Forum Culinar: iPad, iPhone - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

iPad, iPhone fel de fel

#21 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 05 October 2013 - 12:28 AM

Maya, merci de ajutor cu itunes. Am gasit si cum pot salva cartile in biblioteca ipadului si acum cititul in pat, pe plaja, anywhere mi se pare mai facil si mai placut ca oricand. Basca claritatea imaginii si luminozitatea ecranului si comoditatea caratului ipadului versus laptop...oricand, oriunde...vivat! La mine o declar e cea mai buna achiz pe anul acesta! Ce pantofi? Ce posete? Rochite, dresuri...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#22 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 05 October 2013 - 12:34 AM

Oooo, acum vad ca nu recunoaste forumul emoticoanele de pe ipad...
Sorry

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#23 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 05 October 2013 - 07:37 AM

Vezi postareaMaya, la 04 October 2013 - 09:37 PM, a spus:

Vezi postareapetunie, la 04 October 2013 - 08:26 PM, a spus:

Cum pot copia poze de undeva si sa le salvez pe ipad? Am nevoie de niste poze vechi, si cum nu am acces la internet pe laptop, trebuie sa ma descurc cu ipad-ul, dar nu is obisnuita cu el ca a stat degeaba pe dulap.Acum in caz de urgenta e bun

De unde vrei sa copiezi poze? De pe net? Daca da, deschide-le/ tine degetul apasat pe poza 2 secunde, ti se deschide o ferastruica si salvezi poza/Bild sichern. Iti merge direct la Fotos.


Da, de pe forumul vechi imi trebuiau niste poze sa-i arat vecinei.Mersi fain, am reusit :hug:
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#24 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 05 October 2013 - 12:35 PM

Vezi postareaDaniella, la 05 October 2013 - 12:23 AM, a spus:

Eu am la ai mei biblioteca de multe sute de titluri, pe care, multumita vremurilor, le-am si citit in mare majoritate pana la 14 ani. Apoi am inceput schimburile in liceu... . Am cumparat si eu destul de multe dupa ce am devenit salariata, mai ales pentru a le substitui celor date de mine imprumut si nereturnate niciodata ....ca.... Asa e in tenis.... Sa vedem cand ai mei nu vor mai fi unde le vom acomoda eu si frati-miu prin casele noastre. Asta sa fie problema....
Cred ca peste cateva zeci de ani, cartile tiparite vor fi o raritate, o comoara nu doar pt minte si suflet, cat si materiala.

Ontopic: am instalat noua varianta de IOS si ma innebuneste de cap parola aia de inceput...nu trece bine minutul ca hopa intra in stand by si tb sa introdui parola iar si iar! Mai ales pe iphone e deranjant rau! Se poate scoate parola de intrare, ca nu am gasit cum? Upddateurile astea de soft e musai sa le faci, ca abia ma obisnuisem cu varianta anterioara ca iar sunt in ceata....?
Multumesc anticipat ������


Updateurile nu e musai sa le faci, doar ca se va întîmpla sa vrei sa instalezi ceva/vreun app, care necesita neaparat varianta actuala :hug:
O sa te obisnuiesti cu varianta noua, chiar daca nu-ti place înca. Eu m-am obisnuit cu ea si înca nu mi-o place! :hug:

Cu parola nu înteleg exact. Deci aia de la începutul începutului care o ai din fabricatie, sau una care ti-ai pus-o tu?
Aia de la început nu ti-o cere decît daca ai oprit aparatul de tot, iar cealalta, pinul/codul de protectie e altul care tre' sa ti-l fi pus tu.
La setari -> generale -> blocare generala poti alege sa nu ti se mai opreasca deloc, deci îl opresti tu sau alegi 2, 5, 10, 15.... minute pîna la oprire.
Sau dedesubt (sub generale) gasesti optiunea de blocare a codului poti da acel cod, si alege apoi dezactivarea codului.

Sper ca ai înteles =))

Petu, cu placere :hug:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#25 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 05 October 2013 - 02:20 PM

Maya, cand a venit versiunea asta de IOS a propus sa iti pui o parola de deblocare ecran pentru ca in eventualitatea ca device-ul este furat hotul sa nu il poata folosi. Deci in loc de a glisa pentru deblocare de fiecare data trebuie sa glisezi si si doar apoi introduci parola + ok
Am pus parola, banuiesc ca se putea sari etapa, dar nu am facut-o.
De parola asta zic eu, pe care nu gasesc cum se scoate.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#26 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 05 October 2013 - 04:50 PM

Vezi postareaDaniella, la 05 October 2013 - 02:20 PM, a spus:

Maya, cand a venit versiunea asta de IOS a propus sa iti pui o parola de deblocare ecran pentru ca in eventualitatea ca device-ul este furat hotul sa nu il poata folosi. Deci in loc de a glisa pentru deblocare de fiecare data trebuie sa glisezi si si doar apoi introduci parola + ok
Am pus parola, banuiesc ca se putea sari etapa, dar nu am facut-o.
De parola asta zic eu, pe care nu gasesc cum se scoate.




Tap on Settings, apoi mergi la General, dupa care alegi Passcode Lock. Acum cere sa-i dai codul, îl dai. Aici ai optiunea de a dezactiva optiunea asta cu codul.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#27 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 05 October 2013 - 06:00 PM

Maya, ca de obicei esti tare :hug: ! am scos-o si la ipad si la i-phone. Ce bine e!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#28 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 07 October 2013 - 10:05 PM

Vezi postareaDaniella, la 05 October 2013 - 06:00 PM, a spus:

Maya, ca de obicei esti tare :rolleyes: ! am scos-o si la ipad si la i-phone. Ce bine e!


Merci, draguta! Ma bucur ca ai reusit! :toothy6:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#29 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 10 November 2013 - 11:26 PM

Vezi postareaMaya, la 21 August 2013 - 07:45 AM, a spus:

Uite picsart, care e gratis. Deschizi programul, alegi foto din galerie, deschizi tool - aici vezi Größe verändern, apesi si dai marimmea dorita, bifezi si salvezi fotografia si cu asta basta.


Maya, merci pt ajutor, am reusit cu una foto (dar nu merge la dimens date de tine ca si ex :floare:). Intrebare: se poate cu mai multe deodata?
Se poate in programul asta si roti foto? nu gasesc de unde :floare:

Mai am o problema, cu apple, lasand foto la o parte: cu selectatul in timp ce scriu. E vreo procedura/tehnica? nu prea imi reuseste sa selectez...
Multumesc frumos :D

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#30 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 11 November 2013 - 06:47 PM

Vezi postareaDaniella, la 10 November 2013 - 11:26 PM, a spus:


Maya, merci pt ajutor, am reusit cu una foto (dar nu merge la dimens date de tine ca si ex :floare:). Intrebare: se poate cu mai multe deodata?
Se poate in programul asta si roti foto? nu gasesc de unde :floare:


Draguta mea, de mers merge orice dimensiune, dar conteaza si de la ce marime pleaca poza pe care o micsorezi, adica rezolutia initiala. Imaginea pe care am dat-o drept exemplu e facuta cu DSLR-ul si pleaca de la o dimensiune de 2592 x 3888 în format vertical. Daca la latime alegi micsorarea la 640, înaltimea rezulta automat 960.
Cînd micsotrezi imaginea, daca alegi de ex. o latime de 640 pix, în functie de marimea/rezolutia initiala si formatul imaginii, programul calculeaza automat înaltimea. La fel, daca alegi s-o micsorezi de pe înaltime, latimea o hotaraste programul.
O poza facuta cu iPhone are rezolutia maxima de 2448 x 3264/format vertical. Daca alegi s-o micsorezi pe latime la 640 pix, programul alege înaltimea automata de 853.
Poza în format orizontal are acceasi rezolutie, dar invers, deci 3264 x 2448, iar alegînd la micsorare o latime de 640 pix, programul stabileste înaltimea de 480 pix.
Astea-s dimensiuni standard, dar bineînteles tu poti alege orice dimensiune, dar de hotarît poti hotarî doar înaltimea sau latimea, nu amîndoua deodata, ca altfel s-ar deforma fotografia :D


Mai multe deodata, te referi la un fisier întreg de imagini? Nu am cautat, dar cred ca nu merge, cel putin nu cu programul asta. Dar le poti pune pe computer, imaginile din iPhone, iar aici sigur le poti micsora în masa cu mai multe programe. Micsorarea în masa pe laptop eu o fac cu PSE 11.

De rotit, mergi înapoi la exemplul dat pe pagina anterioara, sau deschizi programul în telefonul tau, deschizi tool, si e a doua optiune/sageata aceea rotita. In imagine vei vedea Umdrehen/rotieren. Acolo o rotesti cum vrei tu.

Vezi postareaDaniella, la 10 November 2013 - 11:26 PM, a spus:

Mai am o problema, cu apple, lasand foto la o parte: cu selectatul in timp ce scriu. E vreo procedura/tehnica? nu prea imi reuseste sa selectez...
Multumesc frumos :D



Din pacate nu înteleg exact la ce te referi cu selectatul în timp ce scrii... ce tre' sa selectezi? Te referi la autocorectura? Daca da, o poti opri de la settings.


Eu sînt cam nedormita si atunci e jale... vorbesc mult si degeaba. Asa ca sper sa întelegi macar ce ti-am scris despre fotografie :D
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#31 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 13 November 2013 - 10:15 PM

Am inteles perfect ce ai scris despre fotografie merci... Nu stiam... Interesant...eu stiam ca doar la logo nu ai voie sa tragi decat de colturi, dar e logic ca si la orice foto..., deci clar tot ce ai scris. Merci :cheers:
Cu selectatul nu ma refer la autocorectura, ci daca am scris ceva si vreau sa mut un cuvant/fraza ma descurc greu sa selectez. Nu mai zic daca am digitat gresit nu pot sa ma duc in mijlocul unui cuvant ca si pe laptop..., tb sa sterg cuvantul si sa rescriu....

Cu selectatul s-a speriat si m-am prins cum se face!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#32 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 26 November 2013 - 09:45 AM

Noa, bun îi ca ai reusit cu selectatul =))


De scurt timp am iPhone 5s (na, sa ma laud si eu :sad3: ). Va amintiti, de cum a iesit pe piata, a aparut un video cum o pisica deschide iPhone-ul cu pernuta? Daca nu l-ati vazut, va pun link mai jos. Ma rog... normal ca primul lucru dupa ce mi-a memorat amprenta mea, am încercat sa deschid telefonul cu pernutele baietilor mei. N-a mers :P Deci nu vor putea sa-mi citeasca mesajele si nici sa posteze pe FB, sau sa cumpere ceva din App Store =))

http://www.youtube.c...h?v=1OFW6Va1m5k



Si acum ceva folositor, daca tot sîntem la "despre aceste aparate", ca nu se stie, poate folosi cuiva =))

Valabil pentru iPad, iPhone...

Pentru ca bateria sa tina mai mult, sau daca e pe rosu si nu aveti sursa de încarcat la mîna, recomand eliminarea programeleo/apps care functioneaza în background.
Dublu click pe Home Button, si azvîrliti paginile deschise în sus. Cîte una, doua, trei daca va tin degetele =))

Imagine atasata: monthly_11_2013/post-5-13854534381827.jpg
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#33 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 27 November 2013 - 10:00 AM

sa-l stapanesti sanatoasa! E frumusel. Parca e mai slim? de ce ai pus amprenta si nu ai lasat si baietii sa se dixtreze cu noua ta jucarie :tongue3: ?

aia cu programelele (nu ca-l stapanesc prea bine), intamplator o stiam, o executa si Bea :tongue3:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#34 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 25 April 2014 - 04:11 PM

din august cand am luat i-phone-ul si eu am trecut pe mar in toate pozitiile ... si ai casei! Am trecut si eu de azi la iphone 5S, abia l-am primit, de maine il butonez sa vad cum fac trecerea datelor de pe unul pe altul ...
la ala vechi 5 adica nu ma mai tinea abteria nici juma de zi, cred ca o sa am duc cu el la garantie...

Help : Aveti, va rog, o solutie pentru a copia desene animate (filme etc) pe ipad, astfel incat sa poata fi vazute offline? merci :D

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#35 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 25 April 2014 - 08:49 PM

Vezi postareaDaniella, la 25 April 2014 - 04:11 PM, a spus:

din august cand am luat i-phone-ul si eu am trecut pe mar in toate pozitiile ... si ai casei! Am trecut si eu de azi la iphone 5S, abia l-am primit, de maine il butonez sa vad cum fac trecerea datelor de pe unul pe altul ...
la ala vechi 5 adica nu ma mai tinea abteria nici juma de zi, cred ca o sa am duc cu el la garantie...

Help : Aveti, va rog, o solutie pentru a copia desene animate (filme etc) pe ipad, astfel incat sa poata fi vazute offline? merci :D


Sa-l folosesti cu placere :P

Deci tu ai filmele/desenele astea - în ce format si unde? Pe Computer/Laptop? Daca da, tre' sa le pui în mediateca si sincronizezi iPadul în iTunes. La fel cum pui orice alte date ca muzica, etc... sincronizezi si cu asta basta.

Format mpeg 4 merg, sau pui VLC player pe iPad si merg si alte formate ca avi, mkv, etc, etc.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#36 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 27 April 2014 - 08:44 AM

Multumesc.

Nu, nu le am. M-apuc de căutat. O sa le iau de pe YouTube ca de acolo le știu.
O sa călătorim multe ore cu mașina si vroiam sa i pun desene picei, ca i am luat mini i pad (suport de tetiera).
Exista vreo varianta de a da jos desene de pe net, direct pe tableta.

De fapt, o întrebare mai potrivită ar fi fost: cum se poate petrece timpul pe iPad, dacă nu ai conexiune net?
De ex eu mi am descărcat direct cu ipadul de pe net, in biblioteca diverse cărți .pdf si le vad si offline.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#37 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 27 April 2014 - 07:16 PM

Maya, am reușit, merci!
Am găsit in app Store aplicații pt Download si management video. Merge pt 15 video, dar sper ca ne ajung, ca povestite, de tipul Albă ca zăpada, Capra cu trei iezi etc... Vrea sa le vadă si 5 ori intr o zi.... :thumleft:

Cu ocazia asta am gasit si un site special pt apple (cel putin asa cred) de filme vechi si noi, care se vad cristal, sunt si Nimfomaniaca 1 si 2, daca vrea cineva sa fluiere. Este varianta free trial, 1 luna, apoi cu bani.


Acum mă chinui sa găsesc cum pot muta conținut iBooks (cărțile downloadate .pdf)..., daca stie cineva ...?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#38 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 15 November 2014 - 07:26 PM

Intrebare la posesorii mai vechi de Iphone.

De cand m-a lasat Galaxy-ul a doua oara al meu a zis sa-mi ia Iphone.

Nu stiu, ori nu stiu sa-l folosesc, ori e cel mai prost telefon in materie de camera foto.

Desi are aceias Megapixeli ca si Galaxy-ul , Iphonul face cele mai naspa poze care le-am facut cu un tel.Pana si Samsung-ul meu de acum 12 ani tot facea poze mai bune.

Ce fac gresit?
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#39 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 16 November 2014 - 10:57 PM

ai scos folia de pe ecranul camerei? (scuze, daca e o intrebare stupid, dar eu asa am patit la o schimbare de telefoane ... si nu stiam de ce imi iese totul in ceata ...)...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#40 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 17 November 2014 - 12:14 PM

Vezi postareaDaniella, la 16 November 2014 - 10:57 PM, a spus:

ai scos folia de pe ecranul camerei? (scuze, daca e o intrebare stupid, dar eu asa am patit la o schimbare de telefoane ... si nu stiam de ce imi iese totul in ceata ...)...


n-are folia :o.Poze ies ca si cum as avea 2 Megapixeli nicidecum 8.Calitatea pozelor e jalnica, imi vreau Samsungul inapoi :director: .
Nu mi-a placut niciodata Iphonul, da m-am lasat convinsa de al meu ca el avea de la munca si am zis sa fim in tandem.Cea ai proasta alegere facuta vreodata. :D

Eu fac multe poze cu tel, mai ales la pisici si cand vad ce poze scoate ma apuca plansul.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi