datele si clasele ei sau se amesteca toate clasele la gramada acolo?
Mi-e teama sa incerc....

#13 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 07 September 2013 - 04:48 AM

Vezi postareaMutti, la 06 September 2013 - 01:31 PM, a spus:

Maya, daca-mi cumpar un app pot sa-l dau jos de 4 ori kostenlos?

De ex: Mi-am cumparat un Lehrerkalender. Pot sa i-l dau si prietenei mele ca sa-si introduca datele si clasele ei sau se amesteca toate clasele la gramada acolo?
Mi-e teama sa incerc....


Nu stiu cum e cu accounturi diferite, dar pe acelasi account merge de cîte ori vrei. De exemplu noi avem toti trei iPhoanele, iPad... (si) pe un account. Unu din noi cumpara apps-urile si le putem folosi toti trei individual/fiecare pe aparatul personal cum vrea/nu se amesteca între ele, pricepi tu :angryfire: Apoi egal ca le stergi, ele mereu ramîn în iCloud si le poti lua de cîte ori vrei fara sa mai platesti. Odata cumparate le ai pentru totdeauna.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#14 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 10 September 2013 - 10:17 PM

aha

multzam.

Daca tot suntem la capitolul asta, itzi faci candva vreme sa ma lamuresti cu i-cloud ?

#15 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 10 September 2013 - 11:29 PM

Vezi postareaMutti, la 10 September 2013 - 10:17 PM, a spus:

aha

multzam.

Daca tot suntem la capitolul asta, itzi faci candva vreme sa ma lamuresti cu i-cloud ?


Momentan am timp Null, dar aici : http://www.apple.com/de/icloud/ explica foarte bine ce si cum se configureaza iCloud pe toate aparatele Apple.
Vezi josul paginii.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#16 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 01 October 2013 - 04:15 PM

Referitor la carti, am aruncat multe lucruri din casa ce au ramas de la batranii care au locuit aici, dar nu m-am indurat sa arunc cartile, sunt cutii intregi si a fost o placere sa le simt mirosul de "vechi".Abia astept sa am timp de citit.Pt mine e ca si cand as fii mostenit o comoara :headbang:
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#17 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 01 October 2013 - 04:22 PM

Vezi postareapetunie, la 01 October 2013 - 04:15 PM, a spus:

Pt mine e ca si cand as fii mostenit o comoara :headbang:

Nu e ca si cînd, ci chiar este o comoara!
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#18 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 04 October 2013 - 08:26 PM

Cum pot copia poze de undeva si sa le salvez pe ipad? Am nevoie de niste poze vechi, si cum nu am acces la internet pe laptop, trebuie sa ma descurc cu ipad-ul, dar nu is obisnuita cu el ca a stat degeaba pe dulap.Acum in caz de urgenta e bun
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#19 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 04 October 2013 - 09:37 PM

Vezi postareapetunie, la 04 October 2013 - 08:26 PM, a spus:

Cum pot copia poze de undeva si sa le salvez pe ipad? Am nevoie de niste poze vechi, si cum nu am acces la internet pe laptop, trebuie sa ma descurc cu ipad-ul, dar nu is obisnuita cu el ca a stat degeaba pe dulap.Acum in caz de urgenta e bun

De unde vrei sa copiezi poze? De pe net? Daca da, deschide-le/ tine degetul apasat pe poza 2 secunde, ti se deschide o ferastruica si salvezi poza/Bild sichern. Iti merge direct la Fotos.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#20 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 05 October 2013 - 12:23 AM

Eu am la ai mei biblioteca de multe sute de titluri, pe care, multumita vremurilor, le-am si citit in mare majoritate pana la 14 ani. Apoi am inceput schimburile in liceu... . Am cumparat si eu destul de multe dupa ce am devenit salariata, mai ales pentru a le substitui celor date de mine imprumut si nereturnate niciodata ....ca.... Asa e in tenis.... Sa vedem cand ai mei nu vor mai fi unde le vom acomoda eu si frati-miu prin casele noastre. Asta sa fie problema....
Cred ca peste cateva zeci de ani, cartile tiparite vor fi o raritate, o comoara nu doar pt minte si suflet, cat si materiala.

Ontopic: am instalat noua varianta de IOS si ma innebuneste de cap parola aia de inceput...nu trece bine minutul ca hopa intra in stand by si tb sa introdui parola iar si iar! Mai ales pe iphone e deranjant rau! Se poate scoate parola de intrare, ca nu am gasit cum? Upddateurile astea de soft e musai sa le faci, ca abia ma obisnuisem cu varianta anterioara ca iar sunt in ceata....?
Multumesc anticipat

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi