Forum Culinar: Problemele copiilor, teroarea mamelor - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Problemele copiilor, teroarea mamelor

#21 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 03 December 2009 - 11:29 AM

8 luni si jumatate... waw... stai cuminte si nu arunca banii pe fereastra... Pana cand copilul nu va fi capabil sa intealeaga ce vrei tu de la el si mai ales sa-ti raspunda, poti dormi linistit. Asteapta sa fie aproape de 2 ani si apoi poti sa te duci sa cumperi 'oala de noapte'... Sorina
Ps... patesti ca mine, o cumperi si o va asocia unei jucarii, la varsta aceasta...
Sorina

#22 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 03 December 2009 - 11:31 AM

Hai bre, ca-i prea mic. lasa bunicile in zama lor. eu pe fiimea am pus-o dupa 2 ani.
spre disperarea spoacrei, care venea cu nshpe exemple de copkii care facea la oala etc...o lasam sa vorbeasca.

#23 Useril este offline   Hazel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 933
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSuffolk

Postat 03 December 2009 - 11:38 AM

Eu pe ai mei i-am pus pe olita cand au stat bine in sezut. Adica pe la 8 luni, daca mi-aduc bine aminte. Ii puneam dimineata imediat ce se trezeau sau cand credeam eu ca ar mai face in timpul zilei. De multe ori o nimeream. Nu-i lasam sa stea mult pe olita, nici sa se joace, sa manance sau alte activitati. sa inteleaga ca acolo se face pipi/kk si atat. Nu-i lasam uitati acolo, daca nu faceau, ii ridicam imbracam si mai incercam mai tarziu. Bineinteles ca la inceput se nimerea sa faca, nu intelegeau ei cum vine chestia, dar cu bravo, baiat/fata mare, alte alea dupa ce facea, si-au creat un reflex. Faptul ca pe vremea aia nu erau diapers ci scutece de finet, care le crea un disconfort cand erau ude/murdare, i-a facut sa isi educe reflexele mult mai repede. Asa ca bunicile stiu ele ce stiu, dar la datele de azi ale problemei sunt mai greu de aplicat :appl:
A, si fecior'meu avea vreo 2 ani si intreba ce ii fac la coca, sor'sa, o schimb, ca a facut pipi/kk in scutece! Si se suie el in pat si ii tine morala, Tii pipi, caca a oala, stii pipi, caca la oala! :D
Imagine postata

#24 Useril este offline   pyt 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationBRASOV

Postat 03 December 2009 - 03:08 PM

Hazel a spus:

Eu pe ai mei i-am pus pe olita cand au stat bine in sezut. Adica pe la 8 luni, daca mi-aduc bine aminte. Ii puneam dimineata imediat ce se trezeau sau cand credeam eu ca ar mai face in timpul zilei. De multe ori o nimeream. Nu-i lasam sa stea mult pe olita, nici sa se joace, sa manance sau alte activitati. sa inteleaga ca acolo se face pipi/kk si atat. Nu-i lasam uitati acolo, daca nu faceam, ii ridicam imbracam si mai incercam mai tarziu. Bineinteles ca la inceput se nimerea sa faca, nu intelegeau ei cum vine chestia, dar cu bravo, baiat/fata mare, alte alea dupa ce facea, si-au creat in reflex.

si eu am pus-o pe fetita cea mare de la 6 luni pe olita pt ca a avut o infectie urinara cu Ecoli si asa mi-a recomandat doctorita. Dar adevarul e ca fii-mea avea deja ora fixa de facut caca, adicalea pe la 6.30 dimineata(spre disperarea mea) asa ca o nimeream de fiecare data. cum o auzeam ca misca in front dimineata ma duceam si o puneam pe olita. Pentru pipi am inceput sa o pun in timpul zilei pe la 1 an si recunosc ca am avut noroc pentru ca la 1 an si 3-4 luni ieseam deja la plimbare fara pampers.
pe fetita cea mica am incercat sa o pun pe la un an insa nu mi-a iesit faza pt ca urla si fugea de olita ca dracu de tamaie. abia pe la 2 ani am reusit sa o conving sa se aseze pe olita. acum are 2 ani si 9 luni si tot nu cere olita pt pipi . trebuie sa o aseze maica-mea cam la 2 ore ca sa nu faca pe ea. daca uitam se scapa un pic pe ea si dup-aia cere olita.
concluzia: depinde de copil si de multe alte imprejurari la ce varsta e bine sa-l asezam pe olita. incercarea moarte n-are. daca i se pare interesant statul pe olita s-ar putea sa scape mult mai repede de pampers!

#25 Useril este offline   Hazel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 933
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSuffolk

Postat 03 December 2009 - 03:12 PM

pyt a spus:

si eu am pus-o pe fetita cea mare de la 6 luni pe olita pt ca a avut o infectie urinara cu Ecoli si asa mi-a recomandat doctorita. Dar adevarul e ca fii-mea avea deja ora fixa de facut caca, adicalea pe la 6.30 dimineata(spre disperarea mea) asa ca o nimeream de fiecare data. cum o auzeam ca misca in front dimineata ma duceam si o puneam pe olita. Pentru pipi am inceput sa o pun in timpul zilei pe la 1 an si recunosc ca am avut noroc pentru ca la 1 an si 3-4 luni ieseam deja la plimbare fara pampers.
pe fetita cea mica am incercat sa o pun pe la un an insa nu mi-a iesit faza pt ca urla si fugea de olita ca dracu de tamaie. abia pe la 2 ani am reusit sa o conving sa se aseze pe olita. acum are 2 ani si 9 luni si tot nu cere olita pt pipi . trebuie sa o aseze maica-mea cam la 2 ore ca sa nu faca pe ea. daca uitam se scapa un pic pe ea si dup-aia cere olita.
concluzia: depinde de copil si de multe alte imprejurari la ce varsta e bine sa-l asezam pe olita. incercarea moarte n-are. daca i se pare interesant statul pe olita s-ar putea sa scape mult mai repede de pampers!


Absolut, eu am avut noroc, au fost sanatosi in primul rand, si au invatat repede, depinde de la copil la copil.
Imagine postata

#26 Useril este offline   Veronica 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 03-December 09

Postat 03 December 2009 - 04:38 PM

Ca si Hazel, cand au stat bine in sezut i-am pus pe olita. La baiat, nascut in '87, se si impunea, scutecele alea de finet ma disperau. Fata, nascuta in '95, a avut parte de acelasi tratament, ca de, asa mi se fixase pe creier. A functionat si n-am avut probleme cu ei. Sincer, ma minunez ca la 2 ani copiii mai "poarta" pampersi, dar e decizia fiecaruia si nu comentez.

#27 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 04 December 2009 - 05:07 AM

Hazel a spus:

Eu pe ai mei i-am pus pe olita cand au stat bine in sezut. Adica pe la 8 luni, daca mi-aduc bine aminte. Ii puneam dimineata imediat ce se trezeau sau cand credeam eu ca ar mai face in timpul zilei. De multe ori o nimeream. Nu-i lasam sa stea mult pe olita, nici sa se joace, sa manance sau alte activitati. sa inteleaga ca acolo se face pipi/kk si atat. Nu-i lasam uitati acolo, daca nu faceau, ii ridicam imbracam si mai incercam mai tarziu. Bineinteles ca la inceput se nimerea sa faca, nu intelegeau ei cum vine chestia, dar cu bravo, baiat/fata mare, alte alea dupa ce facea, si-au creat un reflex. Faptul ca pe vremea aia nu erau diapers ci scutece de finet, care le crea un disconfort cand erau ude/murdare, i-a facut sa isi educe reflexele mult mai repede. Asa ca bunicile stiu ele ce stiu, dar la datele de azi ale problemei sunt mai greu de aplicat :D
A, si fecior'meu avea vreo 2 ani si intreba ce ii fac la coca, sor'sa, o schimb, ca a facut pipi/kk in scutece! Si se suie el in pat si ii tine morala, Tii pipi, caca a oala, stii pipi, caca la oala! :D


:floare: :drool: :appl: =)) =)) :D :D :D :D :D
mi-a sarit ceaiu' pe nas
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#28 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 04 December 2009 - 05:14 AM

eh, oricum n-am scapare, o sa-i cumpar uolitza. si daca n-o vrea-o acu', o pun in "depozit" linga altele gen caditza (da, nu mai sta in aia nici cu politia) si oi scoate-o mai princolo.

saracu, azi a facut un ditamai caca care a iesit din scutec (s-a oprit, s-a "concentrat", p-orma s-a pus in 4 labe si fuga dupa motan, si din cauza aia s-a "raspindit"). nevazmea saraca a ramas perplexa cind a vazut ce-a facut junioru' ... mdeh, primu' copil. la al doilea creca nu o sa ma mai mire nimic.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#29 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 04 December 2009 - 08:34 AM

stai, inca nu a bagat mana sa vada ce e in pampers. a mea, sara, a bagat mana in magazin, era cu o amica de-a mea, eu ma uitam la faiante , etc.
a adus-o cu mana in aer la mine, mirosind in tot magazinul si cu vanzatoarele razand(probabil pt ca nu era a lor) :appl:

acasa a facut la fel. statea la tv cu tati, a bagat mana pe la spate si s-a sters pe blugii lui. lui, mirosindu-i, s-a uitat la ea si ea facea chiftelute cu mainile si kk, murdara pana la cot. m-a strigat si i-am zis si eu: you're on your own! :roll: :drool:
a spalat-o, schimbat-o, etc dar tot mirosea.
atunci a vazut si el urmele de maini pe blugi =)) =))

cate o sa mai vezi vaxile, n-ai vazut nimic pana acum :floare:

#30 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 04 December 2009 - 08:43 AM

dark angel a spus:

stai, inca nu a bagat mana sa vada ce e in pampers. a mea, sara, a bagat mana in magazin, era cu o amica de-a mea, eu ma uitam la faiante , etc.
a adus-o cu mana in aer la mine, mirosind in tot magazinul si cu vanzatoarele razand(probabil pt ca nu era a lor) :appl:

acasa a facut la fel. statea la tv cu tati, a bagat mana pe la spate si s-a sters pe blugii lui. lui, mirosindu-i, s-a uitat la ea si ea facea chiftelute cu mainile si kk, murdara pana la cot. m-a strigat si i-am zis si eu: you're on your own! :roll: :drool:
a spalat-o, schimbat-o, etc dar tot mirosea.
atunci a vazut si el urmele de maini pe blugi =)) =))

cate o sa mai vezi vaxile, n-ai vazut nimic pana acum :floare:


auzi, asa am facut si noi cind eram mici? ca doar generatia noo tre' sa semene cu aia veche, ca doar n-or fi extraterestri ...
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#31 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 04 December 2009 - 08:47 AM

io stiu ca sor'mea a facut, a si gustat :floare: si are un noroc orb acum :drool:
de mine nu stiu nimic :appl:

#32 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 04 December 2009 - 08:49 AM

dark angel a spus:

io stiu ca sor'mea a facut, a si gustat :floare: si are un noroc orb acum :drool:
de mine nu stiu nimic :appl:

pai ... cum stai cu norocu'? =)) =))
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#33 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 04 December 2009 - 08:56 AM

prost, oare asta sa fie explicatia? :mrgreen:
o fi prea tarziu sa mananc acum? :floare:

#34 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 04 December 2009 - 11:11 AM

Sa nu spuneti la nimeni... da' si eu cica ma mazgaleam toata pe fata de kk, nu de alta, dar nu prea nimeream gura... sssstttttt, sa nu ziceti la nimeni, da? Sorina
Sorina

#35 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 07 December 2009 - 03:52 AM

sorinadaniela a spus:

Sa nu spuneti la nimeni... da' si eu cica ma mazgaleam toata pe fata de kk, nu de alta, dar nu prea nimeream gura... sssstttttt, sa nu ziceti la nimeni, da? Sorina

ok, da' te pun sa-mi alegi un loz, ceva. conform teoriei unanim acceptate, nu se poa' sa dai gres!! :floare: :D :D :drool: :appl:
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#36 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 09 December 2009 - 10:51 AM

Eu iti aleg lozul... poate ai mai mult noroc decat mine... eu sunt cu noroc in dragoste, mai putin la bani... ;) :pupic: =)) =))
Sorina

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi