Forum Culinar: Problemele copiilor, teroarea mamelor - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Problemele copiilor, teroarea mamelor

#1 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 25 November 2009 - 02:06 AM

fac eu topic unde sa scrieti tot ce va doare despre copii
eu am o problema cu ada. nu se mai tine noaptea, il scapa in pat(si de 2 ori pe noapte :evil: ) si ajung sa-i pun pampers din nou(de pipi vb).
mai are putin si face 4 ani. sotul mi-a zis sa nu o cert(nu am certat-o oricum) dar ma dispera situatia.
nu se controleaza si imi zice ea sa-i pun nappy, parca stie ce se intampla. sa o duc la dr sau sa astept sa-si revina singura?
nu e stresata sau sa fie diferita, se joaca la fel, abia asteapta gradi in februarie, ce problema o fi? :hello:

#2 Useril este offline   Bunny 

  • Iepure Sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 470
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 25 November 2009 - 07:51 AM

Darky, ar fi bine sa o vada un medic, sa nu fi racit cumva. Al meu se mai scapa foarte-foarte rar, daca sunt indeplinite doua conditii: i-a fost frig la picioare (a umblat fara papucei) si a baut apa multa inainte de culcare. A... si vezi sa nu se culce foarte obosita, ca asa nu se mai pot trezi cand le vine. Sanatate multa!
Imperfecta by design

Blogul meu imperfect

#3 Useril este offline   Alis 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationKiriat Bialik,Israel

Postat 25 November 2009 - 03:47 PM

Aceeasi problema o am si eu cu Noris,daca e foarte obosit face pipi si nici macar nu simte ca e ud,doarme dus.

#4 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 25 November 2009 - 03:50 PM

Alis a spus:

Aceeasi problema o am si eu cu Noris,daca e foarte obosit face pipi si nici macar nu simte ca e ud,doarme dus.



la mine se trezeste, vine si ma scoala si pe mine. de ce nu m-o scula inainte, nu stiu :o
sa vedem cum e in noaptea asta, sotul nu i-a mai dat sa bea nimic saraca de pe la 7, doarme de vreo 2 ore deja :laughing7:
nu e bolnava, nu are nimic, decat o frica in momentul cand se culca, sa nu se intample iar. nu se poate controla :(

#5 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 25 November 2009 - 07:11 PM

Din auzite, pentru ca eu inca n-am cupil asa mare :)
Cica se duce cupilu' de manuta la baie sa faca pipi inainte de culcare, plus se trezeste cupilul din somn mai tarziu (sa zicem la 12-1 noaptea cand e vremea de culcare la ai mari) si se duce din nou de manuta la baie pentru pipi.
Merita tousi o vizita la medic daca are senzatie de usturime sau pipi e tulbure sau oricum diferit de cel normal.
De cat timp nu mai poarta scutec?

#6 Useril este offline   oanaC 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 25 November 2009 - 08:59 PM

Bibi nu se trezeste noaptea pentru pipi, ii pun pampers-are 2,8 ani, in schimb se trezeste de doua trei ori sa bea apa sau ceai, si mai nou, la 5 dimineata vrea desene, urla si e nervoasa din cale afara...dintii i-au iesit toti, alte probleme nu cred sa aiba, a fost racita zilele astea si cred ca am rasfatat-o ceva mai mult, cert e ca m-a capiat.
Angel eu zic sa vezi cum e pipilica, daca e tulbure sau modificat mergi la doctor; eu cred ca e doar o faza prin care trece, un fel de recadere.

#7 Useril este offline   Bunny 

  • Iepure Sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 470
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 25 November 2009 - 09:10 PM

oanaC a spus:

Bibi nu se trezeste noaptea pentru pipi, ii pun pampers-are 2,8 ani, in schimb se trezeste de doua trei ori sa bea apa sau ceai, si mai nou, la 5 dimineata vrea desene, urla si e nervoasa din cale afara...dintii i-au iesit toti, alte probleme nu cred sa aiba, a fost racita zilele astea si cred ca am rasfatat-o ceva mai mult, cert e ca m-a capiat.
Angel eu zic sa vezi cum e pipilica, daca e tulbure sau modificat mergi la doctor; eu cred ca e doar o faza prin care trece, un fel de recadere.



Oana, are umiditate suficienta in camera? Asta i-ar explica setea (daca nu e cazul de rasfat :salut: ca am trecut si prin asta) Al meu se mai trezeste asa daca nu a mancat bine seara inainte de culcare
Imperfecta by design

Blogul meu imperfect

#8 Useril este offline   oanaC 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 25 November 2009 - 10:31 PM

Bunny a spus:

Oana, are umiditate suficienta in camera? Asta i-ar explica setea (daca nu e cazul de rasfat :hello: ca am trecut si prin asta) Al meu se mai trezeste asa daca nu a mancat bine seara inainte de culcare


Umiditate nu stiu, nu m-am gandit...de mancat seara nu prea obisnuieste, isi bea laptele cu cereale, din biberon, of course, in pat si apoi ceai, si asa adoarme. La noi mesele sunt o lupta constanta, azi mananca bine mersi, singurica, toata farfuria de ciorba, maine urla doar cand o chem la masa...ma consolez cu faptul ca arata bine, nu-i slaba, asa ca mancatul asta din doi in doi functioneaza pt ea :x mie imi scoate peri albi.

#9 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 26 November 2009 - 09:22 AM

nu miroase, nu are altceva nimic.
face 4 ani pisoi, ce zici tu acolo? cat sa-i mai pun pampers?
e doar obosita tare cred, o sa ma scol sa o duc la 1-2 noaptea, de-abia nu mai aveam si eu somn intrerupt :x

#10 Useril este offline   bimbilica 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVoluntari

Postat 26 November 2009 - 10:26 AM

Si noi avem o pb,cu tero mare,Alex,are zile in care face kk bine mersi la olita(nu la wc ca nu vrea nicicum inca )si zile intregi in care face kk pe el,de 3-4 chiar 5 ori/zi cate putin,si nu are pb cu burtica.El a scapat definitiv si de pempi de noaptea,la aproape la 2 ani si 10 luni,dar kk la olita facea de la 6 luni jumate.L-am certat,l-am "atins" cu nuiaua,l-am ignorat,adica nu-i zic nimic,il schimb si gata-nimic nu functioneaza.Am zis ca e gelozia pe astea mici,ca ele fac in pempi,i-am pus si lui pempi,dar atunci se punea la olita sa faca.Nu mai stiu ce sa fac .Cu pisu e usor,mai ales vara,ca stam la curte si "uda" florile :love7: ,de fapt asa l-am dezobisnuit de pempi ziua.Nu mai stiu ce sa fac cu el,ca ma dispera in unele zile.Si cu pisu in pat noaptea,dupa ce am scapat de pempi,a mai avut catreva scapari,dar in general se trezea si ma striga(inca doarme in patut,nu vrea in pat)facea pipi si in 2 minute era adormit la loc.Acum se tine ff bine pana dimineata,cand faceeeeee o juma de l de pipi :love3: .Oricum pt siguranta,are sub cearceaful normal,unul impermeabil.

#11 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 26 November 2009 - 11:50 AM

o las, nu o mai cert, cand o fi ea gata se opreste si isi revine.
o fi si la ea gelozie sau comoditate, desi nu mai facea.
ziua nu avem pb nici cu peepee nici kk, nici nu am avut de cad s-a oprit, noaptea......face peepee.

asta e...ce sa fac. am cearsaf dar tot ii schimb patul cand face, ca se uda si ala, desi nu se uda salteaua

#12 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 30 November 2009 - 12:34 PM

Si eu am avut probleme cu Mara la 3 ani... deja avea cam 6 luni de cand nu mai aveam probleme nici ziua, nici noaptea, cand am nascut-o pe Giulia.
La inceput am certat-o... efectiv nu intelegeam ce se intampla... pana cand am ramas masca, intr-o dimineata, cand mi-a zis asa multumita 'uite mami, fac si eu pipi in pampers, la fel ca Giulia'... Asa ca am inceput din nou sa ma trezesc la miezul noptii, ca sa o duc la baie, pt a-si relua obiceiul de a avea un 'orar' fix... a durat un pic, dar si-a revenit. A inceput sa inteleaga, de una singura, ca anumite chestii nu se mai pot face... Acum la 4 ani merge singurica la baie, atat ziua cat si noaptea.
E greu, stiu ca e greu... dar trebuie sa avem muuuuuuuuuuuulta rabdare... Sorina
Sorina

#13 Useril este offline   pyt 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationBRASOV

Postat 30 November 2009 - 03:34 PM

dark angel, si eu am aceeasi problema cu Iulia si are deja 4 ani jumate. ea nu a mai facut pipi pe ea ziua de la 1 an jumate si noaptea am scapat de pampers pe la 2 ani. totul bine si frumos pana la 3 ani jumate cand am inceput gradi. in primele luni s-a intamplat destul de des asa ca am inceput sa-i pun iar pampers. peste vara, cat a stat la bunici isi revenise si aproape ca nu mai facea deloc. acum a inceput iar gradi (din toamna) si iar face noaptea pe ea daca nu o trezesc eu.

m-am gandit si eu sa nu fie o forma de gelozie: adica sora-sa are pampers si ea nu. desi nu cred.

i-am facut si analize sa nu aiba vreo infectie urinara. nope. nu are.

Acum tind sa cred ca nu doarme destul de pranz la gradinita si drept urmare doarme ca lemnul noaptea pt ca nici macar nu se trezeste cand face pe ea. nu se trezeste nici macar cand ma duc noaptea la ea si o pun pe olita. daca nu o tin eu cade pe jos. oricum misterul e mare. am incercat sa nu-i dau apa cu vreo 2 ore inainte de culcare si totusi a facut pe ea. ultimele 3 seri (vineri, sambata, duminica) a baut apa la greu si cand m-am dus la 1 noaptea sa o pun pe olita nu a facut nimic. si nici nu a facut pe ea. s-a trezit singura pe la 6.30 si a facut la olita. nici eu nu stiu ce sa mai fac. sa continui sa ma trezesc in fiecare noapte sa o pun pe olita sau sa o las pana dimineata in speranta ca nu va face iar pe ea?

#14 Useril este offline   pyt 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationBRASOV

Postat 01 December 2009 - 07:54 PM

si aseara a baut multa apa, nu am trezit-o noaptea si dimineata patul era uscat. sa fi fost vorba de "lene" sa se dea jos din pat pana acum? recunosc ca i-am "sugerat" saptamana trecuta ca o sa se supere Mosul pe ea daca mai face in pat si nu-i mai aduce nici un cadou. oricum, oricare ar fi motivul pentru care nu a mai facut pe ea in ultimele nopti sper sa o tina "naravul" in continuare.

Acum mai am o alta intrebare: ce le dati copiilor ca sa le creasca imunitatea? desi mi-am crescut copiii la fel pe cea mare o ocolesc racelile (pana acum mi-a racit de 4 ori in total si niciodata "grav"). Cea mica in schimb cum da frigul e racita nonstop. ii curge nasul si tuseste. cand aproape i-a trecut o ia de la capat. de cand am inceput sa o tratez cu vitamina C+propolis+echinaceea nu mai face forme asa "grave", dar totusi raceste in continuare. ce alte "ajutoare" naturiste mai folositi? help!!!

#15 Useril este offline   Biatina 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 01 December 2009 - 08:11 PM

Angel in primul rind te rog sa o pupi pentru ca este o frumoasa :D
Alexandra (in februarie face 4 ani) a scapat acum o luna de pampers noaptea, eu am decis sa o las pe ea sa decida cind nu mai are nevoie de pampers, desi educatoarea ma "certat" si imi spunea ca ar trebui ca eu sa ma trezesc tot la 2 ore :shock: si sa o duc la toaleta.
Sper sa nu apara schimbari dar noaptea se duce singurica isi face treaba si apoi se culca. Eu nu reusesc sa o dezvat de sticla ei cu lapte in timpul nopti. Cu toate astea se duce la toaleta.
Nu as crede ca ar fi o problema daca ai lasa-o noaptea cu pampers, la un moment dat se va satura ea de somotocul acela.
Sint convinsa ca se va rezolva si la tine, pupici pentru cele doua printese frumoase foc.

#16 Useril este offline   Kroko 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationA doua stea la stanga

Postat 02 December 2009 - 05:33 PM

Dark_Angel si Pyt, eu citisem pe undeva ca daca apar nopti cu pipi facut in pat dupa mult timp de la dezvatatul de pampers-ul de noapte, sunt mereu probleme psihice ... adica o dereanjeaza ceva sufleteste si nu spune.
La Pyt as zice ca e acomodarea cu gradi, schimbarea in viata ei.
DAr nu-s psiholoaga, imi dau doar cu presupusul.

Dar nu inteleg chestia cu dusul copilului la toaleta noaptea, al meu (cel mare) tine pana dimineata. Si bea multa apa, chiar si noaptea.

Acum am si eu o problema (sa-i spunem asa) cu cea mica. Are deja 2.5 ani si inca are pampers. La frate-su am scapat de el pe la 2 ani, la 2,6 ani nu mai purta nici noaptea. N-au fost probleme.
Cu cea mica am inceput tot pe la 2 ani, chiar a facut de 2-3 ori la olita. Nu cerea, dar o puneam noi din cand in cand. Din pacate in perioada aceea a intervenit o infectie urinara, cu mari dureri cand facea pipi. N-am mai insistat cu olita, ca deja era chinuita saracuta.
De ceva timp am incercat iar cu olita - acum e perfect sanatoasa. Stie de olita si ce trebuie sa faca in ea, se aseaza de buna voie si sta mititica chiar mult pe ea, ne uitam pe carti, povestim, ne uitam la desene ... nu-i asta problema. Problema e ca la un moment dat incepe sa se vaite, pune mana la pasarica si zice au-au ... Si eu am impresia ca-i vine sa faca pipi si se tine ... Intr-o seara chiar am exagerat, tot i-am sustras atentia ca am zis ca poate uita si face. La un moment dat s-a pus pe plans, de durere nu doar asa de rasfat ... i-am pus repede pampers, a facut si s-a linistit.
Eu cred ca ii e frica sa faca pipi, se tine pana cand o doare ... poate ca-si aduce aminte de prima perioda si crede ca durerile veneau de la facut la olita. Nu stiu ce sa zic ... e doar o parere.
Chestia e ca nu stiu cum sa o fac sa faca ... am incercat si la toaleta, tot nimic. Acolo chiar nu vrea sa stea, ii e frica.
Voi ce sfaturi imi puteti da? Parca imi e ciuda ca-i fetita asa mare si tot cu pampers ... Stiu, pana cand s-o marita o sa scape de el, dar totusi ...
Multumesc anticipat! =))
www.watch-in.com => un altfel de forum ptr. romanii de pretutindeni ( inca in dezvoltare :) )

#17 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 03 December 2009 - 10:57 AM

Kroko, eu am rezolvat problema cumparand un colacel pt copii ( de pus pe wc)... nu stiu daca tu il ai... dar la mine a functionat. Mai ales, ca era foarte fericta ca 'facea la fel ca mami' si nu ca bebe mic.
Poate, intr-adevar, asociaza olita cu durerea... Sorina
Sorina

#18 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 03 December 2009 - 11:01 AM

la insistentele celor doo bunici, o sa iau uichendu' asta o uala de nuapte sh-o sa incerc sa-l pun pe fiimiu pe ea. personal, consider ca e o nebunie. sansele ca alamicu sa inteleaga ca "acolo se face caca" is de .0001%. mai rau, daca face caca in olitz, o sa se ridice de pe obiect sh-o sa bage mina-n ... ma rog.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#19 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 03 December 2009 - 11:04 AM

vaxile a spus:

la insistentele celor doo bunici, o sa iau uichendu' asta o uala de nuapte sh-o sa incerc sa-l pun pe fiimiu pe ea. personal, consider ca e o nebunie. sansele ca alamicu sa inteleaga ca "acolo se face caca" is de .0001%. mai rau, daca face caca in olitz, o sa se ridice de pe obiect sh-o sa bage mina-n ... ma rog.


:angry: :angry: :D :D :D :P
Mare dreptate mai ai... ce varsta are 'alamicu'? Sorina
Sorina

#20 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 03 December 2009 - 11:20 AM

sorinadaniela a spus:

vaxile a spus:

la insistentele celor doo bunici, o sa iau uichendu' asta o uala de nuapte sh-o sa incerc sa-l pun pe fiimiu pe ea. personal, consider ca e o nebunie. sansele ca alamicu sa inteleaga ca "acolo se face caca" is de .0001%. mai rau, daca face caca in olitz, o sa se ridice de pe obiect sh-o sa bage mina-n ... ma rog.


:love7: :love7: :appl: :appl: :appl: :D
Mare dreptate mai ai... ce varsta are 'alamicu'? Sorina

8 luni jumate!! e infim de mic
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi