Forum Culinar: Mini tortulete cu ciocolata - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mini tortulete cu ciocolata si jeleu de pere

#1 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 26 January 2014 - 12:34 PM

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-90-1390732330226.jpg

Cand mi se pune pata pe ceva, ma si pun pe treaba si tortuletele astea erau deja pe lista mea de mult timp, le venise randul. Aveam chef sa fac ceva ce nu fac in fiecare zi. Ma rog, sunt facute de anul trecut, insa abia acum reusesc si eu sa postez reteta =)) Formele le-am cumparat de la Lidl cand a fost o promotie acum ceva timp, insa inainte de a le cumpara imi confectionasem eu unele din sticle de plastic. De fapt intr-una din fotografiile de mai jos se vede si una dintre formele din plastic pentru ca nu mi-au ajuns cele metalice.

Intai de toate, sa recapitulam straturile, de jos in sus:
1. genoise (+ sirop de zahar cu vanilie)
2. mousse de ciocolata neagra
3. blat crocant cu miez de nuca
4. jeleu de pere
5. mousse de ciocolata alba
6. glazura oglinda

Genoise

4 oua
90g zahar
120g faina
1 praf de sare

Se bat ouale intregi cu zaharul pana isi tripleaza volumul, apoi se incorporeaza faina, treptat, amestecand usor. Cateodata mai pun si 2 linguri de unt topit, dar trebuie sa recunosc ca mereu uit sa fac asta, deci merge fara probleme si fara :-* Iese mai uscat putin, dar asta imi permite sa-l insiropez fara sa se faca fleasca.
Am copt blatul la 180C intr-o tava mare pana s-a rumenit frumos, apoi cand s-a racit am decupat formele dorite. Eu am cumparat 2 seturi de forme metalice inima si un set rotund. Pentru a fi sigura ca mousse-urile nu depasesc intaltimea formei, am pus in fiecare forma cate o folie de acetat, care intre noi fie vorba e o fasie dintr-un dosar de plastic pe care le-am dezinfectat cu spirt :-* Dintre toate blaturile pufoase, asta mi-e cel mai la indemana, insa folositi blatul vostru preferat sau variatiuni pe aceeasi tema. De fapt, genoise-ul pur se face putin diferit, insa eu am simplificat cat mai mult procedeul si totusi sa obtin un rezultat bun.

Sirop de zahar - siropul pentru torturi se face, de obicei, din cantitati egale de zahar si apa, fierte cateva minute. Eu insa pun mult mai putin zahar pentru ca nu-mi place sa zimt zaharul, ci aromele din tort. Asadar, am facut un sirop din 200ml apa, 100g zahar, fierte impreuna 5 minute. Orice sirop de cofetarie se fierbe, asta e regula de aur, motivul fiind ca prin fierbere se impiedica procesul de fermentare ce poate surveni mai tarziu daca nu fierbeti siropul. Se lasa la racit si se adauga fie rom, fie vanilie sau alte arome dupa gust.

Mousse de ciocolata neagra

400ml frisca lichida
4g gelatina
200g ciocolata neagra + 200ml frisca lichida
1 praf de sare
2-4 linguri zahar pudra
2 linguri rom

Gelatina se hidrateaza in 25ml apa rece pentru 10 minute.
Cei 200ml frisca se incalzesc intr-un vas cu fundul gros sau intr-un bol la microunde, apoi se adauga praful de sare si ciocolata. Se amesteca pana se topeste. Cat inca e cald, se adauga gelatina hidratata si se amesteca bine. Se adauga romul si se lasa sa se racoreasca.
Se bate spuma frisca lichida cu 2 pana la 4 linguri de zahar pudra, in functie de cat de dulce va place.
Se combina frisca cu ciocolata si se amesteca pale pale pentru a nu se taia mousse-ul.
Se pun cate 2-3 linguri de mousse in fiecare forma si se dau la rece.

Blat crocanta cu miez de nuca

Pentru ca mi-am dorit sa folosesc neaparat perele in acest desert, am considerat ca am merge foarte bine si ceva miez de nuca, asa ca am facut acest blat biscuite cu cacao si miez de nuca.

140g unt moale
60g zahar pudra
100g miez de nuca, maruntit (mie imi place sa gasesc bucati mai mari din miezul de nuca)
1 praf de sare
230g faina
50g cacao

Se mixeaza untul moale cu zaharul pudra pana devine cremos, apoi se adauga miezul de nuca si in cele din urma faina, cacaoa si sarea. Se amesteca bine apoi se transfera pe o planseta infainata bine si se intinde intr-o foaie de 1/2 cm. Se taie formele dorite, inimioare si cercuri in cazul meu, avand grija sa fie putin mai mici decat formele pentru torturi. Se coc la 180C pana devin usor aurii. Cand sunt reci, se aseaza in formele de tort, peste mousse-ul de ciocolata neagra.

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-90-13907323871601.jpg

Jeleu de pere

2 pere
1 1/2 cani apa
1 stea de anason
2 pastai de cardamom
1/2 bat de scortisoara
100 g zahar
10g gelatina hidratata in 50ml apa rece

Se curata perele si se taie in cuburi mici. Se pun la fiert cu apa, zaharul si restul de condimente. Se fierbe cateva minute pana perele devin moi, apoi se inlatura condimentele si se adauga gelatina hidratata. Se lasa sa ajunga la temperatura camerei, apoi se pun cate 1-2 linguri de jeleu in fiecare forma de tort, peste blatul crocant.

Mousse de ciocolata alba

Acest mousse este asemanator cu cel de ciocolata neagra, cu diferenta ca folosesc cu 2g mai multa gelatina, vanilie in loc de rom si cu 100g mai multa ciocolata. In rest, procedeul e fix acelasi ca cel descris mai sus.
Cand mousse-ul de ciocolata alba e gata, se toarna 2-3 linguri in fiecare forma si se congeleaza pentru cel putin 1 ora. Cu cat sunt mai reci, cu atat va e mai usor sa le glazurati. Pentru ca eram deja in preajma sarbatorilor si congelatorul era plin cu alte chestii eu nu le-am congelat si nu a fost bine, caci mi-a fost tare greu sa le scot din forme intregi, apoi sa le transfer pe gratarul de glazurat. Asadar, congelati-le, nu trebuie sa fie complet tepene, dar sa fie reci bocna macar.

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-90-13907324065014.jpg

Glazura e, evident, reteta Adrianei pentru care ii voi fi mereu recunoscatoare :cheers:

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-90-13907324199598.jpg

Si cam asta e tot. Predau legatura :-*

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-90-13907324316678.jpg
Imagine postata

#2 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 26 January 2014 - 01:01 PM

bravo, Olguta, f frumoase sunt! iti admir talentul si harnicia, plus ca trebuie sa fii f meticulos.
cum folosesti resturile de blaturi ramase?

#3 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 26 January 2014 - 01:12 PM

Vezi postareamoatza, la 26 January 2014 - 01:01 PM, a spus:

bravo, Olguta, f frumoase sunt! iti admir talentul si harnicia, plus ca trebuie sa fii f meticulos.
cum folosesti resturile de blaturi ramase?


Multumesc, moatza :toothy9; Meticulos scrie pe mine :D

Buna intrebare, moatza. Nu-mi place sa arunc nimic, asa ca resturile le congelez si adesea fac cornuri cu gem. Adica bag blaturile la robot, apoi adaug gem pana devine o compozitie maleabila. Mai pun cacao, fructe uscate, nuca si ce am la indemana si folosesc compozitia asta sa umplu cornurile. Nu se scurge si e buna tare :) Cred ca am vazut si pe la Any ceva asemanator cu aluat frantuzesc.

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-90-13907347034183.jpg
Imagine postata

#4 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 26 January 2014 - 02:57 PM

Da, la mine ai vazut (cred) http://artaculinara....u-gem-de-caise/

Felicitari pentru inimioare, dar cornurile m-au dat gata la cum arata.

#5 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 26 January 2014 - 05:30 PM

Vezi postareaOlguta, la 26 January 2014 - 12:34 PM, a spus:

Glazura e, evident, reteta Adrianei pentru care ii voi fi mereu recunoscatoare :toothy9;

Ma bucur, rezultatul e ca intotdeauna superlativ.

#6 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 26 January 2014 - 05:43 PM

Vezi postareaAdriana, la 26 January 2014 - 05:30 PM, a spus:

Vezi postareaOlguta, la 26 January 2014 - 12:34 PM, a spus:

Glazura e, evident, reteta Adrianei pentru care ii voi fi mereu recunoscatoare :toothy9;

Ma bucur, rezultatul e ca intotdeauna superlativ.


Multumesc, Adriana! :)
Imagine postata

#7 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 26 January 2014 - 07:27 PM

Bravo Olgutza, totul arata ca de revista.

#8 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 26 January 2014 - 08:49 PM

Vezi postareastella, la 26 January 2014 - 07:27 PM, a spus:

Bravo Olgutza, totul arata ca de revista.


Multumesc, Stella! :toothy9;
Imagine postata

#9 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 27 January 2014 - 03:57 PM

Superb! :love7: Totul arata extraordinar, iar gustul, sunt sigura ca este minunat! :love7:

#10 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 27 January 2014 - 04:31 PM

Vezi postareaFoxyy, la 27 January 2014 - 03:57 PM, a spus:

Superb! :love7: Totul arata extraordinar, iar gustul, sunt sigura ca este minunat! :love7:


Multumesc, Foxxy! :love7:
Imagine postata

#11 Useril este offline   dana3262 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 27 January 2014 - 07:50 PM

Esti fenomenala!!! ...si eu astept cu sufletul la gura sa mai postezi ceva!
dana

#12 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 27 January 2014 - 08:38 PM

Vezi postareadana3262, la 27 January 2014 - 07:50 PM, a spus:

Esti fenomenala!!! ...si eu astept cu sufletul la gura sa mai postezi ceva!


Multumesc, Dana! :D :D :pupic:
Imagine postata

#13 Useril este offline   Carmen L 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,690
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 27 January 2014 - 11:38 PM

Olguta tortulete de ciocolata sunt superbe,ca de obicei :pupic:
Dar cum eu sunt cu cocaturile, mi-au ramas ochii la cornuri si papilele se intreaba ce reteta de aluat ai folosit la cornuri. Arata iiiimmmmppppeeeeccccaaaabbbbiiiillll :D
Imagine postata

#14 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 28 January 2014 - 12:05 AM

Olguta, super! Felicitari de 1000 ori!

Daca ai chef si timp, poate imi dai o idee de inimioare pt d-l Dani, care nu e ciocolatos ci cu creme de iaurt/mascarpone/cheese + fructe

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#15 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 28 January 2014 - 12:11 AM

Vezi postareaCarmen L, la 27 January 2014 - 11:38 PM, a spus:

Olguta tortulete de ciocolata sunt superbe,ca de obicei :D
Dar cum eu sunt cu cocaturile, mi-au ramas ochii la cornuri si papilele se intreaba ce reteta de aluat ai folosit la cornuri. Arata iiiimmmmppppeeeeccccaaaabbbbiiiillll :D


Carmen, multumesc! Sa fiu sincera eu nu prea le am cu aluaturile in sensul ca nu prea imi place sa lucrez cu ele, desi era o vreme cand imi placea, ciudat :pupic: Asa ca mereu aleg varianta usoara si bag aluatul la mixer. Nu am vreun mixer smecher, ci unul simplu, ieftin de la lidl si cum nu duce aluat prea mult sau prea vartos il mixez vreo 10 minute fara a adauga toata faina, sa fie moale, dar sa semene cu un aluat. APoi pun restul de faina si framant putin. Cred ca secretul e ca las aluatul putin mai moale, mai hidratat si mixatul asta care il face tare pufos. Reteta e mereu la ochi, in functie de cate oua am (pun si oua, cam la un cozonac), cat lapte si tot asa, insa in general pun faina dublu fata de cat lichid am, completand putin cate putin daca e nevoie. Cam asta e, nu am o reteta fixa. Un mic secret, cand faci cornurile bagi putin colturile inauntru inainte de a rula, ca in imaginea de mai jos. Astfel nu-ti curge umplutura si nici nu raman colturile alea tari sau arse ca mi s-a mai intamplat.

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-90-13908606033888.jpg
Imagine postata

#16 Useril este offline   Carmen L 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,690
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 28 January 2014 - 12:57 PM

[/quote]

Carmen, multumesc! Sa fiu sincera eu nu prea le am cu aluaturile in sensul ca nu prea imi place sa lucrez cu ele, desi era o vreme cand imi placea, ciudat :) Asa ca mereu aleg varianta usoara si bag aluatul la mixer. Nu am vreun mixer smecher, ci unul simplu, ieftin de la lidl si cum nu duce aluat prea mult sau prea vartos il mixez vreo 10 minute fara a adauga toata faina, sa fie moale, dar sa semene cu un aluat. APoi pun restul de faina si framant putin. Cred ca secretul e ca las aluatul putin mai moale, mai hidratat si mixatul asta care il face tare pufos. Reteta e mereu la ochi, in functie de cate oua am (pun si oua, cam la un cozonac), cat lapte si tot asa, insa in general pun faina dublu fata de cat lichid am, completand putin cate putin daca e nevoie. Cam asta e, nu am o reteta fixa. Un mic secret, cand faci cornurile bagi putin colturile inauntru inainte de a rula, ca in imaginea de mai jos. Astfel nu-ti curge umplutura si nici nu raman colturile alea tari sau arse ca mi s-a mai intamplat.

[/quote]
Multumesc frumos Olguta =))
Am cerinta de un tortulet de proba, ma bate gandul sa caut pere sa incerc tortuletele, posibil la mine sa fie patrat ca nu am forme de inimi =))
Imagine postata

#17 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 28 January 2014 - 01:44 PM

Vezi postareaCarmen L, la 28 January 2014 - 12:57 PM, a spus:

Multumesc frumos Olguta :floare:
Am cerinta de un tortulet de proba, ma bate gandul sa caut pere sa incerc tortuletele, posibil la mine sa fie patrat ca nu am forme de inimi :pupic:

Niste forme am eu pe-acasa. Parca si inimioare...... Caut si-ti zic? :floare:

#18 Useril este offline   Carmen L 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,690
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 28 January 2014 - 03:21 PM

Vezi postareaFoxyy, la 28 January 2014 - 01:44 PM, a spus:

Vezi postareaCarmen L, la 28 January 2014 - 12:57 PM, a spus:

Multumesc frumos Olguta :floare:
Am cerinta de un tortulet de proba, ma bate gandul sa caut pere sa incerc tortuletele, posibil la mine sa fie patrat ca nu am forme de inimi :pupic:

Niste forme am eu pe-acasa. Parca si inimioare...... Caut si-ti zic? :floare:

Cauta si zici, apoi vedem cum ne intalnim sa-mi dai inima :)
Imagine postata

#19 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 30 January 2014 - 07:45 PM

Ma invart si eu in cautarea unui tort mai deosebit.Olguta tare imi place combinatia ta.
Poate ma incumet, imi fac curaj si respir adanc! :occasion15:

#20 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 30 January 2014 - 07:51 PM

Vezi postareaEataly, la 30 January 2014 - 07:45 PM, a spus:

Ma invart si eu in cautarea unui tort mai deosebit.Olguta tare imi place combinatia ta.
Poate ma incumet, imi fac curaj si respir adanc! :occasion15:


Multumesc, Lilly!
Daca il faci in varianta uriasa e mai usor. Aceeasi combinatie am folosit-o si la torturi mai mari cu succes =))
Imagine postata

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi